trawa

Autor Wątek: "Anima vilis" - Krzysztof T.Dąbrowski  (Przeczytany 3056 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline K.T.Dąbrowski

"Anima vilis" - Krzysztof T.Dąbrowski
« dnia: Lipiec 10, 2010, 11:40:09 am »
Powitać :)
Wzorem kolegów po piórze wrzucam małe co nieco o nowej książce.
 

 
Notka wydawcy:
 
"Anima Vilis"
 
„Anima Vilis" to zbiór oryginalnych opowiadań grozy. Wyobraźcie sobie zombie w scenerii westernu. Lub opowieść, w której spotykacie demonicznego Świętego Mikołaja. W tajemniczym korowodzie przez opowiadania zbioru przewijają się też słowiańskie demony, UFO, kosmici i wiedźmy. A wszystko to w smakowitym sosie, przyrządzonym na bazie takich motywów, jak teorie spiskowe, apokalipsa czy podróże między wymiarami. Dodatkowo mistrz kuchni przyprawił wszystkie historie szczyptą czarnego humoru, groteski i cynizmu. Jeśli lubisz się bać, a jednocześnie uwielbiasz być zaskakiwany - ta książka porwie Cię w szaloną podróż już od pierwszej strony.
 
Wydawnictwo INITIUM
http://www.initium.pl
 
i kilka recenzji:
 
2lewastrona:
 
http://2lewastrona.wordpress.com/2010/06/10/anima-vilis-krzysztof-t-dabrowski/
 
"Książka jest zbiorem opowiadań, od których często jeży się włos na głowie, które dają czytelnikowi wiele emocji od strachu, poprzez odrazę, obrzydzenie, niechęć aż do nienawiści a wręcz łez (również tych ze śmiechu, jak przy okazji opowiadania „Uprowadzenie’). Prawie wszystkie te emocje czułam czytając na przykład pierwsze z opowiadań zatytułowane dokładnie jak książka."
 
Stacja Kultura:
 
http://stacjakultura.pl/1,1,10348,Anima_Vilis_recenzja_ksiazki,artykul.html
 
"Autor w swoich tekstach odnosi się zarówno do słowiańskich wierzeń, mitów i przesądów, jak również do współczesnych lęków. Nie zabraknie zatem Domowika, Południcy czy Leszego. W innym zaś tekście czytelnik przekona się jak z pozoru prozaicznie może
wyglądać inwazja obcych. Słowa „nic nie jest tym, czym się wydaje” mogły by być hasłem przewodnim książki."
 
Dla Studenta:
 
http://literatura.dlastudenta.pl/artykul/W_krainie_podlej_istoty,53238.html
 
"Któż z nas nie zna takiego stanu, gdy z wypiekami na twarzy czytał późno w nocy opowieści o wampirach, wilkołakach i innych zombie, czując niemal lodowatą dłoń trupa przesuwającą się po naszej szyi. I w takim właśnie klimacie są opowiadania z tomu
„Anima vilis” – na pograniczu fantasy, horroru i groteski."
"W zbiorze tym z pewnością znajdą coś dla siebie także fani Rolanda Topora"
 
Secretum:
 
http://www.secretum.pl/recenzje/ksiazka-recenzja/anima-vilis.html
 
"Autor pokazuje swoją klasę potrafiąc pisać w różnych stylach, w zależności od klimatu i świata, który nam opisuje. Bohaterowie są zarysowani w stopniu idealnym dla potrzeb danej historii, Autor pozwala nam do dopowiedzenie wielu rzeczy, ale szkielet świata i osób w nim występujących pokazany jest rewelacyjnie. Szczerze polecam tą pozycję na obecne deszczowe wieczory, warto poświęci czas tej książce."
 
Czytam bo lubię:
 
http://agaczyta.blox.pl/2010/06/Anima-Vilis-Krzysztof-T-Dabrowski.html
 
"Ogarnięty morderczym szałem Święty Mikołaj, wierny do ostatniego tchnienia piesek Maksio, opętana przez Przedwiecznego staruszka Alina, zwana także jako Ta, Która Wiele Imion Miała, George - zombie, to postaci, które długo będę pamiętała. Nie dość, że same w sobie są niezwykle ciekawe, to jeszcze zostały osadzone w fabule, która zadziwia swoim rozmachem."
 
Odcień Purpury:
 
http://odcienpurpury.blox.pl/2010/06/Anima-Vilis-Krzysztof-T-Dabrowski.html
 
"Taka mieszanka różnych połączeń między historiami tworzy niezwykle oryginalny zbiór, któremu z przyjemnością poświęciłam kilka wieczorów. Historia poszczególnych opowiadań jest poprowadzona w lekki, niewymuszony sposób, dzięki czemu kolejne kartki pochłania się prawie automatycznie. "
 
GILDIA.PL:
 
http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/krzysztof-t-dabrowski/anima-vilis/recenzja
 
"Pisarz snuje swoją opowieść z właściwym sobie dystansem, nie bojąc się fabularnych wiraży; wchodzi w nie z dużą prędkością. Wydaje się, że absurdalne pomysły autora „Naśmiercin” nie mają szansy powodzenia, lecz Dąbrowski jakimś, wiadomym tylko
sobie, sposobem, układa te, na pozór nieprzystające do siebie, puzzle w jedną, spójną całość."
 
Qfant:
 
http://www.qfant.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=1051:krzysztof-t-d%C4%85browski
 
"Dąbrowski ma nieszablonową wyobraźnię i lubi zaskakiwać czytelnika. Jego teksty są brutalne, ale niepozbawione szczypty czarnego humoru, który bardzo przypadł mi do gustu. Ostrzegam jednak, że nie jest to książka dla wrażliwych czytelników, którym śnią się koszmary po zbyt sugestywnych lekturach."
 
Valkiria:
 
http://valkiria.net/index.php?type=review&area=42&p=articles&id=15540
 
"Ta wybuchowa mieszanka mogłaby być kolejną idiotyczną książką, którą po dwóch stronach rzuca się w kąt. Dlaczego jest inaczej? Znalazłam na to wiele argumentów. Jedni powiedzą, że podoba im się groza, innych rozśmieszy cięty humor. Dla mnie najważniejsze są te elementy, które potrafiły poruszyć. To właśnie one najbardziej w Anima Vilis zaskakują. Niespodziewane, ciepłe, wzruszające. Wierna psia miłość, naiwność dziecka, obojętność dorosłych. Dąbrowski pisze to dosyć przejmująco, bez napuszenia się czy filozofowania."
 
Carpe Noctem:
 
http://carpenoctem.pl/pages/animavilis_r.htm
 
"I tu Dąbrowski rozwija skrzydła w pełni. Znów miesza i plącze wątki, prowadząc je jednak do konkretnego i udanego finału (z obowiązkowo otwartą furtką), przede wszystkim wykazuje się znajomością mitologii słowiańskiej, tak u nas zapomnianej, a przecież jakże cudownej, tworząc niewątpliwie najciekawsze opowiadanie w tym zbiorze i jedno z najlepszych jakie czytałem w ostatnich czasach."
"A potem następuje tyle zwrotów akcji i zaskakujących wydarzeń, że azjatyckie horrory ze swoim drugim i trzecim zakończeniem mogłyby się poważnie zawstydzić."
 
Enklawa Magii:
 
http://www.enklawamagii.pl/literatura/krzysztoftdabrowski/animavilis/recenzja
 
"To, co cec**je tą antologię, to pewna innowacyjność w stosunku do - nazwijmy to - „standardowej” grozy."
"Dąbrowski wspaniale oddaje klimat polski i mentalność niektórych grup społecznych. I nie ma znaczenia, czy opisywane przez autora wydarzenia dzieją się w przyszłości, przeszłości, czy też teraźniejszości. Czytając, ma się wrażenie, że opisywane wydarzenia są w jakiś sposób prawdziwe - nawet, pomimo swojej fantastyczności - a pisarz tylko opisywał to, co widział."
 
CLEVERA:
 
http://clevera.blox.pl/2010/06/Anima-vilis-Krzysztof-T-Dabrowski.html
 
FRAGMENTY:
 
"Bo autor potrafi budować napięcie. Potrafi kreślić stan psychiczny bohatera, obojętnie czy to jest mała dziewczynka, pies czy zombie. Potrafi rozśmieszyć, a nawet naśladować gwarową mowę wiejskiej kobiety czy bełkot pijaczka."
"Potrafi zmusić mnie do zaciskania palców w dłoniach w trakcie scen pościgów i ucieczek jak ta: 'Przez chwilę paznokcie tarły o beton; wyginały się i łamały z suchym trzaskiem. Oddzierały się od palców, wyrywając przy tym postrzępione płaty naskórka.'
Aż boli!"
"Pragnę zatopić się w wyobraźni pisarza na co najmniej 300 stron litego tekstu powieści. Po tej dawce jego możliwości jestem pewna, że i to potrafi. Ja chcę, ja żądam, ja czekam!"
 
ARENAHORROR:
 
http://arenahorror.pl/ARENA_HORROR/ksiazki/ksiazki_anima_villis.HTML
 
FRAGMENT: "Dąbrowski w świetny sposób opisuje postacie występujące w jego opowiadaniach. Potrafi dać im duszę, która ożywia postać i wielokrotnie może wydawać się, że te osoby mogły naprawdę żyć i chodzić wokół nas. Podobnie jest z opisywanym przez autora świecie, który niejednokrotnie zaskakuje nas swoimi nieszablonowymi opisami."
 
CZYTADEŁKO:
 
http://czytadelko.blox.pl/2010/07/Anima-Vilis-Krzysztof-T-Dabrowski.html
 
FRAGMENT:"'Przeznaczenie znajdzie drogę', opowiadanie, które wyjątkowo sobie upodobałam i które chciałabym kiedyś przeczytać w wersji dłuższej, rozwiniętej o nowe wątki i uzupełnienie starych. Mała dziewczynka, czarna magia, stara wiedźma, dusza zabierająca ciało młodym kobietom i sprawne połączenie tych wszystkich elementów wypadło po prostu niesamowicie. Ja proszę o więcej."
 
WYKREDOWANA:
 
http://wykredowana.wordpress.com/2010/07/09/anima-vilis-dabrowski-krzysztof-t/
 
FRAGMENT:"książka ta hipnotyzuję i odpycha, przyciąga i zbudza obrzydzenie. Działa na nas jak niebezpieczny magnez, który zaprogramował się na nasze zmienne odczucia." (ocena ogólna:5/6)
 
KAWERNA:
 
http://www.kawerna.pl/o-fantastyce/ksiazka/760-anima-vilis-krzysztof-tdbrowski
 
FRAGMENTY:
 
"Fabuła jest bowiem oparta głównie na idei reinkarnacji, czyli wędrówce dusz, co w tym wypadku oznacza, że bohaterowie są opętywani, tudzież odradzają się w nowych ciałach, aby pomścić kogoś lub by inni mogli dokonać zemsty na nich."
"Uwydatniono tutaj to, co w dzieciach najbardziej dziecięce, a przy tym zabawne i urocze. Wystarczy wspomnieć o jej rozważaniach eschatologicznych: „więc Pan Bozia chciał, żeby jego syna, Pana Jezuska przybito do krzyża. Dziwna rodzina”."
"Ślę też ukłony za stylizację językową. Mamy tu więc do czynienia z językiem dziecięcym, menelskim, gwarą wiejską, a nawet „językiem” psim."
 
Strona autorska: http://ktdabrowski.pl.tl

Offline K.T.Dąbrowski

Odp: "Anima vilis" - Krzysztof T.Dąbrowski
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 23, 2010, 11:19:46 pm »
Jest KONKURS - do wygrania 4 egzemplarze "Anima vilis" (trwa do 4.IX) - zapraszam:
http://gameexe.pl/konkursy/109,Wygraj-ksiazke-Anima-Vilis