trawa

Autor Wątek: Conan  (Przeczytany 288568 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Feldkurat

  • Gość
Odp: Conan
« Odpowiedź #465 dnia: Luty 06, 2018, 12:52:40 pm »
A pytanie dokładnie odwrotne - orientujecie się, czy w dalszych tomach kolekcji będą jakieś spójne historie (o rozciągnięciu ich na więcej, niż jeden tom, nawet nie marzę)? Bo na razie nieco rozczarowująca jest forma luźnych opowiadań, zupełnie ze sobą nie powiązanych i w dodatku losowo rozstrzelonych po różnych etapach życia Conana.

Offline graves

Odp: Conan
« Odpowiedź #466 dnia: Luty 06, 2018, 10:00:03 pm »
A pytanie dokładnie odwrotne - orientujecie się, czy w dalszych tomach kolekcji będą jakieś spójne historie (o rozciągnięciu ich na więcej, niż jeden tom, nawet nie marzę)? Bo na razie nieco rozczarowująca jest forma luźnych opowiadań, zupełnie ze sobą nie powiązanych i w dodatku losowo rozstrzelonych po różnych etapach życia Conana.
Takie rozstrzelenie i brak powiązania - to standard którym oczarował własnie wszystkich Howard w swoich opowiadaniach. Dopóki dostajemy kwintesencję najlepszych opowiadań Howarda i jego "uczniów" - tak będzie. Będą dłuższe opowieści jak np. Ludzie Czarnego Kręgu na podstawie jedynej powieści o Conanie napisanej przez Howarda. To 116 stron, więc pewnie wyjdzie w jednym tomie. Conan the Liberator (191 stron) i jeszcze kilka dłuższych. Wszystkie z tych opowieści pierwotnie umieszczone w 3-5 tomach magazynu - w tym wydaniu zajmą co najwyżej jeden tom kolekcji. I to jest w tym najfajniejsze. Wszystkie opowieści składają się na fragmenty życia Conana.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline horror

Odp: Conan
« Odpowiedź #467 dnia: Luty 07, 2018, 06:02:20 am »
Takie rozstrzelenie i brak powiązania - to standard którym oczarował własnie wszystkich Howard w swoich opowiadaniach. Dopóki dostajemy kwintesencję najlepszych opowiadań Howarda i jego "uczniów" - tak będzie. Będą dłuższe opowieści jak np. Ludzie Czarnego Kręgu na podstawie jedynej powieści o Conanie napisanej przez Howarda. To 116 stron, więc pewnie wyjdzie w jednym tomie. Conan the Liberator (191 stron) i jeszcze kilka dłuższych. Wszystkie z tych opowieści pierwotnie umieszczone w 3-5 tomach magazynu - w tym wydaniu zajmą co najwyżej jeden tom kolekcji. I to jest w tym najfajniejsze. Wszystkie opowieści składają się na fragmenty życia Conana.

Jedyna powieść z życia Conana to Godzina Smoka.

A co do kontynuacji to Conan the Barbarian, ma w miarę spójną strukturę, gdzie poszczególne numery wiążą się ze sobą czy to poprzez lokację, ten sam czas czy też bohaterów drugoplanowych.

Feldkurat

  • Gość
Odp: Conan
« Odpowiedź #468 dnia: Luty 07, 2018, 03:44:02 pm »
Czyli lipa. No nic, dozbieram do tych zeszytów, które były wydane przez AS Editor i zobaczę co dalej. Chociaż podejrzewam, że sentyment pryśnie jak bańka mydlana. Tak jak to było w przypadku opowiadań. Jako dzieciak jarałem się tymi czarnymi książeczkami wydawanymi przez Amber - i na tej podstawie kupiłem niedawno wydaną nową wersję opowiadań Howarda. Poległem o kilkudziesięciu stronach. Chyba jednak nie jestem fanem Howarda/Conana  :sad:

Offline Zamorano

Odp: Conan
« Odpowiedź #469 dnia: Luty 07, 2018, 05:03:14 pm »
Czyli lipa. No nic, dozbieram do tych zeszytów, które były wydane przez AS Editor i zobaczę co dalej. Chociaż podejrzewam, że sentyment pryśnie jak bańka mydlana. Tak jak to było w przypadku opowiadań. Jako dzieciak jarałem się tymi czarnymi książeczkami wydawanymi przez Amber - i na tej podstawie kupiłem niedawno wydaną nową wersję opowiadań Howarda. Poległem o kilkudziesięciu stronach. Chyba jednak nie jestem fanem Howarda/Conana  :sad:

Amber nie wydawał nigdy Conana Roberta Howarda. Amber wydawał głównie Conany z wydawnictwa TOR, gdzie wśród autorów byli Jordan, Roberts, Caprenter, Perry, Offutt (większość IMVHO relatywnie słabych i taśmowo tłuczonych, pulpowy paździerz). Wydał też kilka późnych De Campów, ale poza jednym nie tych z kanonicznej linii wydawniczej "Lancer/Ace paperback editions" znanej w Polsce jako "Conan wydanie kompletne" (pod numeracje, której Amber się podłączył powodując chaos generalnie). Ostatnie polskie wydania oryginalnych tekstów Howarda o przygodach Conana (ja kojarzę dwie edycje, jedną trzy tomową bodaj i jedną w opasłym omnibusie) mają tą wadę, że brak im zazwyczaj rzetelnej redakcji oraz mają nowe "niskobudżetowe" tłumaczenia zamiast korzystać z kanonicznych przekładów Królickiego (Conan - wydanie kompletne) czy Cholewy i Sokołowskiego (trzy tomowa edycja oryginalnych tekstów Howarda z lat osiemdziesiątych z wydawnictwa Alfa). Wyjątkami w edycji Amberu były moim zdaniem "nieTORowe" bodaj siedem tomów edycji "niehowardiańskich Conanów" z Bantam  (np. dość udany tom Karla Wagnera, tego od Kane; ale też L. Sprague de Camp i Lin Carter tylko z tomami późniejszymi niż te co znalazły się w kanonie ACE/ wydaniu kompletnym w tym nowelizacja scenariusza pierwszego filmu; również tom znanego pisarza fantastyki Paula Andersona).
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2018, 05:13:11 pm wysłana przez Zamorano »
Łowco. Idziesz, jak zawsze, po krawędzi. Nieunikniony jest dzień , w którym popełnisz błąd."
BLADE RUNNER
http://www.kamil78.dami.pl/books.htm

Offline Zamorano

Odp: Conan
« Odpowiedź #470 dnia: Luty 07, 2018, 05:20:25 pm »
Jedyna powieść z życia Conana to Godzina Smoka.

Jedyna Howarda. Wydana potem w kanonicznej edycji ACE jako "Conan the Conqueror".
Łowco. Idziesz, jak zawsze, po krawędzi. Nieunikniony jest dzień , w którym popełnisz błąd."
BLADE RUNNER
http://www.kamil78.dami.pl/books.htm

Offline horror

Odp: Conan
« Odpowiedź #471 dnia: Luty 08, 2018, 06:01:01 am »
Amber nie wydawał nigdy Conana Roberta Howarda.

pierwsze tomy Amberu obejmowały też opowiadania howarda.

Offline NuoLab

Odp: Conan
« Odpowiedź #472 dnia: Luty 08, 2018, 07:43:46 am »
pierwsze tomy Amberu obejmowały też opowiadania howarda.

Początkowe tomy wydawane były przez wydawnictwa PiK i Art, dopiero poźniej czarną serię przejął Amber.
http://baza.fantasta.pl/cykl.php?id=12

Notabene jak tu powyżej określono "kanoniczne" tłumaczenia Alfy zostały ówcześnie rozjechane przez Ziemkiewicza w "Fantastyce" m.in. za nieudolną i niepotrzebną (Howard nie stosował tej maniery w oryginale) pseudoarchaizacje języka.

Feldkurat

  • Gość
Odp: Conan
« Odpowiedź #473 dnia: Luty 08, 2018, 12:01:31 pm »
Nie będę się spierał o drobiazgi, których mi się nie chce weryfikować, bo nie one stanowią istotę dyskusji. Pisałem z pamięci, nie z Internetu, i też wydawało mi się, że pierwsze tomy z Amberu były autorstwa Howarda. I to nawet z 30 pierwszych tomów. Ale rzeczywiście, mogło to być inne wydawnictwo, nigdy do logo nie przywiązywałem dużej wagi.

Istotna natomiast jest jakość fabularna. A tę uważam za zbliżoną, czy to pisał Howard, czy jego następcy. I ogólnie oceniam jako słabą, wręcz trywialną, dobrą dla początkującego czytelnika fantasy, najlepiej nastoletniego. Ja te kryteria wówczas spełniałem i byłem zachwycony. Dziś jest dokładnie odwrotnie.


Offline bluebeery

Odp: Conan
« Odpowiedź #474 dnia: Luty 09, 2018, 05:44:16 pm »
Mam pytanie do prenumeratorów. Czy wszyscy którzy zamówił kolekcję od 2 numeru dostali już swoje przesyłki ? (tj. tomy 2 i 3) Mojej jeszcze nie ma i zaczynam się niepokoić.

Offline Cringer

Odp: Conan
« Odpowiedź #475 dnia: Luty 09, 2018, 06:46:26 pm »
Mogą wysyłać partiami, czyli osoby które zamówiły prenumeratę wcześniej, w pierwszej turze dostały paczkę, tak już było z wcześniejszymi kolekcjami. Pierwsza paczka jest wysyłana za pobraniem więc raczej nie powinna zaginąć, chyba że cię poczta załatwiła i nie zostawiła awizo. Polecam zadzwonić do BOKu.

Offline rebejakub

Odp: Conan
« Odpowiedź #476 dnia: Luty 17, 2018, 10:45:04 am »
Pytanie odnośnie kolekcji jeszcze - te wszystkie kilkadziesiąt tomów, które są w planach, to będzie ciągle to samo co teraz, w sensie - ciągłości serii? Czy tak jak w kolekcji SW - x tomów z Marvela, y z innej serii itd.?
Naganiacz, piegża, makolągwa i sum

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Conan
« Odpowiedź #477 dnia: Luty 17, 2018, 01:53:48 pm »
Do tomu nr 70 cały czas będą przedruki komiksów z magazynu "Savage Sword of Conan", którego publikację zakończono w 1995 roku na numerze 235. Nie wiadomo jeszcze, co pojawi się w tomach 71-75 zamykających kolekcję.

JanT

  • Gość
Odp: Conan
« Odpowiedź #478 dnia: Luty 17, 2018, 01:59:13 pm »

Offline rebejakub

Odp: Conan
« Odpowiedź #479 dnia: Luty 17, 2018, 02:35:28 pm »
Do tomu nr 70 cały czas będą przedruki komiksów z magazynu "Savage Sword of Conan"


Dzięki. A czy to jest mniej więcej ciągle podobny sposób rysowania/opowiadania itp., czy są jednak jakieś znaczące ewolucje?
O co mi chodzi - to, co jest obecnie puszczane, bardzo mi się podoba, jednak nie będę sobie mógł raczej pozwolić na kupowanie wszystkich kolejnych tomów i się zastanawiam, czy da się to kupować wyrywkowo, czy jednak lepiej, nie wiem, np. pierwszych 20 tomów, bo potem się coś zmienia jeśli chodzi o styl.
Naganiacz, piegża, makolągwa i sum

 

anything