trawa

Autor Wątek: Yans  (Przeczytany 85353 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Komediant

Odp: Yans
« Odpowiedź #75 dnia: Wrzesień 17, 2014, 07:29:27 pm »
U mnie nie ma wcale. No nic, będzie w drugim albo trzecim tomie.

Offline peta18

Odp: Yans
« Odpowiedź #76 dnia: Wrzesień 17, 2014, 07:46:00 pm »
Pytanie może głupie, ale... czy wasze egzemplarze zaczynają się także nowelką Wieża Rozpaczy idiotycznie wstawioną na początek zamiast - jak chronologia nakazuje - po pierwszym regularnym tomie?
U mnie jest natomiast na koncu...
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline kosmoski

Odp: Yans
« Odpowiedź #77 dnia: Wrzesień 17, 2014, 07:48:22 pm »
a ma ktoś jeszcze do góry nogami... w sumie ciężko w Wieży stać na głowie, nic dziwnego, że Yans podjął szybko decyzję...

Offline peta18

Odp: Yans
« Odpowiedź #78 dnia: Wrzesień 17, 2014, 07:49:55 pm »
a ma ktoś jeszcze do góry nogami... w sumie ciężko w Wieży stać na głowie, nic dziwnego, że Yans podjął szybko decyzję...
Obrocilem komiks i jest do gory nogami i trzeba czytac w szyku azjatyckim!!! UNIKAT!

EDIT: A tak serio, potwierdzam "wieza rozpaczy" poprzedza tom. 1.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 18, 2014, 05:14:42 pm wysłana przez peta18 »
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline TePe

Odp: Yans
« Odpowiedź #79 dnia: Wrzesień 18, 2014, 08:48:20 pm »
Wieże rozpaczy wrzucili na początek bo to bardziej dodatek do tych tekstów o twórcach, do całości serialu nie pasuje.
Ktoś mi kiedyś błędnie napisał, że akcja tej historii dzieje się pomiędzy tomem 1 a 2 co nie może być prawdą, zakończenie Wieży i początek 2 tomu nie kleją się zupełnie.

Offline janjedlikowski

Odp: Yans
« Odpowiedź #80 dnia: Wrzesień 19, 2014, 12:28:53 pm »
WIEŻA jest na początku ponieważ to ten komiks ukazał się chronologicznie jako pierwszy, tzn mimo że był już ukończony tom 1 to w Spirou czy Tintinie puścili ten krótki one-shot przed opublikowaniem tomu 1. I tyle. W integralu wydawca chciał zachować chronologiczną kolejność wydawanych komiksów, przez co fabularnie się to rozjeżdża strasznie.

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Yans
« Odpowiedź #81 dnia: Wrzesień 19, 2014, 09:23:16 pm »
WIEŻA jest na początku ponieważ to ten komiks ukazał się chronologicznie jako pierwszy, tzn mimo że był już ukończony tom 1 to w Spirou czy Tintinie puścili ten krótki one-shot przed opublikowaniem tomu 1. I tyle. W integralu wydawca chciał zachować chronologiczną kolejność wydawanych komiksów, przez co fabularnie się to rozjeżdża strasznie.
cholera! przez tyle lat byłem przekonany, że "Wieża..." poszła po "Ostatniej wyspie". sprawdziłem - masz rację, było tak:
18.03.1980 w nr 8 Super Tintina (małoformatowej edycji specjalnej) ukazuje się "Wieża rozpaczy"
5.05.1980 w nr 256 Tintina (w Belgii był to nr 32/1980) puszczają pierwszy odcinek "Ostatniej wyspy"


Nie zmienia to faktu, że "Wieża..." była chyba na szybko pisana 'na kolanie', Duchateau był wtedy redaktorem SuperTintina, więc pewnie chciał tam wrzucić taką 'reklamówkę' swego nowego dzieła; chyba zbyt długo nie myślał nad scenariuszem..... No i przy wydaniu zbiorczym pojawił się taki zonk; po prostu nie ma dobrego miejsca na tego szorta w głównym ciągu historii Yansa. Wydawca powinien wstawić słowo komentarza na ten temat, nie byłoby tyle hałasu (a może coś napisał? nie wiem, nie mam jeszcze tego tomu).


A przy okazji... czy na str. 5 "Wieży..." w dalszym ciągu Rhama pyta Yansa "Czy uwieżysz?..." - on już wtedy chyba myślał o tej całej wieży :)

Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Yans
« Odpowiedź #82 dnia: Wrzesień 19, 2014, 09:38:00 pm »
ciekawe czy doczemam sie kiedys polskiej edycji Hansa bez zmienionego tytulu :P
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Yans
« Odpowiedź #83 dnia: Wrzesień 19, 2014, 09:48:49 pm »
ciekawe czy doczemam sie kiedys polskiej edycji Hansa bez zmienionego tytulu :P
z tego, co pamiętam, zmiana na Yansa była pierwszym z wielkich pomysłów syna G.Rosińskiego. Wcześniej mieliśmy jeszcze Jana - przybysza znikąd.
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Kamil Matusiak

  • Gość
Odp: Yans
« Odpowiedź #84 dnia: Wrzesień 19, 2014, 10:22:43 pm »
No i przy wydaniu zbiorczym pojawił się taki zonk; po prostu nie ma dobrego miejsca na tego szorta w głównym ciągu historii Yansa. Wydawca powinien wstawić słowo komentarza na ten temat, nie byłoby tyle hałasu (a może coś napisał? nie wiem, nie mam jeszcze tego tomu).


I jest powiedziane we wstępie. Jeśli dobrze pamiętam to jest tak jak mówisz, ta historia powstała, żeby rozleklamować Yansa i dać Rosinskiemu fuchę na czas kiedy Van Hamme porzucił na jakiś czas pisanie  Thorgala i zajął się innym projektem. Mówią też o tych problemach z continuity. Ogólnie to "Wieże..." należy traktować bardziej jako taki bonus/ciekawostkę niż integralną część uniwersum Yansa.

Offline peta18

Odp: Yans
« Odpowiedź #85 dnia: Wrzesień 20, 2014, 06:31:35 am »
Co do zmiany ksywki z Hansa na Yansa, to chodzi o Hansel i Gretel/Jas i Malgosia? Stad "spolszczona" wersja ksywki?
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline bosssu

Odp: Yans
« Odpowiedź #86 dnia: Wrzesień 20, 2014, 07:48:33 am »
Co do zmiany ksywki z Hansa na Yansa, to chodzi o Hansel i Gretel/Jas i Malgosia? Stad "spolszczona" wersja ksywki?
Raczej Hansa Klossa...Polakom raczej słabo by przypadł do gustu kolejny "agent" z niemieckim imieniem, stąd zmiana na Jana..a raczej Yana

Offline vision2001

Odp: Yans
« Odpowiedź #87 dnia: Wrzesień 20, 2014, 08:01:05 am »
ciekawe czy doczemam sie kiedys polskiej edycji Hansa bez zmienionego tytulu :P
Ja zastanawiałem się czy ten zabieg nie będzie miał miejsca właśnie przy tych integralach.
Z drugiej strony chyba każdy z nas tak się przyzwyczaił do Yansa, że głupio byłoby czytać komiks o Hansie ;)
DOBRA ALTERNATYWA DLA forum.gildia.pl:
---> https://forum.komikspec.pl/ <---

Offline peta18

Odp: Yans
« Odpowiedź #88 dnia: Wrzesień 20, 2014, 09:50:19 am »
Raczej Hansa Klossa...Polakom raczej słabo by przypadł do gustu kolejny "agent" z niemieckim imieniem, stąd zmiana na Jana..a raczej Yana
Ale w dossier pisza o tym, ze autor wymyslij imie Hansa bazujac na Jasiu i Malgosi (Hanselu i Gretel). Tak sobie pomyslalem, ze skoro U nas to Jas, to od Jasia-Jana-Yansa juz daleko nie jest. Hans Kloss byl pozytywnym polskim bohaterem, wiec nie wiem czemu mialby nie przypasc do gustu Polakom.
Buk, Hodor i Dziczyzna

fragsel

  • Gość
Odp: Yans
« Odpowiedź #89 dnia: Wrzesień 20, 2014, 09:58:50 am »
gdzieś czytałem, że nie chodzi nawet o Hansa Klossa, ale generalnie o podświadomą (lub świadomą lecz na co dzień ukrywaną) niechęć do Niemców (w niektórych kręgach znanych jako "Szwaby" lub "szkopy"), którą wykazuje (lub raczej jak mam nadzieję wykazywała w latach 80-tych gdy to imię zamieniono) znaczna część narodu polskiego


A to, że inspirował się autor Jasiem i Małgosią o ile może (acz nie musi) tłumaczyć wybór "Yans" to absolutnie nie ma nic wspólnego z powodami samej zamiany...

 

anything