Autor Wątek: Ciekawe ksiazki  (Przeczytany 18062 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline BobGray

Ciekawe ksiazki
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 20, 2003, 08:13:14 pm »
To chyba wpływ popkultury- krew i zagryzanie.... Tak kojarzy się wampir. Podejście np. Anny Rice to wyjątek.

Przeczytaj "To" Kinga. Świetne.

Offline cierzy

Ciekawe ksiazki
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 20, 2003, 10:19:07 pm »
Cytat: "mysz"
czy może ktoś mi powiedzieć czemu wampiry są kojarzone z horrorem? dla mnie to raczej powieśc, hmmm gotycka.. romantyzm te sprawy..to chyba pytanie na oddzielnego posta ale tak pytam przy okazji


Ale powiesc gotycka wchodzi w kanon literatury horroru. Kwestia gustu. Ja tez nie przepadam. Wole mystery, jak Blackwood. Ponadto nie wszystkie wampiry pasuja do schematu. Polecam Nekroskop Lumleya. Wkrotce jego sylwetka pojawi sie na Gildii Horroru. Mam tez zapewnionych kilka recenzji jego ksiazek, w tym Nekroskop. Na razie radze przeczytac wywiad z mistrzem (Gildia Horroru  :arrow: Publicystyka), gdzie znajduje sie watek poswiecony wampirom z serii Nekroskop.

Offline Daleth

Ciekawe ksiazki
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 21, 2003, 06:45:32 am »
Mi natomiast bardzo sie podoba to w jaki sposob pisze Rice o wampirach. Pisze ona w bardzo piekny, poetycki sposob ukazujac nie tylko instynkt wampira ale rowniz jego uczucia. Jej ksiazki o wampirach nie strasza litrami rozlanej krwii tylko klimatem. Wiec jak ktos lubi rzez to powinien poczytac Nekroskopa, ktory rowniez jest bardzo dobra powiescia z tym, ze wampir jest tam pokazany z nieco innej strony i nie chodzi tylko o jego pochodzenie ale takze zachowanie ( to dla tych co nie znaja tej powiesci ) 8)
ampir jest tylko wampirem i nie mozna uwazac go za nic innego, tylko za najmniej sympatycznego towarzysza czlowieka.

                                                 H.P. Lovecraft
           "Sen o poszukiwaniu nieznanego Kadath"

Offline cierzy

Ciekawe ksiazki
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 21, 2003, 08:15:09 am »
Cytat: "Daleth"
Wiec jak ktos lubi rzez to powinien poczytac Nekroskopa, ktory rowniez jest bardzo dobra powiescia z tym, ze wampir jest tam pokazany z nieco innej strony i nie chodzi tylko o jego pochodzenie ale takze zachowanie ( to dla tych co nie znaja tej powiesci ) 8)


To prawda. Wampiry Lumleya nie maja nic wspolnego z wampirami Rice, skoro jestesmy przy niej. Ale tez nie mozna mowic o litrach rozlanej krwi. Jesli chodzi o uczucia i pieknych bohaterow, tam tez mozna ich znalezc - vide Harry. To ksiazka dla tych, ktorzy z kolei dosc maja poetyckich wyobrazen synow nocy i tyle  :)

Offline mysz

Ciekawe ksiazki
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 21, 2003, 03:49:26 pm »
Cytat: "khele"
Ja Wilsona czytalem ostatnio "Philosophers Stone" ( polskiego wydania nie widzialem). Nawet fajna transhumanistyczna opowiesc, czerpiaca minimalnie z Lovecrafta. Rzekomo jest to horror, ale w praktyce blizej jest tej powiesci do zbeletryzowanego traktatu filozoficznego na temat ludzkiej ewolucji.

Co moge polecic? Imajice Barkera. Taka mroczna, pokrecona basn, rzecz warta uwagi. Tak samo Wielkie Sekretne Widowisko, tego samego autora. Lektury obowiazkowe :)


barker.. dzisiaj rzuciło mi się w oczy to nazwisko i tytuł..mmm kurczę..jak to szło?! dobra..potem jeszcze sprawdzę, ale tylko to się nadaje do czytania czy ogólnie ten pan? bo ja zyję dwoma autorami, mastertonem i kingiem..i nie wiem za co by się brać, jestem żółtodziób w tym temacie..poradźcie cos koledzy.. widzę że  nit nie wspomina koontza- mi też się nie spodobał, ma super pomysły ale wykonanie nie to..

Offline mysz

Ciekawe ksiazki
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 21, 2003, 03:55:00 pm »
Cytat: "BobGray"
To chyba wpływ popkultury- krew i zagryzanie.... Tak kojarzy się wampir. Podejście np. Anny Rice to wyjątek.

Przeczytaj "To" Kinga. Świetne.

czy to nie jest o clownie mordercy? taka okładka wpadła mi w oko z wyszczerzonym trójkątnymi żebiszczami clownem.. chyba ekranizacja tego gościła na naszych ekranach (telewizjnych), bo po reklamówkach czegoś takiego dręczyły mnie koszmary o strasznym wiecznie uśmiechniętym clownie. ale byłam może dziesięcioletnim dzieckiem..o bujnej wyobraźni.. :oops:

Offline khele

Ciekawe ksiazki
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 21, 2003, 10:02:26 pm »
Cytat: "mysz"
barker.. dzisiaj rzuciło mi się w oczy to nazwisko i tytuł..mmm kurczę..jak to szło?! dobra..potem jeszcze sprawdzę, ale tylko to się nadaje do czytania czy ogólnie ten pan? bo ja zyję dwoma autorami, mastertonem i kingiem..


Barker pisze horror bardzo... organiczny, brudny i pokrecony. Kumpel kiedys zazartowal ze King moze by tak pisal gdyby mial jaja, a Masterton gdyby mial wyobraznie ;)

Barkera mozesz wlasciwie kupowac wszystko w ciemno. Ksiegi krwi (6 tomow opowiadan) sa genialne. Perelki naprawde skrzywionej tworczosci - makabra tak pomyslowa i oryginalna ze czlowieka czasmi zatyka. Tak samo powiesci. Wielkie Sekretne Widowisko, Cabal, Potepiencza Gra, Imajica - wszystko trzyma poziom. Moze Everville (sequel WSW) jest troche slabsze
 I am the Black Pharaoh, manlings.  Look into my eyes and behold the heart of Chaos.
- Yes sir.  I'm afraid you're going to have to leave the mall.  There's no unspeakable evil permitted.  Shouldn't be summoning in here anyway.

Offline cierzy

Ciekawe ksiazki
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 22, 2003, 08:15:34 am »
Cytat: "khele"
Barkera mozesz wlasciwie kupowac wszystko w ciemno. Ksiegi krwi (6 tomow opowiadan) sa genialne. Perelki naprawde skrzywionej tworczosci - makabra tak pomyslowa i oryginalna ze czlowieka czasmi zatyka. Tak samo powiesci. Wielkie Sekretne Widowisko, Cabal, Potepiencza Gra, Imajica - wszystko trzyma poziom. Moze Everville (sequel WSW) jest troche slabsze


Zgadzam sie, ze w Barkerze nie trzeba przebierac i mozna wziac pierwsza lepsza jego ksiazke, ktora sie nawinie. Gdyby jednak ktos sie bal, ze jego tworczosc nie przypadnie mu do gustu, polecam te strone i w gornym menu wybrac ksiazki.

Offline cierzy

Ciekawe ksiazki
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 22, 2003, 08:16:29 am »
Cytat: "mysz"
widzę że  nit nie wspomina koontza- mi też się nie spodobał, ma super pomysły ale wykonanie nie to..


Dla mnie Koontz jest nudny jak flaki z olejem. Nie potrafi wzbudzic we mnie zadnych emocji.

Offline BobGray

Ciekawe ksiazki
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 22, 2003, 03:31:32 pm »
Cytat: "cierzy"


Dla mnie Koontz jest nudny jak flaki z olejem. Nie potrafi wzbudzic we mnie zadnych emocji.


Warsztatowo jest niezły, ale on chyba za bardzo moralizuje. Zawsze coś musi byc czarne, a coś białe jego postacie bywają aż do przesady jednokolorowe.

A Barker jest właśnie świetny także dlatego, że tego nie robi. Jest brudny i to jest jego wielka zaleta...

Offline cierzy

Recenzje
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 22, 2003, 09:06:04 pm »
Gdybyscie chcieli przeobrazic swoje krotkie propozycje do tytulu najciekawszej ksiazki chocby w tak samo krotkie, ale konkretne recenzje tychze, Gildia Horroru chetnie zamiesci je na swoich stronach. W ten sposob Wasze propozycje beda mogly znalezc wlasciwych adresatow :!:

Dzieki

Offline BobGray

Ciekawe ksiazki
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 25, 2003, 01:58:12 pm »
Bardzo chętnie. Dowolny wybór książki? A jakie ograniczenia co do długości recenzji?

Offline Daleth

Ciekawe ksiazki
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 28, 2003, 10:39:01 am »
Cytat: "mysz"
barker.. dzisiaj rzuciło mi się w oczy to nazwisko i tytuł..mmm kurczę..jak to szło?! dobra..potem jeszcze sprawdzę, ale tylko to się nadaje do czytania czy ogólnie ten pan? bo ja zyję dwoma autorami, mastertonem i kingiem..


Ja Ci polece Lovecrafta bo jego opowiadania sie chyba kazdemu podobaja 8) jest on u mnie chyba na drugim miejscu jesli chodzi o pisanie horrorow bo na pierwszym miejscu znajduje sie Anne Rice i jej wampirze kroniki ktore przebijaja wszystko jak dla mnie na czas obecny 8)
ampir jest tylko wampirem i nie mozna uwazac go za nic innego, tylko za najmniej sympatycznego towarzysza czlowieka.

                                                 H.P. Lovecraft
           "Sen o poszukiwaniu nieznanego Kadath"

Offline khele

Ciekawe ksiazki
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 28, 2003, 10:06:30 pm »
Cytat: "Daleth"
Ja Ci polece Lovecrafta bo jego opowiadania sie chyba kazdemu podobaja 8)


Zelezy czy jest sie w stanie przelknac jego styl literacki.
 I am the Black Pharaoh, manlings.  Look into my eyes and behold the heart of Chaos.
- Yes sir.  I'm afraid you're going to have to leave the mall.  There's no unspeakable evil permitted.  Shouldn't be summoning in here anyway.

Offline londoncalling

Ciekawe ksiazki
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 30, 2003, 03:01:22 pm »
Nikt z was nie wymienil nazwiska Petera Strauba.Pisarza inteligentnego i potrafiacego naprawde przerazic.Jego"Upiorna opwiesc"to klasyka.Jesli ktos jeszcze nie czytal niech to niezwlocznie uczyni.No i jest jeszcze"Kraina cieni"wielokrotnie nagradzana,lecz wedlug mnie juz troche slabsza,a i tak siegajaca poziomu nieosiagalnego dla Mastertona czy Koontza.
eaton always said:"I don't believe in God,but I'm afraid of him".Well I believe in God,and the only thing that scares me is Keyser SOZE.
                                               
                                                   Verbal Kint