Autor Wątek: Rozmaitości  (Przeczytany 79234 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Odp: Rozmaitości
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 27, 2011, 05:31:06 pm »
http://www.nextnature.net/2011/02/should-we-clone-neanderthals/#
 
  Bardzo zacny artykuł o coraz popularniejszym zagadnieniu   człowieka neandertalskiego. Skoro teza o rzekomej prymitywności   neandertalczyka poszła na naukowy śmietnik (chociaż nadal można zostać   zwyzywanym od neandertalów), można zastanowić się nad szeregiem   ciekawych spraw, w tym przypadku: czy powinniśmy sklonować   neandertalczyka? Sprawa jest na tyle przystępnie wyłożona, że czyta się   prawie jednym tchem mimo długości tekstu.
 
  Co do konsekwencji wskrzeszania tego gatunku (?), muszę przyznać, że   utworzenie takiej komuny czy kolonii neoneandertalczyków musiało by   prędzej czy później skończyć się powstaniem krzyżówek z ludźmi. Wiadomo   jak to bywa. Jak się jest sławą z pierwszych stron gazet, to zawsze   znajdzie się jakaś grupka no, gruppies. Co byśmy z tego mieli na dłuższą metę? Trudno powiedzieć.
 
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Radan

Odp: Rozmaitości
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 02, 2011, 05:08:55 pm »
Wskrzeszanie neandertalczyków wydaje mi się średnio sensownym pomysłem, no chyba że pojedynczych osobników, w celach naukowych. Tworzenie jakichś społeczności neandertalczyków chyba do niczego dobrego nie mogłoby doprowadzić, przynajmniej ja nie mogę sobie wyobrazić jakichś większych korzyści, które miałoby to przynieść ludzkości. A np. trzymanie neandertalczyków w ZOO byłoby pod względem moralnym równoznaczne z trzymaniem murzynów w ZOO. Czyli, przynajmniej na dzień dzisiejszy, nikt się o to raczej nie pokusi.

PS.: Ciekawą stronkę znalazłem, poruszają na niej mnóstwo interesujących tematów:
http://www.humansfuture.org/

Offline haael

  • Asesor
  • ******
  • Wiadomości: 9 996
  • Total likes: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polska polska nie ciapolska.
Odp: Rozmaitości
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 06, 2011, 10:36:00 am »
Polacy wynaleźli technologię otrzymywania grafenu:
http://www.rp.pl/artykul/320825,638112_Polska-nanopotega.html

Jest to drugi kandydat na następcę krzemu w produkcji tranzystorów, obok azotku galu, który też wytwarza się w Polsce.

Jeżeli urzędnicy nas nie dorżną, to mamy szansę stać się półprzewodnikową potęgą.
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

Offline Radan


Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderatorzy
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozmaitości
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 23, 2011, 02:50:54 pm »
Adekwatny komentarz: http://www.xkcd.org/955/ :)
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline haael

  • Asesor
  • ******
  • Wiadomości: 9 996
  • Total likes: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polska polska nie ciapolska.
Odp: Rozmaitości
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 06, 2012, 01:56:27 pm »
Niewidzialne arcydzieła
Wystawę trzydziestu niewidzialnych gołym okiem prac, których autorem jest 37-letni elektronik, zatytułowaną "Niewidzialne Arcydzieła, czyli mikroświat Władimira Aniskina" można oglądać w łódzkim Centrum Nauki "Experymentarium". Wśród eksponatów są m.in. róża we włosie ludzkim, jajko wielkanocne z 530 detali mające 11 mm wysokości, karawana wielbłądów wysokości 0,1 mm przechodzących przez przysłowiowe ucho igielne, czy odwzorowany z największymi szczegółami order Suworowa o wysokości 2 mm.
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

Offline haael

  • Asesor
  • ******
  • Wiadomości: 9 996
  • Total likes: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polska polska nie ciapolska.
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

Offline Radan

Odp: Rozmaitości
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 25, 2012, 07:00:20 pm »
Zagadki wszechświata z Morganem Freemanem s02e01 720p Napisy PL

Bardzo ciekawy odcinek.

W sumie podoba mi się wiara w to, że dusza to tak naprawdę jakiś rodzaj zjawiska kwantowego i może istnieć oderwana od fizycznego mózgu. Ciekawe, czy pojawią się kiedyś naukowe dowody na istnienie duszy i życia po życiu. I co by z tego wynikło: Ostateczne zwycięstwo religii ("Widzicie? Zawsze mieliśmy rację!"), czy może ich klęska, bo nauka wdarłaby się na jedno z ostatnich niezajętych przez nią terytoriów?

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Odp: Rozmaitości
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 27, 2012, 08:04:10 pm »
Też lubię Morgana Freemana, ale chyba wolę konkurencję - Hawkinga.

To ja wrzucę coś od siebie - bardzo fajną serię dokumentalną "Is the West history?" Nialla Fergusona. Ferguson opowiada w sześciu odcinkach o podstawach zachodniej cywilizacji: np. nauce, konkurencji, kapitalizmie itd. Wierzcie mi, świetna historia.

http://www.channel4.com/programmes/civilization-is-the-west-history

W Polsce emitowała to BBC Knowledge. Na nowo startuje od 8 maja:

http://www.bbcpolska.com/szukanie-programu?p=zachodnia-cywilizacja-czy-to-juz-koniec

Jeśli się komuś nie chce czekać, to na pewno te odcinki sobie jakoś znajdzie.  :smile:

 
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline sir_stafford

Odp: Rozmaitości
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 04, 2012, 12:20:22 am »
A teraz powstaje polski projekt tego typu, który będzie za darmo dostępny na YouTube:
http://www.wykop.pl/link/1126241/turbo-science-polski-projekt-web-serialu-o-tematyce-naukowej/
W Nim moja tarcza i moja moc, nie jestem sam."

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Odp: Rozmaitości
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 04, 2012, 05:51:26 pm »
Boski polski akcent. Prawdę mówiąc tak się narzucał, że właściwie nie słuchałem o czym mówili.  :smile:
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Odp: Rozmaitości
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 06, 2012, 01:34:24 pm »
http://venustransit.gsfc.nasa.gov/data/kiosk/dataset/Venus_AIA12s_193Track/phase/track

Tranzyt Wenus, niesamowite zdjęcia.

Nie wiem jak w innych częściach Polski, ale u mnie cały czas było zachmurzenie 100% i nic nie dało się zobaczyć. Na szczęście NASA i kilka obserwatoriów prowadziły live streaming z teleskopów. Jak wrażenia?
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Odp: Rozmaitości
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 08, 2012, 09:52:39 am »
U mnie niestety też pełne zachmurzenie.

btw. planeta wydaje się aż przezroczysta. Co jest powodem?

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Odp: Rozmaitości
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 08, 2012, 11:49:37 am »
Też to zauważyłem. Ludzie piszą, że to efekt artefaktu optycznego w CCD. Gdy kamera obserwuje jasny obiekt, piksele aktywują się i pozostają takie jeszcze przez jakiś czas. Zjawisko nazywa się quantum efficiency hysteresis (nie podjąłem się zadania spolszczenia tego).
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Odp: Rozmaitości
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 08, 2012, 12:25:05 pm »
Tak myślałem, bo opcję wpływu grawitacji można wykluczyć ; )

btw. podejrzewam, że na starym sprzęcie (nie cyfrowym) tego efektu by nie było.

 

anything