trawa

Autor Wątek: Pierwszy polski komiks wydany w formacie A3  (Przeczytany 4814 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline AgentOrange

Pierwszy polski komiks wydany w formacie A3
« dnia: Luty 16, 2009, 08:54:08 pm »
Wybaczcie, że tak dam zagadkę "poza kolejką" :D
Nie będzie kadru ale samo pytanie:
             
Jaki był pierwszy polski komiks wydany w formacie A3 ?

Podpowiedź: 
Spoiler: pokaż
komiks jest polskiego autora, wydany  na początku lat 90-tych.

Offline asu_swing

Odp: Pierwszy polski komiks wydany w formacie A3
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 16, 2009, 10:34:50 pm »
na bak zrobił to Pszren
i to pewnie kilka razy

Offline graves

Odp: Pierwszy polski komiks wydany w formacie A3
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 17, 2009, 04:21:32 pm »
na bak zrobił to Pszren
i to pewnie kilka razy
Pszren w takie proste rzeczy się nie bawił.
Mam np. jego komiks w pudełku od zapałek pod tytułem "ogień" - to jest coś. A3 - to zbyt proste (chociaż w A3 na pewno też zrobił, ale chyba nie jako pierwszy i może troszkę później)  ;-)

A wracając do zagadki, to myślałem nad tym długo, ale nie przypominam sobie. Strasznie nieciekawy komiks do przetrzymywania. Chyba nie mam nic takiego - chyba, że gdzieś schowałem na dno szafy (aby się nie pogiął ze swoimi rysunkami w A3 i A2) i nie pamiętam. :roll:
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline AgentOrange

Odp: Pierwszy polski komiks wydany w formacie A3
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 17, 2009, 06:20:28 pm »
Pszren w takie proste rzeczy się nie bawił.
Mam np. jego komiks w pudełku od zapałek pod tytułem "ogień" - to jest coś. A3 - to zbyt proste (chociaż w A3 na pewno też zrobił, ale chyba nie jako pierwszy i może troszkę później)  ;-)

Tego komiksu w pudełku od zapałek  akurat nie widziałem.... ale muszę przynać, że dość pomysłowe  :) Zresztą  z tego co pamiętam to podobne komiksy miniaturki wielkości pudłeka od zapałek z ręcznie zdobionymi okładkami robił bodajże Prosiak.


Cytuj
A wracając do zagadki, to myślałem nad tym długo, ale nie przypominam sobie. Strasznie nieciekawy komiks do przetrzymywania. Chyba nie mam nic takiego - chyba, że gdzieś schowałem na dno szafy (aby się nie pogiął ze swoimi rysunkami w A3 i A2) i nie pamiętam. :roll:

Zagadka nie jest łatwa, ale podaję rozwiązanie:

Spoiler: pokaż
Chodzi o komiks-kolorowankę pt. Czary-Mary . rys.. Zbigniew Derkacz , wydawca Albatros 1991.
Miałem kiedyś coś takiego. Było to rasowy komiks bodajże 32 strony + kilka dodatkowych stron z rysunkami  bohaterów z komiksu.

« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2009, 07:51:40 pm wysłana przez graves »

Offline pszren

Odp: Pierwszy polski komiks wydany w formacie A3
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 17, 2009, 07:59:25 pm »
kurde, od razu pomyślałem o sobie. ale pomyślałem też "jaki tu by jeszcze inny format zrobić?". albo tak: pierwsza i ostatnia strona: format a11, potem a10 i tak dalej :). kurde, mam papier pakowy...

Offline peszawar

Odp: Pierwszy polski komiks wydany w formacie A3
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 14, 2009, 09:10:48 am »
kurde, od razu pomyślałem o sobie. ale pomyślałem też "jaki tu by jeszcze inny format zrobić?". albo tak: pierwsza i ostatnia strona: format a11, potem a10 i tak dalej :). kurde, mam papier pakowy...

kurde, o kuuuuurde

Offline pszren

Odp: Pierwszy polski komiks wydany w formacie A3
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 14, 2009, 11:57:55 am »
jeśli to będzie nie na temat, to może być nowy temat, np. "neoformalizm komiksowy" na forum "Komiks - tematy ogólne", ale skoro tu padły inspirująca wypowiedź:
kurde, o kuuuuurde
to i tutaj się ośmielę odezwać. przede wszystkim dziękuję za te kurde! to znaczy że Cię poruszyło, super! mam nadzieję że nie podpadłem i nie podpadnę. w każdym razie szeroko rozumiany format komiksu to tylko jeden z wymiarów formy. robię coś większego ogólnie, chociaż przyznam, że nie mam zbyt wielu zachęt, więc pewnie się zniechęcę, od tego mówienia do nikogo :(. no ale skoro jakaś reakcja jest, to super:

neoformalizm komiksowy to tworzenie nowych form komiksów. na początku to wydaje się sztuczne, ale jak się załapie, że jest w tym coś śmiesznego albo treściwego, to może być w tym sens. czyli są pewne ograniczenia czy wymogi formalne. np. pasek komiksowy to taka forma (oczywiście jest jakaś swoboda interpretacji, ale myślę że jakieś ograniczenia u twórców często się pojawiają - i to nie zawsze coś złego - np. co do ilości kadrów). no to w neoformalizmie tworzymy coś podobnego, np. formę dwupaskowca. czyli muszą być dwa paski korespondujące ze sobą. i w całości tworzą jedno dzieło.

wymogi formalne mogą dotyczyć wielu wymiarów. założeniem jest, że mamy w neoformalizmie komiksowym mieścić się w kategorii komiksu. no to weźmy np. wymogi dotyczące prezentacji komiksów, ich tytułów czy technik ich tworzenia.

nie chodzi też o absurdy, te szybko się znudzą. wymogi formalne powinny być mądrze obmyślone, żeby dawały potencjał. nie chodzi o pustą formę, w tych dwupaskowcach mają być fajne rzeczy i historyjki wciągające.

w każdym razie jakby się udało pogadać, coś zrobić, potem antologię czy metamanifest, to może byśmy coś fajnego stworzyli? ruch artystyczny, jakieś zjawisko warte kontynuowania?

częstym zachowaniem jest posługiwanie się starymi formami do opisu nowych form. że nie potrzeba nowych form, i że już jest dobrze. no ale ktoś kiedyś te stare formy też tworzył, i był krytykowany.

Offline peszawar

Odp: Pierwszy polski komiks wydany w formacie A3
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 14, 2009, 01:11:45 pm »
jeśli to będzie nie na temat, to może być nowy temat, np. "neoformalizm komiksowy" ....

dżizas krajst, pszren aliuzju nie paniał....

Offline pszren

Odp: Pierwszy polski komiks wydany w formacie A3
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 14, 2009, 07:10:34 pm »
ależ brałem pod uwagę również taką interpretację Twojej wypowiedzi. po prostu dawałem szansę, jakbyś jednak czegoś głębszego szukał. ale skoro mi z przekleństwami wyskakujesz, to po prostu chyba się nie dogadamy, w każdym razie niepotrzebnie ludzi zaczepiasz.