trawa

Autor Wątek: „Krakers” - "Senna zmora głodomora" Winsora McCaya  (Przeczytany 540802 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline absolutnie

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #495 dnia: Luty 15, 2016, 10:23:36 am »
A ja bym poprosił o poprawienie nazwiska autora: McCay.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Michaś P.

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #496 dnia: Luty 15, 2016, 10:54:42 am »
@ adam and arluk

To na razie tylko taki szybki szkic wizualizacji pomysłu zrobiony dosłownie w 5 minut. Najlepiej zamawiać na adres emailowy s-m-a małpa tlen kropka pl podając imię i nazwisko zamawiającego.

@absolutnie

Faktycznie, jest błąd w nazwisku, dzięki za zwrócenie uwagi. Już poprawiłem.

@koziorozec1979

Usunąłem z wizualizacji slogan. Tak to teraz wygląda:



Wszytskim przypominam, że to tylko zarys pomysłu - wizualizacja, a nie końcowy projekt okładki!

A teraz porcja komiksów na dzisiaj:











« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2016, 11:10:14 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Daniel Gizicki

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #497 dnia: Luty 15, 2016, 12:43:12 pm »
Michaś P. napisał:
"Jesli ktoś z Was chciałby pomóc w tłumaczeniu z angielskiego, może załapać się na bezpłatne egzemplarze autorskie. Liczba tłumaczy będzie nie większa niż 3 (po 183 strony komiksu na osobę"


Sorry ale to jest jakiś żart?
1. Egzemplarze autorskie są zawsze bezpłatne i już to wałkowaliśmy kilka lat temu, że scenarzysta, rysownik a także tłumacz nie "załapuje" się na "bezpłatne egzemplarze autorskie" (to wyrażenie to jest w ogóle jakaś smutną tautologią) tylko one mu się prawnie należą w liczbie minimum 2 sztuk.
2. Nie powinno się dawać 1 komiksu do tłumaczenia 3 autorom, bo potem tłumaczenie każdego fragmentu może się różnić stylistycznie
3. Zapomniałeś podać jakie przewidujesz honorarium dla tłumacza. Istnieją średnie stawki tłumaczeniowe. Ponad 500 stronicowy komiks do przetłumaczenia za egzemplarz autorski? To nawet nie jest śmieszne

Już nie mówiąc o tym, że akurat publikacja tego tytułu w formacie A4 jest kompletnie bez sensu, chyba, że jako gadżet w crowdfundingu zostanie dodana lupa.

Offline Michaś P.

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #498 dnia: Luty 15, 2016, 02:15:26 pm »
Ogłoszenie o poszukiwaniu tłumaczy jest już nieaktualne. Zaraz wyedytuję stary wpis, by nie wprowadzał w błąd.

1. Komiks przetłumaczy jedna osoba, z którą warunki współpracy zostały ustalone. Będzie mieć do pomocy konsultanta znającego realia epoki.

2. Lupa nie będzie potrzebna. Litery będą takiej wielkości, jak w "Fantastycznej podróży" Rosińskiego, ale wyraźniejsze (trochę grubsze) niż w publikacji Egmontu. Na Zachodzie ten komiks też był wydawany w A4, np. pierwsze wydanie z Teschena z ok. 2000 roku.

3. Formatu większego niż A4 na razie nie obiecuję, ale nie wykluczam B4. Wszystko zależy od nakładu, czyli liczby zamówień od czytelników i ceny druku. Na razie mamy po 2-3 dniach nakład 34 egz. i do minimalnego nakładu brakuje 66. A jeszcze nawet nie puściłem informacji do mediów - jedynie tu na forum.
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2016, 02:46:25 pm wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline westchnienie

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #499 dnia: Luty 15, 2016, 04:02:52 pm »
Rozumiem, że przedstawiony projekt okładki jest ledwie wstępny i zabezpieczający się na wypadek ograniczonych środków, ale nasuwa mi się myśl, że po co robić na siłę z Nema kolejny numer Krakersa, zamiast uczynić go np. albumem nr 1, 2, 3 wydawnictwa Krakers lub pod egidą magazynu Krakers? Zmierzam do tego, że wg mnie wystarczy na okładce samo Krakers (mniej odcinające się od tytułu), a wewnątrz, na redakcyjnej stopce: Album nr... i rozszerzone informacje o Krakersie.


No i jestem za ilustracjami pokrywającymi całą okładkę.


Wartość Nema jest nie do przecenienia i dlatego warto też eksponować, jak może docelowo wyglądać, a nie w wersji minimum, by zrobić krok w kierunku reklamy na większą skalę.

Offline peta18

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #500 dnia: Luty 15, 2016, 04:50:24 pm »
Jak juz okladka ma byc w tym stylu to wrzucam swoja propozycje : )
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline Michaś P.

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #501 dnia: Luty 15, 2016, 05:21:14 pm »
No i jestem za ilustracjami pokrywającymi całą okładkę.

Też jestem "za" ale nie mam takich wielkich obrazków. Nie wystarczy powiększyć, bo wtedy pojawia sie pikselizacja. Chyba, żeby zlecić jakiemuś rysownikowi by przerysował rysunek McCaya, ale nie wiem, czy to by się Wam spodobało... Choć wielu wydawców takie rzeczy robi, ale w przypadku mniej znanych twórców.

Ten rysunek na okładce i tak nie będzie, ponieważ jego autorem jest chyba syn Robert Winson McCay jr a nie on sam. Jest tu jakiś "spec" od McCayów, który potrafi ich odróżnić? Bo może Winson McCay nazywa się tak samo jak swój ojciec i dlatego dodał "jr" do podpisu? Bo z tego co widziałem, syn podpisywał się jako R. Winson McCay jr, a na tym obrazku nie ma "R." w podpisie.
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2016, 05:31:49 pm wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline pokia

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #502 dnia: Luty 15, 2016, 05:38:31 pm »
A jak wygląda jakość materiałów do druku?
Z tego co się orientuję, to nie ma wersji z poprawionymi kolorami. Nie ma też chyba materiałów super jakości. Jedynie skany z gazet.

Offline koziorozec1979

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #503 dnia: Luty 16, 2016, 12:32:00 am »
że po co robić na siłę z Nema kolejny numer Krakersa, zamiast uczynić go np. albumem nr 1, 2, 3 wydawnictwa Krakers lub pod egidą magazynu Krakers? Zmierzam do tego, że wg mnie wystarczy na okładce samo Krakers (mniej odcinające się od tytułu), a wewnątrz, na redakcyjnej stopce: Album nr... i rozszerzone informacje o Krakersie.

Dokladnie. Nr kolejny Krakersa moze uczynic wiecej zlego niz dobrego chociazby przy zbiorce. Moze zainteresowanych odstraszac badz wywolywac konsternacje informacja iz to juz 46 publikacja. Sila rzeczy nasuwa sie mysl o braku poprzednich nr i o tym co tez moglo byc w nich zawarte ( czy nie dostana czegos wyrwanego z wiekszej calosci). Co wiecej w sytuacji gdy  wczesniej wydane nr sa niedostepne nie moze byc mowy iz nr na okladce moglby sie jakos przysluzyc promocyjnie regularnemu Krakersowi.
Egmont info o kolejnym nr komiksu w Klubie Swiata Komiksu tez zamieszcza w srodku a nie na 1 stronie okladki.
I zgadzam sie ze na okladce glownie idzieo rysunek, tytul i autora + logo wydawnictwa i nic wiecej.

Też jestem "za" ale nie mam takich wielkich obrazków. Nie wystarczy powiększyć, bo wtedy pojawia sie pikselizacja. Chyba, żeby zlecić jakiemuś rysownikowi by przerysował rysunek McCaya, ale nie wiem, czy to by się Wam spodobało...

No coz nie bardzo. Pomysl do zapomnienia raczej.

Offline Michaś P.

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #504 dnia: Luty 16, 2016, 05:20:51 am »
Cytuj
po co robić na siłę z Nema kolejny numer Krakersa, zamiast uczynić go np. albumem nr 1, 2, 3 wydawnictwa Krakers lub pod egidą magazynu Krakers?

Pozyskanie materiałów kosztowało mnie sporo nerwów, bo anglojęzyczni wydawcy byli niechętni przekazaniu komukolwiek skanów, bo boją się nowej konkurencji. Pozyskałem materiały "do fanzinu komiksowego Krakers", który "będzie w języku nieangielskim". Zadeklarowałem, że wydam jako nowe numery "Krakersa" i stąd konieczność napisu "Krakers nr 46". I tak mam już wyrzuty sumienia, że wygląd okładki może być inny niż zazwyczaj, bo teoretycznie powinna wyglądać tak, jak na moim awatarze. To co proponuję ws. okładki, to rozwiązanie kompromisowe.

Cytuj
A jak wygląda jakość materiałów do druku? Z tego co się orientuję, to nie ma wersji z poprawionymi kolorami. Nie ma też chyba materiałów super jakości. Jedynie skany z gazet.

Materiały mam w rozdzielczości 300 dpi dla formatu A3, przy pomniejszeniu do B4 wychodzi ok. 390 dpi, a przy A4 ok. 480 dpi. Rozdzielczość jest więc wystarczająco dobra do druku (na ogół komiksy w kolorach oddaje się do druku w 300 dpi). Są to tak samo, jak w przypadku wydawców zagranicznych, skany z gazet z początku XX wieku. Zamierzam jednak trochę je poprawić jakościowo.

Cytuj
No coz nie bardzo. Pomysl do zapomnienia raczej.

Też tak uważam. Szkoda, że się nie da wykorzystać kilku ładnych grafik McCaya, które byłyby na okładki idealne, gdyby nie ich niska rozdzielczość (stąd pomysł przerysowania). Mam też ściągnięte z sieci skany komiksu z wydania z 1945 r. wydanego czarno-białą kreską. Tak się zastanawiam, czy nie wykadrować z nich obrazków, zagęścić raster, wygładzić krawędzie, powiększyć i dać do retuszu i pokolorowania.

W ogóle, czy ktoś z Was słyszał coś nt. wydań "Małego Nemo" w językach innych niż angielski? Bo po przeszukiwaniach sieci mam wrażenie, że polska edycja będzie pierwszym wydaniem komiksu po "nie-angielsku". Pytam, bo szukam inspiracji dla okładek.
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2016, 06:32:04 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline absolutnie

Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline peta18

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #506 dnia: Luty 16, 2016, 06:49:45 am »
Mam też ściągnięte z sieci skany komiksu z wydania z 1945 r. wydanego czarno-białą kreską. Tak się zastanawiam, czy nie wykadrować z nich obrazków, zagęścić raster, wygładzić krawędzie, powiększyć i dać do retuszu i pokolorowania.
Tak tez zrob, ale zanim dasz do pokolrowania pokombinuj z czernia i biela i kolorowym tlem. Efekt moze byc bardzo dobry.
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #507 dnia: Luty 16, 2016, 07:23:04 am »
kurcze, z całą szczerością mówię, że mam nadzieję, że komiks się jednak nie ukaże w takiej formie.

bo to byłaby całkowita profanacja.....
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

Offline Michaś P.

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #508 dnia: Luty 16, 2016, 10:29:42 am »
Cytuj
Tak tez zrob, ale zanim dasz do pokolrowania pokombinuj z czernia i biela i kolorowym tlem. Efekt moze byc bardzo dobry.

Też nad tym myślę. Rozważam różne opcje, także okładkę materiałową z nadrukiem sitowym w jednym kolorze. Wszystko zależy od zainteresowania (czytaj: liczby zamówień).

Cytuj
kurcze, z całą szczerością mówię, że mam nadzieję, że komiks się jednak nie ukaże w takiej formie.

Komiks ukaże się najprawdopodobniej w takiej formie:

- przednia okładka (wstępny projekt koncepcyjny przedstawiłem wcześniej)

- strona tytułowa

- strona ze stopką

- komiks 183 strony

- 2-3 strony na ciekawostki

- tylna okładka

Jeśli komuś taka forma odpowiada - zachcęcam do zamawiania.
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2016, 11:01:21 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Michaś P.

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #509 dnia: Luty 16, 2016, 10:56:33 am »








Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh