trawa

Autor Wątek: Christophe Blain  (Przeczytany 25320 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Christophe Blain
« dnia: Czerwiec 24, 2009, 10:16:49 pm »
Nie, nie przeczytałem jeszcze "Pirata Izaaka". Z tym wstrzymam się do czasu, kiedy ukaże się w Polsce kontynuacja serii. Natomiast duże wrażenie zrobiła na mnie lektura "Reduktora prędkości". Oj, sporo się kryje w czeluściach tego albumu. Blain pokazuje, w jaki sposób można w komiksie po mistrzowsku połączyć narracyjną biegłość, sugestywną atmosferę i metaforę.

Jak na marynistyczny komiks z prawdziwego zdarzenia przystało, Egmont postarał się, aby większość stron w moim egzemplarzu była nieźle pofalowana. A ja znalazłem się na granicy choroby morskiej... :roll:

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Christophe Blain
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 25, 2009, 08:44:39 pm »
A gdzie metafora?
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Christophe Blain
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 01, 2009, 12:27:13 pm »
A gdzie metafora?

Poczynajac od tytulu, a na poszczegolnych kadrach konczac. Generalnie, im glebiej pod poklad, tym bardziej uderzal mnie metaforyczny charakter "Reduktora predkosci".

Offline Viritim

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 539
  • Total likes: 0
  • My only friend. The End
Odp: Christophe Blain
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 01, 2009, 08:29:44 pm »
A ja mam problem z Blainem.
I to zarówno dotyczący scenariuszy jak i grafiki.
Ale przede wszystkim klimatu.
Zarówno Pirat jak i Reduktor to pierwsze historie marynistyczne, przy których domującym uczuciem jakie miałem, to klaustrofobia.
Okręt w Reduktorze przypomina kowadło i nie wiem jakim cudem utrzymuje się na powierzchni wody.
Większośc scen odbywa się ciemnościach, a załogantów na gigantycznym pancerniku jest tylko kilku.
Mnie takie obrazy odrzucają.
Praktycznie nie został mi w pamięci żaden kadr pokazujący morze i przestrzeń.

Podobnie w Izaaku. Historia, która w złożeniu miała być przygodowa, przez prztłaczającą grafikę, ciemne kolory i nieprzyjemnie zdeformowane postacie, jest ciężka jak zupa grochowa.

Mam też problem z przesłaniem Reduktora.
Tak jak Izaak jest  komiksem przygodowym (? - nic głębszego tam nie dostrzegłem..), tak w Reduktorze Blain próbuje mi chyba sprzedać jakieś metafory o głęboko ukrytej machinie dominującej nad człowiekiem. Wiem, że spłaszczam.W miejsce machiny pewnie można wstawić organizację społeczństwa, ustrój, technologie wojskowe i informatyczne, wielkie korporacje, Żydów i McDonalda.
W tle przewija się wojna w postaci okrętu podwodnego, którego ściga nasze kowadło (lol). Życie na pokładzie jest podobno barwne (jeśli równie barwne jak kolory w tym komiksie to wolę Sin City).

No dobra, zaczynam być zgryźliwy...
I know your deepest, secret fear...
J.M.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Christophe Blain
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 03, 2009, 07:53:23 pm »
w Reduktorze Blain próbuje mi chyba sprzedać jakieś metafory o głęboko ukrytej machinie dominującej nad człowiekiem.

A do mnie bardzo trafia, ze bohater jest na tym okrecie sympatycznie, po kafkowsku osaczony. :)

Offline tom papioh

Odp: Christophe Blain
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 05, 2009, 07:31:03 pm »
Nie, nie przeczytałem jeszcze "Pirata Izaaka". Z tym wstrzymam się do czasu, kiedy ukaże się w Polsce kontynuacja serii.


a ukaże się?
Jak będę duży to kupię sobie motor,
a dzieci, które urodzi Marysia będziemy karmić mlekiem."
(Franio)

ramirez82

  • Gość
Odp: Christophe Blain
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 05, 2009, 09:09:25 pm »
No oficjalnie Egmont podawał gdzieś, że czekają aż Blain skończy 6 i ostatnią część Pirata Izaaka, i wydadzą w integralu 4, 5 i 6 część.

Offline tom papioh

Odp: Christophe Blain
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 05, 2009, 01:43:21 pm »
Ach, to kapitalnie. Przywiozłem z francuskich wakacji dwie części przygód Hirama Lowatta i Placido (nazwanych przez sprzedawcę "ezoterycznym westernem") i  chyba się zakochałem. Zwłaszcza w części pierwszej, ręcznie kolorowanej, w której, poza tym że jest arcydowcipna i pomysłowa, widać że facet jest znakomitym malarzem, po prostu. Świetna kompozycja, pyszne kolory, normalnie można się zsikać w majtki.. Na tyle go chyba jednak zmęczyła praca nad mieszaniem farbek że kolorowanie części drugiej powierzył komu innemu i jest to już, tak jak w Reduktorze i Izaaku, kolor komputerowy. Też fajny, ale już nie aż tak.
No dobrze, zatem czekamy.
.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2009, 01:48:25 pm wysłana przez tom papioh »
Jak będę duży to kupię sobie motor,
a dzieci, które urodzi Marysia będziemy karmić mlekiem."
(Franio)

ramirez82

  • Gość
Odp: Christophe Blain
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 18, 2009, 11:17:25 am »
Na kolorowych zeszytach w notce o rozdanych właśnie nagrodach Harveya, którą to nawiasem mówiąc otrzymał Gus and His Gang Blaina, można przeczytać że egmont przymierza się do wydania tego komiksu. Było by bardzo miło, tym bardziej że na kontynuuacje Pirata Izaaka pewnie jeszcze troche poczekamy. Już nie mogę się doczekać na kolejny komiks Blaina w Planszach Europy :) Tym bardziej że to western!
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2009, 11:21:32 am wysłana przez ramirez82 »

Offline arcz

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 449
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
    • BICEPS!
Odp: Christophe Blain
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 18, 2009, 11:38:04 am »
To żeby była jasność - info to podałem za "Ziniolem" z grudnia 2008, gdzie na s.149 Timof mówi tak: "Nie polecam jednak sprowadzania komiksu zza oceanu, bo ptaszki ćwierkają, że Egmont uraczy nas tym tytułem w przyszłym roku."

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Christophe Blain
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 18, 2009, 12:35:19 pm »
Jak ktos chce kupic oryginal, to go polska zapowiedz raczej nie powstrzyma...
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline janjedlikowski

Odp: Christophe Blain
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 19, 2010, 04:32:38 pm »
Czy ktoś może wie cokolwiek na temat: kiedy ma się ukazać 6 tom Izaaka ??

Offline 4-staczterdzieściicztery

Odp: Christophe Blain
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 10, 2010, 12:05:16 am »
O Christophie Blainie po raz pierwszy usłyszałem gdy "Pirat Izaak: Ameryki" mało co, nie zdobył "Alph'art polski wybór" kosztem "Niebieskich Pigułek". Już wtedy chciałem bardzo przeczytać ten komiks, a znałem tylko okładkę i wiedziałem, że to komiks o artyście, który został piratem.
Naturalnie okazało się, że to komiks zupełnie inny niż to sobie wyobrażałem, ale okazał się znakomitym komiksem rozrywkowym. Ponieważ "Reduktor Prędkości" również przypadł mi do gustu, z checią siegne po następne komiksy Blaina.
Nie mogę się też doczekać, aż autor skończy 6 tom "Pirata Izaaka".
"Życie to banda włóczących się razem komórek, mających wspólny cel."

Offline Komediant

Odp: Christophe Blain
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 09, 2015, 12:13:57 pm »
Opinie na stronie sklepu gildii to prawdziwa kopalnia słów mądrości. O 'Kronikach dyplomatycznych':
Cytat: luv
Komiks może jest dobry ale nigdy nie będzie się równał z komiksami Dufauxa i wieloma innymi scenarzystami i grafikami komiksów. Komiks powinien mieć i świetną grafikę i powalającą fabułę. Choćby 2 seria Skargi Utraconych Ziem i dziesiątki innych. Jak ktoś chce mieć samą fabułę bez znaczenia grafiki - to koledzy - pomyliliście działy - od tego są książki z czystym drukiem. :)
Komiks - do bani jak gwiazdka to wskazuje hehe
Dufaux jako Mistrz Scenariusza, prosze prosze... Na kolana, Blainy, Sfary, Trondheimy!
I dalej:
Cytat: Fan komiksu
"Co jak co, ale za takie pieniądze to chcę mieć arcydzieło, a nie bubla. Żeby to chociaż fabularnie mnie jeszcze zaskoczyło. Z oryginalnej wersji pdf wiem tyle, że z całą pewnością nie wydałbym tych pieniędzy na ów pozycję."
"TEN komiks jest całkowitym BUBLEM i nie oszukujmy się, jeśli podoba ci się coś takiego jak ta pozycja - to chyba raczej jesteś osobą o niskich wymaganiach kultury komiksów i zapewne to samo jest w twoim prywatnym życiu heh."




mgnesium

  • Gość
Odp: Christophe Blain
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 09, 2015, 06:43:30 pm »
doszła jedna nowa, dla której wiarygodność tożsamości autora jest dla mnie niepewna:

Cytat: Jerzy Szyłak
Przeczytałem ten komiks z niekłamaną przyjemnością i z jeszcze większą przyjemnością oglądałem - współtworzące to dzieło - rysunki Blaina. Dowcip jest tutaj błyskotliwy, pomysły graficzne niebanalne i zaskakujące. Całość oryginalna i świeża. Szczerze polecam wszystkim, którzy lubią inteligentną rozrywkę.