Autor Wątek: Koniec ery wahadłowców  (Przeczytany 4450 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline haael

  • Asesor
  • ******
  • Wiadomości: 9 996
  • Total likes: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polska polska nie ciapolska.
Koniec ery wahadłowców
« dnia: Luty 27, 2011, 08:55:16 am »
Stało się. Odbywa się obecnie ostatnia misja wahadłowca. Discovery jest obecnie przycumowany do Stacji Kosmicznej i czeka go już tylko powrót na Ziemię. Żaden prom kosmiczny więcej nie poleci.

Program promów kosmicznych miał zredukować koszty lotów w kosmos. Inżynierowie zakładali, że jeżeli ten sam statek będzie latał wiele razy, to odpadną koszty każdorazowej budowy rakiety. Nie udało się, bo koszty przygotowania do lotu były tak samo wielkie, jak budowa jednorazowego statku od zera.

Dwa wahadłowce wybuchły podczas lotu. Niektórzy mówią, że oznacza to, że są one niebezpieczne, ale ja w to średnio wierzę. Inne rakiety też wybuchają i trzeba by dokładnego porównania, jakie jest prawdopodobieństwo katastrofy dla każdego typu statku.

Wahadłowce miały swoją zaletę, jaką był ogromny udźwig. Ten charakterystyczny pomarańczowy zbiornik połączony z silnikami w samym orbiterze tworzył największą masowo wykorzystywaną rakietę. Większą zrobili tylko Rosjanie, ale nie użyli jej masowo. Wahadłowce mogły transportować w kosmos jednocześnie ludzi i sprzęt, teraz prawdopodobnie będziemy mieli osobne bezzałogowe statki towarowe i osobne dla ludzi.

No właśnie: co dalej? Jak teraz będziemy latać w kosmos? Amerykanie chcą zrobić coś podobnego do programu Apollo, tylko większe. Może to i będzie dobre, ale brzydkie. Wahadłowce miały tą zaletę, że były piękne, trochę przypominały kształtem istoty żywe: ryby lub ptaki. Kapsuła programu Apollo nie nosi żadnych śladów inspiracji biologią, stąd jest brzydka.

Zakończenie programu wahadłowców otworzy miejmy nadzieję drogę innym konstrukcjom latającym w kosmos. Osobiście kibicuję Richardowi Bransonowi, który konstruuje kosmiczny samolot. Nie ma on wystarczającej energii, żeby wejść na orbitę, ale gdyby doczepić do niego potężną rakietę, to może dałby radę.

Może wznowione zostaną badania nad wykorzystaniem energii jądrowej do lotów w kosmos.

Może w końcu w ogóle nie będziemy "latać" w kosmos, tylko będziemy wykorzystywać różne windy, liny i katapulty.

Przede wszystkim kosmos trzeba skomercjalizować, bo obecnie wszystkie loty to jeden wielki gigantyczny program badawczy. Myślę, że ogromnym kopem dla techniki lotów byłaby militaryzacja kosmosu, ale tego zabrania prawo międzynarodowe. Pozyskiwanie surowców z ciał niebieskich nie opłaca się, bo więcej surowców trzeba zużyć, żeby w ogóle tam dolecieć.

Wciąż jesteśmy zatem na etapie obniżania kosztów. W najbliższych latach ciągle moim zdaniem będziemy latać na zwykłych rakietach, ale przełom wg mnie nastąpi dopiero kiedy zastosujemy inne rodzaje napędu - wykorzystujące energię atomową i atmosferę.

A Wy co myślicie?
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Odp: Koniec ery wahadłowców
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 27, 2011, 09:26:35 am »
Ja tam czekam na windy orbitalne w postaci wież budowanych na linii równika. Pojęcia tylko nie mam jak obecnie wygląda sprawa możliwości technicznych. Wątpię, byśmy mieli już takie możliwości (a może i są tylko piekielnie drogie i niemożliwe do wykorzystania na pozalaboratoryjną skalę).

Offline Radan

Odp: Koniec ery wahadłowców
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 27, 2011, 06:08:58 pm »
A nie mają się odbyć przypadkiem jeszcze dwa loty wahadłowców? Gdzieś czytałem, że to był ostatni lot Discovery, ale na swoje ostatnie loty czekają jeszcze Atlantis i jeszcze jakiś jeden (nazwy nie pomnę).

Offline Radan


 

anything