Autor Wątek: Jiro Taniguchi  (Przeczytany 104361 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nightmare in My Head

Odp: Jiro Taniguchi
« Odpowiedź #90 dnia: Grudzień 02, 2014, 08:28:43 pm »
Tanczacy z wilkami rasistowski  :shock: :???: ??: . Ja chyba inny film ogladalem. To samo dotyczy ostatniego samuraja.
pzdr


http://en.wikipedia.org/wiki/White_savior_narrative_in_film
http://feministfilm.tumblr.com/post/6608112156/a-brief-list-and-analysis-of-white-savior-films


Cytuj
Zawsze można zgłosić do Nigdy Więcej, aby zakazali sprzedaży

[/size]
[/size]Po co? Nie chcę zakazywania czegoś, co mi się nie podoba. Chce tylko by ludzie byli świadomi dlaczego mi się nie podoba i jakie są z tym problemy.
[/size]
[/size]
Cytuj
Gdzie Ty tam widzisz rasizm to ja naprawdę nie wiem...

[/size]
[/size]Bo jedyna różnica między tym a typowym White Savior jest taka, że "Savior" jest Japończykiem. Ale to dalej jeden z bardziej otwartych przykładów o tym jak to kultura autora jest lepsza od "dzikusów" i kompletny brak szacunku dla Rdzennych Amerykanów. Bo zdaniem Taniguchiego Siedzący Byk wygrał z Custerem nie dlatego, że miał przewagę liczebną, jego ludzie siali spustoszenie łukami i walczył ze skończonym kretynem dowodzącym nieprzygotowaną armią. Nie, zdaniem Taniguchiego wygrał bo dwóch Japończyków nauczyło jego ludzi Juji-tsu. I dali im japońskie łuki, bo do diabła z tym, że Rdzenni Amerykanie używali ich od epoki kamienia i mieli czas doprowadzić soje łuki do perfekcji w tym, do czego ich potrzebowali, trzeba pokazać wyższość rasy autora, bo tak.

Offline adro

Odp: Jiro Taniguchi
« Odpowiedź #91 dnia: Grudzień 02, 2014, 08:46:42 pm »
Sluchaj, czy Ty serio uwazasz, ze Tanczacy z wilkami i Ostatni samuraj to sa filmy rasistowskie
ale tak powaznie pytam, abstrahujac od tych bzdur z wikipedii
pzdr
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline Nightmare in My Head

Odp: Jiro Taniguchi
« Odpowiedź #92 dnia: Grudzień 02, 2014, 10:50:25 pm »
Tak, to filmy o tym jak biały Tom Cruise ratuje ludzi innego koloru skóry bo sami najwidoczniej są za głupi by to zrobić i o tym jak biały Tom Cruise staje się w mgnieniu oka lepszy w ich kulturze i sposobie życia niż oni zdołali być przez całe życie.

Offline graves

Odp: Jiro Taniguchi
« Odpowiedź #93 dnia: Grudzień 03, 2014, 09:41:58 pm »
Tak, to filmy o tym jak biały Tom Cruise ratuje ludzi innego koloru skóry bo sami najwidoczniej są za głupi by to zrobić i o tym jak biały Tom Cruise staje się w mgnieniu oka lepszy w ich kulturze i sposobie życia niż oni zdołali być przez całe życie.
W takim razie, potrzebny tu raczej psychiatra. Sama rozmowa nie wystarczy. :wink:
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline adro

Odp: Jiro Taniguchi
« Odpowiedź #94 dnia: Grudzień 03, 2014, 11:04:38 pm »
Wiesz co Nightmare wez obejrzyj jeszcze raz ostatniego samuraja i tanczacego. Wtedy zorientujesz sie kto kogo ratuje i dojrzysz bezsens swojego rozumowania. :smile: . Kogo uratowal tom cruise, czy Ty w ogole ogladales te filmy
Kiedy Cruise stal sie lepszy od samurajow, skad takie wnioski  :?:
Czy przemiana Cruise'a byla taka nagla ?
Taki tanczacy z wilkami to jest wlasnie przyklad filmu, ktory ucieka jak najdalej od rasistowskiego stereotypu indianin=dzikus(ten stereotyp jest obecny w calej masie westernow). Tam jest obopolna wymiana i to wlasnie indianie ratuja Dunbara. Tak samo Cruise dzieki kulturze samurajow zaczyna powoli dochodzic do siebie. Czy w tym momencie nazwiesz Indian i Japonczykow rasistami.  jesli pomoge na ulicy czarnoskoremu, to stane sie wg Twojego rozumowania rasista, zaiste przedziwne rozumowanie :???: 
Czyli misjonarzy na czarnym ladzie i wszelkie organizacje charytatywne, ktore dzialaja w afryce tez mozna podciagnac pod kategorie "rasisci"WOW
pzdr
 
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline 4-staczterdzieściicztery

Odp: Jiro Taniguchi
« Odpowiedź #95 dnia: Wrzesień 27, 2015, 02:55:34 pm »
"Samotny smakosz", bardzo się nakręciłem na tą pozycje, ale niestety nie warto było.
Niby coś można się dowiedzieć o kuchni japońskiej, ale niezbyt wiele jeśli nie zna się wielu składników.
Bohater niestety nudny, a kolejne historie bardzo monotonne.
Rysunki to oczywiście klasa sama w sobie, ale i tak spore rozczarowanie.
"Życie to banda włóczących się razem komórek, mających wspólny cel."

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Jiro Taniguchi
« Odpowiedź #96 dnia: Luty 11, 2017, 10:57:35 pm »
Bardzo smutna wiadomość z Japonii.
http://www.bbc.com/news/entertainment-arts-38947130

Taniguchi był taki współczesny. Zakładałem, że jeszcze długo nie przyjdzie jego pora.
Brak mi ostatnio jego mangi...
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline vivaadeal

Odp: Jiro Taniguchi
« Odpowiedź #97 dnia: Marzec 31, 2017, 01:00:49 pm »
Na stronie Szuflada.net ukazał się spory tekst wspominkowy na temat Jiro Taniguchiego:

http://szuflada.net/pozegnanie-mistrza-jiro-taniguchi-14-sierpnia-1947-11-lutego-2017/

Offline absolutnie

Odp: Jiro Taniguchi
« Odpowiedź #98 dnia: Maj 24, 2017, 10:31:43 pm »
Podczas panelu wydawców Radosław Bolałek obiecał, że Hanami wyda kolejne komiksy Taniguchiego.
Czekam niecierpliwie.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Jiro Taniguchi
« Odpowiedź #99 dnia: Listopad 08, 2017, 01:24:47 pm »
Spełniając swoją obietnicę złożoną po śmierci Taniguchiego Hanami wydało "Idącego człowieka" - jeden z jego najsłynniejszych tytułów, ceniony zwłaszcza w Japonii.
Nie spotkałem się nigdy z komiksem, który lepiej odpowiadałby estetyce, czy raczej filozofii Ukiyo-e. Postać (w gruncie rzeczy anonimowa - nie znamy jego imienia, nazwiska, zawodu, wieku itd.) wychodzi z domu i podąża w jakimś kierunku. Wieje wiatr, pojawia się jakieś zwierzę, wymieniane są uprzejmości ze spotkanym przechodniem... Nic się nie dzieje. A zarazem cyka jakiś kosmiczny zegar.
Z tych kilkunastu sytuacji możemy zbudować sobie jakąś charakterystykę tytułowej postaci (i jego żony, a może siostry?), ale w zasadzie nie musimy. Równie dobrze możemy tylko kontemplować estetykę krajobrazów, sposoby przedstawienia przyrody w ruchu, panującą wokoło ciszę i spokój.
Dla Europejczyka jest to więc komiks niemal eksperymentalny...

Dlatego z pewnym zakłopotaniem muszę wyznać, że zabrakło mi tu jednak choć odrobiny dramaturgii (której dopatrzyłem się nawet w "Samotnym smakoszu"!), jakiejś fabularnej spójni, jakiegoś zagrania na emocjach. "Idący człowiek" pozostaje dla mnie pięknym przedmiotem, ale nie zachwycił, nie porwał mnie tak jak (również bardzo przecież subtelne i kontemplacyjne) "Zoo zimą", czy "Odległa dzielnica".
Widocznie na Ukiyo-e w takim stężeniu jestem nie dość wrażliwy.
Dodam też, że zamieszczone w tomie trzy dodatkowe krótkie komiksy Taniguchiego rzekomo podobne do "Idącego człowieka" były moim zdaniem o wiele słabsze i w zasadzie zbędne.
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline pioma10

Odp: Jiro Taniguchi
« Odpowiedź #100 dnia: Listopad 11, 2017, 02:46:14 pm »
Z kolei w wydaniu Ponent Mon "The Walking Man" znajduje się dodatkowa historia, której nie ma w polskim wydaniu. Szkoda :(.

Offline Julek_

Odp: Jiro Taniguchi
« Odpowiedź #101 dnia: Luty 12, 2018, 08:59:40 pm »
Jeśli istnieje coś takiego jak "męska literatura komiksowa", to Taniguchi powinien być jej czołowym przedstawicielem. Większość z jego prac, które ukazały się na polskim rynku ("Ratownik", "Zoo zimą", "Wędrowiec z Tundry") traktuje o bardzo "samczych" tematach. Staroświecki heroizm w bardzo nieheroicznych czasach, dojrzewanie do pracy i miłości, zapisane w męskich genach zmaganie się z naturą.

W twórczości Taniguchiego zawsze imponowała mi odwaga. Autorska odwaga opowiadania o rzeczach prostych, ale ważnych. Zapuszczanie się na tereny dawno pozostawione przez literaturę wyższych lotów, znajdujące się obecnie okupacją opowieści spod znaku "Okruchów życia", łzawych melodramatów i nudnych telenowel, bezwstydnie grających na emocjach. I pośród dziesiątek, jeśli nie setek podobnych historii, jego mangi wciąż się wyróżniają. Szczerością, znakomitym zrozumieniem języka komiksowego i tym, że naprawdę dotykają czytelnika.

http://kolorowezeszyty.blogspot.com/2018/02/2375-wspomnienie-jiro-taniguchiego.html

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Jiro Taniguchi
« Odpowiedź #102 dnia: Wrzesień 16, 2018, 06:00:09 pm »
czy ktoś z Was dowiedział się jaki nowy komiks Taniguchiego ma zamiar wydać Hanami ?
na MFKiG mieli ogłosić.

Offline -gościu-

Odp: Jiro Taniguchi
« Odpowiedź #103 dnia: Wrzesień 16, 2018, 06:20:24 pm »

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Jiro Taniguchi
« Odpowiedź #104 dnia: Wrzesień 16, 2018, 06:29:31 pm »
up

wielkie dzięki za info !!!

 

anything