trawa

Autor Wątek: „Krakers” - "Senna zmora głodomora" Winsora McCaya  (Przeczytany 540800 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mgnesium

  • Gość
Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #465 dnia: Luty 12, 2016, 05:34:17 pm »
To może akcja na wspieram.to? Zawsze jest szansa na dużo większe grono wspierających.

przyłączam się do sugestii.

Offline Michaś P.

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #466 dnia: Luty 12, 2016, 05:47:35 pm »
Hmm... Dobry pomysł. Możesz go rozwinąć? Domyślam się o co chodzi, że trzeba przedstawić pomysł wydania i jakieś bonusy dla wspierających, w tym egzemplarze gratisowe, ale jeśli masz doświadczenie z tą platformą zbiórkową to czy możesz coś doradzić? Tzn. jak optymalnie zaprojektować taką zbiórkę? Z tego co widzę, największe powodzenie mają tam zbiórki na gry komputerowe.
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2016, 06:06:17 pm wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline pokia

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #467 dnia: Luty 12, 2016, 07:53:33 pm »
Ja nie mam doświadczenia. Najlepiej poszło z Krzesłem w Piekle - link.
Warto też przejrzeć wszystkie udane akcje.

Natomiast wydaje mi się, że niewiele osób wysupła od razu 300 zł.
Główny rdzeń akcji które się udały, to wpłaty do 100 zł. Reszta, to już filantropi i śmietanka.

Może gdyby rozbić to na trzy akcje, dla każdego tomu, to wydaje mi się, że szanse powodzenia będą bardzo duże.

Kwestia bonusów jest do obmyślenia, ale to możesz podpatrzeć na zakończonych akcjach.

No i masz gwarantowaną reklamę, na portalach związanych z komiksem w kraju - to się szybko i dobrze roznosi.


Na pewno inni forumowicze mogą dorzucić kilka rad i pomysłów.
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2016, 08:04:04 pm wysłana przez pokia »

Offline Itachi

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #468 dnia: Luty 12, 2016, 08:00:04 pm »
Tylko zamiast gadżetów koszulkowych czy kubkowych, lepiej skupić się na dodatkowych bajerach dotyczących samego wydania komiksu. Ale fakt, cena może być zaporowa, a na wspieram.to raczej nie ma funkcji płatności w ratach.

Deg

  • Gość
Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #469 dnia: Luty 12, 2016, 08:42:13 pm »
Można inaczej, np. wpłacasz teraz 50 zł, dostajesz 60 zł rabatu przy zakupie, wpłacasz 100 - 120 zł rabatu.

Offline Michaś P.

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #470 dnia: Luty 13, 2016, 03:37:24 am »
Mój pomysł, do Waszej oceny - wszystkie rabaty ważne do chwili wyczerpania nakładu:

--------

Szacowana cena detaliczna za kompletny komiks to 300 zł
Szacowane koszty wysyłki: 10 zł lub więcej

Zbiórka podstawowa 20 000 zł - komiks zostanie wydany jako albumowe "Krakersy" nr 46, 47 i 48, klejony grzbiet.

Jeśli zostanie uzbierane 30 000 zł - komiks zostanie wydany jako 3 albumy "Małego Nemo" (a nie pod szyldem "Krakersa"), w sposób typowy dla albumów komiksowych, grzbiet zszywany nićmi (być może w twardej oprawie, zależy od kosztów drukarni w chwili wydania).

Jeśli zostanie uzbierane 40 000 zł - komiks zostanie wydany w jednym tomiszczu - zszyty nićmi, z kartonową okładką (jeśli się uda, będzie materiałowa lub skóropodobna okładka i większy format - zależy to od możliwości technicznych drukarni i ostatecznej ceny jaką przedstawi drukarnia - muszę sie zmieścić w kosztach).

System premiowania:

1 zł - tapeta z "Małym Nemo" na pulpit komputera

10 zł -  rabat 100% na darmową wysyłkę w Polsce lub 10 zł rabatu na wysyłkę zagraniczną + tapeta z "Małym Nemo" na pulpit komputera

50 zł - rabat 52 zł na zakup + tapeta z "Małym Nemo" na pulpit komputera

100 zł - rabat 105 zł na zakup + tapeta z "Małym Nemo" na pulpit komputera

200 zł - rabat 210 zł na zakup + tapeta z "Małym Nemo" na pulpit komputera

290 zł - rabat 305 zł na zakup + tapeta z "Małym Nemo" na pulpit komputera

300 zł - wszystkie części komiksu + darmowa wysyłka na terenie Polski + tapeta z "Małym Nemo" na pulpit komputera

350 zł - wszystkie części komiksu + darmowa wysyłka na terenie Polski + "Krakers 44" (dla pierwszych 15 osób, dla pozostałych prezent-niespodzianka) + tapeta z "Małym Nemo" na pulpit komputera

351 zł - wszystkie części komiksu + darmowa wysyłka zagraniczna + tapeta z "Małym Nemo" na pulpit komputera

400 zł - wszystkie części komiksu + "Krakers 45" + prezent-niespodzianka + darmowa wysyłka na terenie Polski + tapeta z "Małym Nemo" na pulpit komputera

580 zł - dwa komplety "Małego Nemo" z darmową wysyłką + tapeta z "Małym Nemo" na pulpit komputera

Każde dodatkowe 290 zł powyżej 580 zł = 1 komplet "Małego Nemo" z darmową wysyłką

-----------

Jeśli taka zbiórka hurtowa (3 części) by się nie udała, byłaby powtórka zbiórki, ale już dla pojedynczych części (z niższym celem np. 8 000 zł) i bez opcji zbiorczego wydania. Ale może się uda, skoro na "Krzesło" zebrano prawie 35 000 zł, a nasza zbiórka podstawowa jest niższa.

Co o takich warunkach zbiórki sądzicie?
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2016, 04:28:30 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline westchnienie

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #471 dnia: Luty 13, 2016, 07:11:35 am »
Rzeczywiście, crowfunding jest doskonałym sposobem nie tyle na samą zbiórkę, co wypromowanie wydania komiksu. Idealnie byłoby, gdyby na naszych portalach komiksowo-informacyjnych ukazały się informacje o zbiórce, jej Autorze oraz rzecz jasna, samym Nemo - o ile starzy wyjadacze z pewnością zdają sobie sprawę z jego ponadczasowej wartości, to reszta niekoniecznie...

Zależałoby mi na jednotomowym kolorowym wydaniu, ale faktycznie dla mnie stanowiłoby problem, że można tylko jednorazowo wesprzeć wydanie komiksu, zamiast rozłożenia tego na raty. Zatem opcja B z trzema tomiszczami jest najbardziej racjonalna. No chyba, że w razie odpukać, powodzenia akcji wydać pewną limitowaną pulę zbiorczego Nemo, dostosowaną do liczby bogatszych fundatorów, a w normalnym nakładzie trzy kolorowe szyte tomy w twardej okładce?

Sposób nagradzania fundatorów przedstawiony wyżej jest dla mnie w porządku.

Offline Michaś P.

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #472 dnia: Luty 13, 2016, 07:52:23 am »
Zbiórka jednoczęściowa wyglądałaby tak:

Szacowana cena detaliczna za 1 część komiksu z 3 planowanych to 100 zł
Szacowane koszty wysyłki: 10 zł lub więcej

Zbiórka podstawowa 9 000 zł - komiks zostanie wydany jako albumowy "Krakers" nr 46, klejony grzbiet.

Jeśli zostanie uzbierane 14 000 zł - komiks zostanie wydany jako autonomiczny album "Małego Nemo" (a nie pod szyldem "Krakersa"), w sposób typowy dla albumów komiksowych, grzbiet zszywany nićmi (być może w twardej oprawie i trochę większym formacie, zależy od kosztów drukarni w chwili wydania).

System premiowania:

1 zł - tapeta z "Małym Nemo" na pulpit komputera

10 zł -  rabat 100% na darmową wysyłkę w Polsce lub 10 zł rabatu na wysyłkę zagraniczną + tapeta z "Małym Nemo" na pulpit komputera

50 zł - rabat 52 zł na zakup + tapeta z "Małym Nemo" na pulpit komputera

95 zł - rabat 100 zł na zakup + tapeta z "Małym Nemo" na pulpit komputera

105 zł - pierwszy tom komiksu + darmowa wysyłka na terenie Polski + tapeta z "Małym Nemo" na pulpit komputera

150 zł - pierwszy tom komiksu + darmowa wysyłka na terenie Polski + "Krakers 44" (dla pierwszych 15 osób, dla pozostałych prezent-niespodzianka) + tapeta z "Małym Nemo" na pulpit komputera

200 zł - dwa komplety "Małego Nemo" z darmową wysyłką + tapeta z "Małym Nemo" na pulpit komputera

Każde dodatkowe 100 zł powyżej 200 zł = 1 komplet "Małego Nemo" z darmową wysyłką

----

Minus pojedynczych wydań to wzrost kosztów wysyłki oraz wzrost kosztów druku, bo wydanie trzech naraz daje pole do negocjacji cenowej z drukarnią i pozwala wysłać wszystko hurtem jednym kosztem (w tym przypadku koszty wysyłki są identyczne bo 1 czy 3 albumy mieszczą się w tej samej wadze do 2 kg).

Plus, że teoretycznie powinno być łatwiej pozyskać fundusze oraz łatwiej rozłożyć prace wydawnicze. W przypadku 3 części wydawanych osobno, można by ustalić daty wydań na grudzień 2016, czerwiec 2017 i grudzień 2017, lub w odstępach o 1 czy 2 miesiące krótszych. Ale istnieje też ryzyko, że jeśli komuś nie spodobałaby się część pierwsza, bo np. uzna że komiks jest zbyt dziecinny, mógłby nie wziąć udziału w kolejnych zbiórkach i wtedy byłoby głupio gdyby kolejne albumy się nie ukazały.

Myślę, że najpierw można by zrobić zbiórkę od razu na całość, a jeżeli będzie fiasko, wtedy na część 1, a potem na kolejne, ale nie wiem, czy od razu po zakończeniu pierwszej zbiórki robić na kolejną część, czy dopiero po wydaniu pierwszej części komiksu. Chyba to drugie.












« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2016, 08:11:38 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline pokia

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #473 dnia: Luty 13, 2016, 08:31:10 am »
Nie przemawia do mnie "rabat".
Muszę zapłacić 50 zł, żeby później jeszcze ileś tam zapłacić, żeby cokolwiek dostać (nie licząc tapety) - to nie przejdzie. Raczej odstraszy niż zachęci. Wspierający muszą czuć, że zrobili dobry interes.

Wg. mnie żadna atrakcja jeśli ktoś zapłaci 200 zł i dostanie dwie sztuki tego samego. Mało zachęcające. Zdaję sobie sprawę, że rysunek czy autograf autora nie wchodzi w grę, ale może jakiś wydruk do antyramy czy koszulka.

To co jest zaproponowane wygląda tak, że w sumie każdy tak czy inaczej płaci ok. 100 zł za egzemplarz i jego wielokrotność.

Może tak:
bez ograniczeń 10 zł - tapeta
bez ograniczeń 15 zł - specjalny krakers o autorze pdf
bez ograniczeń 30 zł - specjalny krakers o autorze
bez ograniczeń 35 zł - album pdf
50x 90 zł - album
30x 120 zł album numery 21-50 + krakers wydanie specjalne
10x 200 zł album numery 11-20 + wydruk a2 + krakers wydanie specjalne
9x 500 zł album numery 2-10 + wydruk na płótnie + koszulka + krakers
1x 1000 zł album z numerem 001 + super bajery + certyfikat itp.

Numerowanie to fajny bajer - proste, a ogromnie podnosi wartość. Dodatki za większą kasę powinny być związane z komiksem, mieć fajną jakość i być "ekskluzywne".

Z całym szacunkiem, ale tapeta nie jest czymś co mnie i wielu zachęci do wydania ekstra kasy. To raczej forma cegiełki, którą ktoś dopłaci bo ma wolne 10 zł.

Sugeruję jednak pojedynczy album. Jak zbiórka się uda, to w drugiej edycji możesz zrobić za 200 zł pakiet tom 1 + tom 2 i analogicznie w trzeciej edycji tom 1 + tom 2 + tom 3 za 300 zł - to ma sens.

Jak policzysz, to za trzy ostatnie progi masz już 7500 zł, czyli tyle ile potrzeba na druk. Oczywiście nie ma się co napalać, że wszystko zostanie sprzedane, a dodatki przecież też kosztują.

To tylko propozycje, ale wydają mi się w porządku. Kwoty teoretyczne. Pamiętaj, że akcja da przede wszystkim reklamę w światku i poszerzy grono ewentualnych zainteresowanych poza forum gildii.

Offline Michaś P.

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #474 dnia: Luty 13, 2016, 12:31:00 pm »
Dzięki za pomysł. Album PDF i premiowana numeracja które proponujesz ma sens. Nie za bardzo widzę "Krakersa" PDF z informacjami o autorze, bo planuję góra kilka stron na ciekawostki, ale mamy jeszcze opcję PDF poprzednich numerów "Krakersa", więc może takie pomysły jeszcze rzucę:

25 zł - "Krakers" PDF do wyboru jeden numer z nr z 38-44 (myślę, że numer 40 z "Mniechem i wojownikiem" Surżenki może być wabikiem, albo nr 41, którego nakład jest nie do zdobycia nawet na Allegro, albo PDF nr 38 w którym komiks Surżenki byłby w kolorze)

50 zł - Pierwsza część "Nemo" w PDF

- do każdego zamówienia powyżej 100 zł dodatkowo jeden PDF archiwalnego "Krakersa" do wyboru

- dla pierwszych 10 wpłat powyżej 150 zł oprócz PDF "Krakers" 44 wydrukowany

- egzemplarz nr 1 za 1000 zł - ekskluzywne wydanie, jedyne w swoim rodzaju, np. w formacie A3 i twardej okładce z materiału lub skóropodobna (muszę dopytać drukarza jakie ma możliwości) z certyfikatem.

Chodzi o to, by premie były atrakcyjne i bym się za bardzo nie wykosztował i nie napracował. Wygenerować pliki PDF z gotowych "Krakersów" to akurat jest góra 30 minut roboty.

Ale całość to kwestia do dopracowania. A co inni o tym sądzą? Może ktoś ma jeszcze jakiś fajny pomysł?

Coraz bardziej jestem przekonany do pomysłu by wydawać to osobno a nie razem i w odstępach półrocznych, bo łatwiej będzie mi to ogranąć, a jeśli ze zbiórek będzie duża nadwyżka to pójdzie już na wydanie kolejnych tomów.
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2016, 12:37:43 pm wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Leyek

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #475 dnia: Luty 13, 2016, 04:46:23 pm »
Ja bym nie porzucał pomysłu wydania całości w formie jednego zbiorczego wydania. Pisałeś wyżej o kwocie 40 tys. zł na to, co przy 300 zł/szt. daje 130 osób (a nawet mniej jeśli nisko numerowane egz. byłyby droższe). A nuż się taka ilość osób już teraz znajdzie. A potem do czasu wydania kolejne osoby mogą dopłacać (może te 10-15 zł większą kwotę, żeby fundatorzy się poczuli docenieni), "baza" do wydania już będzie.

Można spróbować ze zbiórką na ten cel, a jeśli się nie uda dopiero wtedy na pojedyncze części. W przypadku niepowodzenia pierwszej zbiórki byłaby już odpowiednia reklama i baza osób na ewentualną drugą zbiórkę.
Fundatorzy pierwszej zbiórki nic by nie ryzykowali, bo jeśli nie dałoby rady zebrać minimalnej kwoty to pieniądze u nich zostają.

Ja np. byłbym w stanie zaryzykować i "zamrozić" środki nawet na te półtora roku. Jedynie przerażałaby mnie wizja ok. 600 stronnicowego tomiszcza (taki Incal od Scream już był średnio wygodny do czytania), ale za to jak świetnie by się to prezentowało na półce:)

Offline pokia

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #476 dnia: Luty 13, 2016, 05:10:57 pm »
Ja bym nie porzucał pomysłu wydania całości w formie jednego zbiorczego wydania. Pisałeś wyżej o kwocie 40 tys. zł na to, co przy 300 zł/szt. daje 130 osób (a nawet mniej jeśli nisko numerowane egz. byłyby droższe).

Sugeruję być realistą. Patrząc na udane zbiórki, to nikt nie nazbierał takiej kwoty (akcje udane - link). Krzesło w Piekle to rekordowa zbiórka i niecałe 35000 zł. Tylko miej na uwadze, że stała za tym Kultura Gniewu, a album to prawdziwe cacko z pokaźną paletą bonusów. 340 stron w dużym formacie. Ludzie którzy płacili 65, 75, 100 zł za komiks z ceną okładkową 150 zł. To wyraźnie okazyjna cena.

Tylko wg. mnie nie będzie tylu chętnych na Little Nemo. Realne jest uzbieranie 8-12 tyś.
Ale tylko wtedy kiedy wspierający będą mieli wyraźnie odczuwalną korzyść ze wspierania.
W przeciwnym wypadku większość poczeka na normalną dystrybucję, a jeśli komiks się nie ukaże, to nie będą specjalnie się przejmować. Naprawdę wydaje mi się, że trzeba raczej stąpać mocno po ziemi. Mamy takie nasycenie rynku, że już prawie każdy liczy ile może wydać na komiksy i kupuje komiksy przez bardzo gęste sito.

Offline Michaś P.

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #477 dnia: Luty 13, 2016, 05:16:16 pm »
Mam już pomysł - będę zbierać 10 000 na cześć 1, ale z opcją, że jeśli zbiórka przekroczy 30 000, wówczas będą gratisy dwóch pozostałych tomów dla np. 100 osób które wpłaciły najwięcej, oraz rabaty dla tych co się nie załapią, np. 50% na cz. 2 i 3. W skrajnym przypadku za 100 zł będzie można załapać się na wszystkie 3 części.

Oczywiście, jeśli zbiórka osiągnie np. 20 000 zł, wówczas nadwyżka jaka powstanie pomniejszy zbiórki na wydanie kolejnych części. Kombinuję, by zbiórka na 1 część pozwoliła sfinansować pozostałe części w całości lub częściowo.

Jeszcze muszę to odespać, przygotować jakieś grafiki, tekst i wrzucę na zbiórkę i zobaczymy. A jeśli będzie wielkie fiasko, to będzie wiadomo, że wydanie tego komiksu nie ma sensu. Jeśli zabraknie niewielkiej sumy, zbiórkę się powtórzy.
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Koalar

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #478 dnia: Luty 13, 2016, 06:25:21 pm »
Z prezentów może być slipcase.
Dla rozhulania zbiórki dobre są progi typu "kto pierwszy, ten lepszy", np.:
- 70 zł za tom dla 10 osób;
- 80 zł za tom dla 10 osób;
- 90 zł za tom dla 10 osób.
Reszta normalna cena.

Idealnie byłoby, gdyby na naszych portalach komiksowo-informacyjnych ukazały się informacje o zbiórce, jej Autorze oraz rzecz jasna, samym Nemo - o ile starzy wyjadacze z pewnością zdają sobie sprawę z jego ponadczasowej wartości, to reszta niekoniecznie...

Zgadzam się, im więcej tego typu informacji (co to za komiks, kiedy i gdzie się ukazywał, jego autor, kraje, w których został wydany, przykładowe przetłumaczone plansze), tym większe może wzbudzić zainteresowanie wśród potencjalnych nabywców (te informacje oczywiście powinny znaleźć się na stronie zbiórki).

Przede wszystkim jednak myślę, że najlepiej by było, gdyby wszelkie terminy były ustalone i nie były zbyt odległe. Nie wiem, czy aż tak dużo będzie chętnych, żeby w lutym czy marcu płacić za komiks, który ma się ukazać w grudniu. Może lepiej poczekać, aż np. połowa tomu 1. będzie przetłumaczona. Warto zanalizować, na której platformie bardziej się opłaca zbiórka (chyba najwięcej komiksowych było na wspieram.to), może pobierają różny procent od zebranej kwoty.
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline Michaś P.

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #479 dnia: Luty 13, 2016, 06:44:13 pm »
Pobierają prowizje i to całkiem wysokie:

Cytuj
8,5% zebranej kwoty oraz prowizję przedsiębiorstwa pośredniczącego w przekazywaniu Płatności.

Czyli w przypadku 10 000 zł jest to 850 zł + nieznana prowizja "przedsiębiorstwa pośredniczącego". To oznacza, że zbiórka musi być co najmniej o 1000 zł większa niż potrzeba.

A to mówi też sporo:

Cytuj
Projektodawca zobowiązany jest także podać przybliżony termin dostarczenia Nagrody, wynoszący nie więcej niż 6 (sześć) miesięcy kalendarzowych.

Cytuj
W razie zakończenia kampanii niepowodzeniem, Projektodawcy nie przysługuje prawo ponownego zgłoszenia w Serwisie tego samego Projektu.

Czyli mogę zbiórkę możemy ogłosić dopiero w połowie czerwca, jeśli część pierwsza ukaże się 1 grudnia, i tylko jeden raz możemy spróbować ją zorganizować.
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2016, 07:46:30 pm wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh