Autor Wątek: Filmy i książki o drugiej wojnie światowej  (Przeczytany 4238 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gama

Filmy i książki o drugiej wojnie światowej
« dnia: Grudzień 19, 2010, 10:52:08 pm »
Jestem świeżo po  lekturze książki pt.”Hiszpański smyczek”. To opowieść o Feliu- chłopcu, który  zostaje znanym i cenionym wiolonczelistą. Ale jego historia wcale nie jest taka  prosta i szczęśliwa. Chłopiec rodzi się w trudnych czasach, pod koniec XIX  wieku. W wieku kilku lat traci ojca i zostaje sam z matką i kilkorgiem  rodzeństwa. Kiedy już zaczyna mu się układać, kiedy wyrywa się z małej mieściny  do wielkiego miasta, uczy się gry na instrumencie, okazuje się wielkim  talentem, zdobywa uznanie publiczności i krytyków, wtedy niestety na arenie  politycznej jego kraju i całej Europie zaczynają dziać się złe rzeczy. Mimo  rewolucji hiszpańskiej i wojny na świecie, Feliu nadal może zostać sławnym  muzykiem. Jednak on nie chce. Przestaje grać, bo wie, że cieszyłby uszy tych  najgorszych, jego muzyka zagłuszałaby ludziom to co się dzieje w około. Nie  chce w momencie nieszczęścia zdobywać uznania i robić karierę.
Znacie podobne historie ludzi uwikłanych w historię?  Piękne opowieści, melodyjne, urzekające, o wielkich planach i szansach, które  niweczy czas, w którym przyszło żyć?

Offline ian

Odp: Filmy i książki o drugiej wojnie światowej
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 15, 2011, 10:39:14 pm »
Oj mnóstwo jest  takich książek. Cała literatura faktu z okresu II wojny światowej pokazuje historie  ludzi, którzy idą pod prąd, tracą wszystko lub są konformistami, godzą się z  czasami w jakich przyszło im żyć i próbują się jakoś wpasować. Tak przykładowo  znane wszystkim „Kamienie na szaniec” to oczywiście obraz tych pierwszych  postaw. Ale przeczytałam kilka recenzji „Hiszpańskiego smyczka” i przypomniał  mi się film pt.”Pan od muzyki”. Widzieliście? To chyba coś w podobnym klimacie.  Też dramat, którego fabuła jest usnuta na bazie pamiętnika, tym razem sławnego  dyrygenta, który wspomina lata dzieciństwa. Może film nie jest uwikłany w czasy  wojenne, ale także jest melodyjny, bardzo poetycki. Muzyka jest bazą tego  filmu. Też łączy humor, sprawy poważne, ma w sobie wątek miłosny. I jest o  pozytywnych wartościach. Wydaje mi się, że „Pan od muzyki” będzie się wpisywał  w konwencje, styl opisywanej w temacie książki.

Offline gama

Odp: Filmy i książki o drugiej wojnie światowej
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 16, 2011, 10:26:04 pm »
 Nie  widziałam „Pana od muzyki”, ale cle chętnie obejrzę mimo że  nie jest o czas achach II wojny światowej. A wracając do tytułów  wojennych coś jeszcze z nowszych, mniej znanych tytułów?  

Offline urshula anderson

Odp: Filmy i książki o drugiej wojnie światowej
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 10, 2014, 11:04:13 am »
witam!!!czy ksiazki i czasopisma lub cos innego z 2wojny swiatowej,ma pan/ni na sprzedaz?  i z ktorego roku prosze o odpowiedz.pozdrawiam

Offline Golan

Odp: Filmy i książki o drugiej wojnie światowej
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 23, 2015, 10:36:47 pm »
Miasto 44 wg filmu, dla mnie ostatnio z najnowszych świetna , Albo Jerzego Rostkowskiego o Muszkieterach (zapomniałam tytuł)

Offline arko

Odp: Filmy i książki o drugiej wojnie światowej
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 19, 2015, 10:08:46 am »
ja przed maturą czytałem sporo książek o holocauście (to czas II wojny światowej, więc się zalicza do tematu), bo z tego miałem prezentację maturalną. polecam szczególnie "Medaliony", "Rozmowy z katem" czy "Zdążyć przed panem Bogiem". bardzo przejmujące lektury. a jeśli chodzi o filmy to moje ulubione to "Pianista" Polańskiego i "Bękarty wojny" Tarantino.