Autor Wątek: Demon's souls (ps3)  (Przeczytany 15521 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Harun

Demon's souls (ps3)
« dnia: Sierpień 21, 2009, 12:03:00 am »
No właśnie ciekaw jestem czy ktoś gra w tą gierkę. Ja po długich poszukiwaniach znalazłem ją wreszcie na pewnym znanym polskim portalu aukcyjnym (nazwy nie podam żeby nie było, że reklama). Jako że grę już dostałem podzielę się moimi wrażeniami po około 8 godzinkach z grą.

Zanim o samej grze kilka informacji wstępnych. DS jest grą wydaną w rejonie azjatyckim i ma 3 wydania (chińskie, koreańskie i japońskie) więc pudełko i instrukcja są w języku krzaczków, o ile wydanie japońskie jest tylko i wyłącznie krzaczkowe to chińskie i koreańskie posiada pełną lokalizację angielską (teksty i dialogi). Mnie osobiście trafiło się wydanie chińskie, które oprócz instrukcji w języku niezrozumiałym posiada angielską wkładkę która pozwala zaznajomić się z głównymi aspektami gameplayu.

Tak więc kwestie językowe mamy za sobą. Sama gra (jak by ktoś nie wiedział) to action RPG (podobne do diablo). Jest to więc gra na wskroś nie japońska ba po odpaleniu mamy nieodparte wrażenie że wcale nie gramy w produkcje z kraju kwitnącej wiśni. Ale do rzeczy. Fabuła gry nie jest może zbyt górnolotna. Opowiada historię pewnego królestwa, w którym król przegiął z szukaniem potęgi obudził demony, które następnie zniewoliły dusze mieszkańców krainy. Królestwo spowija mgła w którą kiedy się wejdzie już nigdy się niestety nie wyjdzie. Wielu śmiałków próbowało no i bla bla bla wszyscy wiemy co było dalej - no wreszcie śmiałek prowadzony przez gracza musiał wejść tą mgłę (tak się zastanawiam czemu zawsze ten śmiałek prowadzony przez gracza musi się znaleźć :D).

Po odpaleniu gry tworzymy naszego hiroła. można wybrać spośród kilku dostępnych klas (coś koło 8 jak dobrze policzyłem), są postacie czysto walczące i czysto magiczne no i klasy mieszane. Atrybuty startowe są zależne od klasy, na koniec zostaje nam stworzenie facjaty naszego hiroła i już możemy ruszać tłuc, palić i to tam jeszcze kto lubi z demonami robić. Dodam jeszcze że ja jako iż uznaje słuszne lanie żelazem po gębach ale wspierane magią wybrałem knighta (taki palladyn jak by co). Dobra dobra jeszcze ekran ładowania i..... zonk gra pyta mnie o połączenie z internetem jako że takowe posiadam zgodziłem się, czas pras i ląduje w tourialu. Zabijam kilka potworów wchodzę wielkiej hali i zabija mnie wielki spasły demon z wielkim tasakiem (gra wg zapowiedzi miała być trudna - pomyślałem, ale chyba nie aż tak). I tu kolejny zonk. Po śmierci lądujemy w nexusie (takie jakby miasto) i oczywiście zostają nam po części wyjaśnione to co zaszło.

Nexus jest rodzajem świata dusz. Możemy w nim kupować i ulepszać przedmioty, czary i cuda. Możemy się też z niego wydostać na świat zewnętrzny dokładnie do 5 krain. Jako że na początku dostępny jest tylko Bolterian Palace musimy się tam udać pod postacią naszej duszy, tak dokładnie duszy. Bohater posiada ciało fizyczne ale przez splot wydarzeń jakie opisałem na początku chwilowo znajduje się w stanie hmm wzniosłym choć nie tak bardzo. Dusza różni się od cielesności tym że mamy połowę mniej HP niż normalnie. Oczywiście po odzyskaniu ciała wszystko wraca do normy o ile uda się je nam odzyskać lub mamy itemy odzyskujące.

Teraz już o samej rozgrywce. Walka prezentuje się niebywale ciekawie. Przyciski L1 i L2 odpowiadają za rękę lewą, R1 i R2 za prawą. Mamy więc dwa ciosy w każdej, mocny i słaby ewentualnie parowanie tarczą. Animacje walki są świetne i bardzo realistyczne naprawdę czuć ciężar postaci i oręża. Dodatkowo (oprócz życia i many) mamy współczynnik staminy odpowiadający za to jak długo możemy kogoś walić po gębie lub parować tarczą no cud, miód i orzeszki. Nic niestety nie wiem o magii, poza tym że są dwie szkoły czyli magick i wonders. Podczas wesołego ciosania oponentów oprócz wypadających z nich itemów (ale nie tak jak w diablo czyli co zabity to magiczny item) zabieramy pokonanym dusze które uwaga są walutą (możemy za nie kupować, naprawiać i ulepszać przedmioty) oraz punktami doświadczenia. Aby dopakować statystyki musimy udać się do nexusa znaleźć babeczkę u której możesz wymienić dusze na statystyki (cena za punkty rośnie z każdym kolejnym kupionym), z kanym zakupionym przez nas punktem rośnie ogólny soul level postaci.

Teraz to o co każdy kto choć słyszał o grze zapyta, a mianowicie poziom trudności. Gra żeby nie było jest trudna. sam nim doszedłem do pierwszego bossa zginąłem z 8 razy. Główną trudnością nie jest nawet brak opcji save w dowolnym momencie ale właściwie brak checkpointów. Jedyne pojawiają się wtedy kiedy zabijemy jakiegoś bossa (przynajmniej ja tak na razie miałem). dodatkowo system walki który jak już wyżej pisałem jest wyśmienity ale wymaga wprawy by umiejętnie unikać ciosów wroga a samemu je zadawać. Dodatkowo śmierć bohatera karci i uczy pokory, ponieważ musimy po ciało wrócić. No i tu ktoś powie co w tym trudnego. No dobra mamy sprzęt ale licznik dusz się zeruje, a wrogowie odradzają w takiej ilości w jakiej byli na początku, jeśli zebraliśmy ich na prawdę sporo potrafi to zdenerwować a jeśli zabiją nas po drodze to przepada wszystko to co zebraliśmy. Dodatkowo przeciwnicy co prawda nie są bardzo kumaci i przynajmniej w moim przypadku na razie niezbyt żywotni ale ilość w jakiej występują i to jakie obrażania zadają to już inna bajka. Gra więc wymaga od gracza nie parcia do przodu ale taktyki walki i rozwoju postaci tak aby mógł on sobie później poradzić. Ba nie wskazane jest by po zabiciu pierwszego bossa udawać się dalej lecz by przenieś się do nexusa i wrócić kilka razy do pierwszego rozdziału by dozbierać dusz i ulepszyć ekwipunek i postać tak by później było łatwiej.

Na koniec jeszcze o tym o czym wspomniałem na początku czyli o połączeniu z internetem. Gra po każdym uruchomieniu  loguje się do serwera. Połączenie służy do kilku rzeczy po pierwsze widzimy jakby białe dusze (cienie czy ki tam zwał) które są postaciami innych graczy grających w swoich grach. Oprócz znaczenia estetycznego i klimatycznego ma to także znaczenie dla rozgrywki w naszej grze. Po pierwsze po zabitych graczach zostają plamy krwi, które po uaktywnieniu pokazują nam jak zginął inny gracz. Po drugie gracze zostawiają na ziemi napisy które mogą zawierać różne informacje zawoalowane na temat tego co np. czai się za rogiem, lub tego co trzeba zrobić by popchnąć grę dalej. Gra Zawiera również swoisty tryb co-op i pvp. Ten pierwszy uaktywniany jest przez niebieski kamień i jako niebieski fantom lądujemy w grze innego gracza i możemy mu pomagać ale jako dusza. Drugi natomiast uaktywniamy czerwonym kamieniem i pojawiamy się jak czarny fantom i wtedy możemy z innym graczem walczyć. Oczywiście wszystko działa w obie strony.

Gra jest więc naprawdę przyjemna. Mogę powiedzieć że brakowało mi takiego tytułu na ps3 i spokojnie mogę ją polecić każemu kto lubi gry trudne i rozbudowane bo kombinowania przy tym tytule jest naprawdę sporo.

Update - magia

Właśnie nauczyłem się jak korzystać w gierce z magii. Muszę powiedzieć że patent jest wielce ciekawy. Czary bądź cuda kupujemy u vendorów w Nexusie za zdobyte dusze ale od kupna do rzucenia jeszcze daleka droga. Po zakupieniu czaru musimy go zapamiętać co również robi się u sprzedawcy. Ilość zapamiętanych czarów zależy od statystyk: Faith - dla wonders oraz Will dla magick. No dobra czary zapamiętane ale jeszcze nie możemy ich rzucić. Musimy najpierw znaleźć katalizator np. drewnianą różdżkę (przynajmniej ja taką mam) pakujemy ją na lewą lub prawą rękę i używamy jak zwykłej broni tyle że spalamy zamiast staminy manę. Podejrzewam że dalej będzie można odnaleźć różdżki i inne katalizatory dające kopa czarom.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2009, 09:00:16 am wysłana przez Harun »

Offline Gambit

  • Koortynator Działu
  • Szafarz bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 498
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
    • Gildia Gier Komputerowych
Odp: Demon's souls (ps3)
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 21, 2009, 07:54:32 am »
Nienawidzę Cię...

W zasadzie nienawidzę każdego, komu udało się w miarę tanio dorwać Demon's Souls

Offline Harun

Odp: Demon's souls (ps3)
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 21, 2009, 09:07:16 am »
Cytuj
Nienawidzę Cię...

Mam nadzieję że to żart  :shock:

Teraz czy tak tanio. Dokładnie bo chyba to już reklama nie będzie wydałem 270 zeta więc jest to najdroższa gra jaką kupiłem na konsole. Nawet edycja kolekcjonerska gears of war 2 była dużo tańsza.

Offline Gambit

  • Koortynator Działu
  • Szafarz bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 498
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
    • Gildia Gier Komputerowych
Odp: Demon's souls (ps3)
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 21, 2009, 09:50:27 am »
Jasne, że żart. Tak naprawdę nienawiść, to już za słabe słowo :P

Powiedz coś więcej o aspekcie sieciowym. Dużo ludzi widać w grze, czy są to bardzo sporadyczne spotkania?

Offline Harun

Odp: Demon's souls (ps3)
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 21, 2009, 10:32:50 am »
Na razie nie grałem dużo (jak zagrasz to będziesz wiedział że 8 godzin to tak naprawdę początek gry). Białych fantomów czyli widoku innych grających nie mających wpływu na twoją grę jest sporo. Co chwile widzimy jak ktoś gdzieś biegnie ktoś gdzieś walczy z przeciwnikami itp. Dużo jest plam krwi które pokazują nam ostatnie chwile innych graczy i to jak zginęli, oraz napisów mówiących co czai się za rogiem lub co trzeba zrobić by popchnąć grę dalej. Te ostatnie są o tyle ważne że gra po pierwsze nie posiada questów jako takich. Mamy miecz, czary czy łuk i mamy wyzwolić krainę od demonów ale to jak to zrobimy i jak dojdziemy do kolejnych bossów musimy sami wykombinować lub podeprzeć się informacjami z podpisów innych graczy.

Blue fantomów nie spotkałem na razie i myślę że nie spotkam tak prędko ponieważ żeby komuś pomagać to po pierwsze musimy wyjść z własnego świata. Wiąże się to z tym że nie popychamy fabuły do przodu u nas oraz to że gdy pomagamy innym jesteśmy w naszej postaci duchowej czyli tej słabszej niż materialna. Ważne jest jeszcze to, że gdy chcemy z kimś zagrać co-op musimy mieś zbliżony do niego level

Co do black phantoms to tak. Spotkałem na razie jednego psychicznego pk który nie dość że zabił mnie prawie pod koniec etapu 1-1 (dokładnie przed wejściem do pierwszego demona) to zagrabił moje ciężko nazbierane 9500 dusz, co zeźliło mnie nie na żarty.

Tak na koniec to jeszcze kilka ogólnych informacji. żeby grać online musimy zebrać takie kamyczki biały do wyrzucania innych z naszej gry, niebieski żeby stać się blue fantomem i czerwony dla black phantoma. Ja na razie posiadam dwa pierwsze i podejrzewam że ostatni zdobędę po pokonaniu kolejnego bossa. Teraz muszę jednak trochę podpakować moją postać bo w etapie 1-1 zostało mi jeszcze trochę do odkrycia a w tych miejscach znajdują się już trochę lepsi przeciwnicy. Gra więc zachęca to powrotu w te same lokacje celem dokładnego ich zbadania co moim zdaniem jest całkiem fajne no ale trzeba mieć jeszcze dopakowaną postać bo inaczej śmierć tam jest pewna a jak już pisałem odzyskanie ciała a co za tym idzie dusz nie jest takie łatwe i przyjemne.

Offline Gambit

  • Koortynator Działu
  • Szafarz bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 498
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
    • Gildia Gier Komputerowych
Odp: Demon's souls (ps3)
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 21, 2009, 12:48:39 pm »
Od dłuższego czasu mam już Demon's Souls (wersja US) i dawno żadna gra mnie tak nie zirytowała. Kilka razy już miałem ją sprzedać, bo ciągle ginę w jednym miejscu. A co najgorsze system save sprawia, że każda śmierć utrudnia mi wykonanie zadania. Bo w trakcie walki zużywam przydatne przedmioty. Ale zawziąłem się i przejdę dalej...choćbym miał konsolę pogryźć.

Offline Nite

  • Redaktor GGK
  • Zbrojmistrz bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 155
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Precz z Komuną!
    • Gildia.pl
Odp: Demon's souls (ps3)
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 21, 2009, 05:51:01 pm »
Zastanawiałem się nad tą grę, rpg'ów na PS3 jak na lekarstwo, lecz dużo osób mówi, że poziom trudności + drobne błędy przeszkadzają i to bardzo :(

Offline Gambit

  • Koortynator Działu
  • Szafarz bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 498
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
    • Gildia Gier Komputerowych
Odp: Demon's souls (ps3)
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 21, 2009, 06:17:42 pm »
Drobnych błędów nie zauważyłem. Natomiast na poziom trudności narzekają jedynie ci, którym marzyła się bezmyślna napierdzielanka. W Demon's Souls trzeba pomyslec i grać z głowa. Gra nie jest typowym RPG, to jest Hack&Slash, z elementami RPG. Jak znajdziesz gdzies tanio, bierz i sie nie zastanawiaj. Najwyżej wymienisz potem na MW2 - każdy weźmie to z pocałowaniem w rękę.

Offline Nite

  • Redaktor GGK
  • Zbrojmistrz bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 155
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Precz z Komuną!
    • Gildia.pl
Odp: Demon's souls (ps3)
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 22, 2009, 09:05:44 pm »
Drobnych błędów nie zauważyłem. Natomiast na poziom trudności narzekają jedynie ci, którym marzyła się bezmyślna napierdzielanka. W Demon's Souls trzeba pomyslec i grać z głowa. Gra nie jest typowym RPG, to jest Hack&Slash, z elementami RPG. Jak znajdziesz gdzies tanio, bierz i sie nie zastanawiaj. Najwyżej wymienisz potem na MW2 - każdy weźmie to z pocałowaniem w rękę.

Możliwe, nie mniej jednak gra jest rarytasem i ciężko ją zdobyć po niskiej cenie :D

Offline Gambit

  • Koortynator Działu
  • Szafarz bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 498
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
    • Gildia Gier Komputerowych
Odp: Demon's souls (ps3)
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 05, 2010, 12:29:19 pm »
Jakby co zrecenzowałem to cholerne monstrum. Recenzja do poczytania TUTAJ

Offline Harun

Odp: Demon's souls (ps3)
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 07, 2010, 02:55:17 pm »
Sorry że tak odgrzewam temat ale ostatnio po kilku miesiącach przerwy udało mi się wreszcie skończyć DS. Po części wynikło to z tego że miałem bardzo mało czasu a po części ze złego builda mojej postaci, ale wczoraj się zaparłem i udało się. Mam więc pytanie ponieważ widzę że była recka edycji EU czy doszły jakieś zmiany względem wersji Azjatyckiej, ponieważ tak zastanawiam się czy opłaca się skoro mam wersję od skośnych braci zakupić też wersję EU.

Offline Gambit

  • Koortynator Działu
  • Szafarz bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 498
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
    • Gildia Gier Komputerowych
Odp: Demon's souls (ps3)
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 07, 2010, 05:37:28 pm »
Zmian jako takich nie ma. Osobne serwery, osobny zestaw trophies (będziesz musiał grać zupełnie od nowa). Poza tym, to samo rewelacyjne Demon's Souls.

 

anything