trawa

Autor Wątek: „Krakers” - "Senna zmora głodomora" Winsora McCaya  (Przeczytany 541075 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline adam and arluk

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1215 dnia: Grudzień 20, 2016, 07:49:46 pm »
....ufffff i mój egzemplarz dotarł bez szwanku, choć miałem pewne obawy.
Co do wydania, to nie będę oryginalny, bo również jestem zachwycony jak i moi poprzednicy, efekt finalny przerósł moje oczekiwania. Mimo tak niszowego wydania nie odbiega jakościowo choćby od wydań Ongrysa, które stawiałbym innym wydawnictwom za wzór.
Ogólnie jestem pełen podziwu dla osoby Michasia, wyobrażam sobie ogrom pracy, który włożył w przygotowanie komiksu, a przecież czyni to w swoim czasie wolnym, zupełnie hobbystycznie. To jest dopiero fan komiksu.
Tak na marginesie proponowałbym, by w następnych częściach Małego Nemo zachować odbiorcom taką numerację egzemplarzy jak w części pierwszej. Podobny zabieg zastosował T. Baranowski w swoich albumach pożegnalnych.

 

Offline Michaś P.

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1216 dnia: Grudzień 21, 2016, 06:50:43 am »
Numeracja pozostanie dla pierwszego wydania, także w tomach 2 i 3. Tylko dodruki nie będą mieć ręcznie wpisywanych numerów.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2016, 06:57:35 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Kokosz

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1217 dnia: Grudzień 21, 2016, 06:56:41 am »
Mój Mały Nemo również dotarł cało i zdrowo.

Przyznaję - jak pomysł wydania Nemo w ramach Krakersa pojawił się dawno, dawno temu, nie wierzyłem, że to się uda. A jednak. Album wygląda znakomicie.

Szkoda jedynie, że taki album nie ma formatu podobnego do Tytusów "Z wyobraźni Papcia Chmiela". Niby wszystko jest czytelne, ale w większym formacie komfort czytania byłby znacznie, znacznie większy.

Offline Michaś P.

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1218 dnia: Grudzień 21, 2016, 07:01:24 am »
Właściwie to tego komiksu jeszcze nie udało się wydać. Dopiero wyszła 1/3 całości, a gdzie tam tom 2 i 3. Teraz odpoczywam do końca roku, a od 1 stycznia znów mrówcza praca - najbardziej czasochłonny jest retusz. Jedna plansza potrafi zeżreć nawet 16 godzin pracy, jak ta z orkiestrą dętą na str. 28, gdzie były mocne przesunięcia koloru czerwonego rzędu pół centymetra, albo więcej.

Myślałem o formacie B4 (większy od A4 i mniejszy od A3), ale w drukarni cyfrowej maksymalny zadruk to A3+ (A3 z marginesem do obcięcia), po złożeniu na pół powstaje A4. Ale, jak zauważyłeś, wszystko jest czytelne i wyraźne.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2016, 07:10:32 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Kokosz

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1219 dnia: Grudzień 21, 2016, 08:25:51 am »
Właściwie to tego komiksu jeszcze nie udało się wydać. Dopiero wyszła 1/3 całości, a gdzie tam tom 2 i 3.

Piszę o tym, co trzymam w ręku. Więc jak najbardziej mogę napisać "udało się".

Myślałem o formacie B4 (większy od A4 i mniejszy od A3), ale w drukarni cyfrowej maksymalny zadruk to A3+ (A3 z marginesem do obcięcia), po złożeniu na pół powstaje A4. Ale, jak zauważyłeś, wszystko jest czytelne i wyraźne.

Oczywiście, rozwiązanie nie jest proste.

Można zastosować druk cyfrowy, oprawę szytą (lepsza) i format A4 (bo większy się nie zmieści).
Zapewne można zastosować druk cyfrowy, oprawę klejoną (gorsza) i format nawet A3.
Można zastosować druk offsetowy, oprawę szytą i format nawet A3.

Wszystko to kwestia decyzji - co jest ważniejsze - format, rodzaj szycia, nakład czy cena.

Oczywiście takie rozważania już po publikacji mają dość akademicki charakter...

Offline niuklik

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1220 dnia: Grudzień 21, 2016, 08:26:56 am »
Pytanie: kiedy można spodziewać się ew. zapisów na dodruk pierwszej części? Rozumiem, że format pozostanie taki sam (bez wstążki i indywidualnej numeracji)?

Offline adam and arluk

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1221 dnia: Grudzień 21, 2016, 08:42:16 am »
Numeracja pozostanie dla pierwszego wydania, także w tomach 2 i 3. Tylko dodruki nie będą mieć ręcznie wpisywanych numerów.
By sprecyzować, miałem na myśli to by odbiorcy mieli ten sam numer wydania w części 2 i 3 jaki mieli w części 1.

Offline Michaś P.

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1222 dnia: Grudzień 21, 2016, 09:29:33 am »
Zapisy na dodruk będą przyjmowane po Nowym Roku, gdy zostanie ustalone, ile taki egzemplarz będzie kosztować, co zależy od kalkulacji cenowych kosztów druku, które się mocno zmieniły. Np. Tom 1 wyszedł o 2 zł drożej, bo papier zdrożał w wyniku zmiany kursu walut.

Ten sam numer - ciężko będzie, bo nie notowałem, kto ma jaki numer. Ponumerowałem i pakowałem po kolei.



Mail od czytelnika z Krakowa, jaki dostałem:

Cytuj
Witaj, odebrałem Nemo...
 Musze Ci bardzo serdecznie i gorąco pogratulować. Coś pieknego !, kolor, druk, raster, no i oczywiscie sam komiks...
 Wspaniała robota, nie moge sie doczekać na cześć drugą, super pakowanie jest nieodzowne :smile:
 Tylko pierwotnej okładki żal.... Ale może gdybyś robił dodruk, warto byłoby wrócić do pierwotnego projektu ? W takiej sytuacji już deklaruje się jako zainteresowany dodrukiem :smile:

 Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Michaś P.

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1223 dnia: Grudzień 22, 2016, 06:46:56 am »
Ostatni odcinek 5 rozdziału komiksu.



Jeden z zamawiających komiks o Nemo miał problem, bo przez 3 dni, mimo poprawnego zaadresowania, przesyłka siedziała na poczcie głównej z kilkoma statusami "Przekazanie przesyłki do doręczenia". Jeśli ktoś z Was ma podobny problem - najlepiej zadzwonić na pocztę i umówić awizowanie z odbiorem osobistym na poczcie. Taką radę doradziłem i przesyłka jest już u odbiorcy, a problem został rozwiązany.

Z tego co widzę, większość przesyłek trafiła już w ręce zamawiających, ale jest sporo przesyłek awizowanych. Odbierzcie je, bo inaczej Poczta mi je zwróci!

9 przesyłek awizowano, 4 mają dziwne statusy że doręczono a zaraz potem wydano do doręczenia, a 3 jeszcze wędrują do zamawiających. Sprawdzajcie statusy przesyłek codziennie, bo 1 przesyłka nie była monitorowana przez zamawiającego i już do mnie wraca.

Sprawdziłem też Paczki w Ruchu. Wszystkie dotarły oprócz jednej, która wciąż ma status przekazania do magazynu centralnego. Wygląda mi to na zaginięcie przesyłki.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2016, 08:03:25 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Damian xyz

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1224 dnia: Grudzień 22, 2016, 08:25:47 am »
Do mnie paczka dotarła w stanie idealnym - Death miałeś wyjątkowego pecha.

Offline mani78

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1225 dnia: Grudzień 22, 2016, 09:32:36 am »
nie tylko on niestety... moje oba egzemplarze mają paskudne obicie z boku. wyleczyłem się z usług poczty...

Offline Michaś P.

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1226 dnia: Grudzień 22, 2016, 11:03:32 am »
Jeden z zamawiających ma żal, że nie wysłałem mu komiksu na adres zamieszkania, tylko przypisany do konta bankowego. Tyle, że nowego adresu nie podał w tytule wpłaty, ani nie dostałem go mailem (podobno wysłał, więc pewnie nie dotarł), więc nie moja wina  :sad: ale nic straconego, bo...

...dla osób, których przesyłki awizowano a chcą dostać na inny adres pocztowy, Poczta Polska ma usługę jednorazowego przekierowania, która kosztuje 4,50 zł. Trzeba tylko wypełnić ten formularz i wybrać opcję "Dostawa pod nowy adres":

https://eformularze.poczta-polska.pl/zlecenie-doreczania/

Najpierw trzeba wkleić numer przesyłki, a potem wypełnić formularz, który się pojawi i zaznaczyć opcję dostawy pod inny adres. W razie problemów z wypełnieniem - służę pomocą.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2016, 11:07:06 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline bluebeery

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1227 dnia: Grudzień 22, 2016, 04:04:00 pm »
Do mnie paczka dotarła w stanie idealnym - Death miałeś wyjątkowego pecha.
Do mnie też Nemo dotarł w stanie idealnym. Dzięki Michaś za trud podjęcia się wydania tego komiksu.

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1228 dnia: Grudzień 22, 2016, 05:54:17 pm »
ja dziękuję również, do mnie dotarł chyba na szarym końcu :) [ale za to w stanie nienaruszonym]
Natomiast muszę wspomnieć o 2 sprawach, które mnie zaskoczyły na minus.
Po pierwsze, mimo że graves już o tym pisał, i byłem niejako "przygotowany", to jednak mnie to trochę uderzyło; mam bardzo podobne odczucia do gravesowych:

Jedno co mnie zdziwiło, (i to bardzo) to kolorystyka tego komiksu.
Przyzwyczajony jestem, że w tym komiksie jest prawdziwa kakofonia barw. W tym wydaniu wszystko wydaje się nieco spłowiałe...
Oczywiście wpływać może na mój błędny osąd fakt, że znam ten komiks i czytałem go jedynie w formie zdigitalizowanej. Nigdy nie było mi dane zapoznać się z nim w formie papierowej.
Różnica jednak jest olbrzymia.

[/size]
A po drugie. Jeszcze chyba nigdy nie czytałem komiksu, który miałby aż tak mikroskopijną czcionkę. Nie mam jakiejś dużej wady wzroku, w zasadzie okularów nie używam prawie wcale, ale do Nemo chyba będę musiał je odszukać, albo nawet sprawić sobie nową parę. Przykro mi to powiedzieć, ale na tyle męczy mnie czytanie dymków, że odbiera mi to większość przyjemności z lektury. Ten komiks POWINIEN BYŁ zostać wydany w o wiele większym formacie, wiem, że były obiektywne przyczyny druku w a4, i że Wydawca robił, co mógł, by wykonać jak najlepiej robotę, ale mimo wszystko żal.


Aaa, jeszcze trzecie zdziwienie, tym razem chyba raczej na plus. Mój egzemplarz ma stosunkowo wysoki numer, nawet gdyby to miała być ostatnia sztuka, to i tak byłem przekonany, że nakład był mniejszy.

Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline westchnienie

Odp: „Krakers” i „Mały Nemo w Krainie Snów”
« Odpowiedź #1229 dnia: Grudzień 22, 2016, 06:52:09 pm »
Również melduję, że mój Nemo dotarł cały i zdrowy w stanie idealnym - w przypadku przesyłki pocztą zdało egzamin wysunięcie krawędzi kartonu opakowania parę centymetrów poza obrys komiksu.


Już leży spakowany powtórnie pod choinką :biggrin:


Czcionka nie sprawia mi problemu - w "Salambo" bywa nawet mniejsza - i bardzo pasuje ostrość druku cyfrowego.
Rzeczywiście, kolory Nema wydają się vintage w porównaniu z fragmentami, które dane mi było wcześniej poznać, ale imo nadaje to jednolitości oraz charakteru wydania.


Krótko mówiąc, kto nie ma ten trąba  :wink:  I czekam na kolejne tomy.