trawa

Autor Wątek: Manuskrypt Voynicha  (Przeczytany 3499 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ryceros

Manuskrypt Voynicha
« dnia: Marzec 22, 2010, 12:45:19 am »
Bradzo interesujący manuskrypt, mogący liczyć sobie nawet do 700 lat. Autor i treść owiani są mgłą tajemnicy, a ilustracje zawarte na tych ponad dwustu kartach nikiedy mrożą krew w żyłach. Tematem przewodnim są najprawdopodobniej: nauki zakazane, alchemia, zielarstwo, astronomia, kosmogonia, magia...
Czyli to, co tygryski lubią najbardziej ;-)

Do dziś dzień nieroszyfrowany - i pochłaniający rzeszę hobbystów, amatorów jak i doświadczonych kryptologów - manuskrypt, jest jedną wielką zagadką czekającą na rozwiązanie...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Manuskrypt_Voynicha

Zapraszam do dyskusji i własnych przemyśleń!

edit:

Na samym dole (w: "linki zewnetrzne") można znaleść calusieńką, zeskanowaną księgę w pełnym kolorze i dobrej rozdzielczości.
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2010, 12:48:39 am wysłana przez Ryceros »

Offline TC

  • Moderator
  • Steward
  • *
  • Wiadomości: 6 015
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wylogowany
Odp: Manuskrypt Voynicha
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 22, 2010, 08:35:47 am »
O Manuskrypcie dowiedziałem się po raz pierwszy latem 2003 roku (ach te czasy!), kiedy to w magazynie Focus pojawił się bardzo ciekawy artykuł na jego temat... Teorii na temat manuskryptu jest wiele, faktem jest, że występowanie w nim określonych słów, liter jest dość specyficzne... A może to tylko zwykła mistyfikacja? Chyba nigdy nie poznamy odp na te wszystkie pytania...
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2010, 03:52:22 pm wysłana przez TC »
RIP Gildio...

Offline Ryceros

Odp: Manuskrypt Voynicha
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 22, 2010, 06:03:39 pm »
Podzielisz się jakimiś opiniami badaczy na ten temat?

Offline haael

  • Asesor
  • ******
  • Wiadomości: 9 996
  • Total likes: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polska polska nie ciapolska.
Odp: Manuskrypt Voynicha
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 23, 2010, 01:00:41 pm »
Powiem tak: bardzo bym chciał, żeby manuskrypt Voynicha coś znaczył, ale chyba niestety nie znaczy nic.

Przekonują mnie do tego dwa fakty:
1.) Istnieją w nim całe strony zapisane jedną frazą. Nie wiem, jaki język miałby mieć taką własność, żeby powtarzać to samo słowo kilkadziesiąt razy. A jeżeli to jest szyfr, to zawiera zerową ilość informacji.
2.) Manuskrypt praktycznie nie zawiera skreśleń. Czy to możliwe, żeby koleś napisał całą książkę i ani razu się nie pomylił?

Więc to zapewne hoax, który ktoś narysował, żeby go potem sprzedać kolekcjonerom. Sam tak kiedyś zrobię.
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

Offline Radan

Odp: Manuskrypt Voynicha
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 23, 2010, 07:25:15 pm »
Może to jeden z tych języków, do których poprawnego używania potrzeba dziewięciu języków? Do takich na pewno nie stosują się popularne zasady kryptografii/logiki/czegokolwiek.



To jest na stówę wybór tekstów z Necronomiconu :eek:.

Offline TC

  • Moderator
  • Steward
  • *
  • Wiadomości: 6 015
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wylogowany
Odp: Manuskrypt Voynicha
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 23, 2010, 07:28:33 pm »
Cytuj
To jest na stówę wybór tekstów z Necronomiconu Surprised.
A nie z Księgi Dzjan? ;) Anyway, motyw Necronomiconu pojawia się w trylogii Martwe Zło (bodajże w ostatniej częściej, czyli Armii Ciemności), ot taka tam ciekawostka.  ;-)
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2010, 07:34:15 pm wysłana przez TC »
RIP Gildio...

Offline Ryceros

Odp: Manuskrypt Voynicha
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 28, 2010, 02:25:37 pm »
Cytat: haael
1.) Istnieją w nim całe strony zapisane jedną frazą. Nie wiem, jaki język miałby mieć taką własność, żeby powtarzać to samo słowo kilkadziesiąt razy. A jeżeli to jest szyfr, to zawiera zerową ilość informacji.
Hmmm.
Jak znajdziesz trochę czasu, to znajdź jedną z takich stron, ja też poszukam.

Nie uwierzę dopóki nie zobaczę na własne oczy...

Offline haael

  • Asesor
  • ******
  • Wiadomości: 9 996
  • Total likes: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polska polska nie ciapolska.
Odp: Manuskrypt Voynicha
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 29, 2010, 07:34:12 pm »
Popatrz sobie choćby na to, co jest w Wikipedii. Słowo "qollc&q" pojawia się tam na każdej stronie tyle razy (często parę razy pod rząd), że to musiałby to być bardzo dziwny język.

Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

Offline Ryceros

Odp: Manuskrypt Voynicha
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 01, 2010, 03:33:51 pm »
Rzeczywiście, ale może jest to szyfrowanie szyfru?
Może autor chciał za wszelką cenę sprawić, żeby manuskrypt i jego treść była możliwa do odczytania tylko i wyłącznie dla osoby posiadającej klucz?
I np. wyraz "qollc&q" oznaczał za każdym razem coś innego w zależności od tego ile tych samych wyrazów pojawi się obok niego.

np.
pies = pies
pies pies = kot
pies pies pies = koń

Ciężko stwierdzić, ale zdaje mi się, że możesz mieć niestety rację.

Samo "qollc&q" pojawia się najwięcej 3 razy z rzędu, ale wielokrotnie rózni się np. jednym znaczkiem.
Najbardziej powtarzająca się "fraza" wygląda mniej więcej tak (sekcja biologiczna, zdjęcie z wiki): "qollcc&q qollcc&q qollc&q qollcc&q qollccc&q".

Ten fragment jest całkiem interesujący: qollc&q qollcc&q qollccc&q

edit:

Tak sobie pomyślałem:
qollc&q, qollc&q, qollc&q
Święty święty święty, Pan Bóg zastepów ;-)

hihi 8)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2010, 07:32:47 pm wysłana przez Ryceros »

Offline haael

  • Asesor
  • ******
  • Wiadomości: 9 996
  • Total likes: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polska polska nie ciapolska.
Odp: Manuskrypt Voynicha
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 08, 2010, 03:46:21 pm »
Cytuj
np.
pies = pies
pies pies = kot
pies pies pies = koń
To już prędzej rozszyfrowałbym te sekwencje jako: pies, dwa psy, trzy psy. Są języki, gdzie liczbę mnogą tworzy się przez powtórzenie.

Cytuj
Ten fragment jest całkiem interesujący: qollc&q qollcc&q qollccc&q
I to może być właśnie klucz do rozszyfrowania manuskryptu. Znaczące jest tylko kilka znaczków na stronę a cała reszta to steganografia. Tylko po co ktoś miałby robić aż tak długi tekst, żeby zaszyfrować małą ilość informacji? I po co rysunki?

Cytuj
Tak sobie pomyślałem:
qollc&q, qollc&q, qollc&q
Święty święty święty, Pan Bóg zastepów ;-)
Ta fraza to już prędzej jakaś partykuła gramatyczna, bo za często się pojawia jak na zwykłe słowo.
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

Offline Ryceros

Odp: Manuskrypt Voynicha
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 09, 2010, 03:02:02 am »
Cytat: haael
To już prędzej rozszyfrowałbym te sekwencje jako: pies, dwa psy, trzy psy. Są języki, gdzie liczbę mnogą tworzy się przez powtórzenie.
Języki...
Miejmy na uwadze, że tekst może być szyfrowany... i zakładam, że jest, bo gdyby to był język, to myślę, że o wiele więcej zapisków tego typu byśmy (jako ludzkość) posiadali.
Możliwości interpretacyjnych jest więc w c**j. Bez klucza są to tylko domysły.

Bo z egipskimi hieroglifami jest np. łatwiej - setki tabliczek się ostało, setki pergaminów zakonserwowanych i wrzuconych do krypt/sarkofagów, setki m2 zapisanych ścian. Pismo jest powtarzalne i przez to czytelniejsze (można coś z czymś porównać).
W tym przypadku mamy tylko jedną, 200 stronicową książkę i z niczym jej nie da się porównać.., a szkoda.

Co niestety dodaje wiarygodności Twojej tezie, że
Cytat: haael
to zapewne hoax, który ktoś narysował, żeby go potem sprzedać kolekcjonerom.

Ale cały czas mam nadzieję, że sie mylisz 8)

 

anything