trawa

Autor Wątek: „Krakers” - "Senna zmora głodomora" Winsora McCaya  (Przeczytany 540363 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kokosz

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1560 dnia: Listopad 09, 2017, 11:01:11 am »
To się zaczyna tutaj:
http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,33919.msg1363390.html#msg1363390

Dzięki za link.

W sumie nie jestem zdziwiony sytuacją. Niemniej szkoda że tak się to skończyło.

Offline Michaś P.

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1561 dnia: Listopad 10, 2017, 10:57:32 am »
Za tydzień komiks może trafić do druku finalnego (wciąż czekam na wydruk próbny, jeśli dziś go wyślą kurierem to w następny piątek komiks trafi do druku). Kilka kolejnych osób zareagowało na maile z przypomnieniem, ale 24 osoby milczą.

« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2017, 11:05:48 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Michaś P.

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1562 dnia: Listopad 11, 2017, 09:00:58 am »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Michaś P.

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1563 dnia: Listopad 13, 2017, 12:54:42 pm »
Dostałem od drukarza informację, że dzisiaj wyśle do mnie egzemplarz korektorski tomu 3. Czyli od jutra po południu zacznie się korekta finalna. W poniedziałek tom 3 będzie już w druku z poślizgiem 5-dniowym (wydruk próbny zajął więcej czasu niż szacowałem).

Dodruk tomu 1 jest już gotowy, ale będzie wysyłany (lub do odebrania w drukarni) wraz z tomem 3.

Jeszcze 11 osób, które zamawiały tom 2, nie opłaciło tomu 3. Wygląda na to, że nakład będzie mniejszy o 10 egz. mniejszy. Na wszelki wypadek wrzucam ich pierwsze dwie litery imienia i nazwiska: Pi Ba, Ma Ka, Ad Zg, Ar Dz, Mi Ja, Da Ha, Pr Wa, Mi Ga, Łu Na, Pi Li. Nietypowe działanie - ale może ktoś się rozpozna i dzięki temu sprawdzi spam w poczcie znajdując moje maile. Reszta osób albo wpłaciła, albo zadeklarowała późniejsze terminy wpłat.
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Michaś P.

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1564 dnia: Listopad 15, 2017, 10:18:31 am »
Dotychczasowy drukarz robi mi problemy, bo nie chce drukować komiksu (bo maszyna długo przetwarza pliki), ale chce zlecić go podwykonawcy, którego jakość wydruku próbnego odbiega od tomu 1 i 2 na minus (ciemniejsza czerwień na okładce, choć ta sama jakość pliku PDF, chyba innym tonerem drukuje, a literki w środku nie są takie ostre, ale rastrowane).

Mam konkurencyjną, tańszą ofertę druku offsetowego, z drukarni, która drukowała dla Motopolu. Literki w krzywych powinny wyjść jak w tomie 1 i 2, ale drukarz musiałby porównać kolory z paletą barw i powiedzieć mi, ile dać żółci a ile magenty, by wyszedł podobny odcień. Jestem z tym drukarzem w kontakcie i zupełnie inne nastawienie do klienta, jakby mu zależało. Nawet jest w stanie przywieźć mi nakład osobiście i przyjechać po egzemplarz tomu 2 na jego podstawie by zrobić te same rozmiary tomu 3 komiksu w introligatorni. Ale technika druku jest inna i trochę się boję, jak to wyjdzie w finale.

Mam jeszcze ofertę innej drukarni cyfrowej w podobnej cenie co teraz płacę, ale nie wiem, jaka czerwień wyjdzie im na okładce. Drukowali "Krakersa" 39 z "Flufem".

Tak czy siak, w poniedziałek komiks musi iść do druku, a najbliższe kilka dni będzie kluczowe - która drukarnia to wydrukuje.
« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2017, 10:23:03 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

mkolek81

  • Gość
Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1565 dnia: Listopad 15, 2017, 10:25:16 am »
Mam konkurencyjną, tańszą ofertę druku offsetowego, z drukarni, która drukowała dla Motopolu.
Czyli co? 3 tom na offsecie chcesz drukować? Trochę by to odbiegało od poprzednich tomów. I średnio byłbym zadowolony z takiego rozwiązania.

Mi zasadniczo nie przeszkadza to, że może być obsuwa z terminem, wolałbym jednak, aby 3 tomy były w jednakowym standardzie.

Offline vision2001

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1566 dnia: Listopad 15, 2017, 10:50:25 am »
Mi zasadniczo nie przeszkadza to, że może być obsuwa z terminem, wolałbym jednak, aby 3 tomy były w jednakowym standardzie.
Popieram.
DOBRA ALTERNATYWA DLA forum.gildia.pl:
---> https://forum.komikspec.pl/ <---

Offline pokia

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1567 dnia: Listopad 15, 2017, 11:00:10 am »
Lepiej poczekać niż zlecać byle gdzie.


No i druk na offsecie w tym wypadku odpada.

Offline Itachi

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1568 dnia: Listopad 15, 2017, 12:03:38 pm »
Popieram popierających.

Offline Michaś P.

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1569 dnia: Listopad 15, 2017, 12:29:10 pm »
"Lepiej poczekać niż zlecać byle gdzie. "

Nie rozumiecie problemu. Termin druku nie jest problemem, problem jest to, że obecny drukarz odmawia druku komiksu na tej samej maszynie, co drukował tom 1 i 2. A na tej innej maszynie wyszedł zupełnie inny kolor czerwieni na okładce. Dlatego rozważam offset i dopasowanie koloru CMYK wg wzornika barw. Drukarz dostanie też wzorzec, by podczas drukowania skontrolować kolor.

Druga drukarnia cyfrowa się odezwała, są gotowi przyjąć druk, ale im też kolor czerwieni może wyjść inny, bo mają inną maszynę drukującą. Więc to nie jest rozwiązanie.

Obecna drukarnia chce podzlecić druk innej firmie nie z powodu problemów z czasem, ale dlatego, że jej maszyna długo przetwarza pliki "Nemo" (są bardzo wielkie) i "stracili do nich cierpliwość", bo drukowało im się to cały dzień. Bo łatwiej odmówić niż wykonać komiks. Doszło nawet do tego, że zasugerowano mi, że jak nie odpowiada mi gorsza jakość (ciemniejsza czerwień na okładce), to mam poszukać innej drukarni.

Najciekawsze, że drukarz obarcza mnie winą za inny odcień czerwieni, chociaż plik był zrobiony na identycznych ustawieniach generowania PDF-a, a na podglądzie PDF wygląda kolorystycznie identycznie jak PDF-y tomu 1 i 2. No, ale tak jest łatwiej, zrzucić winę z maszyny drukującej na klienta.

Zaproponowałem np. by samą okładkę wydrukowali na starej maszynie (plik okładki jest lekki), a środek na drugiej, ale właśnie mi odmówiono "bo to komplikuje proces produkcyjny". Jestem w  kropce i muszę podjąć decyzję. Będę rozmawiać z drukarnią offsetową, człowiek jest w stanie do mnie do domu przyjechać, by pomóc tak pliki przygotować, by wyszły dobrze. Będę jeszcze próbować negocjować z dotychczasową drukarnią (wysłałem im próbki wydruków by pokazać problemy), ale jestem w kropce.

Problemem jest to, że to trudna do druku publikacja, a drukarz się zniechęcił. Bo nakład mały, maszyna stoi cały dzień trawiąc pliki, zysk mały, a inne zamówienia są mało problematyczne i idą w większych nakładach.
« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2017, 12:36:02 pm wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

mkolek81

  • Gość
Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1570 dnia: Listopad 15, 2017, 12:35:23 pm »
Nie jestem za offsetem. I byłbym nie zadowolony z takiego rozwiązania (tym bardziej, że cenowo pewnie wyjdzie inaczej, tanie?)

Czy możesz wrzucić zdjęcie okładki (rozumiem, że chodzi o grzbiet) aby porównać kolor czerwieni na tomach? Nie znam się do końca na drukowaniu, ale może wystarczy inna paleta barw, aby uzyskać ten sam efekt?

Offline Szekak

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1571 dnia: Listopad 15, 2017, 12:42:47 pm »
To jak się nie znasz na drukowaniu, to Twoje rady nic nie dadzą, skoro facet załatwia tą sprawię i rozmawia z wieloma osobami które na drukowaniu się znają.

Offline Michaś P.

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1572 dnia: Listopad 15, 2017, 12:42:58 pm »
Tak to wygląda na egzemplarzach korektorskich tomu 2 i 3:



Już wiem co się stało. Podczas generowania PDF ustawiłem RGB zamiast CMYK i stąd różnica. Czyli kolory już nie są problemem.
« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2017, 01:10:20 pm wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

mkolek81

  • Gość
Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1573 dnia: Listopad 15, 2017, 12:53:52 pm »
Tak to wygląda na egzemplarzach korektorskich tomu 2 i 3:


Ok, jest różnica.

To byłaby kompromitacja, jakby dwa tomy miały ten sam kolor grzbietu, a trzeci ciemniejszy. Żałuję, że nie zrobiłem każdego koloru grzbietu w innej barwie. Nie byłoby teraz problemu.
Kompromitację było by też wydanie tego na offsecie.

A czy ten z drukarni offsetowej nie może wydrukować samej okładki, jeśli jest w stanie utrzymać kolor? Podobne robiony jest BLAME. Druk idzie jeden całego nakładu komiksu, ale do składania HC i SC są dwie różne firmy. Pytanie czy to się będzie opłacać.

To jak się nie znasz na drukowaniu, to Twoje rady nic nie dadzą, skoro facet załatwia tą sprawię i rozmawia z wieloma osobami które na drukowaniu się znają.
Rozumiem, że ten komiks zamówiłeś i jest ci to obojętne. Twoja sprawa.
« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2017, 12:56:54 pm wysłana przez mkolek81 »

Offline Szekak

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1574 dnia: Listopad 15, 2017, 01:02:03 pm »
Nie zrozumiałeś mnie. Po prostu uważam, że facet wie co robi i wybierze najlepsze rozwiązanie, bo ustala to z osobami które na drukowaniu się znają i widać, że zależy mu by było wszystko ok, więc sugestie osoby która o drukowaniu nie ma pojęcia moim zdaniem są bezsensowne, ale oczywiście to tylko moje zdanie, nie musisz się z nim zgadzać.