trawa

Autor Wątek: Popularność komiksów w twoim otoczeniu  (Przeczytany 14840 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bully96

Popularność komiksów w twoim otoczeniu
« dnia: Maj 03, 2010, 02:16:52 pm »
Zastanawiam się jak jest u was. W pracy, szkole, czy choćby na osiedlu. Osobiście jestem zagorzałym fanem komiksów wszelkiej maści, jednak nie mam dużo znajomych z którymi mógłbym o nich pokonwersować. Gdy zmieniałem szkołę, spotkałem gościa który również maniakalnie w tym siedzi. Znam też parę osób które czyta tylko mangę, jednak jakby nie patrzeć to też jest komiks. Większość moich znajomych woli czytać wyłącznie książki, i uważają że komiks to "uproszczenie literatury". Często się z nimi skłócam o ten fakt, bowiem komiks może być lepszym dziełem niż niejedna książka. Śmiało można postawić teorie, iż najpopularniejszą formą komiksu w Polsce jest właśnie manga. I choć sam czytam mangi to irytuje mnie jednak ta sytuacja że ludzie wolą czytać japońskie komiksy czytane od lewej strony, niż stary dobry klasyczny komiks. Jakby zebrać choćby fanów takich mang jak "Dragon Ball", "Pokemon" czy "Naruto" to wyszło by więcej ludzi niż miłośników komiksów z bohaterami takimi jak "Batman", "Green Lantern", "Spider-Man", "Superman", czy "X-Men".

Offline Viritim

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 539
  • Total likes: 0
  • My only friend. The End
Odp: Popularność komiksów w twoim otoczeniu
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 04, 2010, 04:02:48 pm »
W sumie pomysł na ankietę niegłupi. Ale opcje do wyboru - do bani.  Pierwsze opcje to skrajności, ostatnie to jakaś tautologia
Gdybym nawet chciał w coś kliknąć, nie mam w co. A ludzie z którymi się zadaję, choć nie sa maniakami komiksu,  wiedzą co jest grane. Sami czasem kupują, często ode mnie pożyczają. Myślę, że w naszym środowisku takich ludzi jest sporo.

W tej formie ta ankieta dla mnie nie ma sensu.
I know your deepest, secret fear...
J.M.

Offline Death

Odp: Popularność komiksów w twoim otoczeniu
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 04, 2010, 04:14:21 pm »
Tak, ankieta ssie. Też od wczoraj kombinuję w co mam kliknąć, ale mojej opcji po prostu tam nie ma.

Offline CainSerafin

Odp: Popularność komiksów w twoim otoczeniu
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 04, 2010, 08:20:51 pm »
Odnośnie ankiety wypowiedzieli się moi poprzednicy, więc powiem tylko tyle że na razie nie zagłosowałem i do czasu jej ewentualnego poprawienia wstrzymam się z głosowaniem.

Jeśli chodzi o tytułowe pytanie to nie mam wśród moich bliskich znajomych nikogo kto interesowałby się komiksami, ale jednocześnie nie spotkałem się z sytuacją by ktoś miał wobec mnie jakieś dziwne pretensje. Po prostu większość osób które znam uważa komiksy za nieco nietypowe i pewnie ciekawe hobby, ale nie interesujące ich osobiście. Ot, tyle.

Śmiało można postawić teorie, iż najpopularniejszą formą komiksu w Polsce jest właśnie manga...
W tym momencie mnie zaskoczyłeś. Wciąż nie orientuję się dobrze w rynku komiksowym, ale w życiu bym nie pomyślał że manga jest najpopularniejszym typem komiksu w Polsce. Wręcz przeciwnie - dwa najstarsze polskie wydawnictwa mangowe, w drugim półroczu poprzedniego roku były w bardzo ciężkiej sytuacji, a przeróżnie opóźnienia w wydawaniu tomików są właściwie normą. W dodatku czołowy wydawca komiksów jakim jest Egmont nie kwapi się specjalnie do wydania nowych tytułów mang i koncentruje się na publikowaniu kolejnych tomów już rozpoczętych serii, w tym paru do niedawna zawieszonych z powodu słabej sprzedaży.

Powiedziałbym raczej że ryneczek mangowy, pomimo stosunkowo ubogiej oferty tytułów ma dwie spore zalety:
1. Łatwo przyciąga nowych (i najczęściej młodych) czytelników, co jest zasługą wsparcia ze strony rynku anime (anime najczęściej są adaptacjami mang), oraz dużą liczbą romansideł i bitewniaków dla których grupą docelową jest młodzież.
2. Ogólnie wysoki poziom i duża liczba serwisów, oraz for internetowych poświęconych mandze i anime. Swego czasu mocno się zdziwiłem, gdy podczas poszukiwania dobrych polskich for komiksowych okazało się że jest ich mało i w większości są na wpół martwe.
Będziemy walczyć o miłość, dobro, pokój i rószofą księżniczkę do ostatniego naboju!

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Popularność komiksów w twoim otoczeniu
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 05, 2010, 03:43:32 pm »
w tym paru do niedawna zawieszonych z powodu słabej sprzedaży.
Które tytuły masz konkretnie na myśli?
 
A te informacje o problemach wydawców pochodzą z pierwszej ręki?

Offline CainSerafin

Odp: Popularność komiksów w twoim otoczeniu
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 05, 2010, 06:49:13 pm »
Które tytuły masz konkretnie na myśli?
Ostatnio Egmont wydał po dwu i pół letniej przerwie ostatnie dwa tomiki "Skrzydeł Serafina", oraz po czteroletniej przerwie kolejne tomy "Kenshina".

A te informacje o problemach wydawców pochodzą z pierwszej ręki?
W poprzednim roku niektóre opóźnienia były naprawdę spore np. drugi tom Wampirzycy Kakin wyszedł po  9 miesiącach od pierwszego zamiast po kilku. Trudno nie było tego zauważyć odwiedzając np. strony internetowe wydawnictw. Duża wina leży po stronie Empiku, który podczas kryzysu ratował się kosztem wydawców, ale nie zmienia to tego że przez pewien czas oba wydawnictwa radziły sobie średnio z sytuacją. Obecnie wygląda na to że wydawnictwa wyszły na prostą, choć wciąż mają problemy. Waneko zastanawia się nad zakończeniem polskiej edycji "Miłości krok po kroku" na dziesiątym tomiku z powodu słabej sprzedaży, oraz ma bałagan w kalendarzu wydawniczym. Natomiast JPF ma kłopot ze spadkiem sprzedaży "Naruto" (czyli ich najlepiej sprzedającego się tytułu), oraz słabą sprzedażą "Heata" (któremu zmniejszono nakład by móc go wydać do końca) i "DN Angel" (którego czasowo zawieszono).

ps. Kontynuujemy pisanie o mangach czy wracamy do dyskusji o popularności komiksu? Przyznaje że obecny wątek jest ciekawy, ale chyba nie o to chodziło Bully96 gdy zakładał ten temat.
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2010, 06:59:31 pm wysłana przez CainSerafin »
Będziemy walczyć o miłość, dobro, pokój i rószofą księżniczkę do ostatniego naboju!

godai

  • Gość
Odp: Popularność komiksów w twoim otoczeniu
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 05, 2010, 07:20:40 pm »
Dwuletnia przerwa w wydawaniu HEATa i Crying Freemana. Zawieszenie Lockego, Detektywa Jeża, Detektywa Kindaichiego, magazynu MangaMix.

Oczywiście to wszystko nie wina wiernych fanów (wierniejszych i liczniejszych niż zeszytowców) tylko timofa. No bo on narzuca ceny, nie?

;)

Tak na serio, to rynek mangi może się wydawać duży, ale mam wrażenie, że stanowi jakiś tam ledwie procent ogólnej masy rynku.

Co ciekawe - zauważyliście, że tylko Hanami bywa na imprezach ogólnokomiksowych? Żadne inne wydawnictwo (Egmontu nie uważam za wydawnictwo mangowe, zresztą ten segment systematycznie się u nich zmniejsza).


Offline norbs

Odp: Popularność komiksów w twoim otoczeniu
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 05, 2010, 09:09:22 pm »
Natomiast JPF ma kłopot ze spadkiem sprzedaży "Naruto" (czyli ich najlepiej sprzedającego się tytułu),


No ja sie mocna zdziwilem jak to przeczytalem. Sa to jakies wiarygodne informacje? Same oklaski bylo slychac jak JPF zapowiedzial ze bedzie wydawal Naruto co miesiac bo dynamika sprzedazy na to pozwalala. No chyba ze przez Empik i inne czynniki troche sie ta dynamika skurczyla...


Co ciekawe - zauważyliście, że tylko Hanami bywa na imprezach ogólnokomiksowych? Żadne inne wydawnictwo (Egmontu nie uważam za wydawnictwo mangowe, zresztą ten segment systematycznie się u nich zmniejsza).


Jak najbardziej. Co jak co ale Hanami wciska sie gdzie tylko moze (Czechy sie klaniaja).

godai

  • Gość
Odp: Popularność komiksów w twoim otoczeniu
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 05, 2010, 09:35:18 pm »
Jak najbardziej. Co jak co ale Hanami wciska sie gdzie tylko moze (Czechy sie klaniaja).

Ja nazywam to promocją, nie wciskaniem. Zresztą życzę im Czechów z całego serca, jeśli firma będzie dobrze przędła, to będzie dobrze wydawała.

Chodziło mi o co innego, bo nie uchwyciłeś. Inni wydawcy mangi NIE pojawiają się na imprezach komiksowych. Kiszą się we własnym podgetcie.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Popularność komiksów w twoim otoczeniu
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 05, 2010, 09:55:49 pm »
Ostatnio Egmont wydał po dwu i pół letniej przerwie ostatnie dwa tomiki "Skrzydeł Serafina", oraz po czteroletniej przerwie kolejne tomy "Kenshina".
Z "Kenshinem" to były jakieś problemy licencyjne bodajże, a ostatnie tomy "Skrzydeł Serafina" ukazały się dopiero niedawno w Japonii.

Co ciekawe - zauważyliście, że tylko Hanami bywa na imprezach ogólnokomiksowych? Żadne inne wydawnictwo (Egmontu nie uważam za wydawnictwo mangowe, zresztą ten segment systematycznie się u nich zmniejsza).
Andrzej Kownacki z JPF-u był na ostatnim BFK w Gdańsku. Odpowiadał nawet na pytania w czasie spotkania z wydawcami. :)

Offline Dembol_

Odp: Popularność komiksów w twoim otoczeniu
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 05, 2010, 09:57:37 pm »
Co ciekawe - zauważyliście, że tylko Hanami bywa na imprezach ogólnokomiksowych?
Bo jest rozsądnie prowadzone i nie koncentruje się na jednej części rynku. Poza tym z taką ofertą nie utrzymałoby się licząc na samych tylko mangowców przyzwyczajonych do bardziej stereotypowych tytułów.

Nie przesadzałbym w szerzeniu czarnowidztwa. Dalej wydaje mi się, że manga sprzedaje się znacznie lepiej niż inne komiksy. Cena i stosunek cena/zawartość są dużo korzystniejsze niż w przypadku innych wydań.

Jeśli chodzi o moich znajomych (takich zwykłych, nie internetowych) to raczej się nie interesują komiksami. Nawet jeśli to nie zdradzają się z tym zbytnio nawet gdy zdarza mi się o nich wspominać. Jakaś część czytała dawniej (manga/TM Semic), ale dorosła (a wiadomo dla kogo są komiksy...:>) albo zmieniła zainteresowania. Patrząc na ich inne zainteresowania sporo spośród moich znajomych pewnie nie miałaby nic przeciwko przeczytaniu komiksu, ale w przyrodzie nic się nie dzieje samoczynnie i ktoś albo coś musiałoby ich do tego skłonić.

Offline hans

Odp: Popularność komiksów w twoim otoczeniu
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 05, 2010, 10:11:10 pm »
Środowisko mangowo-anime'owe jest trochę odrębne, co widać po tym forum i innych mang oczekuje. Powiedziałbym, że taki Eden Egmontu i mangi Hanami to komiksy, które prędzej tutaj znajdą zainteresowanie niż w społeczności mangowców. Tam podobają się głównie tasiemce dla nastolatków/nastolatek. W ogóle wydaje mi się, że dla nich pierwszorzędną sprawą jest anime, a mangi są uzupełnieniem tego hobby.
Żeby nie było, to wypadałoby też spojrzeć tutaj - są na forum komiksowym ludzie, którzy nie czytają mang i nie zamierzają ich czytać. Nie lubią ich i nie zamierzają polubić :)

Offline Gashu

Odp: Popularność komiksów w twoim otoczeniu
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 05, 2010, 10:27:33 pm »
W moim najbliższym otoczeniu czytelników komiksów brak.
 
Brat i Narzeczona czasem coś przeczytają, ale głównie rzeczy polecone i pożyczone ode mnie.
 
Samotny komiksiarz to ja  :sad: .
They say when you talk to God it's prayer.
But when God talks to you, it's schizophrenia."
--------------
http://twitter.com/gashuPL

Offline JAPONfan

Odp: Popularność komiksów w twoim otoczeniu
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 05, 2010, 10:35:59 pm »
Chodziło mi o co innego, bo nie uchwyciłeś. Inni wydawcy mangi NIE pojawiają się na imprezach komiksowych. Kiszą się we własnym podgetcie.

Podgetto ma 24 konwenty w ciagu roku. Nadgetto ile? 5?
Ale chyba nie bez przyczyny oni mówia o sobie "Manga i Anime".
My jesteśmy troche inni pod pewnym wzgledem. Jesteśmy już duzi wiec nie za bardzo chce nam sie bawic w skanlacje a seriali animowanych na podstawie komiksow nie jest az tyle zeby rozpalac nasze chęci do kupna kolejnej serii. 
I jesteśmy troche mniej nerwowi. Traktujemy komiksy jako hobby i nie staramy sie innych przekonac ze fascynacja dyfuzorem trybulokatora demencyjnego jest lepsza od zbierania etykiet z piw z calego swiata. 

Offline Death

Odp: Popularność komiksów w twoim otoczeniu
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 06, 2010, 12:02:30 am »
Ostatnio się dowiedziałem że Muminki i Tajemnicze złote miasta to anime, więc nie da się ukryć, że jestem wielkim fanem anime. W życiu bym nie przypuszczał  :wink: A Usagi to manga co nie? Więc mangę też bardzo lubię  :smile:

Obecnie znam tylko takich "fanów" komiksu, co to czytają moje zbiory, ale w życiu by nic sami nie kupili :-? A na piwo, wódę i fajki kasę mają...pieprzeni hipisi  :lol:

 

anything