Autor Wątek: Zmiany w naszym "Top 20 komiksów" na przestrzeni ostatnich lat  (Przeczytany 9008 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Julek_

Temat wydzielony z: http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,19967.0.html
graves


1. Strażnicy
2. V jak Vendetta
3. Powrót Mrocznego Rycerza
4. Batman: Rok Pierwszy
5. Sandman (zwracam uwagę na całośc serii - wyróżniam Refleksje i Przypowieści)
6. Maus
7. Polowanie
8. Kobieta Pułapka (najmocniejszy akcent trylogii, zwracam uwagę na całość)
9. Rork (całość, niech będzie Gwiezde Światło)
10. Kot Rabina t2
11. Lupus
12. Niebieskie Pigułki
13. Calvin i Hobbes
14. Akira
------------------------------------------------------------------------------
15. Kingdom Come
16. Kot Rabina t1
17. Epoka Brązu
18. Erotyczne Zwierzenia
19. Mikropolis - Moherowe Sny
20. Morfołaki (całość)
------------------------------------------------------------------------------


W związku z tym, że mam sesję i inne, różne różniaste obowiązki i zamiast siedzieć w książkach dla własnej rozrywki odkopałem temat sprzed ponad roku. Dokonałem ekshumacji mojej dwudziestki ukochanych komiksów i ją sobie zrewidowałem. Co mi się podobało kiedyś i co mi się podoba teraz. Okazało się, że ostało się jedynie osiem komiksów (o ile dobrze liczę) z pierwotnej wyliczanki, co może znaczyć, że zmiennym jak kobieta, albo przez te kilknanaście miesięcy ukazało się dużo dobrych komiksów.

Oto moja nowa lista:

1) Blankets (Craig Thompson, Timof, USA)
2) Strażnicy (Alan Moore i Dave Gibbons, Egmont, USA)
3) Maus (Art Spiegelman, Post, USA)
4) Kurczak ze śliwkami (Marjane Satrapi, Post, EU)
5) Niebieskie Pigułki (Freederik Peeters, Post, EU)
6) Powrót Mrocznego Rycerza (Frank Miller, Egmont, USA)
7) Calvin i Hobbes (Bill Watterson, Egmont, USA)
8) Persepolis t.1: Historia dzieciństwa (Marjane Satrapi, Post, EU)
9) Ghost World (Daniel Clowes, Kultura Gniewu, USA)
10) Na Szybko Spisane (Śledziu, Kultura Gniewu, PL)
11) 100 naboi: Co ma wisieć, nie utonie (Eduardo Risso i Brian Azzarello, Mandragora, USA)
12) Pan Blaki (Karol Konwerski i Mateusz Skutnik, Znak, PL)
13) Morfołaki (Nikodem Skrodzki i Mateusz Skutnik, Timof, PL)
14) Black Hole (Charles Burns, Kultura Gniewu, USA)
15) Sin City t.1: Miasto Grzechu (Frank Miller, Egmont, USA)
16) Golem i Gwiazdy Dawida (James Sturm, Post, USA)
17) Batman: Rok Pierwszy(Frank Miller i David Mazzucchelli, Egmont,USA)
18) Polowanie (Pierre Christian i Enki Bilal, Egmont, USA)
19) Queen & Country (Greg Rucka i różni Taurus Media, USA)
20) Phenian (Guy Delise, Kultura Gniewu, USA)

Rezerwa:
Kot Rabina t.2 (Joan Sfarr, Post, EU)
Berlin (Jason Lutes, Kultura Gniewu, USA)
Erotyczne Zwierzenia (Janek Koza, Kultura Gniewu, PL)
Lupus (Freederik Peeters, Post, EU)

USA - 14 sztuk
Europa - 3 sztuki
Polska - 3 sztuki

Egmont - 6
Post - 5
Kultura Gniewu - 4
Timof - 2
Znak - 1
Taurus - 1
Mandragora - 1
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2008, 11:47:04 am wysłana przez graves »

Offline Raf Fariszta

Zmiany w naszym "Top 20 komiksów" na przestrzeni ostatnich lat
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 29, 2008, 12:52:51 pm »
Rozumiem zmiany na liście dotyczące przyczyn wypadnięcia np. Akiry, Sandmana (mentalne tititiriti), ale że Vendetta wypadła to nie rozumiem....Te nowsze pozycje, któe ją wypchnęły są naprawdę lepsze? 
Nocy Matko Dnia

Offline donTomaszek

Odp: Zmiany w naszym "Top 20 komiksów" na przestrzeni ostatnich lat
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 30, 2008, 11:59:06 am »
xDrugiej!
A gdzie Cromwell???
Sometimes I'd like to get my hands on God...

Offline konradkonrad

Odp: Zmiany w naszym "Top 20 komiksów" na przestrzeni ostatnich lat
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 30, 2008, 01:00:12 pm »
(dzieki, graves)

Ciekawe.  :-)
Zakładam, że następnym razem poleci jednak ten Bilal i o Phenianie nikt nie będzie pamiętał za dwa lata.


Offline Julek_

Odp: Zmiany w naszym "Top 20 komiksów" na przestrzeni ostatnich lat
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 30, 2008, 10:40:44 pm »
Nie zauważyliście jeszcze jednej perełki którą dodałem. A szkoda, bo widać, że pewien znakomity komiks jakoś na polskim gruncie zupełnie się nie przyjął.

Raf,
Obecność "Akiry" na liście była spowodowana źle pojomwaną polityczną poprawnością, "Sandman" jest pierwszy w poczekalni do rezerwy (ja naprawdę cenie Gaiman za tą jedną serię), natomiast "VfV" to obiektywnie bardzo dobry, wręcz znakomity komiks (niepozbawiony pewnych usterek), ktry zwyczajnie mi nie podchodzi. A przecież jestem niewąskim fanbojem Moore`a!

DonTomaszku,
"Cromwell" fajny, nie ma to tamto, ale nie aż tak.

I wreszcie przechodzimy do "Phenianu"!

Zainspirowany dyskusją, która wywiązał się między Pstrąghim, NN i Blacksadem,, poszedłem tropem ich rozumowania, napisałem konspekt i przeprowadziłem lekcję w jednym z krakowskich gimnazjum :). Żebyście wiedzieli jak często było obsłużyć, chociaż połowę uczniów moim egzemplarzem!

Jestem w stanie zrozumieć oburzenie, które mógł wywołać cynizm, momentami arefleksyjnośc bohatera komiksu/Guy`a. Mają prawo sprzeciwiać się moralnie i intelektualnie postawie prezentowanej w komiksie i dziwiłbym się, gdyby tego nie zrobili, ale zdaje mi się, że dali się po prostu nabrać Delis`owi. Może i jest cyniczny, ale nie jest naiwny. Ma świadomość, że naprawdę niewiele może zrobić, jeśli nic, wobec reżimu, dla którego pracuje (może dla niego nie pracować). Nie łudzi się, że może coś zmienić. W swoim „pamiętniku” jest szczery, a wręcz wydaje mi się, że miast trochę się „wybielić”, dodać jakiś malutki antysystemowy rys, jeszcze bardziej podkreśla swój desinteressment.

Delise wie, jak świat funkcjonuje, czego najlepszym dowodem jest sprawa olimpiady w Pekinie i los Tybetu. Pewnie ci, którzy najmocniej kontestowali cynizm walczą o Tybet przez gadu-gadu i palą trawkę na manifach. A Delise coś zrobił – stworzył komiks i my w tym miejscu się o „Phenian” spieramy. Uważam, że to znacznie więcej. Zresztą wydaje mi się, że z komiksu naprawdę dużo treści da się wyciągnąć i ja tak naprawdę niewiele o tym komiksie napisałem…

„Phenian” takie różne wątpliwości we mnie rozbudził i znalazł się na liście – na odległym, 20 miejscu…

Offline Blacksad

Odp: Zmiany w naszym "Top 20 komiksów" na przestrzeni ostatnich lat
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 30, 2008, 10:58:51 pm »
Kuba, w dyskusji o "Phenianie" to mykupyku był jedną ze stron (atakującą ten cynizm), mimo że prowadzony przez Niego dział komiksowy w "Premierach" dał etykietkę "polecamy".
Jak już mówimy o cynizmie, to nie wolno tego zapomnieć 8)
Chrzań się, Smirnov

Offline Julek_

Odp: Zmiany w naszym "Top 20 komiksów" na przestrzeni ostatnich lat
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 30, 2008, 11:07:27 pm »
Gwoli ścisłości - pomieszałeś dwie sytuację :)

Pamiętasz, kiedy NN poprosił od Pstrąghiego o udowodnienie wartości "Phenian", bibliografię, przypisy, dwadzieścia stron maszynopisu (cytuję z pamięci), a Ty w kilkunastu punktach wymieniłeś węzłowe cechy komiksu w kilku zgrabnych punktach?

(o tutaj http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,24183.15.html)

Dyskusja z mykiem to insza inszość!
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2008, 11:10:28 pm wysłana przez xDrugiejSzansy »

Offline konradkonrad

Odp: Zmiany w naszym "Top 20 komiksów" na przestrzeni ostatnich lat
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 30, 2008, 11:38:36 pm »
No i dobrze, jest pretekst, żeby Phenian przeczytać jeszcze raz.

Cytuj
Nie zauważyliście jeszcze jednej perełki którą dodałem. A szkoda, bo widać, że pewien znakomity komiks jakoś na polskim gruncie zupełnie się nie przyjął.

Znaczy się Q&C czy Golem?

Offline Julek_

Odp: Zmiany w naszym "Top 20 komiksów" na przestrzeni ostatnich lat
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 30, 2008, 11:51:17 pm »
A co obstawiasz  :D

(o "Golemie" świetną pracę napisała Pstrągi, nawiasem mówiąc)

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Zmiany w naszym "Top 20 komiksów" na przestrzeni ostatnich lat
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 31, 2008, 02:12:11 am »
Ogólnie lista sensowna, tylko ten Batman mnie dziwi, a nawet oba, choc z innych powodow.

Mroczny rycerz jest w sumie dosc nudnawy, nie wiem skad te zachwyty nad nim, a Yera One jest fajny, klimatyczny, ale zeby zaraz do Top20?

Queen & Country jest ok, ale przeczytalem jednen tom i nie wciagnelo mnie tak, zeby czytac dalej.

Jesli chodzi o Trylogie Nikopola, to dla mnie bezkonkurencyjny jest Zimny Rownik.

Co do Delisle'a, to absolutnie sie nie zgadzam, ze to autor jednego sezonu. Dla mnie to jeden z tytanow wspolczesnego komiksu francuskiego.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Blacksad

Odp: Zmiany w naszym "Top 20 komiksów" na przestrzeni ostatnich lat
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 01, 2008, 02:23:01 am »
I "Usagiego" brakuje. Tak po całości. I "Umowy..." Eisnera. Ale wiem, coraz częściej robiąc sobie prywatną "toplistę" mam poczucie hmmm... "pęcznienia". Podaż mamy ostatnio taką, że "TOP 30" by się zdało:)
Chrzań się, Smirnov

Offline konradkonrad

Odp: Zmiany w naszym "Top 20 komiksów" na przestrzeni ostatnich lat
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 01, 2008, 06:22:59 am »
Hi hi, jeśli to miałoby się nazywać wszechczasów czy jakoś tak, to ja chyba miałbym problem nawet z takim prywatnym top 20.

Offline Julek_

Odp: Zmiany w naszym "Top 20 komiksów" na przestrzeni ostatnich lat
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 01, 2008, 12:53:09 pm »
Dokładnie. Biorąc pod uwage, że lista ma dotyczyć tylko komiksów opublikowanych w Polsce, to już teraz brakło mi miejsca na Adriana Tomine`a, nie ma nic Horschemeiera, Brubakera, Pope`a, na Boga, to przyszłe pewniaki! A jeszcze się nawet za Jasona nie zabrałem.

Przy układaniu takich list zawsze musiałem szukać kompromisu między moim własnym, subiektywnym gustem, a "obiektywną" wartością dzieła, jego uznaniem i miejscem, jakie zajmuje w historii komiksu, rolę, jaką w niej odegrał. Czasem mój "nos" jest na tak, czasem na nie.

Blacksad,
Ani Eisner, ani zbiorowe zachwyty i masturbacje nad "Umową z Bogiem" jakoś mnie do tego komiksu nie przekonały. Klasyk, komiks o sporym walorze historycznym i naprawde znakomite rzemiosło komiksowe ale od jego czasów wyszło mnóstwo znakomitych rzeczy. Przekonaj mnie, że jest inaczej!

Brak Usagiego? W istocie spore niedopatrzenie, ale co miałbym wyrzucić? "Berlin" czy "Lupusa"? Spytam inaczej - czy na Twojej liście "Usagi" by się znalazł? Ja bym prędzej nominował... "Wilqa" albo "Wilka".

Xionc,
czemu dziwi Cię obecność "DKR" i "Year One"? Ja lubi trykoty, zawsze je lubiłem, a to chyba wszystko, co najlepsze z superbohaterów. Jednym zdaniem? Są to dwa komiksy, które wyprzediły swoją epokę o kilka długości i nawet najlepsze ze współczesnych komiksów superbohaterskich moim zdaniem jeszcze ich nie dogoniły.

Delisle`a chciałbym poczytać więcej, dowiedzieć się czy jedzie ciągle na tym samym patencie, znanym z "Phenianu czy będzie chciał czymś zaskoczyć swojego czytelnika.

Czy  francuskiego aby na pewno  :)?

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Zmiany w naszym "Top 20 komiksów" na przestrzeni ostatnich lat
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 01, 2008, 03:27:43 pm »
Czy  francuskiego aby na pewno  :)?

z tego co pamiętam L'Association i Delcourt publikuje go w pierwszej kolejności, więc chyba francuskiego :)

Offline Julek_

Odp: Zmiany w naszym "Top 20 komiksów" na przestrzeni ostatnich lat
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 01, 2008, 07:39:58 pm »
Czy  francuskiego aby na pewno  :)?

z tego co pamiętam L'Association i Delcourt publikuje go w pierwszej kolejności, więc chyba francuskiego :)

Wklejam ku pamięci:
http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,23150.0.html

Konradkonrad, Ty chyba nie pokusiłeś się o swoją dwudziestkę w swoim czasie. Może teraz byś spróbował ułożyć taką listę?

 

anything