trawa

Autor Wątek: „Krakers” - "Senna zmora głodomora" Winsora McCaya  (Przeczytany 540273 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline peta18

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #630 dnia: Marzec 15, 2016, 01:25:29 pm »
Jezeli ten projekt wygra glosowanie, to bardzo prosze poprawic odstepy miedzy literkami.
I pytanie po co ten outline? Ja bym dal wiecej swiatla od gory, ten malo widoczny Windsor McCay lepi sie za bardzo krawedzi przy tak duzej winiecie.
Czcionka super, jakby to byl komiks militarny, w innym przypadku niekoniecznie ;)

Ciesze sie, ze sie Michasiowi P. i pozostałym użytkownikom podoba moj projekt kolorystyczny okladki, skoro pozostal sam na placu boju :P
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline alzarqawi

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #631 dnia: Marzec 15, 2016, 02:31:54 pm »
Jak i gdzie można zamawiać komiks? Wątek jest mało czytelny przez te wszystkie szorty.

Offline Michaś P.

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #632 dnia: Marzec 15, 2016, 03:01:10 pm »
Aby zamówić, trzeba wysłać mi maila lub PW z danymi - imię, nazwisko i email kontaktowy. Chyba dopiszę to w mojej stopce.
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline alzarqawi

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #633 dnia: Marzec 15, 2016, 03:13:24 pm »
Musisz napisać szczegółowo co i za ile można zamawiać i gdzie wpłacać pieniądze.

Offline m010ch

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #634 dnia: Marzec 15, 2016, 03:29:51 pm »
I naprawde ostatnie juz moje slowo, krój pisma prosto z winiety jednej planszy :smile:


We have a winner! Podciągnąłbym tylko cały napis trochę do góry - żeby dać więcej światła między nim a rysunkiem i nieco zapełnić dużo wolnej przestrzeni na górze. Oprócz tego - rewela, cudo i instant-buy! :)

Offline Michaś P.

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #635 dnia: Marzec 15, 2016, 04:35:45 pm »
Poprawione odstępy między literkami, jak słusznie zauważył peta18:



A tutaj, jak by wyglądała standardowa okładka "Krakersa" (oczywiście jej nie będzie) - dla zaspokojenia ciekawości "co by było gdyby...":

« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2016, 04:41:31 pm wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline pokia

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #636 dnia: Marzec 15, 2016, 08:49:57 pm »
I naprawde ostatnie juz moje slowo, krój pisma prosto z winiety jednej planszy :smile:





Jestem za tym! Michaś nie kombinuj, bo masz gotowe rozwiązanie.
Krakers nieco niżej.
Zamiast wpisywać cyfrę w tytuł można dopisać gdzieś po prostu TOM I, TOM II, TOM III.

Offline Michaś P.

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #637 dnia: Marzec 16, 2016, 07:20:00 am »
Na chwilę obecną mam duży orzech do zgryzienia, bo na placu boju pozostały w sumie dwa projekty. Mój i peta18. Ale wybór okładki to nie tylko kwestia "co się bardziej podoba", bo trzeba patrzeć też na projekt kompleksowo i perspektywicznie. Wyjaśnię o co chodzi...

Okładka peta18 ma fikuśną winietę, jest OK nie licząc cyferki "2", ale została stworzona ręcznie literka po literce, co mocno utrudnia tworzenie nowych napisów tym krojem pisma (których użyłbym w jakimś napisie na tylnej stronie okładki czy w nagłówkach w artykułach ciekawostkowych) i uniemożliwia wykorzystanie tego kroju liter w kolejnych albumach innych autorów, jakie chciałbym wydać (musiałbym wtedy każdorazowo wymyślać logotyp). Nie ma tego problemu w moim projekcie - bo wystarczy stworzyć napis konkretnym fontem - robota błyskawiczna. Myślę też, że tytuł na grzbiecie pisany fontem użytym w moim projekcie będzie czytelniejszy od literek z logotypu z projektu peta18 (grzbiet 188 stron będzie mieć ok. 1 cm grubości, a napis wysoki maksymalnie na 5 mm musi być wyraźny i czytelny).

Obecnie waham się między obydwoma projektami, rozważam wady i zalety, a przede wszystkim patrząc na projekty okładek widzę w myślach środek (artykuły), tył, grzbiet i kolejne komiksowe albumy innych autorów. Wszystko musi być spójne wizualnie i estetycznie miłe dla oka.

Ostateczna decyzja zapadnie w czerwcu. Muszę się z tym "przespać" i do tego czasu decyzja wykrystalizuje się. Początkowo chciałem zrobić głosowanie dając np. do wyboru czytelnikom 5 projektów, ale gdy są tylko 2 to decyzję mogę również podjąć samodzielnie - rozważając wszystkie "za i przeciw".

Mam nadzieje, że naświetliłem jak to wygląda od strony wydawcy i teraz już rozumiecie, dlaczego się zastanawiam zamiast brać to, co peta18 zaproponował.

A teraz porcja komiksów. Oba komiksy zbliżają się mocno do końca.












« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2016, 08:22:58 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline peta18

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #638 dnia: Marzec 16, 2016, 08:49:59 am »
Okładka peta18 ma fikuśną winietę, jest OK nie licząc cyferki "2", ale została stworzona ręcznie literka po literce, co mocno utrudnia tworzenie nowych napisów tym krojem pisma (których użyłbym w jakimś napisie na tylnej stronie okładki czy w nagłówkach w artykułach ciekawostkowych) i uniemożliwia wykorzystanie tego kroju liter w kolejnych albumach innych autorów, jakie chciałbym wydać (musiałbym wtedy każdorazowo wymyślać logotyp). Nie ma tego problemu w moim projekcie - bo wystarczy stworzyć napis konkretnym fontem - robota błyskawiczna. Myślę też, że tytuł na grzbiecie pisany fontem użytym w moim projekcie będzie czytelniejszy od literek z logotypu z projektu peta18 (grzbiet 188 stron będzie mieć ok. 1 cm grubości, a napis wysoki maksymalnie na 5 mm musi być wyraźny i czytelny).
Glupio tak pisac w przypadku, gdy moj wlasny projekt jest rozwazany w "niby-konkursie", ale to, co napisze tyczy sie kazdego projektu tytulu/winiety itp.

Z pamieci wydobyc nie moge zadnego przykladu, w ktorym krojem logotypu/winiety komiksu sa zapisywane jakies inne napisy w danym komiksie. Byc moze takie sa, ale pytam sie "po co?". Zeby dana seria byla spojna wystarczy stworzyc pare wyznacznikow, ze logotyp wyglada tak, font podstawowy tak, a font dodatkowy tak itp.
A juz kompletnie nie rozumiem uzywania takiego samego fontu dla komiksow roznych innych autorow. To nie sa produkty tesco, ktore mozna opakowac w biale kartonowe pudelko, napisac tym samym krojem "mleko", "kasza" itp. To sa indywidualne dziela poszczegolnych autorow. Poza tym tzw. constanse powinny decydowac o cechach wspolnych dla danej serii, linii komiksow. Przyklad: seria komiksow Baranowskiego wydawana przez Ongrys, albo chociazby komiksy Polcha wydawane przez WK/Proszynki ( i tutaj dawanie tytulu ta sama czcionka ma sens, bo jest klamra w postaci Polcha).

Kwestia grzbietu - jeden i drugi kroj beda wygladaly podobnie, przeciez mozna to na potrzeby grzbieru zapisac troche inaczej, bez roznicowania wielkosci.
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2016, 09:11:47 am wysłana przez peta18 »
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline Michaś P.

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #639 dnia: Marzec 16, 2016, 09:18:17 am »
Wiem o tym i biorę to pod uwagę.

Decyzji ostatecznej nie podjąłem. Zapadnie najpóźniej w czerwcu. Teraz odłożę te projekty okładek, by zapomnieć o nich na jakiś czas, a potem spojrzę świeżym okiem i zdecyduję. Jeśli będę się wciąż wahać, oddam pod głosowanie czytelnikom.
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline clarence

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #640 dnia: Marzec 16, 2016, 03:27:50 pm »
I naprawde ostatnie juz moje slowo, krój pisma prosto z winiety jednej planszy :smile:


Logo peta18 zdecydowanie lepsze IMHO.

Offline Michaś P.

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #641 dnia: Marzec 16, 2016, 04:58:09 pm »
Na koniec sprawdziłem jeszcze jak moja wersja wyglądałaby z białymi literami i bez obwódek wokół liter. Jak tak patrzę na to w tej wersji na monitorze, mam złudzenie jakby trójwymiarowości, tzn. jakby obrazek był bliżej mnie niż napis.



To tyle na razie w temacie okładek. Wrócę do nich za jakiś czas, gdy rozpoczną się właściwe prace nad nr 46/2016. Bez względu na to, jaki wzór okładek będzie ostatecznie, zachęcam do zamawiania - zarówno nowego numeru 45, jak i 46 z pierwszym tomem "Małego Nemo w Krainie Snów". Informację, jak można zamawiać, znajdziecie poniżej w stopce.
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2016, 05:07:16 pm wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Michaś P.

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #642 dnia: Marzec 17, 2016, 06:14:23 am »
Całą noc przewracałem się z boku na bok, i przyśniło mi takiego, więc z rana zmajstrowałem.



Ew. inne wa pokombinować z odwróconymi kolorami:





Więc są w sumie 3 projekty do ostatecznej decyzji.



Gdybym zdecydował się ostatecznie na propozycję peta18, wtedy trzeba by nanieść poprawki, które widać powyżej - napis "krakers" byłby większy (3 mm wysokości to za mało, powinno być 5 mm), byłby dopisany numer "Krakersa" (którego peta18 zignorował), logotyp byłby podniesiony do góry, cyferka 2 zniknęłaby z literki "o" bo źle wygląda (i problem, gdzie umieścić numer tomu? chyba, żeby zrobić nią dziurkę w "o"?) i na pewno nazwisko autora nie tym fontem, jakiego użył peta18, tylko bezszeryfowym, bo inaczej musiałby użyć go w środku, a artykuły źle czytałoby się takim fontem. Wspominam o tym, bo oceniając projekty trzeba widzieć jak to by wyglądało "w finale", a nie w szkicu roboczym. Każda drobna zmiana wpływa na postrzeganie całej okładki - pozytywnie lub negatywnie.

Na chwilę obecną najbardziej przemawia do mnie okładka nr 1, ale zobaczymy w przyszłości jaka będzie ostateczna decyzja.
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2016, 07:20:50 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline peta18

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #643 dnia: Marzec 17, 2016, 08:33:21 am »
i na pewno nazwisko autora nie tym fontem, jakiego użył peta18, tylko bezszeryfowym, bo inaczej musiałby użyć go w środku
Zazartuje sobie: Naprawde musialbys go uzyc w srodku, a kto by Ci kazal? Urzad do Spraw Kroju Pisma i Estetyki Wydawnictw? :)
 
Akurat ten font z nazwiska - AvantGarde lub podpobny, mi sie podoba. Ale "cień" pod nazwiskiem i numerem tomu nie jest potrzebny (no chyba ze to tylko tak wyglada w skompresowanym pliku).

I prosba z mojej strony, prosze o wycofanie z "konkursu" mojego projektu, zarowno propozycji kolorystycznej i kompozycyjnej i projektu tytulu. Michaś P. ja nie chce sie juz z Toba spierac. I nie chce Ci tez dawac powodow do kolejnej proby dyskredytacji mojej pracy (bo niestety za kazdym razem usilujesz podkreslic, ze to czy tamto jest niedorobione, w koncu to sa wstepne projekty i wytycznych co do wielkosci, logotypu i innych elementow nie dostalem, bo nie doszlo poki co do wspolpracy). Zatem uszanuj prosze moja wole i porzuc moje pomysly. Dla mnie to byla czysta zabawa i czas zabrac swoje zabawki i opuscic piaskownice.
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2016, 08:55:09 am wysłana przez peta18 »
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline Michaś P.

Odp: "KRAKERS". Wkrótce "Mały Nemo w krainie snów" - MOŻNA ZAMAWIAĆ!
« Odpowiedź #644 dnia: Marzec 17, 2016, 09:45:56 am »
OK. Wycofuję Twój projekt, skoro sam tego chcesz.
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2016, 09:58:34 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh