Autor Wątek: Stairway to Heaven od tyłu :)  (Przeczytany 47624 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline haael

  • Asesor
  • ******
  • Wiadomości: 9 996
  • Total likes: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polska polska nie ciapolska.
Stairway to Heaven od tyłu :)
« dnia: Marzec 14, 2010, 12:26:30 pm »
Ten temat był już tutaj poruszany, ale nie miał jeszcze swojego wątku.

Co mianowicie myślicie o piosence Stairway to Heaven a zwłaszcza granej od tyłu?

Są dwa związane z tym pytania: 1.) Czy ten tekst od tyłu w ogóle tam jest. 2.) Jeżeli jest, to dlaczego się tam znalazł.

Osobiście wierzę, że ten tekst tam jest. Najważniejszą przesłanką dla mnie jest fakt, że piosenka jest śpiewana... dziwnie. Akcenty są rozłożone nie po angielsku, niektóre sylaby są rozciągnięte na kilka nut a czasem na jednej nucie jest śpiewanych kilka sylab. Sam tekst również nie posiada zbyt wiele sensu. Oczywiście uzasadnienie jest takie, że po puszczeniu od tyłu te zabiegi sprawiają, że staje się słyszalny inny tekst.

Argumenty przeciwników są dwa - po pierwsze, że głos jest bardzo niewyraźny. A niby jaki ma być? Na jakiejś stronie spotkałem się z opinią, że naprawdę wyraźnie słychać ten tekst, kiedy kręci się do tyłu płytą na gramofonie. Puszczenie od tyłu kasety albo programowe odwrócenie sampla mp3 nie daje takich dobrych efektów.
Po drugie, przeciwnicy zwracają uwagę, że w każdej piosence po puszczeniu od tyłu słychać jakiś dziwny tekst. To prawda, sam sprawdzałem, ale teksty tych innych piosenek nie mają sensu. Natomiast tekst StH od tyłu ma moim zdaniem więcej sensu, niż oryginalny.

A oto same słowa, w wersji krążącej w necie.

Plaaaay backwards,
Hear why its sung here, oppositioner..
Allll on track, all arriving
They all sing, and they are one.
Shall I loathe you now, parishoner?
Oh hear Him, Christian within me.
It stirs my sin; the river,
Oh, she swells with our lousiness.
All my life will end for him?
We're all out of signs,
I know I'm sorta shocked
To hear The Lord,
My God now will save me!
Oh I will n'er be saved,
Because I live with Satan..
One wish today;
That you'll all pray for
Three who will make it here late.
Pray now and you'll see..
The 'Lord' turned me on,
But, oh, I was the shaggy fool..
Clothed in agony,
Lost at a height.
There's no escaping it,
Nor his woes..
So here's to my Sweet Satan.
The other's little path
Would make me sad,
Whose power is faith.
He'll give those with him 666.
And all the evil fools,
they know he made
us suffer sadly.
Ohohohoh...
"Family won't get loose,
They're offered me."
Always soothes the worker.
Always will be as we know now
"I see ruins," said he,
"the world they offered me?
Who wished the Lord's fall?"
If we lose feather,
Say you'll save me!

And no wimps can bend the rules..
And no wimps can do..

Hunt next to the shore,
'Cause they see all from there,
See here's the news,
Who walks with mute grief!
Perhaps no-one found thee...
"Heavy, lift me out,"
Spake the Reve,
"Someday, failed, we'll lose one line-up,
They've gotta leave forsaken."

And no wimps can do..
And no wimps can do...

He, who say the lords
Thoth have our laws,
Maat must be superb. Mass is ended..
Over there,
He who should learn thee.
Any moot that serves by my sworn music,
I wish it with snow be shushed,
All for my mass's sake.
Hear why its sung,
here, oppositioner, Ohh..
He who should show
May make his show worthy,
To look, for us, odd.. sickly,
There's one chance - take his show.
Hold thy head,
Hear why its sung here. oppositioner.
Who owns this earth built below?
Oh sweet Israel...
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

Offline TC

  • Moderator
  • Steward
  • *
  • Wiadomości: 6 015
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wylogowany
Odp: Stairway to Heaven od tyłu :)
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 14, 2010, 03:43:02 pm »
Jestem w trakcie słuchania piosenki i... Uważam, że żadnego ukrytego tekstu tam nie ma.
1. Masz rację, śpiew jest nie wyraźny.
2. Sposób w jaki tekst jest śpiewany (Akcent, przedłużone sylaby) sugeruje, że... No właśnie? Nie jest to żaden ukryte przesłanie, tylko odwrócony właściwy tekst utworu.
3. Że niby tylko z gramofonu słychać wyraźnie ten tekst? ;) Niby dlaczego pod tym względem gramofon jest lepszy?

P.S. Temat o motywach podprogowych już był.
RIP Gildio...

Offline haael

  • Asesor
  • ******
  • Wiadomości: 9 996
  • Total likes: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polska polska nie ciapolska.
Odp: Stairway to Heaven od tyłu :)
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 14, 2010, 04:10:39 pm »
Cytuj
2. Sposób w jaki tekst jest śpiewany (Akcent, przedłużone sylaby) sugeruje, że... No właśnie? Nie jest to żaden ukryte przesłanie, tylko odwrócony właściwy tekst utworu.
Tekst "do przodu" jest śpiewany dziwnie (i jest w ogóle dziwny), żeby tekst "od tyłu" brzmiał dobrze i miał sens.

Cytuj
3. Że niby tylko z gramofonu słychać wyraźnie ten tekst? Wink Niby dlaczego pod tym względem gramofon jest lepszy?
StH było oryginalnie wydane na płycie.

Dźwięk dźwiękowi nierówny. To, co słyszymy jako jeden dźwięk, może się składać z różnych częstotliwości. W sensie: kilka różnych dźwięków "fizycznych" może być przez nas odbieranych tak samo, bo mózg ich nie odróżnia. To zjawisko nazywa się efektem psychoakustycznym i jest podstawą kompresji mp3.
Ale jeśli puścimy dźwięk od tyłu, to efekt psychoakustyczny zadziała inaczej i możemy zacząć odróżniać dane kawałki.
Dźwięk odtwarzany z gramofonu i mp3-ki może brzmieć tak samo, ale jeśli puścimy oba sample od tyłu, to będą brzmiały różnie, bo są inne na poziomie fizycznym.

Nie wspominając już o tym, że podczas kręcenia płytą do tyłu dzieją się inne zjawiska - igła może jakoś specjalnie chodzić po płycie i generować dodatkowe dźwięki, które przyczyniają się do zwiększenia czytelności przekazu.
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

Offline TC

  • Moderator
  • Steward
  • *
  • Wiadomości: 6 015
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wylogowany
Odp: Stairway to Heaven od tyłu :)
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 15, 2010, 04:15:13 pm »
Cytuj
Tekst "do przodu" jest śpiewany dziwnie (i jest w ogóle dziwny), żeby tekst "od tyłu" brzmiał dobrze i miał sen
W jakim sensie dziwny? Sugerowałeś, że tekst "od przodu" nie ma sensu, co jest w gruncie rzeczy nie prawdą.
Zresztą, czy potrafisz wyjaśnić jak sprawa wygląda na prawdę? Wiesz, teoria, że LZ nagrali Schody do Nieba tak, by po puszczeniu piosenki od tyłu można było odkryć drugi tekst? Wprowadzenie czegoś takiego w życie jest praktycznie niemożliwe (chyba że najpierw napisali tekst od tyłu, a potem odkryli, że po odwróceniu go wychodzi drugi tekst.).
Zresztą, od tyłu Schody do Nieba brzmią jak zwykły kawałek po odwróceniu go - to znaczy bełkot, i tylko czasami można wyłapać coś, co brzmi jak normalne słowo. Aczkolwiek ten fragment o słodkim szatanie, i 666 brzmi coś... dziwnie, jednak nie jestem w stanie powiedzieć, czy to są faktycznie te słowa, czy też może coś, co przypadkiem brzmi jak te słowa.
Gdzieś czytałem, że tekst tej piosenki powstał na haju, co by wykluczało teorię, z celowym ukryciu szatańskiego przesłania.
A co do różnicy pomiędzy mp3, winylami masz rację, z tym, że to tylko teoria, nie wiemy jak brzmią w praktyce Schody do Nieba puszczone od tyłu przy pomocy gramofonu. Podejrzewam, że może to być mit wymyślony przez fanów tej teorii, w końcu mało kto ma zarówno ten utwór na Winylu, jak i sam gramofon, przez co ciężko jest to zweryfikować prawdziwość tej teorii.
Btw. Może jednak ktoś nagrał Stairway to Heaven puszczone od tyłu na gramofonie, i wpuścił to do sieci? ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2010, 04:26:28 pm wysłana przez TC »
RIP Gildio...

Offline haael

  • Asesor
  • ******
  • Wiadomości: 9 996
  • Total likes: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polska polska nie ciapolska.
Odp: Stairway to Heaven od tyłu :)
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 15, 2010, 05:58:35 pm »
Cytuj
W jakim sensie dziwny?
Jakby to określić... dadaistyczny. Wygląda na przypadkowy zlepek słów, niby poprawny gramatycznie, ale nijak nie widzę w nim treści.

Po drugie, akcenty są rozłożone źle. Język angielski ma swoje prawa akcentowania wyrazów i w tej piosence one są złamane.

Po trzecie, są fragmenty, które wskazują na ukryty sens. ("Sometimes words have two meanings."; "If you listen very hard, the tune will come to you at last."; "There are two paths you can go.")

Cytuj
Sugerowałeś, że tekst "od przodu" nie ma sensu, co jest w gruncie rzeczy nie prawdą.
Tak? No to spróbuj mi wyjaśnić, co autor miał na myśli w tym fragmencie o "krzątaninie w żywopłocie". Czy chodzi tu o wszy łonowe :)?

Cytuj
Wprowadzenie czegoś takiego w życie jest praktycznie niemożliwe (chyba że najpierw napisali tekst od tyłu, a potem odkryli, że po odwróceniu go wychodzi drugi tekst.).
To jest drugi problem. Ale najpierw musimy ustalić, czy ten tekst od tyłu w ogóle tam jest. Bo jeżeli go nie ma, to nie ma sensu zastanawiać się, skąd się wziął.

Cytuj
A co do różnicy pomiędzy mp3, winylami masz rację, z tym, że to tylko teoria, nie wiemy jak brzmią w praktyce Schody do Nieba puszczone od tyłu przy pomocy gramofonu. Podejrzewam, że może to być mit wymyślony przez fanów tej teorii, w końcu mało kto ma zarówno ten utwór na Winylu, jak i sam gramofon, przez co ciężko jest to zweryfikować prawdziwość tej teorii.
:neutral: :neutral: :neutral:
Mogę Cię zapewnić, że przed wynalezieniem kompresji mp3 znacznie więcej osób wiedziało, jak brzmią StH puszczone od tyłu na gramofonie, niż po komputerowym odwróceniu sampla.
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

Offline TC

  • Moderator
  • Steward
  • *
  • Wiadomości: 6 015
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wylogowany
Odp: Stairway to Heaven od tyłu :)
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 15, 2010, 07:08:51 pm »
Cytuj
Jakby to określić... dadaistyczny. Wygląda na przypadkowy zlepek słów, niby poprawny gramatycznie, ale nijak nie widzę w nim treści.
Heh, może właśnie o to chodzi, że jest to dadaizm? ;) Zresztą, w muzyce rockowej (i nie tylko) teksty utworów często nie mają sensu, to takie śpiewanie dla samego śpiewania.

Cytuj
"Sometimes words have two meanings."
Ten cytat nie jest dowodem na to, że piosenka posiada swoje drugie, szatańskie  dno, które słychać dopiero od tyłu.

Cytuj
"There are two paths you can go.")
Według oficjalnej wersji tekst utworu mówi o podejmowaniu wyborów w życiu, ten cytat nawiązuje do tej interpretacji.

Cytuj
Tak? No to spróbuj mi wyjaśnić, co autor miał na myśli w tym fragmencie o "krzątaninie w żywopłocie". Czy chodzi tu o wszy łonowe Smile?
Heh, nie wiem co poeta miał na myśli, zresztą jakie to ma znaczenie?


Cytuj
To jest drugi problem. Ale najpierw musimy ustalić, czy ten tekst od tyłu w ogóle tam jest. Bo jeżeli go nie ma, to nie ma sensu zastanawiać się, skąd się wziął.
Tu się zgodzę. A jakie jest twoje zdanie na ten temat Haaelu? :)

Cytuj
Mogę Cię zapewnić, że przed wynalezieniem kompresji mp3 znacznie więcej osób wiedziało, jak brzmią StH puszczone od tyłu na gramofonie, niż po komputerowym odwróceniu sampla.
Fakt, przesadziłem trochę, jednak nawet wtedy Ci którzy wierzą w te szatańskie przesłanie nie udowodnili jednoznacznie, że ono na 100% istnieje.


The Truth about Stairway to Heaven backwards

Wygląda na to, że nawet w dowolnym wykonaniu fragment o 666 i słodkim szatanie brzmi tak samo...  ;-)

Swoją drogą, o ile 666 słychać dość wyraźnie, to słowo satan brzmi bardzo dziwnie... ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2010, 07:30:20 pm wysłana przez TC »
RIP Gildio...

Offline haael

  • Asesor
  • ******
  • Wiadomości: 9 996
  • Total likes: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polska polska nie ciapolska.
Odp: Stairway to Heaven od tyłu :)
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 15, 2010, 07:40:30 pm »
Cytuj
Heh, nie wiem co poeta miał na myśli, zresztą jakie to ma znaczenie?
Powiedziałeś, że tekst "do przodu" ma sens. No to ja pytam - jaki?
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

Offline TC

  • Moderator
  • Steward
  • *
  • Wiadomości: 6 015
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wylogowany
Odp: Stairway to Heaven od tyłu :)
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 15, 2010, 07:59:02 pm »
To wie tylko jego autor ;)
Wielkim fanem LZ nie jestem, nigdy nie analizowałem i nie interpretowałem schodów do Nieba. Lepiej spytaj się jakiegoś fana.  ;-)

Btw. Znalazłem dziś teorię, że ludzka podświadomość ponoć potrafi kodować różne przekazy w naszych komunikatach werbalnych, które można usłyszeć tylko wtedy, gdy posłuchamy to od tyłu



Cytuj
Jeżeli ludzka mowa zostanie nagrana i odtworzona od tyłu, pomiędzy bełkotem w regularnych interwałach słychać bardzo wyraźne oświadczenia. Oświadczenia te zazwyczaj ograniczają się do krótkich zdań i prawie zawsze są powiązane z tym, co jest mówione normalnie "do przodu", jest to fakt i najprawdopodobniej jest to naturalna część naszego procesu mówienia..

Pionier i od dwudziestu lat weteran na tym polu, David John Oates, australijczyk, opisuje wsteczną mowę, jako inną formę międzyludzkich interakcji. Utrzymuje, że język ludzki jest dwupoziomowy, w przód i w tył. Ludzki mózg konstruuje dźwięki mowy, formuje je w taki sposób, że można odebrać dwie wiadomości naraz. Jedną "do przodu", która jest wynikiem mowy świadomej i drugą "od tyłu", co z kolei, jest wynikiem podświadomości.

Odkrycie tego niesie ze sobą wielką korzyść. Mowa może być wykorzystana jako swego rodzaju wykrywacz kłamstw. Gdy mówi się normalnie i zostanie wypowiedziane kłamstwo, w mowie odwróconej zostanie wypowiedziana prawda przez podświadomość.

Zaznaczę jeszcze, że w Stanach Zjednoczonych zdarzały się przypadki wykorzystania odwróconej mowy w dochodzeniach kryminalnych.

I na co tyle szumu??
Cytat z forum http://www.paranormalne.pl/
Może w ten sposób powstał ukryty przekaz Schodów? Tak na prawdę jeszcze nie wiele wiemy o potędze podświadomości. Dodam jeszcze, że Ponoć LZ fascynowali się ezoteryką/okultyzmem.
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2010, 08:11:19 pm wysłana przez TC »
RIP Gildio...

Offline haael

  • Asesor
  • ******
  • Wiadomości: 9 996
  • Total likes: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polska polska nie ciapolska.
Odp: Stairway to Heaven od tyłu :)
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 15, 2010, 08:41:41 pm »
Cytuj
Btw. Znalazłem dziś teorię, że ludzka podświadomość ponoć potrafi kodować różne przekazy w naszych komunikatach werbalnych, które można usłyszeć tylko wtedy, gdy posłuchamy to od tyłu
Słuchałem różnych piosenek od tyłu, polskich i angielskich i w wielu z nich słychać jakieś słowa, ale żaden taki tekst nie ma sensu, w odróżnieniu od StH. Jako rzekłem, StH od tyłu ma więcej sensu, niż od przodu.
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

Offline TC

  • Moderator
  • Steward
  • *
  • Wiadomości: 6 015
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wylogowany
Odp: Stairway to Heaven od tyłu :)
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 15, 2010, 08:43:08 pm »
Czyżby?

Cytuj
1. Led Zeppelin - Stairway to Heaven

Puszczony od tyłu tekst jaki został tam przedstawiony nie ma żadnego większego sensu i jest napisany kompletnie nie gramatycznie.

Oto tłumaczenie do którego doszliśmy razem z moim lubym. :

Oh, to do mojego słodkiego szatana ( to zdanie jest najlogiczniejsze)
Tego, którego mała ścieżka zasmuciłaby mnie, którego siłą jest szatan.
Da tym z nim 666, była mała szopa gdzie sprawiał, że cierpieliśmy, smutny szatan

Bez komentarza ....

 ;-)
RIP Gildio...

Offline haael

  • Asesor
  • ******
  • Wiadomości: 9 996
  • Total likes: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polska polska nie ciapolska.
Odp: Stairway to Heaven od tyłu :)
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 15, 2010, 09:14:15 pm »
Cytuj
Czyżby?
Omg, google translator przetłumaczyłby to lepiej.

Moja próba:
Do mojego słodkiego szatana:
Mała ścieżka Tego Drugiego
uczyniłaby mnie smutnym.
Tego, którego siłą jest wiara.
On da tym, którzy są z nim 666.
A wszyscy źli głupcy
wiedzą, że On uczynił nas
smutnymi i cierpiącymi.
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

Offline TC

  • Moderator
  • Steward
  • *
  • Wiadomości: 6 015
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wylogowany
Odp: Stairway to Heaven od tyłu :)
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 16, 2010, 03:17:17 pm »
http://doza.o2.pl/?s=4097&t=9841

Fajny artykuł o Backmaskingu i mowie wstecznej  ;-)
Haaelu, na prawdę jesteś o tym przekonany, że Schody Do Nieba na prawdę ma ją swoje drugie, sztańskie oblicze?  :)
RIP Gildio...

Offline Radan

Odp: Stairway to Heaven od tyłu :)
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 16, 2010, 08:45:54 pm »
Przecież Haael cały czas tego sensownie dowodzi.

TC, najpierw napisałeś, że ta piosenka śpiewana "normalnie" ma sens. A na pytanie jaki, napisałeś, że to wie tylko autor. No przecież to nie jest poważny sposób dyskutowania :roll:.

Offline Idaan

Odp: Stairway to Heaven od tyłu :)
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 11, 2010, 10:15:39 pm »
A nawet w jeśli ten tekst tam jest, to co z tego? Wysłuchanie go nie otwiera drzwi do innego wymiaru, a sam w sobie też szczytem sensowności nie jest. Wątpię, żeby akurat LZ byli jakimiś wielkimi czcicielami Szatana, najgorsze rzeczy jakich się dopuścili w życiu to pisanie grafomańskich muzycznych fanfików Władcy Pierścieni i masturbowanie swojej groupie przy użyciu żywej ryby.

Co do zaś braku sensu w puszczonych od tyłu tekstach innych piosenek, w "Another one bites the dust" całkiem wyraźnie słychać "It's fun to smoke marijuana" chociaż wątpię żeby było to zamierzone. Była kiedyś nawet cała strona z backmaskowanymi nagraniami różnych piosenek, ale teraz usunęli ją z poprzedniego adresu.

Offline TC

  • Moderator
  • Steward
  • *
  • Wiadomości: 6 015
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wylogowany
Odp: Stairway to Heaven od tyłu :)
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 12, 2010, 07:24:59 am »
http://jeffmilner.com/backmasking.htm

Tutaj macie fragmenty piosenek od tyłu...  ;-)
RIP Gildio...

 

anything