trawa

Autor Wątek: „Krakers” - "Senna zmora głodomora" Winsora McCaya  (Przeczytany 540970 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline absolutnie

Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #360 dnia: Grudzień 12, 2015, 09:01:38 am »
To ty napisałeś do mnie wcześniej emaila, o którym wspomniałem, że nie chcesz tego komiksu w "Krakersie" bo to na pewno nędzna imitacja?
Nie, to nie ja.

Cytuj
Czy jesteś na 100% pewien, że to plagiat a nie inspiracja?
Piszę o tym, co widzę i oceniam na podstawie tego, co pokazałeś.

Cytuj
Nie czytałem obu komiksów (kiedyś widzialem tylko filmy) więc trudno mi ocenić, czy propozycja komiksu jest plagiatem czy inspiracją. Może masz rację, a może nie. Nie wiem. Jednakże o ile można porównywać rysunki i szukać podobieństw narracyjnych (czy są podobne zdarzenia graficzne), to jednoznaczne twierdzenie, że komiks jest "źle napisany" bez zapoznania się z fabułą, jest wg mnie mocno przesadzone. Skoro nie czytałeś oryginału po hiszpańsku, to skąd wiesz, że komiks ma słaby scenariusz?
Wyraziłem moją opinię, może bezpodstawną. Ale póki sam nie przeczytasz i nie porównasz obu komiksów, nie powinieneś się na jej temat wypowiadać, bo nie masz podstaw, by ją ocenić.




Cytuj
Rysunkom się przyjrzę i porównam z "Flashem Gordonem" (mam skany to przeanalizuję i napiszę czy znalazłem podbieństwa - może nawet zrobię jakieś porównania graficzne, jeśli będę mieć czas).
Od tego powinieneś był zacząć. I - moim zdaniem - powinieneś był to zrobić przed pokazaniem tych plansz na forum. A tak, to sprawiasz wrażenie człowieka, który sam nie wie, co publikuje i szerzej: który nie wie, co robi.

Cytuj
Ale wymaga to wnikliwej analizy, a nie szybkich arbitralnych osądów. No, chyba że ktoś jest specem od "Flasha Gordona" i od razu widzi podobieństwa narracyjne na podstawie obrazków.
Nie jestem specem od "Flasha Gordona", ale wiem, co widzę.




Jeśli się nie myle, to "Flash Gordon" jest komiksem ciągle chronionym przez prawo autorskie. A za naruszenie praw autorskich - zgodnie z obowiązującymi przepisami - odpowiada wydawca, który opublikował utwó owew prawa naruszający. Zatem, zastanów się, co robisz.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Michaś P.

Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #361 dnia: Grudzień 12, 2015, 09:34:19 am »
Cytuj
sprawiasz wrażenie człowieka, który sam nie wie, co publikuje i szerzej: który nie wie, co robi.

Wiem co robię, a jak mam wątpliwości, pytam innych o radę. Jak nie mam wątpliwości to nie pytam. Czy to coś złego?

Nie rozumiem, dlaczego uważasz, że komunikowanie się z czytelnikami na forum i prowadzenie dyskusji nt. planów wydawniczych miałoby zasługiwać na krytykę lub potępienie (bo takie wrażenie odnoszę)? Po prostu - rzucam pomysły i patrzę, jak ludzie na nie zareagują. Słucham ich rad, sugerstii i opinii. Dopiero wtedy podejmuję decyzję.

Cytuj
Jeśli się nie myle, to "Flash Gordon" jest komiksem ciągle chronionym przez prawo autorskie. A za naruszenie praw autorskich - zgodnie z obowiązującymi przepisami - odpowiada wydawca, który opublikował utwó owew prawa naruszający. Zatem, zastanów się, co robisz.

No, przecież właśnie się zastanawiam, bo mam wątpliwości i szukam rady takich osób, jak Ty. Czy to coś złego?

Tak, "Flash Gordon" trafi do domeny publicznej dopiero w 2026 r., kiedy "Krakersa" pewnie już nie będzie. Komiks "Ray de Astur" miał kilka wydań w różnych krajach (m.in. w Hiszpanii, w której w czasie publikacji panowały najostrzejsze prawa autorskie świata, ostrzejsze niż dziś są w Polsce) i wydawca nie miał problemów z naruszeniem praw autorskich. Obecnie komiks jest rozpowszechniany na stronach amerykańskich z komiksami w domenie publicznej - dlaczego właściciele praw do "Flasha Gordona" z rozpowszechnianiem tego komiksu nie walczą?

Coś w tym jest, co napisałeś. Twoja uwaga jest trafna i mądra. Jeśli ktoś chciałby uczciwie porównać oba komiksy pod kątem zapożyczeń, by ocenić czy to plagiat czy inspiracja, chętnie przekażę pliki. Obecnie jestem ws. publikacji tego komiksu na "nie", ale jeśli analiza wykaże, że to nie plagiat, to pomysł publikacji poddam to pod głosowanie czytelników "Krakersa", bo ich opinia jest dla mnie najważniejsza.

A może znasz inny komiks z domeny publicznej bez kolorów warty uwagi, który nie budzi Twoich kontrowersji, a chciałbyś by został wydany? Generalnie szukam pozycji wartych wydania, ale nie znam wszystkich komiksów świata. Stad poruszam tę kwestię na forum, bo co 100 głów to nie jedna, a jak głosi mądrość ludowa - kto pyta nie błądzi.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2015, 09:56:55 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

ramirez82

  • Gość
Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #362 dnia: Grudzień 12, 2015, 09:49:16 am »
To co, Little Nemo odpada?

Offline absolutnie

Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #363 dnia: Grudzień 12, 2015, 10:19:07 am »
Komiks "Ray de Astur" miał kilka wydań w różnych krajach (m.in. w Hiszpanii, w której w czasie publikacji panowały najostrzejsze prawa autorskie świata, ostrzejsze niż dziś są w Polsce) i wydawca nie miał problemów z naruszeniem praw autorskich. Obecnie komiks jest rozpowszechniany na stronach amerykańskich z komiksami w domenie publicznej - dlaczego właściciele praw do "Flasha Gordona" z rozpowszechnianiem tego komiksu nie walczą?


Napisz do nich z pytaniem, czy będą mieli coś przeciw tej publikacji. To niewiele kosztuje, a da Ci 100% pewności, że nie będziesz miał kłopotów. Możesz też komiks wydrukować za podkładkę mając to, że już był publikowany w USA w domenie publicznej. Prawo amerykańskie znam tylko z filmów, ale dowiedziałem się z nich, że tam obowiązuja precedensy. Jeśli tak jest, to nie masz się czego obawiać.


Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Michaś P.

Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #364 dnia: Grudzień 12, 2015, 11:14:00 am »
Cytuj
Napisz do nich z pytaniem, czy będą mieli coś przeciw tej publikacji.

Brawo! Doskonały pomysł! Sam bym na to nie wpadł [tu wstawiłbym emotikon z oklaskami, ale chyba nie ma]. Ale zrobię to, jeśli czytelnicy będą zainteresowani tym komiksem. Na razie mam dwa głosy na "nie" (choć nie wiem, czy akurat "Krakersa" czytasz) i ani jednego na "tak".

Z "Małym Nemo" doszedłem do wniosku, że komiks mógłby wypalić, gdyby był bez szarości, tylko czarno-biała kreska. Obroniłby się. Mam kilkanaście stron i całkiem dobrze wygląda, a osoby mające w kolorach i nie władajace angielskim mogłyby kupić by mieć tłumaczenie na polski (cena w końcu nie byłaby zabójcza, a wartość kolekcjonerska jakaś tam by była). No, ale problem w tym, że nie mam skąd takich skanów wziąć, ani programu do odfiltrowania kolorów, więc szansa na wydanie jest coraz mniejsza. Chyba, że nagle ktoś coś doradzi w tej materii. Druk w kolorach przy 100 egz. nakładu się nie opłaca, bo liczba chętnych znacznie by stopniała.

Poniżej wrzucam planszę komiksu z wydania czarno-białego (bo komiks nie zawsze był wydawany w kolorach) w celach poglądowych.

« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2015, 11:51:29 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline pokia

Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #365 dnia: Grudzień 12, 2015, 01:57:47 pm »
Z "Małym Nemo" doszedłem do wniosku, że komiks mógłby wypalić, gdyby był bez szarości, tylko czarno-biała kreska.

Wydaje mi się, że cena druku czarno-białego i takiego w odcieniach szarości jest taka sama, chyba, że masz na myśli jakąś konkretną technikę (która mi nie przychodzi teraz do głowy).

Offline Michaś P.

Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #366 dnia: Grudzień 12, 2015, 03:37:46 pm »
Wydaje mi się, że cena druku czarno-białego i takiego w odcieniach szarości jest taka sama, chyba, że masz na myśli jakąś konkretną technikę (która mi nie przychodzi teraz do głowy).

Zgadza się. Cena jest taka sama. Pisząc o czarno-białej kresce miałem na myśli głównie wrażenia estetyczne. Gdybym jako zwykły czytelnik miał kupić "Małego Nemo" mając do wyboru wersję w kolorach lub czarno-białą kreską za tę samą cenę, to wybrałbym czarno-białą kreskę, bo jest ona bardzo precyzyjna, finezyjna i ma swój urok, który kolory "przesłaniają". Ale to takie moje skrzywienie komiksowe i inni nie muszą podzielać moich upodobań. Oczywiście, nie dotyczy to wszystkich komiksów, ale rysowanych z dużą pieczołowitością (z drobnym rasterkiem, z drobiazgowymi detalami, itp.). Zwróć np. na powyższej próbce komiku na okna w budynkach.
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline absolutnie

Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #367 dnia: Grudzień 12, 2015, 04:33:20 pm »

Lubię czarno-białe komiksy i nawet byłbym w stanie docenić wydanie "Małego Nemo" bez koloru. Twierdzenie jednak, że kolory tutaj coś zasłaniają, jest raczej nieprzemyślane, żeby nie napisać gorzej.


Zainteresowani mogą zajrzeć pod ten link:


http://www.comicstriplibrary.org/browse/results?title=2


Pod obrazkami jest umieszczona transkrypcja tekstów z plansz, żeby nie trzeba było się męczyć przy ich odcyfrowywaniu. I przy każdej jest możliwość zobaczenia jej w wysokiej rozdzielczości.
Paście oczy, bo jest czym.



Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Michaś P.

Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #368 dnia: Grudzień 12, 2015, 06:59:58 pm »
Twierdzenie jednak, że kolory tutaj coś zasłaniają, jest raczej nieprzemyślane, żeby nie napisać gorzej.

To nie kwestia "przemyślane" czy "nieprzemyślane", tylko - jak wspomniałem - gustu i indywidualnego sposobu patrzenia na ilustracje. Moja wypowiedź byłaby "nieprzemyślana", gdybym wyraził ją nie widząc wcześniej komiksu w kolorach oraz w czerni i bieli. A tak się składa, że mam kilkanaście plansz czarno-białych i ich kolorowe odpowiedniki i sobie porównywałem, kiedy zastanawiałem się czy warto ten komiks wydać.

Według mnie oko inaczej patrzy na kolorowy rysunek a inaczej na czarno-biały. Np. na planszy którą podlinkowałeś, na przedostatnim rysunku, oko najpierw kieruje się na bohaterów w koszu balonu, a potem za pomocą żółci wędruje na czerwony balon. Kolor brązowawy na budynkach odwraca uwagę od ich detali, bo oko odbiera brązową barwę i liczne detale jak jednolitą ciemną plamę (ale na obronę barwy dodam, że daje to dobre poczucie perspektywy). W przypadku czarno-białego - oko kieruje się na bohaterów, a potem w stronę budynków pod balonem, bo są drobiazgowe i przyciągają wzrok. Inaczej oko wędruje po komiksie czarno-białym, a inaczej po kolorowym. Odbiór rysunku jest inny. Tak to przynajmniej działa u mnie, ale nie musi u Ciebie. Choć oczywiście są komiksy w których barwa jest nieodzowna, a kreska bez nich dużo by straciła.

Podobną opinię mam nt. "Rorka". Podczas uczestniczenia w korekcie miałem przed oczami czarno-białe konturowe wydruki tego komiksu, a potem po wydrukowaniu w kolorowym albumie. Według mnie "Rork" w czerni i bieli wygląda dużo lepiej niż w kolorach. Dla mnie to była prawdziwa uczta dla oczu.

Ale to oczywiście jest tylko moje prywatne zdanie, a Ty masz prawo do własnego,bo mamy różne charaktery, różne gusty i różne doświadczenia, które na takie postrzeganie rysunków wpłynęły. Nie mówię, że moja opinia jest lepsza od Twojej, że ja mam rację a Ty się mylisz, tylko że mamy różne komiksowe gusta i potrzeby wzrokowe. Kolory w "Małym Nemo" są ładnie naniesione, ale mimo to wolę ten komiks w kresce konturowej, bo przedkładam mistrzowskie detale nad mistrzowskie plamy barw.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2015, 07:13:48 pm wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline absolutnie

Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #369 dnia: Grudzień 12, 2015, 07:54:02 pm »
Może to rzeczywiście jest tylko kwestia gustu, ale jeśli patrzę na planszę, na której widzę trzy rózne odcienie bieli, to wydaje mi się ona bogatsza i pełniejsza niż taka, na której jest tylko czerń i biel:"
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Michaś P.

Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #370 dnia: Grudzień 12, 2015, 08:37:39 pm »
Wszystko zależy od sposobu patrzenia i doświadczeń - czy rysowałeś komiksy, czy je kolorowałeś, czy tylko oglądałeś, itd. Ale mniejsza o to, bo to nieważne, gdyż każdy sposób odbioru komiksu jest inny, co nie znaczy gorszy.

Ta plansza, którą podlinkowałeś, w wersji czarno-białą kreską wygląda zupełnie inaczej - nie ma liści i drzew z krajobrazu. W ich miejscu jest pusta biel, a na planszy widać tylko to, co jest zakreślone czarną kreską (bohater, niedźwiedzie, płatki śniegu). Kreski w innych barwach (np. fioletowe) nie istnieją w wersji czarno-białej. Gdzieś widziałem planszę czarno-białą tego komiksu, ale teraz nie mogę znaleźć by pokazać, więc musiałbyś pobudzić wyobraźnię i sobie wyobrazić jak to co nie jest narysowane czarną kreską znika. W każdym razie odbiór jest zupełnie inny gdy patrzymy na planszę z roślinami pokrytymi śniegiem, a inaczej gdy ich nie ma i jest dużo bieli. Ta plansza akurat ma dużo uroku zarówno w kolorach, jak i w czerni i bieli.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2015, 08:45:57 pm wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Michaś P.

Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #371 dnia: Grudzień 13, 2015, 04:59:04 am »












CIĄG DALSZY NASTĄPI
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

fragsel

  • Gość
Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #372 dnia: Grudzień 13, 2015, 06:42:44 am »
no to teraz pozostało Ci się dowiedzieć ilu ludzi patrzy na świat tak jak Ty a ilu jak absolutnie. I jeszcze odkryć czy któraś z tych grup kupi ten komiks i w jakiej ilości...

Offline graves

Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #373 dnia: Grudzień 13, 2015, 01:06:04 pm »
Mały Nemo w czerni i bieli w 3 tomach? Nie raczej podziękuję. to co przyciąga mnie do tego komiksu to genialna kolorystyka, taka nieco senna oniryczna...
Mały Nemo w 3 tomach za ok. 600 zł - również dziękuję. Nie kupię 3 komiksów - każdy po 2 stówy. Jak bym się szarpnął na to - to kupiłbym oryginał. Czytałem w oryginale fragmenty i nie jest to zbyt trudna lektura.


Jeśli chcesz wydawać Małego Nemo w czerni i bieli - to dokładaj go do normalnych Krakersów po 20-30 stron.
W ten sposób nie "wtopisz" i sprawdzisz, czy jest zapotrzebowanie na całość.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Michaś P.

Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #374 dnia: Grudzień 13, 2015, 02:42:20 pm »
Chciałbym wydać ten komiks, dlatego zrobiłem nową kalkulację cenową szukając tańszych opcji i oszczędności (ale nie na jakości).

Wyszło mi, że teoretycznie można zmieścić się w cenie końcowej 300 zł za komplet komiksu w kolorze i to przy 100 sztukach nakładu, jeśli uda się zdobyć bezpłatnie lub po symbolicznym koszcie kolorowe skany dobrej jakości, a druk odbędzie się na cyfrze a nie offsecie (poprzednie kalkulacje cenowe opierałem na offsecie, w przypadku druku cyfrowego może być taniej).

Aby potwierdzić moje kalkulacje i czy mam rację, poprosiłem drukarza by wycenił druk - zobaczymy wtedy ile faktycznie by to kosztowało. Jak będę miał cenę, dam Wam znać.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2015, 03:11:35 pm wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh