Autor Wątek: FAQ 5ED  (Przeczytany 302247 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Eman

  • Gość
FAQ 5ED
« dnia: Lipiec 14, 2008, 10:23:35 am »
Jak nazwa wskazuje, to dzial FAQ do 5ED

Offline marcinkk

Odp: FAQ 5ED
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 14, 2008, 04:30:23 pm »
ok, to ja na dzień dobry:
Jeśli mamy multiple combat powiedzmy po 3 jednostki na stronę to po przegranej strona testuje swoje oddziały na morale minus różnica w combacie. Tymczasem jeśli przegrana strona ma jednostki fearless to czy każda jednostka otrzymuje woundy czy generalnie jest to suma ran na stronę? Na logikę to skoro każdy oddział musi testować morale to i każdy musi dostawać rany ale to strasznia ilość ran na stronę... może tak ma być...
I w związku z fearless jest taki dziwny zapis który mówi że jeśli po walce jednostka która przegrała a podlega zasadzie no retreat nie może być zraniona , nie dostaje ran. Czy chodzi o to że :
a) nie jest aktualnie w BtB (dajmy na to)
b) nie ma wystarczającej siły by zadać ranę ( marines bez fista kontra wraithlord)
Czy jest jakaś interpretacja?

Offline MarcinB

Odp: FAQ 5ED
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 14, 2008, 10:30:58 pm »
Każda jednostka fearless otrzymuje woundy. Nie dzielisz ich.

A co do drugiej sprawy: W skrócie chodzi o b.

Offline Isengrim

Odp: FAQ 5ED
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 15, 2008, 05:23:30 pm »
Kwestia zaczynania. Jak dzialaja teraz jednostki, ktore modyfikuja rozpoczecie gry (tzn. decydowanie o tym, kto rozpoczyna)?
Dyskutowalismy juz z Yedlim o Machariusie - i w sumie przycznilbym sie do opinii, ze jego umiejetnosc powoduje automatyczne przejecie inicjatywy (rzut na 6) lub nie pozwala przeciwnikowi na wykonanie tego rzutu. A taki np. Venerable Dreadnought SW? Pozwalal przerzucic na zaczecie - czy Waszym zdaniem moze przerzucic rzut na przejecie inicjatywy? Mysle ze tyle moznaby mu przyznac... AFAIR Dark Eldarzy mieli tez jakies bonusy do tego. Mysle, ze przydaloby sie jakies sensowne wyjasnienie, nie powodujace smutnej smierci monstwa fajnych i taktycznych zasad.

EDIT: Jednak po doczytanie i konsultacji z MarcinemB wydaje mi sie, ze Macharius daje automatyczne wygrywanie rzutu na zaczecie, a co za tym idzie na rozstawienie. Analogicznie, wszystkie inne zasady dot. rzutu na zaczecie stosuje sie do "roll off'u" na poczatku gry.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2008, 05:46:56 pm wysłana przez Isengrim »
Klerykał i filosemita
Młotek 2010 :-)

Offline Yedli

Odp: FAQ 5ED
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 15, 2008, 06:08:57 pm »
Zależy jak ściśle się łączy wystawianie z zaczynaniem. Każda koncepcja ma swoje wady i zalety.

Gdyby przyjąć, że odnosi się to do roll-off na wejście, to znaczy że można przejąć inicjatywę od armii Machariusa.

Gdyby przyjąć, że dotyczy to przejęcia inicjatywy, skuteczność Machariusa znacznie spada gdy wygrał roll-off (blokowanie rzutu na 6 to w sumie żadna rewelacja).
Gdy roll-off wygrał przeciwnik Machariusa, może się spokojnie wystawić przygotowując się na ruch. jako drugi (w końcu łatwo przewidzieć że Macharius skorzysta ze swej zdolności).

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, i  - patrząc na zasady - każde jest w równym stopniu możliwe do zaakceptowania.

Y.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2008, 06:10:31 pm wysłana przez Yedli »
Teatrzyk Różowy Juggernaut
I could hear nothing unusual, although that brought little comfort. In my experience, it's what you don't notice that kills you. ‐ Ciaphas Cain

Offline Isengrim

Odp: FAQ 5ED
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 15, 2008, 06:13:30 pm »
Pytanie, co oznacza niezwykle sympatyczne sformułowanie

Cytuj
The player that goes first then chooses one of the long table edges to be his own table edge.

Jesli "go first" oznacza zaczynanie, wynikaloby z tego, ze rzut na roll-off jest de facto rzutem na zaczecie, a kolejnosc rozstawiania jest dopiero jego konsekwencja. Ja bym to w kazdym razie tak interpretowal. Czy wtedy moznaby przejac inicjatywe... no nie wiem, jesli zakladamy ze Macharius blokuje wszelka losowosc przy rozpoczeciu, to chyba jednak nie... Ale moze wartoby te kwestie poddac dyskusji jakiegos szerszego Uczonego Grona. ;)
Klerykał i filosemita
Młotek 2010 :-)

Offline Yedli

Odp: FAQ 5ED
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 15, 2008, 06:16:15 pm »
Rzut na rozpoczęcie jest jeden. Który to z tych dwóch - jak już pisałem - to sprawa koncepcji. Nawet Macharius nie może przy jednej bitwie uwalić rzutu na rozpoczęcie dwa razy.  :lol:

P.S. W sumie, jak czytam podstawkę, wychodzi mi na to że można rozróżnić rzut na rozpoczęcie i rzut na przejęcie. Czyli Machariusowi można by turę na 6 odebrać.

Y.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2008, 06:21:25 pm wysłana przez Yedli »
Teatrzyk Różowy Juggernaut
I could hear nothing unusual, although that brought little comfort. In my experience, it's what you don't notice that kills you. ‐ Ciaphas Cain

Offline Bern-HARD

  • Młodszy Mistrz
  • ***
  • Wiadomości: 336
  • Total likes: 0
  • Klub bitewniakowy "Rzeźnik" w Sopocie
    • Bernar DZIK !!!
Odp: FAQ 5ED
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 15, 2008, 06:59:46 pm »
To ja mam takie pytanie odnośnie coverów. Załóżmy sytuację taką:
a)5 gretchinów daje 5 orkom covera 4+, bo przed nimi stoi leman russ albo vindykator [ważne że duży placek]
b)dostają hita z dużego placka orki [bo w nie strzelałem], z tym że i orki i gretchiny są pokryte wszystkie
c) wszystkie orki i wszystkie gretchiny zostały zawoundowane [nie mają sejva zwykłego]

Czy w tym wypadku gretchiny [które de facto giną od tego strzału] dają covera orkom?

Inne pytanie a propo covera.
a) Oddział, bądź pojazd musi być powyżej 50% żeby miał 4+
b) Guardianie zasłaniają poniżej 50% wraithlorda

Czy wraithlord (z naciskiem na to że jest monstrusem) dostaje 5+ covera czy w ogóle?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2008, 07:01:44 pm wysłana przez Bern-HARD »
Hallo! Ich bin Berniczek, Hände hoch!!!

Offline ederus

Odp: FAQ 5ED
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 15, 2008, 10:09:41 pm »
IMO dają covera, bo w momencie strzału orkowie są zasłonięci przez gretchiny.

Ponad 50% musi być w coverze aby mieć covera IMO.

Monstrusy i pojazdy mają wyraźnie napisane, że muszą być zasłonięte przynajmniej w 50%. Guardianie nie zakryją wraithlord w 33% :).
106 miles to Chicago, we've got a full tank of gas half a pack of cigarettes, its dark and we're wearing sunglasses.

Hit it!

Offline Zly

Odp: FAQ 5ED
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 15, 2008, 10:28:38 pm »
Odziały w równych 50% zaokrąglanych z tego co pamiętam na korzyść gracza.
Obsługa fotograficzna imprez i uroczystości.
Portrety, plenery, fotografia reklamowa i nie tylko.
Szybko i profesjonalnie:-). Faktury Vat.
790 333 553 lub priv.

Offline afruniu

Odp: FAQ 5ED
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 16, 2008, 07:06:30 am »
Zły, a nie dostają - 1do SV?

a tak BTW, czy po zrobieniu boosta, w turze strzelania przeciwnika, można zadeklarować go to ground?
i mieć 2+ covera? oczywiście, prócz ostatniej tury, kontestowania, zdobywania objectiwów, to za bardzo sensownego dla tego manewru zastosowania nie widzę (nic nie robisz następną turę), ale wydaje mi się, że to może być momentami bardziej upierdliwe niż 2+ inva.
w tym kontekście linkowane flamery czy havy flamery nabierają sensu.
narka
« Ostatnia zmiana: Lipiec 16, 2008, 07:09:54 am wysłana przez afruniu »
"There must be some kind of way out of here..."

Offline Kris

Odp: FAQ 5ED
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 16, 2008, 07:41:51 am »

W zasadzie turbo boosters wyraźnie stoi, że nie można po booście zrobić go to ground.

w tym kontekście linkowane flamery czy havy flamery nabierają sensu.
Da way of Afro :D ;-)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 16, 2008, 07:45:32 am wysłana przez Kris »
Pogłoski o mojej śmierci są przesadzone

Offline afruniu

Odp: FAQ 5ED
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 16, 2008, 09:11:18 am »
aaa, to nie doczytałem (zasnąłem na "go to ground") :D
narka
"There must be some kind of way out of here..."

Offline Bern-HARD

  • Młodszy Mistrz
  • ***
  • Wiadomości: 336
  • Total likes: 0
  • Klub bitewniakowy "Rzeźnik" w Sopocie
    • Bernar DZIK !!!
Odp: FAQ 5ED
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 16, 2008, 09:29:11 am »
to ja jeszcze mam takie pytanie:

Stoi załóżmy jeden oblit i chce strzelić w predatora. Znajduje się równo na linii która dzieli widok rhinosa na boczny pancerz i na przedni. Powiedzmy że idealnie połowa podstawki na bok, połowa na przód. Czy wówczas rzucamy na 4+ z której strony go traktujemy? Czy inaczek jest jak większość podstawki stoi za linią dzielącą (tą którą prowadzimy po przekątnej pojazdu)?
Hallo! Ich bin Berniczek, Hände hoch!!!

Offline azrael88

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 443
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • vel Morgan Bernhardt
Odp: FAQ 5ED
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 16, 2008, 12:15:05 pm »
czy skimmery w kombacie trafia się jak inne pojazdy (nieruchomy - auto, do 6 cali - 4+, pow. 6 cali - 6)?