trawa

Autor Wątek: Bly-ray/DVD czym to się ... różni:)  (Przeczytany 10209 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Damia

Bly-ray/DVD czym to się ... różni:)
« dnia: Październik 22, 2009, 09:15:39 pm »
Jeloł
Czy ktoś mógłby mi w przystępny sposób wyjaśnić czym to się u licha różni?  Wchodzę na stronę np. takiego TIM Film Studio i drgawek dostaję.

" DANE TECHNICZNE BD:
DVD9
Region B
Czas trwania: 96 minut
Obraz: 1080p, 16:9, 1.85:1
Ścieżka dźwiękowa: polska dd 5.1 lektor, angielska dd 5.1 + DTS HD 5.1
Napisy:  polskie"

 
Co to jest BD? Skoro to Blu ray, to czemu DVD9? Obraz 1080p? Przy Blu ray są inne formaty niż przy DVD? No i jeszcze przy niektórych filmach piszą o BD 50

Help ;(
Czyj to trup, kto go zabił i dlaczego ja mam go chować pod łóżkiem?"

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Odp: Bly-ray/DVD czym to się ... różni:)
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 23, 2009, 07:21:25 am »
Jeloł.... khem, witaj.


Za Wiki - Blu-ray
Masz tam wyjaśnione niewporost "BD 50" (cyfra zależy od pojemności)

Nie rozumiem pytania odnośnie 1080p - na Blu-ray zazwyczaj jest full HD.

Co do samego opisu filmu to nie pomogę - może to po prostu ignorancja osoby tworzącej opis. Podejrzewam, że te "DVD9" jest omyłką w danych.

Offline Jaden Kast

Odp: Bly-ray/DVD czym to się ... różni:)
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 23, 2009, 01:45:28 pm »
Obraz 1080p? Przy Blu ray są inne formaty niż przy DVD?

1080p to skrótowa nazwa rozdzielczości 1920×1080. Litera 'p' oznacza skan progresywny, polegający na całościowym skanowaniu i wyświetlaniu obrazu, w przeciwieństwie do rozdzielczości z literą 'i' oznaczającej przeplot (skanowanie międzyliniowe). Przeplot polega na wyświetlaniu na przemian nieparzystych i parzystych linii tworzących obraz. Oczywiście jest to proces na tyle szybki, że nie widać go gołym okiem.Widać go za to oglądając nagrany przez kamerę obraz, szczególnie starszych, telewizorów.

Nie miałem sam okazji oglądania 1080i i 1080p w działaniu, więc nie mogę mieć pewności o tym na ile lepiej widać poprawę jakości obrazu, ale na pewno jakaś jest.

"Dei Kobol una apita uthoukarana
Ukthea mavatha gaman kerimuta
Obe satharane mua osavathamanabanta
Api obata yagnya karama "

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Odp: Bly-ray/DVD czym to się ... różni:)
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 23, 2009, 01:53:01 pm »
Nie mam sokolego wzroku i szczerze mówiąc nie widziałem rzucającej się w oczy różnicy między obrazem z przeplotami a obrazem bez przeplotów w rozdzielczości 1080.

Offline Damia

Odp: Bly-ray/DVD czym to się ... różni:)
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 23, 2009, 10:37:26 pm »
może to po prostu ignorancja osoby tworzącej opis.

Mam nadzieję, że nie. W końcu to cytat ze strony dystrybutora dvd i blu-ray ;> Biorę informację od nich, gdy wrzucam info o wydaniach do Gildii DVD. W chwili obecnej większość dystrybutorów wprowadza na rynek równocześnie DVD i Blu-ray. Chodzi o to, że przecież skądś muszę brać dane. Najbardziej oczywistym wyborem będzie dystrybutor. Jeśli oni coś spaprają w opisie technicznym, a ja to "przedrukuje" na naszym portalu, to będę tak samo winna, nie sądzisz;>?

Czytałam opis na Wiki. Rozumiem, że jest różnica w zapisie. Inne pojemności, więcej niż jedna czy dwie warstwy. Najbardziej widoczna różnica (od DVD) to ścieżka dźwiękowa i to też zazwyczaj tylko oryginalna. Pozostałe są w DD 5.1. Mogę tylko założyć, że opisu DVD9 użyto do zaznaczenia płyty dwuwarstwowej. Nie wymyślono jeszcze znaczników dla blu-ray ;>?

Czy jest jeszcze coś na co powinnam zwrócić uwagę? Różnice wydaja się być niewielkie. Jeśli pominąć kwestie kolorów lasera (zupełnie obojętne dla daltonistów ;p) i pojemności płyty, to całe halo rozchodzi się tylko o dźwięk. To mało przekonujący powód by wymienić kolekcje 400-500 filmów;>

Czyj to trup, kto go zabił i dlaczego ja mam go chować pod łóżkiem?"

Offline Jaden Kast

Odp: Bly-ray/DVD czym to się ... różni:)
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 24, 2009, 10:26:48 am »
Damia wymieniać całej kolekcji się nie opłaca, ale gdy odtwarzacze/napędy BD zejdą do cen 200-250 zł na pewno będzie warto je kupić. Różnica między DVD a Blu-ray jest w jakości obrazu. Te wspomniane przeze mnie 1080p i 1080i to różnice w parametrach telewizorów przy odtwarzaniu w jakości HD (a są jeszcze 720p i 720i). Wydaje mi się, że wszystkie filmy na BD są nagrywane w 1080p, ale rozdzielczość ich wyświetlania zależy potem od możliwości technicznych używanego sprzętu.

"Dei Kobol una apita uthoukarana
Ukthea mavatha gaman kerimuta
Obe satharane mua osavathamanabanta
Api obata yagnya karama "

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Odp: Bly-ray/DVD czym to się ... różni:)
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 24, 2009, 12:52:03 pm »
Telewizory mają zazwyczaj już 1080p. Nie spotkałem szczerze mówiąc nowego TV z rozdzielczością "i" - ona wynika  z czego innego. 1080i (z przeplotami) to rozdzielczość TV cyfrowych z uwagi na ograniczenia w technologii przesyłu danych a nie z możliwości TV.

Offline Jaden Kast

Odp: Bly-ray/DVD czym to się ... różni:)
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 24, 2009, 07:25:51 pm »
Zdawało mi się, że widziałem jakieś TV z 1080i, ale wcale nie wykluczone, że były to jakieś laptopy czy inne urządzenia przenośne. Ekspertem w tej dziedzinie nie jestem, więc pewnie masz rację.

"Dei Kobol una apita uthoukarana
Ukthea mavatha gaman kerimuta
Obe satharane mua osavathamanabanta
Api obata yagnya karama "

Offline Damia

Odp: Bly-ray/DVD czym to się ... różni:)
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 24, 2009, 11:40:27 pm »
Damia wymieniać całej kolekcji się nie opłaca, ale gdy odtwarzacze/napędy BD zejdą do cen 200-250 zł na pewno będzie warto je kupić.

Mr. Jeden Kast :) Obawiam się, że obniżka ceny samego odtwarzacza nie na wiele się zda, bowiem jak sam zauważyłeś - wszystko zależny od posiadanego sprzętu. By korzystać w pełni z zalet filmów na blu-ray trzeba mieć porządny TV+zestaw głośników. Jeśli podliczysz wszystkie koszty takiego upgrade'u + wymiana kolekcji, to otrzymasz cenę samochodu dobrej klasy (jeśli nie wyższej). Pozostaje jeszcze kwestia pomieszczenia, w którym z w/w uroków chcesz korzystać. Nie mam może w tej kwestii dużego doświadczenia, ale standardowe blokowe mieszkanie i np 7-mio kanałowy dźwięk, jakoś mi do siebie nie pasują. Mam na myśli kino domowe, a nie kilka głośników podpiętych do kompa (trudno coś takiego nazwać kinem;>)

Natomiast rozgryzłam kwestię znaczników warstw :) W DVD mamy DVD5 i DVD9. Analogicznie 25GB to jednowarstwowa płyta, a 50 GB - dwuwarstwowa. Nazwa nie mówi, więc tylko o pojemności płyty, ale również o tym ile ma warstw. Przynajmniej taki wyciągnęłam wniosek po przeczytaniu tego artykułu:
http://www.medialider.pl/porady-i-artykuly/29/Co_kazdy_czlowiek_wiedziec_powinien_o_plytach_Bluray_HD_DVD
Jeśli jest zły - to będę wdzięczna za wyprowadzenie z błędu :)

Natomiast nadal niezrozumiały pozostaje dla mnie zapis danych obrazu (przykład z mojego pierwszego posta). 1080p to rozdzielczość, podczas gdy 16:9 i 1.85:1 to proporcje w jakich obraz jest wyświetlany. To są dwie rożne miary ... tak mi się zdaje.
Czyj to trup, kto go zabił i dlaczego ja mam go chować pod łóżkiem?"

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Odp: Bly-ray/DVD czym to się ... różni:)
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 25, 2009, 08:25:00 am »
Ciut pogdybam, bo specem nie jestem.

To nie są rozdzielczości, a stosunek jednego boku obrazu do drugiego (proporcje, jak sama napisałaś) i obie są w Full HD - czyli 1080. Po prostu przy 16:9 (1.78:1) nie będziesz miała czarnych pasów u góry i dołu ekranu, a przy 1.85:1 będziesz takie pasy miała (mówimy o wyświetlaniu obrazu na TV z full HD czyli w rozdzielczości 1920x1080) - oba formaty będą miały w poziomie 1920, ale 16:9 będzie miało w pionie 1080 a 1,85:1 tylko ~1038.

Tak przynajmniej mi się wydaje ;)