trawa

Autor Wątek: „Krakers” - "Senna zmora głodomora" Winsora McCaya  (Przeczytany 540451 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michaś P.

Odp: „Krakers” - GŁOSOWANIE nad okładką "Dream of the Rarebit Fiends"
« Odpowiedź #1980 dnia: Listopad 09, 2018, 11:57:28 am »
W poniedziałek będę rozsyłać mailing ws. cen i opcji zamówień "Sennej zmory głodomora". Wspominam o tym, bo ostatnio dostaję zamówienia tego komiksu, choć oficjalnie wydawca jeszcze nie zaczął ich przyjmować. Powód - trzeba ustalić czy będą 4 tomy czy... 5. Bo niektóre odcinki są poziome, z dwukrotnie większą ilością obrazków (podwójne) i trzeba się zastanowić, czy tych podwójnych odcinków nie rozbić na dwie strony, żeby nie trzeba było pomniejszać literek i przekręcać podczas czytania. Bo zamiast ok. 800 stron może wyjść ok. 940. W grę wchodzą więc albo 4 tomy po ok. 240 stron albo 5 tomów po 188 stron, albo 4 tomy po ok. 200 stron, ale z częściowo przekręcanymi stronami.
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2018, 12:06:28 pm wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Lesiok

Odp: „Krakers” - GŁOSOWANIE nad okładką "Dream of the Rarebit Fiends"
« Odpowiedź #1981 dnia: Listopad 09, 2018, 12:57:20 pm »
Grafiki McCaya bardzo zacne, ale co do okładki komiksu to jestem za kadrami komiksowymi.

Offline Michaś P.

Odp: „Krakers” - "Senna zmora głodomora" Winsora McCaya
« Odpowiedź #1982 dnia: Listopad 11, 2018, 08:02:21 pm »
Podjęto już decyzję ws. ilości tomów "Sennej zmory głodomora", ceny itd.

Będą 4 tomy po ok. 240 stron, ale trochę droższe z powodu większej objętości o 40 stron i uśrednienia ceny względem tomu 4, częściowo kolorowego. Ogólny koszt zakupu 4 tomów po 240 stron wyjdzie znacznie mniejszy niż 5 tomów po 188 stron - dlatego decyzja o 4 tomach a nie 5. Plansze podwójne, które da się podzielić na 2 strony będą dzielone, a trudne do podzielenia najprawdopodobniej będą obracane o 90 stopni (zobaczymy co mi się uda wykombinować).

Osoby zamawiające kompletną serię i opłacające ją z góry zapłacą łącznie o 20 zł mniej niż cena finalna całej serii.
Wydawca uśrednia cenę całej serii, by nie było tak, że tomy 1-3 są po 80 zł a tom 3 np. po 100 zł (bo koszt druku egzemplarza z 32 kolorowymi stronami i resztą czarno-białych w drukarni cyfrowej wychodzi drożej niż druk całości w kolorze). Jeśli mimo to wyjdzie jakaś różnica w cenie finalnej z powodu inflacji, to myślę, że rzędu 5 zł.

Osoby przedpłacające mają gwarancję cenową - cena nie wzrośnie jeśli się zmieni (za wyjątkiem sytuacji hipotetycznej hiperinflacji, wtedy wydawca albo zwraca wpłatę, albo podwyższa cenę do surowego kosztu druku, bez kosztów produkcji - ostatnio hiperinflacja była w Polsce na początku lat 1990.).

Ceny szacunkowe:

tomy 1+2+3+4 = 4 x 85 zł = 340 zł (gwarancja cenowa, przedpłata za całą serię, koszt wysyłki można zapłacić przed wydaniem)
tom 1 = 90 zł
tom 2 = 90 zł
tom 3 = 90 zł
tom 4 = 90 zł

Ceny uśredniono - ostatni tom wyjdzie najdrożej, bo druk będzie częściowo kolorowy.

Koszty wysyłki:

Paczka w Ruchu = 10 zł (jeśli usługa zostanie zlikwidowana, bo Ruch ma problemy z wypłacalnością i nie wiadomo czy nie splajtuje, to trzeba będzie dopłacić różnicę do kosztu wysyłki Pocztą Polską lub firmą kurierską)
Poczta Polska = 15 zł dla 1 egz. lub 20 zł dla 2-3 egz.
Firma kurierska = 15 zł

Szacunkowe daty wydania (bezpiecznie ustalono tempo raz na 8 miesięcy, ale wydawca chciałby wydawać raz na 6 miesięcy).

tom 1 - czerwiec 2019
tom 2 - luty 2020
tom 3 - październik 2020
tom 4 - czerwiec 2021

Wydawca będzie unikać wydawania komiksu w grudniu, bo wtedy jest sezon i są problemy z terminami w drukarniach i pośpiechem pracowników, który przekłada się na gorszą jakość wykonania introligatorki.

Uwaga! To są daty ostrożne-szacunkowe. Tempo 8 miesięcy wynika z banalnego faktu, że na 4 tłumaczy znaleziono 2 i resztę sam będę musiał tłumaczyć - z moim tempem tłumaczenie 100 odcinków zajmie mi 2 miesiące. Jest jednak szansa, że uda się czas wydawania przyspieszyć jeśli znajdzie się ktoś do pomocy, lub jeśli dwóch obecnych tłumaczy wezmą dodatkowe 50 stron

Na razie wiem, że udaje mi się czyścić plansze szybciej niż "Nemo" czy "Bustera" i zaoszczędzony czas może pozwolić mi przyspieszyć datę wydania choćby o 1 miesiąc dla tomu 1 (czyli może wyjść maj 2019 zamiast czerwca 2019), a to z kolei może przyspieszyć tom 2 o 2 miesiące, tom 3 o 3 miesiące, a tom 4 o 4 miesiące.

Zamawiając trzeba zdawać sobie sprawę z "widełek" czasowych górnych i dolnych.

To ogromne przedsięwzięcie wydawnicze, dla tak bardzo małego wydawnictwa, ale jak widać po "Małym Nemo" - "Krakers" to projekt hobbistyczno-fanowski, a nie zwykła komercja, dlatego moją ambicją jest by dociągnąć projekt do końca. Nawet jeśli przepisy się zmienią i np. wydawnictwo przestanie istnieć z powodów niekorzystnych rozwiązań podatkowych, możecie wiedzieć, że mam przygotowany "plan awaryjny" (nie wszystko da się przewidzieć, ale trzeba się starać, a nie "huzia na józia i jakoś to będzie").

Okładki - czekam na odpowiedź od rysownika (który kolorował okładki "Nemo" i "Bustera"), czy by się podjął narysowania. Jeśli nie - będziemy kombinować z gotowymi grafikami. Na razie chciałbym mieć własne okładki na podstawie zdjęć z filmu.

Jeśli jest tutaj rysownik, który potrafi realistycznie rysować i chciałby zrobić grafiki na okładki na podstawie zdjęć z filmu "Dream of the Rarebit Fiend", proszę o kontakt.

Rozważam albo 4 okładki 1 autora, albo 4 okładki 4 autorów, ale dla spójności wizualnej lepiej by było aby był 1 rysownik.
« Ostatnia zmiana: Listopad 11, 2018, 08:23:56 pm wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Szekak

Odp: „Krakers” - "Senna zmora głodomora" Winsora McCaya
« Odpowiedź #1983 dnia: Listopad 11, 2018, 08:40:34 pm »
4 okładki jednego autora pasującego stylem do komiksu byłoby super.

Offline Michaś P.

Odp: „Krakers” - "Senna zmora głodomora" Winsora McCaya
« Odpowiedź #1984 dnia: Listopad 11, 2018, 10:27:40 pm »
Na razie dostałem odpowiedź od tego rysownika, co koloruje okładki. Napisał, że nie dałby rady z powodu braku czasu (jest zawalony zleceniami). Więc pozostaje czekać aż ktoś się zgłosi, albo Wy zgłoście pomysły rysowników, którzy według Was daliby radę zachować ducha McCaya, a ja wyślę im zapytania i zobaczymy co odpiszą. Sam też będę szukać - raczej należałoby liczyć na rysownika młodszego pokolenia (niestety, nie znam ich dokonań i umiejętności), bo ci ze starszego wszyscy są rozchwytywani i mogą nie mieć czasu.
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Michaś P.

Odp: „Krakers” - "Senna zmora głodomora" Winsora McCaya
« Odpowiedź #1985 dnia: Listopad 13, 2018, 11:52:08 am »
Wczoraj wieczorem rozesłano mailing do czytelników "Krakersa". Jeśli ktoś nie dostał, proszę sprawdzić w spamie.
Zgłosiły się 2 osoby do tłumaczeń, więc byłby już komplet 4 tłumaczy (czekam jeszcze tylko na ich potwierdzenie).
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2018, 12:39:14 pm wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Michaś P.

Odp: „Krakers” - "Senna zmora głodomora" Winsora McCaya
« Odpowiedź #1986 dnia: Listopad 13, 2018, 04:10:46 pm »
Jeden rysownik zgłosił się do narysowania okładek, przesłałem mu projekt jak niżej (zmontowałem dwa ujęcia dla tej sceny, chyba ciekawiej wygląda niż poprzedni projekt wstępny), i decyzja zależy od tego jak mu to wyjdzie finalnie. Nazwiska nie zdradzę, by nie było obciachu jakby mu źle wyszło. Ale trzymam za niego kciuki, by mu się udało!

Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Michaś P.

Odp: „Krakers” - "Senna zmora głodomora" Winsora McCaya
« Odpowiedź #1987 dnia: Listopad 14, 2018, 06:42:10 am »
Stany magazynowe wydawcy:
"Buster Brown" - 6 egz. do wyczerpania nakładu
"Mały Nemo w Krainie Snów - 3" - 10 egz.
Pojawiły się pierwsze zamówienia na "Senną zmorę głodomora". Na chwilę obecną nakład wyniesie 22 egz. Do 100 egz. brakuje jeszcze 78 egz.
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Michaś P.

Odp: „Krakers” - "Senna zmora głodomora" Winsora McCaya
« Odpowiedź #1988 dnia: Listopad 18, 2018, 08:54:29 am »
Rozpocząłem prace nad nową stroną "Krakersa", która wkrótce przekształci się ze skromnej strony wydawnictwa w coś większego. Ale na razie nie zdradzę wszystkich pomysłów (jednego z nich nikt w Polsce jeszcze nie zrealizował i chcę być ich pionierem) by była dla Was miła niespodzianka.

Aktualna informacja o "Sennej zmorze głodomora"

1. Nad komiksem pracuje 4 tłumaczy.

2. Dzięki skompletowaniu pełnej ekipy tłumaczy jest szansa, że terminy wydawnicze przyspieszą się o 1 do 2 miesięcy. Czyli będą wychodzić do 6-7 miesięcy zamiast co 8.

3. Trwa retuszowanie plansz komiksów (strasznie dużo różnych kropek, potargań, zabrudzeń).
4. Pewien rysownik podjął się zadania narysowania okładki na podstawie projektu zdjęciowego opublikowanego 2 wpisy temu.

Stany magazynowe

Do wyczerpania nakładów "Małego Nemo w Krainie Snów - 3" zostało równe 10 sztuk, a "Bustera Browna" 6 sztuk, przy czym u wydawcy są dostępne jeszcze 2 tanie pakiety oby komiksów (za 150 zł i darmową wysyłką Paczką w Ruchu - 70 zł taniej! Wada: "Buster" ma skazę, ale taką, którą da się zaakceptować).

Zastanawiam się, czy nie przekazać resztek magazynowych na początku roku 2019 komiksy te zostaną wycofane ze sprzedaży i zostaną przekazane bibliotekom szkolnym.
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2018, 09:11:39 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Michaś P.

Odp: „Krakers” - "Senna zmora głodomora" Winsora McCaya
« Odpowiedź #1989 dnia: Listopad 19, 2018, 08:52:04 am »
Nowa strona "Krakersa" już działa. Możecie ją zobaczyć tutaj:

Komiks.ovh

Postanowiłem odejść od strony stricte jednego wydawcy na rzecz portalu informacyjnego z zapowiedziami komiksów wszystkich wydawców, którzy zechcą dzielić się takimi informacjami, z publicystyką, forum dyskusyjnym dla wydawców, autorów i fanów.

Obecnie strona jest doszlifowywana. Pracuję nad nią dopiero dwa dni, ale efekty już widać. Mile widziane rady, sugestie i pomoc.

Każdy może się zarejestrować i publikować. Jeśli będą jakieś problemy, proszę o kontakt.

Wydawcy po weryfikacji tożsamości publikują bez moderacji, zwykli użytkownicy z niezweryfikowaną tożsamością po akceptacji. Strona wspiera wydawcę "Krakersa", ale jest robiona przeze mnie hobbistycznie, niekomercyjnie, bez wynagrodzenia i dlatego postanowiłem, że będzie liberalna dla konkurencji. Dlatego zmieniłem jej nazwę z "Krakers" na Komiks.ovh.

Każdy wydawca może założyć sobie profil i publikować bezpłatnie, bez moderacji i akceptacji, aktualne informacje o swoich zapowiedziach wydawniczych. Ba! Może nawet linkować pod informacjami o wydanych komiksach do swojego sklepiku!
Chciałbym, by strona gromadziła wszystkich wydawców na jednej stronie i żeby mogli szybko informować społeczność komiksową o swoich planach czy publikacjach, bez proszenia się kogokolwiek o zgodę. Ale każdy kto publikuje bierze pełną odpowiedzialność prawnej za swoje treści.

Sam borykam się z problemem z cenzurą w mediach komiksowych. Nie wszystkie redakcje chcą np. informować o nowych publikacjach "Krakersa". Nie wszyscy fani komiksów odwiedzają strony wydawców, więc stad ten banalny, pomysł.

Chciałbym również, by forum dyskusyjne pomagało autorom wydawać komiksy i pozyskiwać czytelników, tak jak robi Forum Gildii.

W zamian od wydawców, którzy zechcą wziąć udział w tym projekcie, proszę tylko o dobrowolną pomoc w wypromowaniu strony.

Zachęcam do kliknięcia ikonki menu w lewym górnym rogu.

Strona bez bannerów reklamowych, reklam pop-up i ryczących reklam wideo. ŻADNYCH ŚMIECI NIE MA I NIE BĘDZIE!

Jeśli strona się rozrośnie i potrzebny będzie potężniejszy serwer, zrobi się zbiórkę społecznościową. Jeśli się nie rozrośnie, nic się nie stanie. Generalnie strona non-profit wspierająca nieodpłatnie (wolontaryjnie) środowisko komiksowe.

Na zachętę wrzuciłem, oprócz artykułów własnych, także trzy na wolnych licencjach CC z innych źródeł, abyście mieli na starcie coś ciekawego do czytania. Jeden tekst o Enkim Bilalu, drugi o "Bosonogim Genie" a trzeci o "Tin Tinie".
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2018, 09:11:05 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

mkolek81

  • Gość
Odp: „Krakers” - "Senna zmora głodomora" Winsora McCaya
« Odpowiedź #1990 dnia: Listopad 19, 2018, 10:29:06 am »
Cytuj
Komiks wznowiono z powodu nacisków czytelników „Forum Gildii"

 :badgrin: :badgrin: :badgrin: Chyba ze względu na prośby czytelników „Forum Gildii"
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2018, 12:16:42 pm wysłana przez mkolek81 »

Offline Michaś P.

Odp: „Krakers” - "Senna zmora głodomora" Winsora McCaya
« Odpowiedź #1991 dnia: Listopad 19, 2018, 12:00:51 pm »
Próśb i nacisków. Kilka osób mocno za tym lobbowało na PW.

Mam mały problem z tą nową stroną. Nie wiem dlaczego nie pojawia się opcja komentowania. Można tylko na forum dyskusyjnym pisać, a coś blokuje komentowanie samych artykułów. Wyłączyłem wszystkie wtyczki na chwilę, zmieniłem na chwilę szablon, i nic.
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2018, 12:09:45 pm wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Michaś P.

Odp: „Krakers” - "Senna zmora głodomora" Winsora McCaya
« Odpowiedź #1992 dnia: Listopad 19, 2018, 03:15:08 pm »
Zachęcam do kontynuowania dyskusji o "Sennej zmorze głodomora" na moim forum:

https://komiks.ovh/forum-dyskusyjne/topic/senna-zmora-glodmora-komiks-winsora-mccaya/

Każdy może się zarejestrować i od ręki pisać. Proszę też o pomoc w rozpropagowaniu strony.
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2018, 03:32:10 pm wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Michaś P.

Odp: „Krakers” - "Senna zmora głodomora" Winsora McCaya
« Odpowiedź #1993 dnia: Listopad 25, 2018, 06:59:06 am »
Według moich najnowszych wyliczeń, jest szansa, że pierwszy tom "Sennej zmory głodomora" może ukazać się najwcześniej między 1 kwietniem a 1 majem 2019 r. O ile nie będzie jakichś opóźnień i uda się zebrać zamówień na pełny nakład 100 egz.
Na razie liczba zamówień to 32. Potrzeba jeszcze 68.
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Michaś P.

Odp: „Krakers” - "Senna zmora głodomora" Winsora McCaya
« Odpowiedź #1994 dnia: Grudzień 04, 2018, 07:50:45 am »
Rysownik od okładki narysował ją, ale poprosiłem o kilka drobnych poprawek. Wygląda dobrze i pokażę ją Wam jak będzie pokolorowana.

Obecnie wyretuszowano już 3/4 plansz "Sennej zmory głodomora". Pochodzą z różnych źródeł i będzie to najkompletniejsze wydanie komiksu. Widziałem niby publikację "The Complete Dream of the Rarebit Fiend", ale chyba jednak nie są to wszystkie odcinki, bo ma tylko 464 stron, a ja mam około 800 plansz.

Będzie to kompilacja wielu różnych wydań komiksu + dodatkowe znaleziska z internetu, których nie ma w tych albumach (te dodatkowe znaleziska mają gorszą jakość z powodu rozdzielczości, ale postaram się by przyzwoicie wyglądały, bo jako kolekcjoner myślę, że lepiej mieć wszystkie odcinki a nie tylko plansze najlepszej jakości).
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2018, 07:59:24 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh