Autor Wątek: Yans  (Przeczytany 85405 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline radef

Odp: Yans
« Odpowiedź #90 dnia: Wrzesień 20, 2014, 10:00:27 am »
Według mnie o chodzi o to, tylko że imię "Hans" kojarzy się bezpośrednio Niemcami, a w przypadku imienia "Yans" już czegoś takiego nie ma.
Czytaj Kaczą Agencję Informacyjną - http://www.komiksydisneya.pl/
Kupuj na Book Depository wspierając KAI - http://www.bookdepository.com/?a_aid=kaczaagencja

Offline peta18

Odp: Yans
« Odpowiedź #91 dnia: Wrzesień 20, 2014, 10:34:41 am »
Według mnie o chodzi o to, tylko że imię "Hans" kojarzy się bezpośrednio Niemcami, a w przypadku imienia "Yans" już czegoś takiego nie ma.
No wlasnie w dossier, o tym nie pisza, albo sie nie doczytalem. Ciekaw jestem czy naprawde ta zmiana byla podyktowana niechecia do Niemcow, czy to tylko nadinterpretacja i domysly.

EDIT: wg tego wywiadu potweirdza sie Wasza wersja: http://www.komiks.gildia.pl/wywiady/andre-paul-duchateau, wg Wikipedii tez.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 20, 2014, 10:37:48 am wysłana przez peta18 »
Buk, Hodor i Dziczyzna

fragsel

  • Gość
Odp: Yans
« Odpowiedź #92 dnia: Wrzesień 20, 2014, 10:39:56 am »
już wiem gdzie to czytałem - na wikipedii we wpisie o Yansie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Yans

ale skoro wiem to z WIkipedii, to raczej nie można za to ręczyć, że tak właśnie było...

Offline DarekŻory

Odp: Yans
« Odpowiedź #93 dnia: Wrzesień 20, 2014, 11:10:22 am »
Co kupił byś komiks w latach 80 o tytule HANS!!! haha. Oczywiście, że względy polityczne i nasza niechęć do Hansów wpłynęły na zmianę tytułu.

Offline peta18

Odp: Yans
« Odpowiedź #94 dnia: Wrzesień 20, 2014, 11:16:48 am »
Co kupił byś komiks w latach 80 o tytule HANS!!! haha. Oczywiście, że względy polityczne i nasza niechęć do Hansów wpłynęły na zmianę tytułu.
Jasne, ze bym kupil, mialem jeno 9 lat kiedy sie pierwszy Yans pokazal na naszym rynku. Dla mnie nie istnialy IIWS, Niemcy i niechec do tej nacji itp. Ale moja miara nie ma co porownywac, chodzi mi o obiektywne wzgledy zmiany nazwy :)
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Yans
« Odpowiedź #95 dnia: Wrzesień 20, 2014, 11:30:19 am »
już wiem gdzie to czytałem - na wikipedii we wpisie o Yansie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Yans

ale skoro wiem to z WIkipedii, to raczej nie można za to ręczyć, że tak właśnie było...
a ja byłem pewien, że pisał o tym Parowski z okazji druku (w odcinkach, w czerni i bieli :) "Więźnia wieczności" w Fantastyce. A jednak tych Niemców też musiałem sobie jakoś 'dorobić' we własnym mózgu. w każdym razie, coś w takim myśleniu było wtedy słuszne.
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline DarekŻory

Odp: Yans
« Odpowiedź #96 dnia: Wrzesień 20, 2014, 11:47:54 am »
Jasne, ze bym kupil, mialem jeno 9 lat kiedy sie pierwszy Yans pokazal na naszym rynku. Dla mnie nie istnialy IIWS, Niemcy i niechec do tej nacji itp. Ale moja miara nie ma co porownywac, chodzi mi o obiektywne wzgledy zmiany nazwy :smile:


Mama by ci nie pozwoliła heheh

Offline peta18

Odp: Yans
« Odpowiedź #97 dnia: Wrzesień 20, 2014, 11:54:10 am »

Mama by ci nie pozwoliła heheh
Cale szczecie nad kupnem komiksow sprawowoal piecze duzo starszy brat : ) Jakby byl Hans to by tez kupil, w koncu to KOMIKS (Fantastyka) byl.
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline TePe

Odp: Yans
« Odpowiedź #98 dnia: Wrzesień 20, 2014, 05:06:26 pm »
Przeczytałem integral i mam pytanie do tych co mają pierwsze wydanie Egmontu "Więźnia wieczności": Czy w tym wydaniu też jest plansza nr. 30 bis?
Wydaje mi się, że Komiks Fantastyka jej nie zawierał.

Offline Holsten

Odp: Yans
« Odpowiedź #99 dnia: Wrzesień 20, 2014, 05:32:14 pm »
Przeczytałem integral i mam pytanie do tych co mają pierwsze wydanie Egmontu "Więźnia wieczności": Czy w tym wydaniu też jest plansza nr. 30 bis?
Wydaje mi się, że Komiks Fantastyka jej nie zawierał.


Nie ma. Sam nie zwróciłem na to uwagi.

Offline Death

Odp: Yans
« Odpowiedź #100 dnia: Wrzesień 20, 2014, 05:41:12 pm »
Nowa plansza? A mógłby ktoś wrzucić zdjęcie? Chyba jednak zainteresuję się tym nowym wydaniem, mimo że mam stare. Tego krótkiego komiksu też nie mam.

Offline peta18

Odp: Yans
« Odpowiedź #101 dnia: Wrzesień 20, 2014, 06:31:08 pm »
Rzeczywiscie jest dodatkowa plansza. Nie wiem czy w wydaniu Egmontu byla, ale nie mam jej na pewno w wydaniu z KOMIKS fantastyka.

Nowa plansza? A mógłby ktoś wrzucić zdjęcie? Chyba jednak zainteresuję się tym nowym wydaniem, mimo że mam stare. Tego krótkiego komiksu też nie mam.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 20, 2014, 06:35:58 pm wysłana przez peta18 »
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline Tiall

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 836
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Yans
« Odpowiedź #102 dnia: Wrzesień 20, 2014, 08:43:57 pm »
nie było
plansza ukazała się w "Tintinie",  a w wersjach albumowych już nie i od lat była rarytasem (nie nie wnoszącym do fabuły)

Offline TePe

Odp: Yans
« Odpowiedź #103 dnia: Wrzesień 20, 2014, 08:57:50 pm »
Coś mnie natknęło, że nieparzysta ilość stron jest w tym tomie...
Pamiętam, że podobną radochę sprawiły dodatkowe (wcześniej publikowane tylko w Świecie Młodych) kadry w Kajku i Kokoszu: Skarby Mirmiła, Cudowny lek, Dzień śmiechały i Festiwal czarownic.

Offline starcek

Odp: Yans
« Odpowiedź #104 dnia: Wrzesień 20, 2014, 09:44:19 pm »
Co do kwestii niemieckiej...
Z tą wersją Wikipedii może być coś na rzeczy, ale zaryzykowałbym wcale niezbyt karkołomne stwierdzenie, że te obawy o zły odbiór imienia Hans w latach 80. to była bardziej kwestia tego, że to Parowski czy Rosiński mieli z tym większy kłopot niż osoby, które miały być odbiorcami tego pierwszego polskiego wydania. To za Gomułki, jeszcze do końcówki lat 60. wciąż trwało utrzymywanie silnych antyniemieckich haseł propagandowych. Apogeum było w okolicach rocznicy 1000 lat państwa polskiego (wersja a'la PZPR), czyli 1000 lecia chrztu Polski (wersja a'la kościół katolicki). Obaj panowie - Rosiński, Parowski - wtedy byli w latach około studenckich, więc szczególnie "narażeni" na ataki propagandy. I to im już ponad dekadę później mogło się wydawać, że odbiór Hansa będzie "skażony" przez to imię.
A tymczasem... (jak słusznie zauważono już wcześniej na tym forum) nad pozytywnym Hansem, też od końca lat 60. (co jest rechotem historii), pracował już dzielnie Stasio Mikulski, a przez całe lata 70. wujek Gierek bardziej zajmował się korzystaniem z dobroci kapitalistycznej waluty (na kredyt of course), więc nie chciał już tak kąsać złych (w odróznieniu od tych dobrych z DDR) Niemców. No i wyrosło pokolenie, które na początku lat 80. już miało inne podejście do II WŚ. Ale ziarno zasiane wcześniej wydało swoje owoce.
To taka drobna hipoteza.
A swoją drogą to Yans wyszedł tak bardziej kosmicznie :badgrin: - przecież jako Jan (tak pojawił się w Swiecie Młodych w 1984) to nie brzmiał chyba aż tak dobrze.
W Fantastyce to w którym był roku? (Nie pamiętam, a do piwnicy teraz łazić nie będę...)
- Dlaczego zawsze odpowiadacie pytaniem na pytanie?
- A jakie było pytanie?

 

anything