Autor Wątek: Ocena malowania na turniejach i nie tylko  (Przeczytany 37376 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hem'Ahn

Ocena malowania na turniejach i nie tylko
« dnia: Sierpień 31, 2010, 10:11:07 am »
Sorry, ale nie zgodzę się, że trzeba doceniać osoby, które poświęciły dużo czasu na pomalowanie armii, bo co z tego, że ktoś siedział 20 godzin, a armia nadal nie wygląda fajnie (bo komuś po prostu nie wychodzi), a z drugiej strony ktoś zrobił armię w 4 godziny i wygląda to super, np. swego czasu tyrki Sławka Siedzińskiego.
Ocenia się wygląd ostateczny armii, a co mnie obchodzi to, ile kto czasu spędził nad nią.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 31, 2010, 08:04:02 pm wysłana przez Eman »
Michałku
PKGB Sztab

Offline Iron Jaro

Odp: Odp: Master 3city Heresy 28-29.08.2k10 Gdańsk
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 31, 2010, 10:30:48 am »
Cytuj
A co to ma do rzeczy skoro punktacja za malowanie, test itd. dodawana jest po wszystkich bitwach (chyba, że tu było inaczej)?

Topowi gracze to tez ludzie. Jak nie musza to nie robia. W efekcie Przyjedzaja Adeptus plasticus i Ordo Gumoludus a nastempnie zajmuja te same miejsca co zazwyczaj. Z tad ten tekst o pierwszych stolach.
 
Troche czuje sie wywolany do odpowiedzi w zwiazku z ocena malowania. Wiem ze wielu graczy pomimo tego ze armie maja naprawde bardzo ladne nie dostalo maxa za calosciowa modelarke (malowanie, konwersje i cala reszta). Powody byly rozne i tam gdzie uwazalismy ze nie mozemy dac maksymalnej ilosci punktow za spelnienie jakiegos punktu oceny, a jednoczenie uwazalismy ze armia zdecydowanie powinna miec wiecej punktow korzystalismy z swobody jaka dawaly nam punkty Wow!
 
Punkty normalnie przeznaczone dla swiecacych pojazdow, slicznie przekonwertowanych armi, czy derdanutow spiewajacych kolendy.
 
Jeszcze raz zapewniam ze cielismy wszytkich naprawde ostro. Ocenijac nie to czy ktos jest fajnym kolega, badz czy napracowal sie malujac/konwertujac armie. Ocenialismy jedynie modelarke. Dla przykladu. Jesli choc jeden model wypadal z schematu nie bylo mozliwosci dostania maxa za ten punkt. Tak. W czasie oceny bylismy faszystami. Wynik ktory otrzymal Beowolf (16 na 20) byl bardzo dobry i lapal sie w gornej czesci skali. 20stke wlepilismy chyba tylko jedna, albo mksymalnie dwie.
 
Dlatego takie teksty jak ten.
 
Cytuj
...ale kiedy mowie sedziemu ze taka a taka armia jest w wiekszosci niepokonwertowana i niepomalowana na "wysokim poziomie" a jednak dostaje maxa lub prawie maxa, a moja armia w pełni pokonwertowana jest i słysze ze oni to oni a ja to ja i nie mam mozliwosci porownan ocen, to sorry ale czuje ze nie jestem traktowany tak samo jak inni.
   Odbieram jako niesprawiedliwe I niesluszne. Mozemy postawic dowlana armie ktora na tym turnieju dostala wiecej punktow niz Vlada obok armi Vlada i jestem przekonany ze sedziowe jeszcze raz tak samo zadecyduja ktora jest ladniejsza. W tym konkretnym przypadku Wyklucales sie ze twoja armia jest calkowice i starannie przekonwertowana. Co do calkowice sedziowe ktorzy cie oceniali uznali ze masz racje. Co do starannie uznali ze nie. Ja poproszony o rozpatrzenie jeszcze raz tej sprawy sie z nimi zgodzilem. Widzialem tez w tej ocenie ze miales punky za Wow! Co do ktorych pewnie ktos inny mogl by uznac ze ci sie nie naleza. I rownierz mogl by sie wyklucac o to ze ty dostales posiadajc armie dosc specyficzna, a on pomimo schludnego malowani nie dostal. Patrzac na ocene malowania popatrz tez na koncowy wynik i koncowy wyglad na stole.
   
Cytuj
Ale spoko, tego sie spodziewalem wlasciwie.

A to juz W ogole bylo niepotrzebne. To czego sie spodziewales wlasciwe? Nie ja ocenialem twoja armie. Specjalnie sie wykluczylem z tej oceny. Wlasnie to wykluczenie mojej osoby bylo jedynym specjalnym traktowaniem twojej osoby na turneju. Spodziewales sie kolejnego specjalnego traktowania? Spodziewales sie ze porozmawiamy przez 15 minut o pogodzie a w tym czasie inni gracze poczekaja z swoimi problemami do sedziow?
 
Zadales konkretne pytanie. Zapytales czy twoja armia jest rownie ladnie i schludnie przekonwertowana jak ta Emeryta, poniewarz zdaniem sedziow oceniajcych nie byla. Dostales odpowiedz Glownego Sedziego. Chciales odniesc sie bardziej do armi sasiadow rozwinac dyskusje. Nie pozwolilem ci na to. Mielismy rozmawiac o konkretnym punkcie oceny konkretnej armi.
 
Nie spodobala ci sie takie uciecie dyskusji, ale Glowny Sedzia nie zawsze musi sie z toba zgadzac ani tym bardziej wdawac w dlugie dyskusje. Ma podac oststeczna decyzje. Dostales ja. Zacisnoles poslady i wygrales turniej. Tak trzymaj!
IRON HANDS - I nie obchodza mnie twoje problemy!!


Offline Vladdi

Odp: Odp: Master 3city Heresy 28-29.08.2k10 Gdańsk
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 31, 2010, 10:35:01 am »
Nie zgadzam sie z powyższym poglądem (Hem'Ahn'a). Sławka tyrki były fajnie skonwertowane, ale jakos malowania miały czysto bejcową. Bejca kryje niezle i daja fajne efekty, armia prezentuje sie zacnie, ale imo dawanie takiej armii maxa pkt za malowanie przy pominieciu armii goscia ktory siedzial na rozjasnieniem kazdego konturu kazdej figurki, ale efekt z powodu gustu oceniajacego lub srednich umiejetnosci malującego jest nienajwyzszy imo mija się z celem oceny malowania.
 
Nie chodzi o to zeby docenic ile ktos zaplacil za ppomalowanie mu armii, albo jak kosmiczne ma zdolnosci artystyczne, albo za to ze bejca daje fajne efekty, tylko za to ze przylozyl sie do to hobbystyczno-modelarskiego aspektu tej zabawy. Ty chcesz zeby ocerniac wyłacznie efekt - ale efekt mozna osiagnac w rozny sposob, czesto nie majacy NIC wspolnego z hobby/modelarstwem. Ja chcę zeby uwzgledniac wklad pracy, bo IMo to on sie tak naprawde liczy.
 
vladdi
« Ostatnia zmiana: Sierpień 31, 2010, 10:44:59 am wysłana przez Vladdi »
They told me they needed an army. They made me call half the humanity and tell them to kill the other half. There was no racism after that, no discrimination, no conflicts based on property, politics or religion. It only mattered if you were one of those that answered the phone or one of those that didn't. Apocalypse came and I was at it's gates.

Offline Hem'Ahn

Odp: Odp: Master 3city Heresy 28-29.08.2k10 Gdańsk
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 31, 2010, 10:41:18 am »
Nie mówię o dawaniu tej armii maxa (chociaż nie wykluczam), ale podają ją jako przykład genialnie wyglądającej armii zrobionej bardzo prostą metodą.
Ocena malarska jak sama nazwa wskazuje ocenia malowanie, jego końcowy efekt, a nie ile kto włożył w to pracy. Czy przy ocenie malarskiej mam pytać graczy ile spędzili czasu nad armią i na tej podstawie przydzielać punkty? To, że ktoś rozjaśniał krawędzie, nie znaczy, że wygląda to ładnie, a ostateczny wygląd jest podstawą oceny przy malowaniu, nie może być inaczej.
To tak jakbyś ranking generalski ustalał na podstawie czasu, od jakiego dany zawodnik gra w 40k.
Michałku
PKGB Sztab

Offline Vladdi

Odp: Odp: Master 3city Heresy 28-29.08.2k10 Gdańsk
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 31, 2010, 10:44:29 am »
A to juz W ogole bylo niepotrzebne.
 
Chciales odniesc sie bardziej do armi sasiadow rozwinac dyskusje. Nie pozwolilem ci na to. Mielismy rozmawiac o konkretnym punkcie oceny konkretnej armi.

Mialem na mysli ze nie spodziewalem sie zmiany decyzji sedziow, bo to sie rzadko zdarza. Chcialbym tez zeby wszyscy byli traktowani tak samo, ale spodziewalem sie ze tak nie bedzie. Niestety zeby wykazac blednosc oceny musialem sie odniesc to innej armii, bo o nierownosc ocen mi chodzilo. Skoro ktos inny dostaje maxa mimo ze niespeknia wymogow z regulaminu to czemu ja mam byc pokarany skoro mam w calosci pokonwertowana armie. W skrajnym przypadku co zrobic jak wszyscy nawet Ci z ordo plastukus dostaja maxa (nie na heresji, tylko hipotetycznie), a gracz ktory ma w pelni polamlowana armie nie? Porownanie jest jedyny sposobem na wykazanie blednosci oceny. Brak woli wysłuchania tych argumentów jest czyms co mi sie na tym turnieju nie podobało, i tyle.

vladdi
They told me they needed an army. They made me call half the humanity and tell them to kill the other half. There was no racism after that, no discrimination, no conflicts based on property, politics or religion. It only mattered if you were one of those that answered the phone or one of those that didn't. Apocalypse came and I was at it's gates.

Offline Vladdi

Odp: Odp: Master 3city Heresy 28-29.08.2k10 Gdańsk
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 31, 2010, 10:52:15 am »
Ocena malarska jak sama nazwa wskazuje ocenia malowanie, jego końcowy efekt, a nie ile kto włożył w to pracy. Czy przy ocenie malarskiej mam pytać graczy ile spędzili czasu nad armią i na tej podstawie przydzielać punkty?

Moim zdaniem to demagogia. Bo od razu widac czy ktos przyłożył sie do armii czy nie, nawet jesli efekt nie zawsze jest dobry. Koncowy efekt zawsze jest ocenny, plus jak pisalem osiagalny na wiele nie majacych NIC z modelarstwem wspolnego sposobów.

Chcesz oceniac ile ktos zaplacil? Albo kto wynajał lepszego malarza?

Armie ktore sa sliczne powinny dostawac duzo. Bo sa sliczne. Ale armie ktore nie sa sliczne, ale w ktore własciciel sam wlozyl duzo pracy, w pelni pokonwertowane, rozjasniane i pomalowane nie powinny od nich odstawac. Moim zdaniem ocena modelarki to nie ocena poziomu artystycznego malarzy, tylko wkładu (pracy, kasy, pomyslowosci) w modelarski aspekt tego hobby.

To kwestia podejscia. Moje rozni sie od twojego i na tym chyba pozostaje poprzestac.:)

vladdi
They told me they needed an army. They made me call half the humanity and tell them to kill the other half. There was no racism after that, no discrimination, no conflicts based on property, politics or religion. It only mattered if you were one of those that answered the phone or one of those that didn't. Apocalypse came and I was at it's gates.

Offline Hem'Ahn

Odp: Odp: Master 3city Heresy 28-29.08.2k10 Gdańsk
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 31, 2010, 10:54:45 am »
Dlaczego mam komuś odjąć punkty za to, że wynajął malarza, skoro ma ładnie pomalowaną armię?
Doceniam, jeśli ktoś wkłada w armię dużo pracy i jestem przeciwny wynajmowaniu malarzy (chociaż też mi się zdarza - brak czasu), ale dla mnie nie jest to podstawą oceny.
Różnimy się i pewnie się nie przekonamy do swojego stanowiska ;)
Michałku
PKGB Sztab

Offline Vladdi

Odp: Odp: Master 3city Heresy 28-29.08.2k10 Gdańsk
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 31, 2010, 11:02:14 am »
Kto mowi cos o odejmowaniu pkt? Ej no czytaj uwaznie co pisze. Sliczne armie powinny dostawac duzo, bo sa sliczne. Ale armie w ktore włozono duzo pracy nie powinny odstawac w ocenie nawet jesli efekt nie zawsze jest z najwyzszej polki.
 
Spoko, napewno sie nie przekonamy:) Generalnie u nas nie ma chyba tego problemu ogolnie - w ciagu ostatnich 2lat na turniejach ocena malowania jest bardzo ok, uwzgledniajaca oba aspekty i efekt i wkład pracy. Na heresji imo był z tym mały zgrzyt ale dosłownie w kontekscie roznic 2-3 pkt wiec ogolnie ocena sie tam rowniez w 90% sprawdzila.
 
vladdi
They told me they needed an army. They made me call half the humanity and tell them to kill the other half. There was no racism after that, no discrimination, no conflicts based on property, politics or religion. It only mattered if you were one of those that answered the phone or one of those that didn't. Apocalypse came and I was at it's gates.

Offline sokles

Odp: Odp: Master 3city Heresy 28-29.08.2k10 Gdańsk
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 31, 2010, 11:06:37 am »
To jest kwestia tego co jest oceniane wkład pracy czy efekt końcowy. Wkład pracy jest zawsze bardziej niewymierny niż efekt, zreszta chyba jest taka praktyka że ocenia sie efekty.


Nie obraź się Vladd, ale fakty sa takie że nie malujesz na poziomie turbo pro. Z daleka armia wygląda ok, z bliska juz tak ruszofo nie jest (nie jest to przytyk osobisty, sam nie maluje wcale). Dlatego nie powinieneś się dziwić że nie dostajesz maksa za malowanie :wink:

Offline Jezo

Odp: Odp: Master 3city Heresy 28-29.08.2k10 Gdańsk
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 31, 2010, 11:14:07 am »
totalnie sie nie zgadzam, armia powinna wygladac ok z odleglosci metra, jak wyglada super z odleglosci 3 m i ok z odleglosci 1 m to znaczy ze jest tabletop, wkurza mnie jak przy malowaniu modele sa brane do reki i oceniane z takie odleglosci bo to nie konkurs malarski, zgadzam sie ze moga byc tak oceniane ale za ocene z bliska powinno byc przyznawane 25% punktow za malowanie, reszta to ocena z metra
vladdi maluje bardzo fajnie, michu i vladdi maja bardzo zblizony styl malowania i mam wrazenie ze niektorym oceniajacym taki styl sie nie podoba (jaskrawe barwy z mocnym rozjasnieniem) a wyglada bardzo fajnie
Ludzi z X w opisie traktuje jak hakerów - to oni przypuścili zbiorowy atak na stronę ligową XD

Offline Hem'Ahn

Odp: Odp: Master 3city Heresy 28-29.08.2k10 Gdańsk
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 31, 2010, 11:21:06 am »
Akurat Vladda armie zawsze oceniałem wysoko (chociaż nigdy nie na maxa, ale wiecie jak ot jest u mnie na maxa zasłużyć :D).
Ale nie zgodzę się, że armia powinna dobrze wyglądać tylko z metra, a z bliska już nie, bo zaraz się okaże, że powinniśmy stawiać figurki w cieniu pod stołem i z tej perspektywy oceniać. Nie da się porządnie ocenić figurek nie oglądając ich z bliska, bo z takiej odległości po prostu niewiele widać.
Michałku
PKGB Sztab

Offline Jezo

Odp: Odp: Master 3city Heresy 28-29.08.2k10 Gdańsk
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 31, 2010, 11:25:43 am »
nie napisalem ze nie powinna byc oceniana z bliska ale ze ocena z bliska nie powinna stanowic wiecej niz 25% oceny ogolnej
Ludzi z X w opisie traktuje jak hakerów - to oni przypuścili zbiorowy atak na stronę ligową XD

Offline Hem'Ahn

Odp: Odp: Master 3city Heresy 28-29.08.2k10 Gdańsk
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 31, 2010, 11:28:07 am »
WTF? Dla mnie ocenianie malowania z odległości metra do abstrakcja.
Michałku
PKGB Sztab

Offline e_M

Odp: Odp: Master 3city Heresy 28-29.08.2k10 Gdańsk
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 31, 2010, 11:29:18 am »
a ja bym chciał zwrócić uwagę na inną rzecz skoro już wyszedł temat malowania.
Uważam że zdecydowanie "cięte" na ocenie malowania powinny być armie które w zależności od powiewów od strony GW i ich fantazji zmieniają codex. Chodzi mi głównie o wszelkiego rodzaju Power armoury ( z oczywistych względów) bo oglądanie Wilków i Space Wolves we wszystkich kolorach tęczy jest dość smutne :(  (w innych okresach może to oczywiście dotyczyć  Chaosu, BT a nawet DA :P )


to tak moje 3 grosze.

Offline Miły

Odp: Odp: Master 3city Heresy 28-29.08.2k10 Gdańsk
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 31, 2010, 11:45:07 am »
Calkowicie sie zgadzam z EM'em. Polac mu Voodecki ;)
Dorabianie do bladzi klimatu ze to nimy krwawe wilki czy na odwrot uwazam za nie wlasciwe i mocno naciagane i powinno byc odbite to w ocenie spojnosci armi.
M

 

anything