trawa

Autor Wątek: Komiksy zagraniczne - drukowanie.... hmm  (Przeczytany 6650 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline leraye

Komiksy zagraniczne - drukowanie.... hmm
« dnia: Kwiecień 11, 2012, 06:00:54 pm »
Cześć.
Chciałbym poruszyć taki temat, dzisiaj niestety może dość kontrowersyjny. Jednak pamiętam czasy, kiedy przegrywaliśmy między przyjaciółmi ściągane z Japonii kasety VHS z anime na własny użytek, nikt nigdy wówczas nie myślał o tym jak dzisiaj mogliby to postrzegać niektórzy. Cóż, inne czasy, inne myślenie.

Wróciła do mnie jednak myśl, takiego fanowskiego "na własny użytek" ... w temacie komiksów. Swojego czasu ściągałem dość dużo zagranicznych komiksów w formatach cyfrowych i zmusiłem się, żeby przeczytać dosłownie kilka. Po prostu nie mogę strawić takiej formy. Muszę mieć papier. Taki ze mnie dziwny gość i mam nadzieję, że jestem sam :smile:

Ale do rzeczy. Dzisiaj drukowanie drogie już nie jest, i właściwie co stoi na przeszkodzie aby takie komiksy, które i tak u nas niedostępne, wydrukować sobie w kilku egzemplarzach dla siebie? Poza może odrobinę gorszą jakością (chociaż i to jest dyskusyjne) nie różniłyby się niczym! Druk kolorowych komiksów okazuje się być dość niedrogi. Ale jednak ZA drogi, żeby to robić w pojedynkę.

Wyobraźcie sobie, że wydruk książki/komiksu w twardej oprawie, szytego, czarno-białego o objętości 500 stron, to cena około 40 zł brutto przy zamówieniu 10 sztuk. Akurat najdroższa jest okładka i skład, jak mi powiedział pewien pan.

I w związku z tym moje pytanie:
Jak zapatrujecie się na takie coś? Czy dzisiaj jest to już... niedopuszczalne? Czy ktoś zainteresowałby się tematem?

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksy zagraniczne - drukowanie.... hmm
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 11, 2012, 06:24:51 pm »
Czy ktoś zainteresowałby się tematem?

Tak. Policja. No chociaż może jednak nie. Ale na pewno prawnicy reprezentujące wydawnictwo. To już chyba lepiej żeby jednak policja...

Offline misio141

Odp: Komiksy zagraniczne - drukowanie.... hmm
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 11, 2012, 06:46:19 pm »
Tak. Policja. No chociaż może jednak nie. Ale na pewno prawnicy reprezentujące wydawnictwo. To już chyba lepiej żeby jednak policja...
jak czytałem jakiś artykuł o powstawaniu TM-Semic, wspominali że przedstawiciel DC, ktory odwiedził nasz piękny kraj, odwiedził także wydawnictwo które wydało u nas pierwrszego Supermana (taki czarno-biały z niebieską okładką). Przedstawiciel nie był zachwycony zarówno tym że nie zachowali praw autorskich, jak i jakością wydania...
stawiam że tutaj sytuacja mogłaby być podobna.
Ass, gass and grass - nobody rides for free

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Komiksy zagraniczne - drukowanie.... hmm
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 11, 2012, 06:51:25 pm »
Sytuacja w ogole nie jest podobna, bo nie mowimy tu przeciez o dzialalnosci komercyjnej, tylko wspolnym wydrukowaniu kilku egzemplarzy na prywatny uzytek. To tak, jakby wzywac policje, ze ktos sobie ksiazke kseruje.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline leraye

Odp: Komiksy zagraniczne - drukowanie.... hmm
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 11, 2012, 06:56:34 pm »
Oczywiście nie ma mowy o żadnym sprzedawaniu, odsprzedawaniu, handlowaniu itp!

Nawet nie jestem pewien, czy polskie prawo nie dopuszcza przypadkiem czegoś takiego jak "kopiowanie na własny użytek"?

Dobrze kolega porównał do ksera książki, albo druku an drukarce, żeby się dało czytać coś co się ma tylko w wordzie, tylko... tylko, że na lepszym papierze i jakości.

Jeśli uważacie, że takie coś jest dopuszczalna na temat na forum, to może ktoś chętny?

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksy zagraniczne - drukowanie.... hmm
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 11, 2012, 07:00:39 pm »
Najlepiej wydrukuj, schowaj w folię, może za parę lat taki komiks będzie wart majątek. Oczyma wyobraźni widzę jak za 10-15 lat na tym forum rozgorzeje dyskusja czy powinieneś dodrukować więcej egzemplarzy, czy też będzie to złamanie umowy na ekskluzywność.

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksy zagraniczne - drukowanie.... hmm
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 11, 2012, 07:02:34 pm »
A mogę przy okazji zapytać o legalność źródeł pochodzenia przedrukowywanego materiału? Bo chyba książkę któą kserujesz to masz z legalnego źródła. A komiks?

Offline leraye

Odp: Komiksy zagraniczne - drukowanie.... hmm
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 11, 2012, 07:14:04 pm »
Cóż, chyba już jestem za stary i z innych czasów, bo mam wrażenie, że za chwilę za kserówkę ksiażki z biblioteki, która jest jedna na całe miasto, będę zlinczowany. Rozumiem, że biblioteki też zamykamy?

Prywatnie jednak będę przedkładał dostęp do kultury i sztuki nad poprawność polityczną.

P.S. Polecam Equilibrium ;-)

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksy zagraniczne - drukowanie.... hmm
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 11, 2012, 07:16:46 pm »
ciekawe. jak wypożyczysz komiks niedostępny w Polsce w bibliotece do wydrukowania to pogadamy.

Equilibrium? To chyba dwa różne filmy oglądaliśmy.

A jak dla mnie to biblioteki są dla:
a) ludzi których nie stać na książki
b) ludzi, którzy chcą przeczytać książkę by przekonać się czy warto kupić ta lub inną tego samego autora

Polecam wypowiedź Gaimana na temat piractwa. Tak jak ja go rozumiem jest ono ok gdy służy celom poznawczym. Twoim celem jest zaś zwykła kradzież ze źle rozumianej oszczędności.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2012, 07:28:30 pm wysłana przez fragsel »

Offline leraye

Odp: Komiksy zagraniczne - drukowanie.... hmm
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 11, 2012, 07:31:16 pm »
No tak się składa, że to trochę zły przykład. U nas są angielsko- i niemiecko- języczne komiksy w bibliotece, również zagraniczna beletrystyka i gazety niedostępne w dystrubucji w Polsce.
Zamknijmy ten temat w tym wątku, bo nie chciałem rozpoczynać dyskusji o tym czy okradam wydawców czy też nie i czym jest piractwo.

Nie z chęci oszczędzania. Mogę wymienić setki (dosłownie) komiksów, których nie kupię już, o ile nie spędzę tygodni na poszukiwaniach i być może kilkuset dolarów. No tak, to jednak chęć oszczędzania.

Offline Matt@

Odp: Komiksy zagraniczne - drukowanie.... hmm
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 11, 2012, 08:45:24 pm »

A jak dla mnie to biblioteki są dla:
a) ludzi których nie stać na książki
b) ludzi, którzy chcą przeczytać książkę by przekonać się czy warto kupić ta lub inną tego samego autora
Użyłbym klasycznego wulgaryzmu ale złagodzę ton i powiem "facepalm"...

Offline kas1

Odp: Komiksy zagraniczne - drukowanie.... hmm
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 11, 2012, 08:48:33 pm »
Szczyt przesady... Jaki nakład miało to niebieskie "cudo" z supkiem? Przecież to przykład zupełnie od czapy... Uważałbym również z określaniem co jest czyim celem, szczególnie że w świetle obowiązującego prawa nie jest to kradzież (cokolwiek byśmy o tym sądzili).

Offline Rork

Odp: Komiksy zagraniczne - drukowanie.... hmm
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 11, 2012, 09:33:15 pm »
Swojego czasu ściągałem dość dużo zagranicznych komiksów w formatach cyfrowych i zmusiłem się, żeby przeczytać dosłownie kilka. Po prostu nie mogę strawić takiej formy

Czyli rozumiem, że te komiksy to zwyczajnie scany tak? Skąd więc się pojawił temat bibliotek?  :roll:
Poza tym skoro to są scany tzn. że one same w sobie są już nielegalne, drukowanie ich jest tak samo nielegalne jak ich ściąganie i czytanie. Zwróćcie uwagę, że to nie autor ani wydawnictwo udostępnia scany żeby się zapoznać z zawrtością i ocenić ich wartość.. Scan to nie biblioteka.

Dzisiaj drukowanie drogie już nie jest, i właściwie co stoi na przeszkodzie aby takie komiksy, które i tak u nas niedostępne, wydrukować sobie w kilku egzemplarzach dla siebie?
Pytanie: po co Ci kilka egzemplarzy tego samego? No chyba, że lubisz mieć dom zagracony papierzyskami.
Dla mnie pomysł jest beznadziejny a próba wytlumaczenia że niby drukowanie niweluje piractwo jest wierutną bzdurą. Drukujesz bo z czytania w monitorze bolą Cię oczy - robisz to tylko dla swojej wygody. A ostatecznie i tak czytasz te same nielegalne scany.

Offline YohnJossarian

  • Redaktor Gildii Filmu
  • Starszy Mistrz
  • *
  • Wiadomości: 385
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Komiksy zagraniczne - drukowanie.... hmm
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 11, 2012, 09:37:12 pm »
No tak, wydrukowanie czegoś dla siebie to nie jest jeszcze przestępstwo (A czy potępiać? Ja nie potępiam. Sam święty nie jestem i byłbym hipokrytą, gdybym potępiał. No chyba, że siebie też). Ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że leraye zaproponował, że kilka, kilkanaście osób zrzuca się na druk, to to już jest rozpowszechnianie przez osobę, która ściągnęła i przygotowała do druku. I to już jest przestępstwo.

 

anything