Autor Wątek: Temperatura procesora  (Przeczytany 18746 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline DARKMAN

Temperatura procesora
« dnia: Wrzesień 15, 2011, 04:23:39 pm »
Ostatnio zauwazylem ze wiatrak na moim procesorze (i7-920) cos ostro pracuje (przy wykorzystywaniu 30% mocy, mozliwe ze gra wykorzystuje tylko 1 rdzen) wiec sprawdzilem temperature i sie okazuje ze na idle mam temperatury rzedu 45 stopni C co wydaje mi sie dosc wysokie (spodziewalem sie czegos w granicach 30 stopni).


Sprawdzilem specyfikacje Intel'a  i jezeli dobrze to czytam to wyglada jakby taka miala byc... Moglby ktos potwierdzic ze moje rozumienie wykresu ze strony 73 (link do PDF'a wyzej) jest poprawne? Swoja droga warto zainwestowac w jakis lepszy wiatrak (obecnie nie mam zamiaru podkrecac procesora bo wydaje mi sie, ze 2.8Ghz quad-core z hyper threading daje  wystarczajaco duzo mocy...)?

Offline Girwan

Odp: Temperatura procesora
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 15, 2011, 10:11:28 pm »
według moich informacji procesor może mieć temperaturę na poziomie 50 stopni. Jak sięga 60 i więcej nalezy się martwić lub inwestować w lepszy wiatrak :)



Offline DARKMAN

Odp: Temperatura procesora
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 15, 2011, 10:33:38 pm »
Zdaje sie najwyzsza dopuszczalna temperatura to 70 (przy niej sie wylacza).


Zna ktos moze jakis dobry test na procesor? (cos co by mi moglo wykorzystac wiekszosc CPU) Czy tez po prostu napisac jakis prosty programik co to bedzie sie krecil w kolko w infinite loop....

Offline Girwan

Odp: Temperatura procesora
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 16, 2011, 10:25:59 pm »



Offline DARKMAN

Odp: Temperatura procesora
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 16, 2011, 11:44:26 pm »
Spoko. Podczas testow temperatura skoczyla na chwile do 60 stopni to chyba nie jest tak zle.


Lepsze chlodzenie kosztuje cale $30 to chyba takowe sobie zakupie (swoja droga wydaje sie on "troche" duzy)...
---- EDIT ----
tjMax jest 100 stopni C, najwyzsza temp jaka widzialem bylo kolo 70. Tak czy siak wlasnie zamowilem nowy wiatrak :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2011, 02:00:05 am wysłana przez DARKMAN »

Offline Coeniasty

  • Redaktor GGK
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 266
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tremere
Odp: Temperatura procesora
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 21, 2011, 08:13:19 am »
Też mam i7-920. Temperatury w stresie miałem maksymalnie około 60 stopni. W spoczynku około 40-45. Bardziej martwiłem się o South i North Bridge, które miały po 58-63 stopnie stale ;) Korzystam z OEMowego chłodzenia, które czyszczę powietrzem i pędzelkiem raz na miesiąc średnio. Żadnych problemów nie odnotowałem. Nie kręciłeś procka jak rozumiem?

Inna sprawa, że jeśli masz 30%, to muszą być wykorzystane dwa rdzenie lub HT ;) Sprawdź czy masz włączone parkowanie procesora w Windows 7, bo Win7 blokuje HT niejako z automatu, co trochę obniża wydajność.

Gorzej z grafiką, która swego czasu mi się spaliła podczas fali upałów ;)

Offline Girwan

Odp: Temperatura procesora
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 21, 2011, 02:17:31 pm »
To ja z innej beczki :)


Jak określacie stres? :)



Offline DARKMAN

Odp: Temperatura procesora
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 21, 2011, 03:27:16 pm »
HT dziala (pokazuje mi 8 procesorow w task manager i wszystkie czasem cos robia). Sie po prostu zdziwilem ze grajac w cos tak prostego jak AoE Online (a przynajmniej tak mi sie wydaje ze proste porownujac to do jakiegos Crysis) temperatura procka mi skakala do ponad 70 stopni. Nic mi nie zwalnialo tylko wiatrak zaczal glosno chodzic, no i jak sprawdzilem temperature to wydawalo mi sie to dosc wysokie (biorac pod uwage fakt ze karta graficzna nie jest taka zla - Radeon HD5770) .Dzisiaj maja mi dostarczyc nowy wiatrak to zobaczymy jaka bedzie roznica (pomiedzy obecnym oryginalnym od Intela).


@Girwan
Stres procesora?

Offline DARKMAN

Odp: Temperatura procesora
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 22, 2011, 04:53:43 am »
Wlasnie zainstalowalem nowe chlodzenie i temperatury spadly o ponad 10 stopni :)

Offline Girwan

Odp: Temperatura procesora
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 22, 2011, 11:09:22 am »
Darkman a nie chciałbyś jakoś szerzej opisać swoich doświadczeń z chłodenizem procka i zamieścić tego np na techno.gildia.pl?


Tak stres procesora :)



Offline DARKMAN

Odp: Temperatura procesora
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 22, 2011, 03:42:28 pm »
Zebys o to wczesniej sie zapytal to moglbym opisac cala instalacje. Teraz nie bedzie mi sie chcialo jeszcze raz rozbierac komputera do zdjec :)


Odnosnie testowania stresu procesora - jak wroce do domu sprawdze z Prime95, wczesniej sprawdzilem z System Stability Tester, ktory to kalkuluje X liczb po przecinku dla liczby PI. Przy 100% uzytkowania (fakt dosc krotko bo liczylo bo tylko 2M liczb po przecinku) temperatury doszly mi tylko do 60 stopni.


Niestety nie mam porownania z oryginalnym chlodzeniem. Sprobuje pograc w AoE i zobacze jaka jest roznica.

Offline Girwan

Odp: Temperatura procesora
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 22, 2011, 03:50:46 pm »
Trzeba było powiedzieć, że będziesz zmieniał wiatrak ,to bym od razu powiedział :):)


Następnym razem melduj jak coś robisz przy komputerze :):):)



Offline DARKMAN

Odp: Temperatura procesora
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 23, 2011, 01:32:05 am »
Wlasnie sprawdzilem procesor przy uzyciu Prime95 - po 3 cyklach wylaczylem (~7 minut 100% CPU) i temperatury doszly mi maksymalnie do 67 stopni na pierwszym rdzeniu na 2 i 3 do 64 a na ostatnim tylko do 59. Po testach praktycznie momentalnie temperatury spadly do 32-35 stopni. Najwieksza roznica jest jednak w glosnosci - tego praktycznie nie slychac (oryginalny pracujac na maxa byl bardzo glosny).


Przy grze w AoE temperatura procka wzrosla do calych 45 stopni (60+ wczesniej).

Offline Coeniasty

  • Redaktor GGK
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 266
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tremere
Odp: Temperatura procesora
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 24, 2011, 02:36:46 pm »
Właśnie robię ten test z działającym w tle TV i kilkoma innymi syfami ;P Procek max. 73 stopnie wg. PC Probe II. Napięcie na nim się podniosło z 0.9 w "spoczynku" do 1.2V. Poza tym bez efektów ubocznych. Ustawienia: 2M, 7 turns, 8 threads, algorytm Borweina, czas łączny: 6 minut 26 sekund.

Trzeba by wybrać jakieś wspólne ustawienia, żeby porównać ;)




EDIT:
Po teście spadek temperatury do 43 stopni i napięcia do 0.94V.

Offline DARKMAN

Odp: Temperatura procesora
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 28, 2011, 11:50:16 pm »
Teraz jak procek juz nie jest tak przemeczony to karta graficzna  (Radeon HD5770  - komputer skladany byl poltora roku temu)  strasznie glosno chodzi... Grajac w Wiedzmina (pierwszego) na najwyzszych detalach mam 100% uzytkowania i temperatura dochodzi do 73 stopni. Chyba nie jest tak tragicznie, ale faktem jest ze moglo by byc troche ciszej (hmm moze se kiedy zmienie karte albo dodam druga do Crossfire?).
------------
BTW jakby kogos interesowalo -> odnosnie backupu zdecydowalem sie na standardowy Windowsowy dla systemu (ktory to mozna odpalic prosto z systemu) i SyncBack dla plikow (swoja droga polecam - dziala podobnie do rsync). Bawilem sie tez troche EaseUS TODO i nie powiem na darmowy program mozna sie mile zaskoczyc (ma opcje backup calego systemu, wybranych folderow, partycji itd, recovery disk mozna wypalic na plyte lub tez przenosny USB drive).