trawa

Autor Wątek: Hugo  (Przeczytany 152056 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline John Difool

Hugo
« dnia: Luty 12, 2011, 10:13:22 pm »
Pamiętacie taki komiks "Hugo"? Kupiłem dwie pierwsze części jakieś 20 lat temu (kurde, aż tak dawno?). Wydane przez Orbitę. Ja wiem, że to raczej komiks dla dzieci, ale nadal lubię poczytać czasami. Ech, nostalgia... Poza tym dość dobrze narysowane.
Na tylnych okładkach są wymienione cztery części. Czy ktoś wie, czy zostały w Polsce wydane wszystkie cztery czy tylko te dwie?

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Hugo
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 12, 2011, 10:40:28 pm »
http://pl.wikipedia.org/wiki/Hugo_%28komiks%29

tutaj pisza, ze wyszly wszystkie tomy (5)
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline melee

Odp: Hugo
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 12, 2011, 11:02:30 pm »
wyszły wszystkie, pojawiają się na allegro

Offline graves

Odp: Hugo
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 13, 2011, 09:05:42 am »
Pewnie, że wyszły wszystkie (naturalnie je mam). Wszystkie wyszły w 1990 roku. O ile Wikipedii bym tak nie wierzył, to tutaj ciągle jeszcze jest pełna baza starych komiksów
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Piniooo

Odp: Hugo
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 13, 2011, 10:17:08 am »
Super komiks dla każdego.
Jak mi się marzy taki integral w HC i kredzie  :cry:

Offline Death

Odp: Hugo
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 27, 2014, 10:40:46 pm »
Powtórzyłem sobie wczoraj i dziś całość "Hugo" i nadal uważam, że to najlepsza seria humorystyczno-przygodowa, jaka kiedykolwiek ukazała się na naszym rynku. Zawsze stawiałem "Hugo" wyżej od "Asteriksa", "Lucky Luke`a", "Smerfów", "Usagiego" czy "Kajka i Kokosza". Tamte też są wspaniałe, ale to właśnie 5-tomowa seria Bedu zawsze była u mnie na czele. Wspaniałe rysunki, rewelacyjne żarty, cudowne postacie (tak jak w "Przygodach Tintina" nie lubię nikogo, tu uwielbiam każdego), ale najbardziej zawsze ceniłem pomysły. Np. ten, że między zamkami dwóch braci jest szachownica, a mieszkańcy są figurami, albo ten, że Luciola wplata we włosy kwiaty, które rosną tylko na grobie jej rodziców, albo inny, że po zamku chodzą latarenki i ich zagadki kryją szyfr do pewnego sejfu. Wspaniałe pomysły.

Lubię wątki obyczajowe, jak ten z Luciolą i grobem jej rodziców, nostalgiczne zakończenie jednego z albumów, kiedy Narcyz siedzi na murze i w świetle księżyca obrywa płatki z kwiatu, albo smutne losy dzieciaka z twarzą starca. W tej serii jest też miejsce na smutek.

Bardzo lubię to, że choć seria jest kartonowa, a postacie bajkowe, to architektura, plenery itd. są jak najbardziej realistyczne i bardzo dopracowane. Bernard Dumont nie bawi się w koślawe artystyczne bzdety. Każdy zamek wygląda jak średniowieczny zamek, klasztor jak klasztor, plecy konia, jak plecy konia itd. Super są duże kadry, np. ten z jabłonią i złotymi ptakami.

Podobają mi się też spektakularne zakończenia.
Spoiler: pokaż
A to jakaś bitwa warzyw z pasożytami, a to wolta, że nagle bohaterowie muszą uciekać z zamku, w którym sekundę wcześniej wszyscy byli dla nich mili, a uderzenia dzwonu wyznaczają pozostały czas do ucieczki. Albo pewien posąg zostaje rozwalony od środka przez setki mew, lub wybucha wulkan i niszczy cały zamek, lub nagle kraina w czasie recytowanego przez wróżkę Śliweczkę wiersza, zmienia się nie do poznania z mrocznej, w miodem i mlekiem płynącą.


Znalazłem w sieci stronę, gdzie można przeczytać (lub przynajmniej pooglądać obrazki) kilkustronicowy komiks, który nigdy nie ukazał się w Polsce.
KLIK (to są jakieś początki, widać jeszcze niedopracowaną kreskę)

Jestem wielkim fanem i wielka szkoda, że seria liczy tylko 5 albumów. Gdyby było ich ze 30, jak "Asteriksa" to bym chyba umarł ze szczęścia.  :smile:
« Ostatnia zmiana: Sierpień 03, 2016, 01:19:50 pm wysłana przez Death »

Deg

  • Gość
Odp: Hugo
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 27, 2014, 11:12:47 pm »
Lepszy od Asteriksa i Lucky Luke'a? Niekoniecznie. Absolutnie fantastyczny i jedyny w swoim rodzaju? Jak najbardziej. Osobiście od kiedy dowiedziałem się, że to nie wina polskich wydawców, mam do Dumonta tyle żalu o brak kontynuacji, że nie zdziwię się, jeśli biedak nie może spać po nocach :wink: To jedna z niewielu serii, które czytałem w dzieciństwie i do dzisiaj wracam z niekłamaną przyjemnością :)
Zabawne, też kilka chwil temu pomyślałem o Hugo, w związku z Twoim postem z innego tematu:



Offline Death

Odp: Hugo
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 27, 2014, 11:17:33 pm »
Dla mnie jeszcze klasę lepszy od Asteriksa. Ale wiadomo, że Asteriks rządzi.
Poczuj luz, ziom. Yoyo. :biggrin:

Offline hans

Odp: Hugo
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 28, 2014, 07:33:02 am »
Świetny post, Death. Dla mnie w tej serii najważniejsza jest ogromna fantazja z jaką została zrobiona. Wszystkie pomysły rozpalały moją wyobraźnię i wciąż zachwycają. Są oryginalne i nie naciągane, a w przypadku wielu z nich łatwo było popaść w śmieszność. Prawdziwa esencja dzieciństwa :)

Offline TePe

Odp: Hugo
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 28, 2014, 09:05:36 am »
Aż mi się przypomniały czasy dzieciństwa, też bardzo lubiłem tę serie.
Niestety nie mam dziś już tych komiksów, bez zastanowienia kupiłbym jakby ktoś wydał na kredzie.

P.S. Animacji nie dodałem tylko dlatego, że żadnej nowej nie znalazłem.  :biggrin:
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2014, 08:46:53 pm wysłana przez TePe »

Offline keram

Odp: Hugo
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 28, 2014, 04:07:18 pm »
"Hugo" to świetna seria, ja również żałuję, że liczy tylko 5 tomów.

Sądzę, że oprócz "Hugo" warto także wspomnieć podobną (wg mnie) serię "Marine", która też pojawiła się w 1990 roku, ale miała mniej szczęścia, padła po dwóch albumach. Bardziej niż integral Hugo ucieszyłaby mnie publikacja kolejnych przygód Marine.

Offline BOUNCER

Odp: Hugo
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 28, 2014, 05:34:21 pm »
Hugo :-)

Wspaniała seria komiksowa! Ten fantastyczny świat, niesamowite pomysły i cudowne przygody powodują, że jest to jedna z najciekawszych serii komiksowych. Seria dzięki której z przyjemnością wracam do tego komiksu i za każdym razem zaskakuje mnie swoją doskonałością.
Też żałuję bardzo, że nie ma kontynuacji .....

Offline marceli

Odp: Hugo
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 28, 2014, 09:36:09 pm »
Mam wszystkie 5 tomów z Orbity.
Super komiks. Kreska, humor. Parę miesięcy temu czytałem ponownie. Lubię do niego wracać.
Bardzo chętnie wyjaśniłbym Ci to wszystko w cztery oczy frajerze.

Offline Grzegorio

Odp: Hugo
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 28, 2014, 10:34:54 pm »
Jakiś czas temu będąc na zagranicznym festiwalu komiksowym zainteresowałem się pewnym autorem który w zasadzie cieszył się zerowym zainteresowaniem, w milczeniu promował swój komiks "Psy" którego wyszło już prawie 20 tomów... Trochę żal mi się go zrobiło i postanowiłem zwyczajnie zagadać, komiksu żadnego do podpisu nie dałem, kojarzyłem tylko z publikacji w Świecie Komiksu przygody psychologa których był autorem. Na początku lekko nieufny po paru chwilach okazał się bardzo serdecznym człowiekiem. Przeprosiłem, że nie kupię jego komiksu, bredząc coś o braku pieniędzy. Prawda była taka, że ten komiks niespecjalnie mi się podobał.
Nie to co "Hugo"  :wink: ... Ale o tym, że rozmawiałem z facetem który rzeczonego "Hugo" narysował dowiedziałem się dopiero dwa dni potem. Po dziś dzień odbija mi się czkawką, że nie podziękowałem autorowi za fantastyczną przygodę jaką było obcowanie z jego komiksami blisko ćwierć wieku temu  :neutral:

Offline Death

Odp: Hugo
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 28, 2014, 10:45:29 pm »
Ten psycholog to właśnie Psy.
A w Świecie Komiksu był Clifton.
No chyba, że Psy też był, a nie pamiętam.