Autor Wątek: „Krakers” - "Senna zmora głodomora" Winsora McCaya  (Przeczytany 538918 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 12, 2012, 01:03:45 am »
Ja chetnie kupie jak bedzie w sklepie, ale z zalozenia nie uczestnicze w zadnych przedsprzedazach. Takich osob moze byc wiecej.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 12, 2012, 07:43:09 am »
Trudno sie mowi :)

Droższa cena then it shall be...
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Julek_

Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 12, 2012, 09:15:07 am »
Nawimar
Ale rozumiesz różnicę pomiędzy słowem "nakład", a "zamówione"? Na "Krakersa" CHĘTNYCH było 160 osób, konkretnych czytelników z peselem. Reszta nakładu to egz. recenzenckie, nadwyżka. A o zamówienia żadnej z księgarni Michaś nie pisał, więc nie mogę znać ostatecznej liczby. Ale skoro tak twierdzisz, skoro jest taki popyt - to czemu cena jest wciąż tak wysoka?

Offline Michaś P.

Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 12, 2012, 11:26:39 am »
(Komentarz usunięty - dezaktualizacja)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2012, 09:08:57 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 12, 2012, 01:51:36 pm »
Panowie, ta cena wcale nie jest wysoka. Komiksy będą tyle kosztować, albo nie będzie ich w ogóle.

We Francji album 180-stron w cz-b kosztuje ok. 20€ (84 PLN wg kursu średniego NBP, ale nie kupicie euro po średnim).

Więc cena 60PLN za taki album to jest właściwie tanio.

Ale nazywanie tego zinem to już przesada. Zina to się wydaje w szkole rysując na przerwach - to jest normalna, profesjonalna antologia, z tym że z tego co zrozumiałem bez tantiem dla autorów (co jest możliwe z uwagi na okolicznościowy charakter pozycji, ale na dłuższą metę nie do utrzymania).

Teraz kilka brutalnych słów prawdy - komiksy będą drogie. Będą rozrywką dla elit. Albumy będą kosztować po 60, 80, 100 PLN. Będzie ich wychodzić kilkanaście rocznie. Dziś to brzmi jak Science Fiction, ale zobaczymy za 3-4 lata.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

mxztplx

  • Gość
Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #65 dnia: Luty 12, 2012, 05:54:46 pm »
dyskusja przerodziła się w niepotrzebny spór i żenujące przepychanki. Chyba podsumowaniem poziomu jest tekst :

Gilbaert:
"Michaś kręcisz i cwaniakujesz. Generalnie wracaj na drzewo. Patrzcie - oto wydawca magazynu. Macie jeszcze czas zrezygnować z zakupu."

Co następne? Jechanie na Krakersa na blogu swoim i u znajomych królika?
Takie rzeczy rozwiązuje się w rozmowach prywatnych a nie wyrzucając na forum.


Offline kas1

Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #66 dnia: Luty 12, 2012, 06:41:28 pm »

Sama forma informacji o wycofaniu komiksu była mało elegancka i prowokacyjna. Taka tykająca bombka. Obaj mają swoje racje ale gdzieś po drodze za bardzo się zacietrzewili nie dochodząc do żadnego konsensusu. Szkoda, że można się tak poróżnić w tak zdawałoby się błahej  sprawie...

Offline finit

Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #67 dnia: Luty 12, 2012, 09:19:21 pm »
Wydawca nie ma racji. Rację ma autor (tu: Gilbaert). I tu nawet nie ma znaczenia czy publikacja jest wydana „fanzinowo” czy „profesjonalnie”. Do jednych i drugich zastosowanie ma ustawa o prawach autorskich i prawach pokrewnych.
Trzeba zajrzeć do art. 63 ustawy. Tam jest napisane tak: „Jeżeli umowa obejmuje sporządzenie egzemplarzy przeznaczonych do udostępnienia publiczności, twórcy należą się egzemplarze autorskie w liczbie określonej w umowie”.
To już bardzo stare prawo (ustawa jest z 1994), więc już okrzepła i wiadomo jak ją czytać.
Z tego co panowie piszą:
1)     umowa była ustna, a jej szczegóły były uzgodnione mailowo,
2)     utwór będzie udostępniony publiczności.
A więc:
Autorowi należą się egzemplarze autorskie. Zwróćcie uwagę, że w przepisie, jest mowa o egzemplarzach (a nie egzemplarzu!). Czyli każdy z autorów (współautorzy tacy jak scenarzyści, też są autorami) powinien otrzymać minimum dwa egzemplarze.
Ustawowe zapisy nie podlegają ustaleniom między stronami, tzn. twórca nie może zrezygnować ze swoich egzemplarzy autorskich np. do jednego egzemplarza.  Takie „dogadanie się” jest z mocy prawa nie ważne. Tzn. nawet jeśli autor zrezygnuje z egzemplarzy autorskich, to one i tak mu się należą. Każdy sąd mu je przyzna. Akurat w tym miejscu ustawa zabezpiecza minimum praw twórcy. Chodzi o to, żeby wydawcy (mający z gruntu rzeczy silniejszą pozycję w negocjacjach niż twórca, lepszą znajomość prawa itd.)  respektowali minimum praw twórcy. Takie było założenie twórców tego przepisu. I taka ich obawa, że wydawcy mogą pozbawiać twórców egzemplarzy autorskich, gdyby im zostawiać możliwośc negocjacji. Stąd twardy zapis w ustawie. Że nie wolno.
Owszem, twórca może odstąpić utwór za darmo, ale już np. prawa osobiste (do autorstwa) i prawa do egzemplarzy autorskich są niezbywalne.
Kolejna sprawa interpretacja słów „należą się” z cytowanego przepisu.  Oczywiście strony mogą uzgodnić kiedy i w jaki sposób twórca odbierze swą „należność” czyli egzemplarze autorskie.  Jednak w przypadku braku "dogadania się" dostarczenie „należności” autorowi spoczywa na wydawcy. Czyli, krótko: jeśli twórca ma taką wolę lub nie wypowiedział się co do należnych mu egzemplarzy autorskich, to wydawca musi mu te egzemplarze wysłać poleconym listem na wskazany adres.
Dziwię się, że wydawca, który jak pisze, używa "żargonu" prawniczego, w ogóle waży się negocjować konieczność dostarczenia autorowi egzemplarzy autorskich. Nic do tego nie mają koszty produkcji i w ogóle - jakiekolwiek argumenty. To bezprawie, by nie powiedzieć bardziej obcesowo. A już argument:
"Musisz się w życiu Danielu dużo nauczyć, a przede wszystkim, że jak się czegoś chce to trzeba o to ładnie prosić a nie żądać i przy okazji jeszcze brzydkie rzeczy pisać o osobie, od której czegoś chcesz (...)".
byłby niezła pożywką dla sądu. Po prostu nie zostawili by na wydawcy suchej nitki. Całe szczęście dla wydawcy, że to tak mały nakład, i sądy się takimi drobiazgami nie zajmują.
Nie widzę innej możliwości niż przeproszenie przez Wydawcę autorów za nieporozumienie, i jakąś formę rekompensaty (np. wysłanie darmowego egzemplarza publikacji)
Pozdrawiam,
Sławek Zajączkowski
PS: To co napisałem wyżej nie ma wpływu na fakt kibicowania projektowi „Krakersa”. Osobiście również zamówiłem pismo! To bardzo ciekawa inicjatywa. I z wielkim zainteresowaniem i emocjami na nią czekam.
PS#2: Takie rzeczy trzeba wyciągac na światło dzienne, to wcale nie jest jak piszą niektórzy sprawa na priva. Tak, że dzięki Gilbaert, że sprawę upubliczniłeś. Inni twórcy borykający się z podobnymi przypadkami, mogą tylko na tym skorzystać.
Sławomir Zajączkowski

Offline Julek_

Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #68 dnia: Luty 12, 2012, 09:28:33 pm »
Świat ma ACTA, Ameryka "Before Watchamen", a my "Krakersa".

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #69 dnia: Luty 12, 2012, 11:46:44 pm »
Nie jestem prawnikiem, ale tak na zdrowy rozum egzemplarze autorskie to raczej standardowa sprawa.

Z antologiami moze byc problem, bo tam z definicji autorow jest b. duzo, ale najlepsze antologie to takie, gdzie jest 3-4 komiksy, a nie np. 15. Jak sa 3 to kazdy musi byc fajny!
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #70 dnia: Luty 13, 2012, 12:39:29 am »
To ma sens, ale moze wobec tego w ogole lepiej zrezygnowac z krotkich komiksow, chyba ze sa to prace tego kalibru, ze uzasadnione jest umieszczenie ich w magazynie (ale wtedy zasluguja tez na gratisy).

Moim zdaniem, jesli komiks nie zasluguje na te dwa egzemplarze autorskie, to raczej tez nie zasluguje zeby go czytac (a co za tym idzie - drukowac).
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Koalar

Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #71 dnia: Luty 13, 2012, 02:07:14 am »
Mi niespecjalnie pasowało dawać do "Krakersa" komiks na 2 plansze, którego rysunek był OK, ale scenariusz banalny był (ja takie rzeczy piszę w 15 minut na kolanie), ale nie chciałem robić im przykrości. W końcu sami od siebie nadesłali komiks, zależało im być w "Krakersie", więc dlaczego miałbym im odmawiać satysfakcji i radości ze znalezienia się w numerze?

Próbujesz znowu drasnąć Gilbaerta, tymczasem wystawiasz laurkę sobie jako redaktorowi antologii. Przyjmujesz komiks słaby scenariuszowo (jeśli rzeczywiście jest banalny), to wciskasz go czytelnikom. Powinieneś myśleć o satysfakcji czytelników, a nie autorów.

I też mam prośbę, żebyś nie modyfikował tak bardzo i tak często swoich postów. Nie jest problemem przeczytać swój wpis przed wysłaniem. Reszta nie musi czytać Cię dwa razy (albo w ogóle przeczyta raz i nie wyłapie, co dodałeś).
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Gilbaert

  • Gość
Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #72 dnia: Luty 13, 2012, 07:16:39 am »
"Liczba określona w umowie"
Umowa nie precyzowała ceny jaką miałbym zapłacić za egzemplarz autorski (LOL), jeśli mam płacić pełną cenę, zwłaszcza że jak sam tu przyznałeś bez problemu mogłeś mi dać bez jakichkolwiek kosztów, to sorry ale to jest po prostu chamstwo.

"W przypadku antologii "Krakersa" liczba gratisów autorskich zależy od ilości stron a nie od ilości autorów. Wyobraź sobie sytuację, że publikacja ma 180 stron i jest w niej 180 komiksów 1-planszowych, które mają po 2 autorów i każdy ma dostać gratisa. Dlatego zastosowałem inną metodę podziału - ustaliłem ile ma być gratisów (na ile mnie stać) i rozdzieliłem według pracy. Byłoby niesprawiedliwie, gdyby autorzy 2-planszówki dostali 2 egz. a autorzy 70-planszówki też 2 egz. Im więcej stron, tym więcej gratisów."

Michaś spróbuj w końcu zrozumieć, że gratis to nie jest to samo co egzemplarz autorski.
Poza tym piszesz "NA ILE MNIE STAĆ", a innym razem, że bez problemu możesz dawać gratisy - no to jak to jest w końcu stać cię czy nie stać?
Autor jak przyjdzie na kolanach to dostanie za darmo, a jak nie to ma płacić pełną cenę - DOSTRZEGASZ ABSURD?

"Mi niespecjalnie pasowało dawać do "Krakersa" komiks na 2 plansze, którego rysunek był OK, ale scenariusz banalny był (ja takie rzeczy piszę w 15 minut na kolanie), ale nie chciałem robić im przykrości. W końcu sami od siebie nadesłali komiks, zależało im być w "Krakersie", więc dlaczego miałbym im odmawiać satysfakcji i radości ze znalezienia się w numerze?"

sorry Michaś ale takie teksty publicznie to już jest czyste skur***yństwo.
TY ROBISZ ŁASKĘ, ŻE KOGOŚ PUBLIKUJESZ?

generalnie ja mam wrażenie że Michaś na potrzeby tej kłótni zmyśla fakty
patrząc na niektóre jego zachowania czysto logicznie - to tak jak z tym, że raz go stać a raz nie stać na gratisy
inna sprawa to ta znikająca kwestia rzekomego przekazania zysków na cele charytatywne
bo logicznie rzecz biorąc, gdyby Michaś od początku o tym mówił - a to sie tu na forum pojawiło wczoraj (i zaraz zniknęło) po raz pierwszy, to by na pewno dostał dużo więcej komiksów od różnych autorów. Co jak co ale chęci służenia komiksem w słusznej sprawie to polskim autorom odmówić nie można

tylko, że całe to krętactwo, ciągłe edytowanie wypowiedzi, nagłe rewelacje w stylu tej charytatywności i ogólne nastawienie w stylu "robię ci łaskę", "Ty jako autor masz mnie wydawcę prosić" zamiast Michasia wybielać pogrąża go coraz bardziej.

Powtarzam to co już raz napisałem, skoro Michasia jak sam stwierdził stać na bezproblemowe przekazanie egz autorskiego, to byłoby to pierwsze co powinien zaproponować na moje pytanie "Ile mam zapłacić?".

I jeszcze męczeństwo teksty w stylu "Spróbuj sam coś wydać to zobaczysz ile kosztuje taka zabawa". 300 egz krakersa, 180 czarno białych stron, to jest maks koszt 25 zł za egzemplarz (Timof potwierdził te kwoty choć jego zdaniem są dużo niższe, ale załóżmy że Michaś wybrał najmniej konkurencyjną drukarnię). Cena promocyjna 51.5, cena normalna 66.

więc proszę mi nie wciskać ciemnoty.

EDIT - usunąłem kilka błędów językowych i literówek
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2012, 09:37:29 am wysłana przez Gilbaert »

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #73 dnia: Luty 13, 2012, 07:36:43 am »
Liczba określona w umowie wynosiła 1 egz. dla 1 zespołu autorów - w tym wypadku 1 egz. dla 2 osób, bo komiks był bardzo krótki.

Cytat: Michaś P.
"Mi niespecjalnie pasowało dawać do "Krakersa" komiks na 2 plansze, ....


Czyli skoro jeden egzemplarz za dwie strony...

Informuję, że w nowym numerze "Krakersa" ukaże się 70-stronicowy komiks Romana Surżenki. Autor ten narysował także pierwszy album serii "Louve", czyli serii pobocznej "Thorgala".
...to idąc tym tropem rozumowania Surżenko dostanie 35 egzemplarze?


Nieźle!
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2012, 07:40:50 am wysłana przez Ystad »
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

Gilbaert

  • Gość
Odp: "Krakers" 2012 - Surżenko, Birek, Szarlota Pawel i inni - 180 stron A4
« Odpowiedź #74 dnia: Luty 13, 2012, 08:34:52 am »
inne pytanie, gdyby 2 planszowy komiks przysłał Leśniak i Skarżycki - egzemplarz autorski dostałby tylko Leśniak?