trawa

Autor Wątek: Przewodnik po serialach  (Przeczytany 14033 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Góral

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 305
  • Total likes: 0
  • Firefly/Serenity fanatic
Przewodnik po serialach
« dnia: Sierpień 30, 2010, 08:22:30 pm »
Temat powstał po to, by nie trzeba było przekopywać się przez kilkanaście stron tematu o serialach, ale od razu mieć na tacy tytuły, które warto przejrzeć poszukując serialu idealnego. Dla mnie takim serialem okazał się Firefly, dla kogoś innego może to być "The Good Wife", "Breaking Bad" albo "White Collar". Dawajcie tutaj swoje listy polecanek (najlepiej z krótkim uzasadnieniem). Zdaję sobie sprawę, że moderacji może nie podobać się takie rozdrabnianie, ale umieszczenie tego postu w jedynym temacie o serialach uważałbym za błąd. Jest tam sporo off-topicowych wiadomości, jak również dyskusji nt. poszczególnych odcinków lub bohaterów co popularniejszych seriali. Ten temat natomiast ma być ściągawką/przewodnikiem dla osób, które chciałyby szybko znaleźć co warto obejrzeć. Mam nadzieję, że znajdą się tutaj osoby, które oglądają seriale brytyjskie, jest bardzo wiele rewelacyjnych produkcji z tego kraju (chyba najbardziej znany jest Dr Who), ale sam widziałem ich niewiele (Sherlock, Jekyll i to co w polskiej telewizji czasem puszczali). W miarę zapełniania tematu (o ile od razu nie zostanie wywalony/przeniesiony) będę mógł dodawać do pierwszego postu kolejne tytuły, w kolejności alfabetycznej co jeszcze abrdziej ułatwi znalezienie odpowiedniego tytułu (chociąz w dobie ctrl+f i to nie byłoby pewnie potrzebne).
 
Breaking Bad
Bardzo nietypowy, oryginalny i równocześnie genialny serial. Jego głównym bohaterem jest nauczyciel chemii w liceum, który po dowiedzeniu się, że ma nowotwór złośliwy i zostało mu kilka miesięcy życia postanawia dorobić na boku wytwarzając metamfetaminę, by zapewnić byt swojej rodzinie gdy go zabraknie. Prowadzi to do niesamowitych komplikacji i jest źródłem wielu tragicznych, ale także zabawnych sytuacji.
Warto zapoznać się z tym serialem nie tylko ze względu na interesującą fabułę (scenarzyści tego serialu to geniusze, już pierwszy sezon był dopracowany, ale trzeci dosłownie miażdży), ale również znakomitą grę aktorską i wspaniałe postacie, które czynią ten serial tak unikalnym. Miejcie tylko na uwadze, że serial ten zawiera masę brutalnych scen, których na próżno by szukać w innych serialach (nawet Dexter wymięka przy tym co tu się dzieje).
9+/10 + znaczek jakości Górala

Burn Notice
Połączenie MacGyvera i Drużyny A w wersji bardziej realistycznej. Serial opowiada historię szpiega, który z dnia na dzień, w środku niebezpiecznej misji zostaje spisany na straty. Po niełatwym powrocie z wrogiego terenu trafia do Miami gdzie by odnaleźć osoby, które go wrobiły musi zająć się drobnymi problemami jak wykurzeniem gangsterów, kradzieżą dokumentów, czy wysadzeniem jakiegoś budynku. Wszystko to wygląda bardziej realistycznie niż wynika z tego co napisałem dlatego radzę zapoznać się choć z jednym odcinkiem zanim się go spisze na straty. 7+/10

Castle
Dla wielbicieli seriali detektywistycznych (ale nie w stylu CSI, ale Bones raczej, z tym, że Castle jest pozycją lepszą IMO) i nie tylko. Są tu i romans, i dramat, i komedia plus znakomity duet bohaterów, pomiędzy którymi widoczna jest chemia.
Świetny serial kryminalny, który z miejsca zastąpił pustkę po zeszmaconym Bones. Łączy w sobie najlepsze cechy Monka i Bones, tzn. są tu ciekawe zagadki kryminalne rozwiązywane za pomocą dedukcji, a nie sprzętu sci-fi, a do tego para głównych bohaterów tworzy duet lepszy niż Bones i Booth. Jest tu sporo akcji (i to naprawdę fajnych motywów), humoru i przede wszystkim świetnych dialogów. Zdecydowanie polecam. 8+/10

Chuck. Pokazuje on w zabawny sposób pracę szpiegów, ale nie tylko dla humoru warto go obejrzeć. Co prawda sama fabuła momentami jest ostro przegięta, ale w żadnym serialu nie dostanie się realistycznego przedstawienia pracy szpiega. Atutami tego serialu są piękne kobiety (w tym Polka grająca jedną z głównych ról) no i zakręcona fabuła. Na pewno nie dla każdego, trzeba by obejrzeć przynajmniej jeden sezon żeby w ogóle mieć pojęcie o tym serialu. Jego wadą na pewno jest schematyczność, ale rzadko kiedy seriale takie nie są (wyjątkiem jest np. The Shield), największą zaletą zaś - doprowadzanie do spazmów śmiechu.

Covert Affairs. Główną bohaterką tego serialu jest świeżo upieczona agentka CIA - Annie Walker, która ma znacznie zdrowsze podejście do swojej pracy niż jej koledzy po fachu. Oprócz niej warty wspomnienia jest niewidomy haker - Auggie, który do sztywniaków w garniturach również nie należy. Sporo akcji, nieprzebieranie w środkach (widać, że serial ma spory budżet), ciekawe postacie - to zalety tego serialu. Póki co mogę z czystym sumieniem polecić.

Detektyw Monk
Serial stricte detektywistyczny. Elementy komediowe raczej nie wystarczą żeby ktoś się nim zainteresował jeśli nie lubi zagadek kryminalnych.
Najlepszy serial detektywistyczny jaki istnieje. Bardzo interesujące, a niejednokrotnie wyjątkowo pomysłowe i trudne zagadki kryminalne, do tego świetny główny bohater (plus 3 kolejnych), wciagajacy wątek przewodni i sporo humoru czynią ten serial łakomym kąskiem dla każdego wielbiciela twórczości Arthura Conana Doyle'a. 10/10 +znaczek jakości Górala

Dexter
Grupa docelowa powinna wyglądać podobnie jak przy Breaking Bad, ale z tego co się orientuję i dziewczyny znajdą tu coś dla siebie.
Serial-thriller, którego bohaterem jest naukowiec badający krew na miejscach zbrodni, jej rozprysk i ogólną mechanikę (trajektoria, kąt uderzenia/ciosu, itp.), mający przy okazji dość oryginalne hobby - zabijanie przestępców owiniętych w folię i rozczłonkowywanie ich na stole. Ciekawa fabuła, świetni aktorzy i bohaterowie to jeden z wielu atutów tego serialu. 9/10

Firefly
Hmm... Dla wielbicieli Cowboy Bebopa? Z tym, że Firefly jest sto razy lepsiejszy ;P.
Mój ulubiony serial, przebijający wszystko. Miażdży na całej linii i nigdy nie wybaczę osobom odpowiedzialnym za jego kasację. Żaden fikcyjny twór nie wpłynął na mnie tak jak Firefly. Chętnie zrezygnowałbym z oglądania anime byleby tylko zobaczyć sequel Firefly'a. Niestety teraz nie ma już na to szans. Zresztą nawet gdyby w tym momencie ktoś zarzucił miliardem dolarów i sprowadził wszystkich starych aktorów (Filliona, Baldwina, Baccarin, itd.) byliby oni zbyt oderwani od klimatu i wyszłoby gorzej niż mogłoby być.
Krótko: sprzedałbym wątrobe, nerkę i płuco byleby powstała kontynuacja.
Ocena: Over 9000!!! /10 +super-hiper znaczek jakości Górala

Jekyll
Całkiem niezły, króciutki brytyjski serial luźno nawiązujący do Doktora Jekylla i pana Hyde'a. Ma dość słabą końcówkę, ale ogólnie warto obadać. 7+/10

Jerycho
Dla fanów Fallouta.
Serial w postapokaliptycznych klimatach, czyli jak wyglądałby mały kawałek świata po nuklearnej katastrofie. 7/10

Justified
Dla osób, które bardziej cenią sobie inteligentne dialogi i świetnych bohaterów niż dopracowane sceny akcji
W skrócie jest to serial kryminalny, w którym sprawy załatwiane są w niekonwencjonalny sposób (nie a'la Chuck Norris, czyli wejście z buta, pif-paf wszyscy nie żyją), a przede wszystkim występują w nim wspaniali aktorzy, grający naprawdę ciekawych bohaterów. To oni właśnie są siłą napędową serialu. Oni i ich dialogi. Naprawdę warto zapoznać się z tą perełką wśród kryminałów. Adaptacja bestsellerowych powieści. 8/10

Lie to Me
Trzeba obadać pierwszy odcinek, jak się nie spodoba nie ma sensu oglądać dalej
Co by było gdyby istniała organizacja, której członkowie potrafiliby wyczytać z mimiki twarzy emocje i stwierdzić czy ktoś mówi prawdę czy nie? Oryginalny i ciekawy serial kryminalny (nie sci-fi). 7/10 (ale warto sprawdzić)

Life (Powrót do życia)
Dla wielbicieli seriali kryminalnych obowiązkowa pozycja.
Mało znany serial kryminalny, a szkoda, bo to prawdziwa perełka. Świetne dialogi, sporo humoru, ciekawe zagadki kryminalne + znakomity wątek przewodni. Obok Monka najlepszy serial kryminalny. 9+/10 +znaczek jakości

Lost
Zakręcony serial, trochę przedobrzony, ale generalnie udany. 8+/10

Nash Bridges
Udany serial kryminalny i najlepsza produkcja z udziałem Dona Johnsona (IMO). Nawet Policjanci z Miami wymiękają przy tym (I-sza seria Miami Vice by się nawet broniła, ale później było fatalnie)
8/10

Pushing Daisies
Dla wszystkich, którzy cenią sobie pomysłowość, ciekawą fabułę i świetnych bohaterów.
Opowiada on o człowieku, który posiada zdolność wskrzeszania organizmów, czy to roślin (nawet zgniłym truskawkom potrafi przywrócić dawną soczystość), zwierząt czy ludzi. Jego umiejętność ma jednak ograniczenia, wskrzeszona osoba może żyć na świecie jedynie wtedy, gdy zostanie poświęcone życie innej, co więcej jeśli dotknie ją jeszcze raz, ta osoba umrze, a on nie będzie w stanie jej już przywrócić do życia. Po dotknięciu pierwszy raz ma 60 s na podjęcie decyzji czy zostawiać „zombie” przy życiu, czy cofnąć decyzję i uchronić kogoś innego przed śmiercią. Całość zalatuje trochę baśnią (szczególnie początkowe kilka minut jest dziwne) jednak warto obadać pierwszy odcinek. Szczególnie wielbiciele Death Note powinni się tym tytułem zainteresować moim zdaniem, Ned - główna postać to taki anty-Yagami Light.
10/10 +znaczek jakości Górala

Star Trek (ST:TOS)
Star Trek: The Next Generation
Star Trek: Deep Space 9
Star Trek: Voyager

Jeśli chodzi o Star Treki, w życiu nie pomyślałbym, że ten serial może mi się spodobać jednak po obejrzeniu pierwszego odcinka TNG zostałem wciągnięty w świat wykreowany przez Gene'a Roddenberry'ego i z każdym nastepnym było lepiej. Na pewno nie dla każdego (szczególnie archaiczny ST:TOS), ale warto sprawdzić czy komuś podpasuje. IMO, TNG>TOS>DS9>Voyager>Enterprise

The Good Wife (Żona idealna)
Jeśli ktoś lubi seriale o prawnikach lub detektywistyczne (najlepiej żeby spełniał oba te warunki) to na pewno zacznie wielbić ten serial. JAG, Orły z Bostonu, itp. to chłam przy tym. Pewnie dziewczynom prędzej się spodoba, ale ze względu na ciekawy scenariusz i oryginalne podejście do wydawać by się mogło wyeksploatowanego motywu, powinno zainteresować wszystkich.
Serial o prawnikach, ale takich z zacięciem detektywistycznym. Naprawdę interesujący. Jeśli ktoś lubił JAG-a to to jest znacznie ciekawsze. No i Kallynda :D.
10/10

The Shield
Tylko dla osób o mocnych nerwach (nie wymieniam z nicka żeby nie było, że kogoś pominąłem ;P).
Jest to serial nietuzinkowy, nic nie jest tu czarne czy białe. Bohaterowie robią złe rzeczy z dobrych pobudek i dobre rzeczy ze złych, są niezwykle przekonujący, sprawiając, że widz momentalnie przywiązuje się do nich. Serial miażdży (i to wielokrotnie), wjeżdża na psychikę jak mało który. Nie ma tu sielanki jak w większości seriali tego typu, nigdy nie wiadomo który z bohaterów zniknie w ten czy inny sposób. Co ciekawe trzyma poziom przez całe 7 sezonów, a końcówka to majstersztyk. Jeśli komuś podobał się Dexter, polecam zabrać się za "Świat gliniarzy" (bo tak brzmi polski odpowiednik).
9/10 +znaczek jakości

White Collar
Dla wszystkich chyba.
W skrócie: serialowa wersja „Catch me if you can”, czyli klasyczny motyw współpracy przestępcy ze stróżem prawa (inny świetny serial w tych klimatach to Hardcastle i McCormick). Brakowało mi takiego serialu, lubię gdy bohaterowie nie są jednoznacznie źli czy dobrzy, lubię oglądać piękne kobiety i lubię pomysłowy scenariusz. Wszystkie te elementy można znaleźć w tym serialu.
10/10

Poza tym są jeszcze Sherlock (dopiero wyszedł odcinek, ale jest genialny), Deadwood i pewnie kilka innych o których zapomniałem. Jakby ktoś nie mógł ich załatwić może będę w stanie pomóc.

9 na 10 otaku zaleca oglądanie Space Brothers.

 

anything