Autor Wątek: „Krakers” - "Senna zmora głodomora" Winsora McCaya  (Przeczytany 538904 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michaś P.

Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #90 dnia: Luty 13, 2012, 11:32:28 am »
Przepraszam Daniela Gizickiego za zaistniałą sytuację. Przekażę mu jeden egzemplarz "K" na mój koszt jeśli przyśle na emaila adres.
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #91 dnia: Luty 13, 2012, 11:34:52 am »
ja się już przyzwyczaiłem, żeby każde ustalenie mieć przynajmniej w mailu spisane, bo często w trakcie spotkania / rozmowy dwie osoby się ze sobą zgadzają, z tym że każda inaczej uzgodnienie rozumie. :smile:

Cytuj
Przepraszam Daniela Gizickiego za zaistniałą sytuację. Przekażę mu jeden   egzemplarz "K" na mój koszt jeśli przyśle na emaila adres.

Michaś - super inicjatywa, mam nadzieję, że to załagodzi atmosferę. :)
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Michaś P.

Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #92 dnia: Luty 13, 2012, 11:41:13 am »
(Komentarz usunięty - dezaktualizacja)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2012, 09:07:51 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Gilbaert

  • Gość
Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #93 dnia: Luty 13, 2012, 11:41:42 am »
przeprosiny przyjęte. Dziękuję, ja również przepraszam za mocne słowa.
egzemplarz proszę wysłać zamiast mnie np. Pracowni komiksowej w Gdańsku.
http://wbpg.org.pl/?m=branch&bid=704

Offline Koalar

Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #94 dnia: Luty 13, 2012, 01:48:33 pm »
Cytuj
Art. 63. Jeżeli umowa obejmuje sporządzenie egzemplarzy przeznaczonych do udostępnienia publiczności, twórcy należą się egzemplarze autorskie w liczbie określonej w umowie.

Mogli napisać, że autorowi należy się co najmniej jeden egzemplarz autorski, co powinno zostać określone w umowie. Bo liczby to ja znam różne, parę nawet mniejszych od 1.
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #95 dnia: Luty 13, 2012, 01:56:44 pm »
Ten artykul nic nie znaczy, poza tym, ze "należy przestrzegać zawartej umowy" co powszechnie wiadomo i bez tego artykułu.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline finit

Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #96 dnia: Luty 13, 2012, 02:00:08 pm »
Mogli napisać, że autorowi należy się co najmniej jeden egzemplarz autorski, co powinno zostać określone w umowie. Bo liczby to ja znam różne, parę nawet mniejszych od 1.

no tak, tylko co by robili wtedy prawnicy, gdyby zapis był tak jasny?
Sławomir Zajączkowski

Offline finit

Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #97 dnia: Luty 13, 2012, 02:07:42 pm »
Ten artykul nic nie znaczy, poza tym, ze "należy przestrzegać zawartej umowy" co powszechnie wiadomo i bez tego artykułu.

No właśnie nie. To, że twórcy należą się egzemplarze autorskie wynika z przepisu. Natomiast ich liczba - z umowy.
Sławomir Zajączkowski

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #98 dnia: Luty 13, 2012, 03:21:37 pm »
No właśnie nie. To, że twórcy należą się egzemplarze autorskie wynika z przepisu. Natomiast ich liczba - z umowy.

A jak mozna podac liczbe egzemplarzy w umowie, tak aby nie napisac, ze się twórcy należą?
Bo jesli napiszesz o tym, że się należą w umowie, to nie potrzebujesz do tego przepisu.
Z drugiej strony - jeżeli umowa w ogóle nie wspomina o egzemplarzach autorskich - to co daje ten artykuł w praktyce?

W każdej sytuacji jaka przychodzi mi do glowy, wydaje sie on bezuzyteczny. Ale nie jestem prawnikiem, byc moze z takiego zapisu rzeczywsicie cos wynika, tylko nie wiem co.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline finit

Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #99 dnia: Luty 13, 2012, 03:43:54 pm »
chodzi o to, że twórcy i tak należą się egzemplarze autorskie nawet jak tego nie ma zapisanego w umowie. To wynika wprost z ustawy.
Wg. mnie muszą to być min. dwa egzemplarze (bo w przepisie jest liczba mnoga). Podkreślam wg. mnie.
 
Ale jeśli w umowie strony postanawiają co do liczby egzemplarzy autorskich np. 1 szt. albo 30 szt. to oczywiście przyjmujemy zapis z umowy. Strony nie mogą natomiast zapisać, ze twórcy egzemplarze autorskie się nie należą, bo byłoby to wbrew ustawie.
 
Wyjątek: egzemplarze autorskie z tyt. uczestnictwa w dziełach zbiorowych (np. antologiach, magazynach); tu się bierze pod uwagę jeszcze przyjęte w branży zwyczaje - co wynika z komentarzy praktyków prawa.
 
Ja tak rozumiem te przepisy i tego się trzymam.
 
Sławomir Zajączkowski

Offline turucorp

Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #100 dnia: Luty 13, 2012, 03:54:25 pm »
byc moze z takiego zapisu rzeczywsicie cos wynika, tylko nie wiem co.

ano wynika,
np. w omawianym powyzej przypadku wynika, ze Daniel G. jest winnym wykroczenia, bo zrezygnowal z egz. autorskiego, z ktorego nie mogl zrezygnowac, a Michal G. jest winnym wykroczenia, bo go do tego naklonil.
LOL
QED

Offline Koalar

Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #101 dnia: Luty 13, 2012, 04:33:02 pm »
Wg. mnie muszą to być min. dwa egzemplarze (bo w przepisie jest liczba mnoga). Podkreślam wg. mnie.

Chyba nadinterpretujesz. Weźmy fragment innego artykułu z tej ustawy:

Cytuj
Art. 55. 1. Jeżeli zamówiony utwór ma usterki, zamawiający może wyznaczyć twórcy odpowiedni termin do ich usunięcia [...]

Czyli jeśli utwór (np. obraz) ma 1 usterkę (dziurę pośrodku), to zamawiający nie ma prawa domagać się usunięcia usterki?

Ale się trochę offtop robi...
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Weak Inker

  • Gość
Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #102 dnia: Luty 13, 2012, 04:45:30 pm »
Cytuj
Ale się trochę offtop robi...
65 postów...offtop to już był przy 10-tym. ;) Panowie się przeprosili, doszli do konsensusu, po co dalej to ciągnąć?

Offline ljc

Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #103 dnia: Luty 13, 2012, 04:54:19 pm »
słuchajcie
od egzemplarza autorskiego trzeba VAT odprowadzić, bo to dochód jest

zatem Daniel - pamiętaj, że musisz podatek zapłacić od tego egz., co go przekazałeś :smile:

ostatni post już z żalem usunąłem - a teraz - jak słusznie zauważył Inker - rozmawiamy o Krakersie - x.
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2012, 05:25:54 pm wysłana przez xionc »
tamtam!

Offline Qwant

Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #104 dnia: Luty 13, 2012, 07:39:53 pm »
Skoro temat relacji na linii autor-wydawca tak żywo forumowiczów interesuje, to można wydzielić tę wymianę zdań do innego tematu? Myślę, że to lepsze rozwiązanie niż usuwanie postów. Zresztą jak chcemy zwalczać offtopy, to skuteczniej zacząć oczyszczanie od pierwszego postu nie na temat, a nie od 68 ;) ?