trawa

Autor Wątek: Komiksowa Top Lista - rok 2009  (Przeczytany 18898 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Death

Odp: Komiksowa Top Lista - rok 2009
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 02, 2010, 11:51:56 am »
Ale my tu nie mówimy, przynajmniej ja i xionc, co każdy z nas osobiście uważa za lepsze czy gorsze ale komentujemy wyniki. Rzecz obiektywną i podaną na tacy. Każdy sobie może wywnioskować po Twojej liście co ci się bardziej podobało a co nie.

Ja też piszę ogólnie (i przy okazji podałem co mi się akurat bardziej podobało od "hitów"). Chodziło tylko o to, że czasem coś jest czyimś hitem  jeszcze przed przeczytaniem a to że komiks jest gruby i chwalony ma czasem wpływ na odbiór dzieła.
Nie lekceważ wpływu, wizualnej potęgi (czyli grubości) komiksu na psychikę potencjalnego czytelnika  :)
Nie twierdzę, że Blankets czy From Hell by nie wygrały, gdyby nie ta objetość i wcześniejsze lansowanie na forum. Twierdzę jedynie, że stąd się wzięła ta "niby" dominacja. Dominacji i ogromnej przewagi mogłoby nie być gdyby nie sugerowanie pewnych hitów na forum. W tym roku się to w końcu ładnie wyrównało, świetnych komiksów było w tym roku kilkadziesiąt. Było pełno tak zwanych hitów a nie jeden, ludzie chyba dojrzeli do tego żeby mieć swoje zdanie. Naprawdę świetny rok.

...a i tak wygrał znowu grubas od Timofa  ;-)

Ja akceptuję plus insynuuję, że właśnie taka definicja hitu czyni szkody w rankingach. :)

Zaraz tam szkody...to tylko zabawa, szkody niewielkie ;-)
Dobra idę liczyć top 20 dekady... :neutral:

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Komiksowa Top Lista - rok 2009
« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 02, 2010, 12:05:24 pm »
Ale ten szum na forum nie bierze sie znikad, tylko wlasnie z wartosci komiksow. Essentiale Mandragory tez byly grube i gdzie byly w rankingach?

Co do szkod w rankingach to sie nie zgadzam. :) Jesli chce sprawdzic glosy kogos kto jest dla mnie miarodajny, to moge poczytac jego osobisty ranking. W przypadku hitow chodzi o wynik mozliwie obiektywny, dlatego sumuje sie takie nieobiektywne rankingi i wychodzi cos co ma szerszy sens.

Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - rok 2009
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 02, 2010, 12:26:34 pm »

Nie twierdzę, że Blankets czy From Hell by nie wygrały, gdyby nie ta objetość i wcześniejsze lansowanie na forum. Twierdzę jedynie, że stąd się wzięła ta "niby" dominacja. Dominacji i ogromnej przewagi mogłoby nie być gdyby nie sugerowanie pewnych hitów na forum. W tym roku się to w końcu ładnie wyrównało, świetnych komiksów było w tym roku kilkadziesiąt. Było pełno tak zwanych hitów a nie jeden, ludzie chyba dojrzeli do tego żeby mieć swoje zdanie. Naprawdę świetny rok.

...a i tak wygrał znowu grubas od Timofa  ;-)


A ja twierdzę, że to jest chybione twierdzenie. :) Nie było żadnego PR czy lansu na forum za określonymi tytułami, a przynajmniej nic takiego nie dostrzegłem. A jestem tu od dosyć dawna. Po drugie od 2005 r., jak powinieneś wiedzieć, znacznie ograniczono wydawanie pojedynczych albumów na rzecz integrali i to utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Trudno więc nie głosować na "grubasy" skoro znakomita większość komiksów jest objętościowo gruba.

Poza tym, wedle Twojej teorii komiksy takie jak "Feralny Major" czy "Azyl Arkham" powinny być wysoko, tymczasem w podsumowaniu za 2005 zajęły odpowiednio dopiero 6. i 5. miejsce. Rok później   opasłe tomiszcza jak "Sambre", "Incal" zajęły jeszcze dalsze miejsca.

Hit, szlagier, przebój - to rzecz obiektywna, wyróżniająca się na tle innych. W przypadku forumowych list wyróżniająca się ze względu na popularność wśród forumowiczów. Jak pisałem, możliwe że wyrównanie w czołówce spowodowane jest dużą ilością dobrych komiksów ale niekoniecznie. Np. w mojej ocenie rok 2009 r. był słabszy od poprzednich.

Cytuj
...a i tak wygrał znowu grubas od Timofa  Wink
Pewnie to na skutek forumowego lansu.  ;-)

Offline 4-staczterdzieściicztery

Odp: Komiksowa Top Lista - rok 2009
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 02, 2010, 07:33:17 pm »
Zeszły rok widzę inaczej niż Death, było dużo dobrych komiksów, ale brakowało mi albumu, który zdeklasowałby resztę. I wcale nie chodzi o bezkonkurencyjną grubość, czy ciężar. Umieszczam komiks na pierwszym miejscu listy jeśli naprawdę mi się spodobał, nie dlatego, że miał dużo stron do czytania, czy był lansowany.
A lans może często bardziej zaszkodzić niż pomóc, tworząc zbyt duże oczekiwania. Choćby "Łauma", naczytałem się takich określeń jak "komiks roku", samych najwyższych ocen, itd. Przeczytałem i się srogo rozczarowałem, mimo, że to dobry komiks jest, ale "lans" zrobił swoje.
"Życie to banda włóczących się razem komórek, mających wspólny cel."

 

anything