trawa

Autor Wątek: Błąd w tłumaczeniu, czy ja czegoś nie rozumiem?  (Przeczytany 5437 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kodaemon

Błąd w tłumaczeniu, czy ja czegoś nie rozumiem?
« dnia: Październik 31, 2008, 08:15:45 am »
Witam.

Zacząłem właśnie grać w Tension i nie bardzo rozumiem pewną rzecz - mianowicie, na początku gry gdy mam ożywić wierzbę, po wykonaniu zadania słyszę głos Siostry: "Miałeś nabarwić grafem Jałmużny, a tak... tylko barwy umknęły", a natychmiast potem pochwałę za wykonane zadanie.

Wydaje mi się, że zrobiłem wszystko dobrze, bo drzewo pięknie rozświetliło się barwą jaką mu "podarowałem", więc ta pierwsza kwestia wydaje się zupełnie bez sensu.

Co gorsza, po przejściu do ogrodu przy ożywianiu kolejnych drzew wciąż słyszę wspomnianą kwestię.


Prosiłbym, by ktoś z Techlandu wyjaśnił tę sytuację. Czy jest to błąd, czy też kwestia ta ma jakieś ukryte znaczenie? (W tak surrealistycznej grze nigdy nie wiadomo.)

EDIT: Spodziewam się najgorszego. Za pierwszym razem gdy uruchomiłem grę, przegapiłem intro. Tym razem obejrzałem je do końca, i okazało się że wprowadzający wiersz jest paskudnie UCIĘTY.

Można go co prawda przeczytać w całości w tomiku dołączonym do wydania, tym niemniej wygląda to tak jakby nikt nie przetestował polskiej wersji :-?

Ehh, nie mają chłopaki z Ice-Pick szczęścia do lokalizacji... Ich poprzedni tytuł, arcyciekawy Pathologic, miał sporo wad ale tak naprawdę zarżnięty został na rynkach anglojęzycznych przez fatalne tłumaczenie (a w Rosji była to bodaj gra roku!)
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2008, 08:44:21 am wysłana przez Kodaemon »

Offline Maciek_Techland

Odp: Błąd w tłumaczeniu, czy ja czegoś nie rozumiem?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 04, 2008, 11:50:12 am »
Prosiłbym, by ktoś z Techlandu wyjaśnił tę sytuację. Czy jest to błąd, czy też kwestia ta ma jakieś ukryte znaczenie? (W tak surrealistycznej grze nigdy nie wiadomo.)

Ta kwestia pojawia się, jeżeli coś nie tak poszło z grafemem, albo też zbyt rozrzutnie rozdysponowałeś limfę - czasami trzeba obiekt naznaczyć minimalną ilością barwy.

Cytuj
EDIT: Spodziewam się najgorszego. Za pierwszym razem gdy uruchomiłem grę, przegapiłem intro. Tym razem obejrzałem je do końca, i okazało się że wprowadzający wiersz jest paskudnie UCIĘTY.

Można go co prawda przeczytać w całości w tomiku dołączonym do wydania, tym niemniej wygląda to tak jakby nikt nie przetestował polskiej wersji :-?

Faktycznie - masz rację. Ten wiersz powinien w intro zakończyć się po dwóch zwrotkach (reszta pojawia się w innym momencie gry), błędem jest, że pod sam koniec rozpoczyna się też trzecia zwrotka, która jest ucięta po pierwszym wersie. Ale już wiem, dlaczego tak się stało. W ostatniej chwili Rosjanie kazali wprowadzić nam poprawkę: wiersz rozpoczynał się od przedstawienia jego autora, a Rosjanie zdecydowali się, żeby to jednak usunąć. Wskutek tego plik z podkładem głosowym nieco się zmienił: długość pozostała ta sama, ale przesunęła się wymawiana część (rozpoczęło się później i zakończyło się później). Gra oczywiście była testowana na różnych etapach jej lokalizowania i poza tą sprawą nie powinna zawierać błędów.

Zostanie to poprawione w patchu. Niestety, takie rzeczy się zdarzają, szczególnie, jeżeli jest się pionierem w kwestii lokalizacji - w Polsce gra wyszła pierwsza po Rosji, reszta świata jeszcze na Tension czeka. Lokalizacja Tension była naprawdę wielkim wyzwaniem - m.in. dzięki temu po raz pierwszy poezja Maksymiliana Wołoszyna została przełożona na język Polski. Mam nadzieję, że poza tą kwestią, jesteś zadowolony tak z jakości lokalizacji (tak tłumaczenia i interpretacje, jak i dobór głosów oraz dopasowanie ich do rozgrywki), jak i z samej gry?

Offline marlow

Odp: Błąd w tłumaczeniu, czy ja czegoś nie rozumiem?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 09, 2008, 01:50:14 am »
Kodaemon, mialem ten sam problem. Glif, o ktory chodzi, nie do konca przypomina grecka litere alfa - jego gorny ogonek jest troche dluzszy. Zaczynasz wyzej, zjezdzasz troche na dol, a reszta juz zupelnie jak w alfie - dziala kazdorazowo. Nie rob takiej bojowej antyreklamy polskiej wersji Tensiona, zanim troche nie poeksperymentujesz z mechanika gry. Troche jak Pathologic, Tension jest dosc kaprysny i z poczatku nieprzyjazny, ale warto sie pomeczyc.

 

anything