Autor Wątek: „Krakers” - "Senna zmora głodomora" Winsora McCaya  (Przeczytany 541010 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michaś P.

"Krakers 45/2016" - nowy projekt
« Odpowiedź #330 dnia: Grudzień 11, 2015, 07:31:19 am »
Rozpoczęły się prace nad "Krakersem 45/2016". Jest planowany na czerwiec 2016 (plus minus jeden miesiąc). Można już składać zamówienia. Cena szacowana: 50 zł + koszty wysyłki. Nakład 100 sztuk. W środku zwyczajowe 180 stron (choć istnieje możliwość, że wzrośnie do 200 jeśli liczba zamawiających będzie wyższa niż zazwyczaj, im więcej czytelników tym wiecej stron przy zachowaniu tej samej ceny).

W "Krakersie" będą (zawartość może ulec zmianie):

- "Bajka dla rencistów" - rysunki Koalar, scenariusz Michał Antosiewicz, komiks inspirowany "Bajkami dla dorosłych" Christy, rysunek humorystyczny - 2 strony.

- "Crusaders" (tytuł polski wkrótce) - amerykański komiks science-fiction z lat 1941-1945 o załodze podróżującej po kosmosie i badającej planety, rysunek realistyczny - 31 stron. Próbki komiksu poniżej.





- "Purpurowy jeździec" - klasyczny amerykański western z roku 1941, rysunek realistyczny - 12 stron. Próbka komiksu poniżej.



- "Terry Kane" - amerykański komiks fantastyczno-przygodowy z lat 1941-1945 - 42 strony. Podróże w czasie, odkrycie nieznanego miasta na Antarktydzie, itp. Próbki komiksu poniżej.





- Kilka krótkich komiksów Igora Kolgarjowa z Rosji, które będą wykorzystane w miarę wolnego miejsca - "Dziadek z workiem" (10 stron), "Przedpotopowy świat" (4 strony), "Pasha 1943" (4 strony, komiks wojenny wg opowiadania Konstantyna Prochowa), "Taniec deszczu" (12 stron, wg opowiadania Igora Popowa), "Wyczekiwanie Boga" (4 strony, dramat społeczno-religijny). Poniżej próbka komiksu "Pasha 1943" i "Taniec deszczu".





 - "Tajemniczy lot" - komiks Aleksieja Troszina z Rosji (5 stron. Próbka komiksu poniżej.



- i sporo innych komiksów, ale co dokładnie będzie zdradzę za jakiś czas, gdy zostanie podjęta ostateczna decyzja. Jest nie lada orzech do zgryzienia co dać.

"Krakers" generalnie będzie skręcać w stronę archiwalnych perełek. Jeśli ktoś ma pomysły - może je przedstawić.

Wśród propozycji m.in. meksykański komiks science-fiction z 1943 r. na 88 stron, albo "Buster Brown" - humorystyczny komiks sprzed I wojny światowej autorstwa Richarda F. Outcaulta (twórcy "Yellow Kida" czyli ojca współczesnego komiksu), adaptacje powieści Juliusza Verne'a ("Podróż do wnętrza Ziemi", "Michał Strogof" i inne), "Dream of the Rarebit Fiend" Winsora McCaya z lat 1905-1925, hiszpański komiks science-fiction na 24 strony z roku 1924, oraz wiele innych... Do tego wydawca czeka na kilka nowych komiksów w fazie rysowania autorów z Polski i Rosji (ale z komiksami w fazie tworzenia to wiaodmo jak jest - mogą nie wypalić, więc nie wymieniam nazwisk ani szczegułów).

Okładka "Krakersa 45/2016" i próbki kolejnych komiksów już wkrótce!

Wydawca rozważa też wydanie w przyszłości, w 3 numerach, komiksu "Mały Nemo w krainie snów" Winsora McCaya publikowanego w prasie amerykańskiej w latach 1905-1926, który ma około 600 stron (wypadnie po ok. 200 stron na jeden numer-album). Nakład pracy będzie spory, ryzyko wydawnicze duże, dlatego wydawca obecnie ustala opłacalność wydania tej pozycji i prosi o opinie.

Dla tych, co nie kupili jeszcze "Krakersa 44/2015" informuję, że wydawca dysponuje małą nadwyżką i można je nabyć do końca grudnia (do wyczerpania zapasów).
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2015, 03:23:18 pm wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Kokosz

Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #331 dnia: Grudzień 11, 2015, 07:59:56 am »
Wydawca rozważa też wydanie w przyszłości, w 3 numerach, komiksu "Mały Nemo w krainie snów" Winsora McCaya publikowanego w prasie amerykańskiej w latach 1905-1926, który ma około 600 stron (wypadnie po ok. 200 stron na jeden numer-album). Jeśli ktoś nie kupuje na codzień "Krakersa" a dla tego komiksu zrobiłby wyjątek, proszę o kontakt. Nakład pracy będzie spory, ryzyko wydawnicze duże, dlatego wydawca obecnie ustala opłacalność wydania tej pozycji.

Według mnie wydanie takiej klasyki jak "Mały Nemo" w ramach "Krakersa" to pomysł co najmniej chybiony. Chcesz wydać Małego Nemo? Proszę bardzo, przygotuj ładne, duże tomy (albo jeden tom), oczywiście w kolorze i w twardej oprawie.

Nemo miał w stanach piękne wydania zbiorcze, więc jest na czym się wzorować.

Offline Michaś P.

Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #332 dnia: Grudzień 11, 2015, 08:06:09 am »
I miał też piękną cenę, w złotówkach komiks ten można kupić za co najmniej 800-1200 zł. W "Krakersie" w kolorach musiałby przy obecnym nakładzie 100 sztuk kosztować ok. 600 zł. Kogo na to stać? Dlatego wydawca się nad tym zastanawia, czy wydać czy nie, czy w szarościach czy kolorach. Jeśli w szarościach lub tylko czarno-białą kreską, to wyjdzie 150 zł za cały komiks, jeśli w kolorach to 600 zł. Przy większym zainteresowaniu cena może spaść, ale żeby zeszła do ok. 200 zł to nakład musiałby wynieść z 500 sztuk z gwarancją, że się sprzeda w 100%. Obawiam się, że większość czytelników nie stać na taki wydatek.

Obserwuję też, że publikacje mające po 500 sztuk nakładu, nawet najbardziej atrakcyjne pozycje, leżą w księgarniach latami, bo konkurencja na rynku komiksów jest bardzo duża, fanów komiksów nie przybywa (młodzi nie interesują się już komiksami, wolą klikać na tabletach, czytałem że ponad 60% dzieci i młodzieży jest już uzależniona od urządzeń mobilnych i to narasta - a to oznacza że w przyszłości liczba czytajacych komiksy jeszcze bardziej spadnie), a ci co są mają ograniczone zasoby gotówkowe. Nie sztuka wydać sporo pieniędzy na druk czegoś, co będzie latami leżeć na półkach. Publikacja musi się zwrócić i przynieść choćby niewielki zysk. Inaczej wydanie jej nie ma sensu.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2015, 08:24:40 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #333 dnia: Grudzień 11, 2015, 08:09:34 am »
pomimo tego, iż Krakersa nie kupuję, dla Małego Nemo wziąłbym dwa numery :smile:

Offline Michaś P.

Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #334 dnia: Grudzień 11, 2015, 08:19:33 am »
A wolałbyś za 150 zł mieć całość w szarościach, czy za 600 zł w kolorach? Oczywiście + koszty wysyłki.

Wg mnie nie należy obawiać się komiksów w odcieniach szarości. Tym bardziej, że "Krakers"z tym komiksem byłby drukowany na nowej maszynie do druku cyfrowego. Mam próbny wydruk od drukarza zrobiony dla mnie na plikach "Krakersa 38/2012"  - w komiksach z odcieniami szarości (Surżenko czy Birek) praktycznie nie widać rastra i jestem pod dużym wrażeniem jakości druku.

PS. Właściwie nr 44 był już drukowany na tej nowej maszynie, ale był zachowany oryginalny raster z 1942 r., więc czytelnicy tego nie są w stanie zobaczyć. Ujrzą w nr 45 w komiksach z odcieniami szarości.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2015, 08:30:20 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #335 dnia: Grudzień 11, 2015, 08:32:24 am »
zawsze wolę lepsze :) ale jestem trochę nieobiektywny, bo mam ciekawą pracę i nie za bardzo zwracam uwagę na ceny. oczywiście wersję w szarościach również powitałbym z uśmiechem na twarzy i radością w duszy :)

Offline Kokosz

Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #336 dnia: Grudzień 11, 2015, 08:41:57 am »
Wg mnie nie należy obawiać się komiksów w odcieniach szarości. Tym bardziej, że "Krakers"z tym komiksem byłby drukowany na nowej maszynie do druku cyfrowego.

Ja w ogóle nie obawiam się "Krakersa" w odcieniach szarości, za to nie chciałbym w szarościach Małego Nemo. Taka klasyka powinna według mnie mieć porządne wydanie. Czarno-biała wersja to ledwie proteza - szkoda czasu, waszej pracy i kasy na takie coś. No i zapewne zablokuje na wiele lat rynek na porządne wydanie - w najbliższym czasie żaden wydawca nie pomyśli o nowym wydaniu, skoro jedno wydanie już było

Domyślam się, że znajdziesz co najmniej 200-300 chętnych. Pewnie kupią oni każdą wersję, jaka się pojawi - i czarno-białą, i kolorową. Tylko dlaczego w takim razie nie zrobić kolorowej?

Domyślam się, że problemem może być kasa na druk wersji kolorowej. Przygotowanie komiksu to zapewne podobna praca - zarówno w wersji kolorowej, jak i czarno-białej. Więc ja bym zrobił kolorową, a jak już będzie gotowa - wrzucił temat na "wspieram to". Jak znajdą się chętni na kolor i sfinansują druk - problem rozwiązany. Jak się nie znajdą - możesz wrócić do wersji czarno-białej.

Mały Nemo zasługuje na ładne wydanie!

fragsel

  • Gość
Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #337 dnia: Grudzień 11, 2015, 09:34:14 am »
Genialny ten pomysł z crowdfundingiem...

Offline Michaś P.

Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #338 dnia: Grudzień 11, 2015, 10:40:16 am »
Dlatego wydawca pyta i robi badanie rynku, m.in. na tym forum. Kto chciałby kupić, niech się zgłosi i napisze czy woli tanio w szarościach, czy drogo w kolorach. Na podstawie liczby zgłoszeń chętnych i ich preferencji będzie można podjąć osteteczną decyzję.

"Przygotowanie komiksu to zapewne podobna praca - zarówno w wersji kolorowej, jak i czarno-białej."

Niestety nie. Można zamienić kolory w szarości, ale wyjdzie to drożej, niż gdy robi się coś od razu w szarościach. Dla kolorów musiałbym zamówić - czyli kupić - innej jakości materiały niż te, którymi dysponuję obecnie, a to wymaga wydania sporej gotówki bez gwarancji, że się koszty zwrócą.

Najlepiej byłoby wydać tanio i w kolorach, ale przy 100 egz. nakładu się nie da.

Proszę o maile z informacjami od zainteresowanych:
- czy kupią obojętnie jak będzie wydany (kolory lub szarości)
- czy kupią tylko w kolorach a w szarościach nie
- ile mogą wydać złotych na komiks (ta informacja jest najważniejsza)

Deklaracje "wolę  w kolorach" bez informacji, czy osoba ta kupiłaby komiks w szarościach nie dostarczają odpowiednich danych do analizy.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2015, 11:13:03 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

ramirez82

  • Gość
Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #339 dnia: Grudzień 11, 2015, 10:47:52 am »
Ja też bym wolał Nemo zdecydowanie w porządnym wydaniu, nawet w przedpłatach.

fragsel

  • Gość
Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #340 dnia: Grudzień 11, 2015, 11:15:40 am »
z calym szacunkiem, ale nigdzie wczesniej do mnie nie dotarlo, ze chodzi o czern i biel. i choć jestem wielkim fanem czerni i bieli (Savage Sword of Conan to jedna z moich ulubionych serii ever) to Little Nemo w czerni i bieli nie kupie bez względu na to czy będzie w częściach czy w jednym tomie z wypasami.

Ta historia ma dla mnie sens tylko w kolorze.
A reszta to już bez znaczenia. Może byc w normalnym formacie krakersa. Byle kolory byly...

Offline Michaś P.

Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #341 dnia: Grudzień 11, 2015, 11:41:36 am »
Nie wiem czy wiesz, ale w USA publikowano ten komiks także samą czarno-białą kreską.

Odnośnie wydania - nikt nie pisze, ile jest w stanie maksymalnie zapłacić za taki komiks. A to kluczowa informacja dla podjęcia decyzji o druku przez wydawcę. Przypomnę, są to tylko wstępne plany, które mogą zostać odrzucone z powodu ekonomicznej nieopłacalności wydania.
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

ramirez82

  • Gość
Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #342 dnia: Grudzień 11, 2015, 11:56:16 am »
Mowa o 600 zł za całość? A całość to ile stron? Ile tomów? Bo tu Nemo ma 156 stron, ale to chyba nie całość? Byłbym w stanie dać 600 zł za tak uznany komiks jak Nemo (o ile to nie jest tylko 156 stron), zwłaszcza gdybym wiedział z wyprzedzeniem - oszczędziłbym kasę choćby rezygnując z kilku czytadeł z Nowego DC Comics. Pytanie ilu takich by się znalazło?

Edit: Sorry, moje niedopatrzenie.

Wydawca rozważa też wydanie w przyszłości, w 3 numerach, komiksu "Mały Nemo w krainie snów" Winsora McCaya publikowanego w prasie amerykańskiej w latach 1905-1926, który ma około 600 stron (wypadnie po ok. 200 stron na jeden numer-album).

Już wiem. Tak, jestem w stanie dać 600 zł za to, ale w porządnym wydaniu, w kolorze, twardej oprawie i przyzwoitym formacie.

fragsel

  • Gość
Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #343 dnia: Grudzień 11, 2015, 11:56:41 am »
Nie wiem czy wiesz, ale w USA publikowano ten komiks także samą czarno-białą kreską.

co innego tu napisali
http://www.taschen.com/pages/en/catalogue/popculture/all/01129/facts.winsor_mccay_the_complete_little_nemo.htm


@ramirez
o nie, to nie 156 stron. to 4 razy wiecej...

Offline Kris1982

Odp: "Krakers 45/2016" - nowy projekt. Komiksy z "Krakersów" tutaj w odcinkach
« Odpowiedź #344 dnia: Grudzień 11, 2015, 11:59:06 am »
Kolor , piękne wydanie może być 600 zł.