Autor Wątek: Twój Vincent  (Przeczytany 3796 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ribald

Twój Vincent
« dnia: Październik 15, 2017, 12:51:13 pm »

Film trudny do ujęcia w jakiejkolwiek skali ocen, ale jeśli komuś nie chce się czytać dalej, to powiem tylko, że WARTO, WARTO, PO TRZYKROĆ WARTO :) Nawet jeśli jesteś fanboyem Gauguina albo hoolsem Maneta - zobacz!


A skoro po trzykroć to niech będą trzy myśli:


1) Sam film jest po prostu bardzo dobry per se. Mimo że nie jestem ani wielkim koneserem malarstwa ani nie wgłębiałem się nigdy w biografię Van Gogha, to przedstawiona historia bardzo mnie zaciekawiła. Nie jest łatwo zrobić dobry film o artyście (z "malarskich" polecam jeszcze "Pana Turnera" z 2014 r. z genialnym Timothy Spallem), a tutaj przede wszystkim przyjęto ciekawą perspektywę. Sam Vincent pojawia się tylko w retrospekcjach, a akcja kręci się wokół swoistego śledztwa w sprawie ostatnich tygodni jego życia i wreszcie tragicznej śmierci. Mamy zatem zręczne granie motywami samotności artysty z problemami psychicznymi i odrzucenia go przez "normalne" społeczeństwo. Mamy pokazanie trudności w dojściu do "obiektywnej" prawdy (co komuś ładnie skojarzyło się z "Rashômonem" Kurosawy). Mamy strasznie smutną biografię Van Gogha pokazaną oczywiście nie w sposób optymistyczny, ale z wrażliwością i czułością wobec głównego bohatera i ludzi, z którymi los go zetknął.


2) Natomiast to co zrobiono w wymiarze realizacyjnym filmu, to absolutne MISTRZOSTWO ŚWIATA. Na efekt końcowy patrzy się z rozdziawionymi ustami, otwierającymi się jeszcze szerzej gdy obejrzy się jakikolwiek film o kulisach produkcji, rozmachu z jakim ją podjęto, pietyzmu i artystycznej obsesji twórców (w dobrym znaczeniu tego słowa). Ten film to pięknie napisany grimuar magii kina i trudno nie dać się oczarować :)
O powstawaniu Vincenta na przykład tutaj:

3) Muzyka. Wspaniała ścieżka dźwiękowa autorstwa Clinta Mansella, a jako wisienka na torcie piosenka lecąca przy napisach końcowych (nie podnoście się zbyt wcześnie z krzeseł:) - https://www.youtube.com/watch


3,5) Jerome Flynn (aka Bronn z GoT) wybijający się ponad resztę bardzo dobrej skądinąd obsady. Szkoda, że kino odkryło go tak późno.
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline karolem

Odp: Twój Vincent
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 29, 2018, 09:25:56 pm »

dużo bym dał by go zobaczyć na dużym ekranie, sądzę że wygląda to niesamowicie,
niestety u mnie kina grały go bardzo krótko,
teraz już chyba zostaje nielegalne źródło, lub czekanie jeszcze z pół roku jak kupi go cyfra lub Hbo
http://www.citymodelagency.com
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2018, 10:31:42 am wysłana przez karolem »

Offline Oilnato

Odp: Twój Vincent
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 24, 2018, 03:41:07 am »
I'm sure these are exactly my requirements.