trawa

Autor Wątek: "Sambre" (Balac, Bernard Yslaire)  (Przeczytany 95593 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Odp: Egmont 2014
« Odpowiedź #60 dnia: Lipiec 01, 2014, 01:54:01 am »
Nie, ten komiks trzeba czytać tak jak wychodził. Wchodzić coraz głębiej, we wcześniejsze wydarzenia.
Na czym polega to, że Sambre zyskuje po lekturze Hugo i Iris? Głównie chodzi o samą wojnę oczu. Nie oszukujmy się, w pierwszym integralu jawi się jako coś przynajmniej trochę kiczowatego. Poza tym nie do końca wiadomo o co chodzi. Drugi integral ładnie układa puzzle z napisem wojna oczu i sprawia, że zaczyna się w ten pomysł wierzyć. A przynajmniej ja tak miałem. W moim odbiorze tej historii, kicz zniknął.
I tu się całkowicie z Tobą zgadzam, bo ja też tak miałem. Pozostaje tylko czekać na kolejne części.

ramirez82

  • Gość
Odp: Odp: Egmont 2014
« Odpowiedź #61 dnia: Lipiec 01, 2014, 06:21:31 am »
Jeśli o Sambre chodzi, to czytałem dwa razy i za każdym razem mi się podobał. Klimat i oddanie realiów epoki do mnie trafiły, gorzej z tą cała wojną oczu - główny motyw fabuły, a jakiś banalny mi się wydał. Drugi integral już mniej mi podszedł. A trzeci od roku czeka na swoją kolej.

Offline Koalar

Odp: "Sambre" (Balac, Bernard Yslaire)
« Odpowiedź #62 dnia: Lipiec 02, 2014, 02:39:27 am »
Dla mnie Sambre był romansidłem, w którym intrygowała mnie tylko historia czerwonych oczu. Wkurzyłem się,
Spoiler: pokaż
bo niczego się na dobrą sprawę nie dowiedziałem do końca komiksu. Liczyłem na wyjaśnienie w Hugo i Iris i znowu się zawiodłem - parę faktów, które zostawiły kolejne niedopowiedzenia.
Stąd Werner i Szarlotta sobie czekał i czekał, aż pojawiły się wpisy o Sambre. Tym razem zasiadłem do lektury z przekonaniem
Spoiler: pokaż
, że wątek czerwonych oczu to jedna wielka lipa - albo scenarzysta nie umie go rozwiązać, albo nie chce i nie liczyłem już na żadne wyjaśnienia. I się nie zawiodłem, bo niemal niczego nowego na temat mitycznej wojny oczu się nie dowiedziałem.
Był za to bardzo dobry komiks, dworskie gierki, cięte riposty i dramaty bohaterów.
Spoiler: pokaż
W zasadzie większości końcowych zdarzeń można się domyślić, ale to nie odebrało mi przyjemności z lektury.
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Odp: Egmont 2014
« Odpowiedź #63 dnia: Lipiec 02, 2014, 10:39:14 pm »
Jeśli o Sambre chodzi, to czytałem dwa razy i za każdym razem mi się podobał. Klimat i oddanie realiów epoki do mnie trafiły, gorzej z tą cała wojną oczu - główny motyw fabuły, a jakiś banalny mi się wydał. Drugi integral już mniej mi podszedł. A trzeci od roku czeka na swoją kolej.
Z wojną oczu rzeczywiście "gorzej", ale co tam - jak to mówią "z wojną oczu źle, a bez niej jeszcze gorzej" :)
Czytaj trzeci integral; mimo, że gorszy rysunkowo, to scenariuszowo - nie wszystko zostało łopatologicznie wyjaśnione od a do z, więc poczujesz miłe lekkie mrowienie w mózgu, który to będzie chciał poskładać do kupy układankę, w której z kolei (na całe szczęście) brak kilku elementów. Tylko nie czytaj wcześniej spoilerów na forum!!!
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline kenji

Odp: "Sambre" (Balac, Bernard Yslaire)
« Odpowiedź #64 dnia: Wrzesień 01, 2014, 08:46:12 pm »
Dawno nie przeczytałem komiksu z takim zaciekawieniem jak Wojne Sambre'ow.
Strasznie wciągająca historia i do tego te soczyste genialne rysunki. Wg mnie duzo lepsze  w Hugo i Irys, ale zakończenie Wernera i Szarloty- po prostu miazga.
Chyba podobnie wyniosło mnie w fotel zakończenie Pelissy- Jajo Mrokow. Całkowicie inny klimat, inna liga- chodzi mi o te zaskoczenie na końcu, ktore przez długi czas nie pozwala Ci zapomnieć o tym co wlasnie przeczytałeś.


Fajnie pozniej czytało mi sie Wasze komentarze, ktore pozwoliły mi wszystko sobie ułożyć i usystematyzować.


Oczywiście czekam z niecierpliwością na kolejne części i moze wznowienie Sambre- pierwszego tomu wydanego przez Egmont.  Za duzo dobrych tytułów w tym momencie sie ukazuje, aby wydawać ponad 200 zł za jeden tom... Bo za tyle mozna najtaniej kupić na Allegro.


Polecam lekturę!


Offline Death

Odp: "Sambre" (Balac, Bernard Yslaire)
« Odpowiedź #65 dnia: Wrzesień 01, 2014, 11:27:20 pm »
Mnie tak zmiażdżyło to zakończenie, że początkowo nic z niego nie zrozumiałem i koledzy mi musieli tłumaczyć.  :biggrin:

Tak, rysunki w Hugo i Iris o klasę lepsze, niż w Sambre i dwie klasy lepsze, niż w Wernerze i Szarlocie. Ale to nie ma żadnego znaczenia dla trzeciego integrala, ponieważ historia jest tak znakomita, że i tak przyznałem 10/10. A to u mnie rzadka ocena. Wielka seria. Ma u mnie trzy dziesiątki.

Offline maximumcarnage

Odp: "Sambre" (Balac, Bernard Yslaire)
« Odpowiedź #66 dnia: Wrzesień 01, 2014, 11:36:54 pm »
Ja mam ten kłopot, że nie posiadam pierwszego tomu wydanego w serii "Mistrzowie komiksu", a czytanie bez niego nie ma chyba większego sensu.

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: "Sambre" (Balac, Bernard Yslaire)
« Odpowiedź #67 dnia: Wrzesień 01, 2014, 11:51:50 pm »
Ja mam ten kłopot, że nie posiadam pierwszego tomu wydanego w serii "Mistrzowie komiksu", a czytanie bez niego nie ma chyba większego sensu.
myślę, że ma sens. też nie mam pierwszego tomu (choć czytałem go kiedyś, to jednak słabo pamiętam). historia sambreów w obydwu wojnach jak gdyby odżywa, nabiera nowych kolorów (dosłownie i w przenośni). wojny... to nieco inny komiks niż cykl główny, przy tym mam wrażenie, że ciut lepszy.
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline maximumcarnage

Odp: "Sambre" (Balac, Bernard Yslaire)
« Odpowiedź #68 dnia: Wrzesień 01, 2014, 11:53:54 pm »
Właściwie to co Egmontowi szkodzi zrobić dodruk? Obecność pierwszego tomu napędzi na pewno sprzedaż dwóch pozostałych.

Offline misiokles

Odp: "Sambre" (Balac, Bernard Yslaire)
« Odpowiedź #69 dnia: Wrzesień 02, 2014, 06:00:42 am »
Dyskusje na temat ekskluzywności pewnych komiksów trwają już od dłuższego czasu. Przypomnij je sobie.

Offline maximumcarnage

Odp: "Sambre" (Balac, Bernard Yslaire)
« Odpowiedź #70 dnia: Wrzesień 02, 2014, 06:05:36 am »
Dyskusje na temat ekskluzywności pewnych komiksów trwają już od dłuższego czasu. Przypomnij je sobie.

Z tego co pamiętam, to "Sambre" nie jest objęty "klauzulą ekskluzywności". Poza tym sam Kołodziejczak nie wykluczał dodruku tego komiksu.

Offline bosssu

Odp: "Sambre" (Balac, Bernard Yslaire)
« Odpowiedź #71 dnia: Wrzesień 02, 2014, 10:33:52 am »
Dla mnie Sambre jest najsłabszy i pod względem fabularnym i graficznym za to Wojna to mistrzostwo pod względem kolorystyki- czerń, czerwień i biel oddaje rewelacyjnie mroczne czasy dziejów Francji z tego okresu.
Można spokojnie czytać wpierw Wojnę jako osobną opowieść.
W niedługim okresie powinny być materiały na kolejny integral więc wznowienie pierwszego tomu to tylko kwestia czasu.


Offline Death

Odp: "Sambre" (Balac, Bernard Yslaire)
« Odpowiedź #72 dnia: Wrzesień 02, 2014, 10:38:18 am »
No nie wiem czy tak spokojnie. To jest właśnie dobre, że w Sambre nic nie wiemy o wojnie oczu, kolejny tom, czyli Hugo i Iris pokazuje nam wydarzenia wcześniejsze, które rzucają nowe światło na Sambre, a Werner i Szarlotta przenoszą nas jeszcze wcześniej i wyjaśniają jeszcze więcej. Kolejne tomy pewnie pokażą to co działo się przed Wernerem.

Radziłbym jednak czytać po kolei.

Offline piotrassss

Odp: "Sambre" (Balac, Bernard Yslaire)
« Odpowiedź #73 dnia: Październik 02, 2014, 07:43:16 am »
Wydano już pierwszą część kolejnej trylogii Wojna Sambreów - Maxime-Augustin & Constance: La fiancée de ses nuits blanches

Pamiętam, jak wspomniane było, że Konstancja to lwica salonowa, ekspertka od intryg, więc
zapowiada się ciekawie.

http://www.bedetheque.com/BD-Guerre-des-Sambre-Maxime-Constance-Tome-1-Automne-1775-La-Fiancee-de-ses-nuits-blanches-223720.html

Dwa kolejne tomy tej trylogii zapowiadane są na 2015 i 2016, więc mam nadzieję, że w 2016 dostaniemy integral.

Druga sprawa to fakt, że również na 2015 zapowiadany jest kolejny tom serii głównej Sambre - Bernard Marie & Judith: Nos Yeux, nos cheveux, nos fiertés. Jako, że seria główna dzielona jest po cztery epizody, więc będą już trzy z czterech. Gdyby zechcieli wydać czwarty
w 2016 roku, to może dostalibyśmy wtedy dwa integrale: Drugi integral serii głównej Sambre I trzeci serii pobocznej Wojna Sambreów.

« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2014, 07:57:10 am wysłana przez piotrassss »

Offline bosssu

Odp: "Sambre" (Balac, Bernard Yslaire)
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 08, 2014, 11:00:13 am »

Fajne mają te okładki pojedyńczych tomów...a u nas takie strasznie ocenzurowane :biggrin: :lol: