trawa

Autor Wątek: Swamp Thing - Potwór z bagien  (Przeczytany 52430 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Johnson

Odp: Swamp Thing - Potwór z bagien
« Odpowiedź #45 dnia: Maj 07, 2013, 03:02:37 pm »
Korzystając z okazji obniżki na komiksy Egmontu, dokupiłem drugi tom Swamp Thinga. Cholera, ja wiem, że to klasyk. Wielokrotnie słyszałem/czytałem wspaniałości o tym runie, ale dopiero teraz zrozumiałem dlaczego jest tak wychwalany. Nie wiem czy wypada się przyznawać, ale tom pierwszy mi średnio podszedł. Tzn. to było całkiem niezłe, ale jak to się mówi "dupy mi nie urwało". Dlatego też jakoś specjalnie nie polowałem na drugi tom i spokojnie zapomniałem o tym komiksie. Aż do teraz i do wspomnianej obniżki. Uch... ten album to majstersztyk. Uczta dla umysłu i oka. Poziom mojego ulubionego Sandmana uchwycony. Widzę teraz inspiracje Gaimana w komiksach Moore'a. Każda historia nie schodzi poniżej pewnego i jednocześnie jakże wysokiego poziomu. "Miłość i śmierć" jest rewelacyjne!


I teraz pozwolę sobie zapytać osoby, które mają cały run w oryginale. Kupować czy to jest językowa męka? Mój angielski jest dobry, ale nie dość dobry, żebym np. wyobraził sobie czytanie w oryginale historii pt. "Pog" i tych wszystkich zawijasów językowych. Jak jest z kolejnymi tomami? Bardzo bym chciał czytać dalej, ale nie wiem czy to ma sens i połowy nie wychwycę. Dodam jeszcze, że "V for Vendetta" mam w oryginale (polskiego przekładu nie widziałem na oczy) i nie sprawiło mi problemu napawać się tą historią w oryginalnym języku.

Offline Emeryt

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 699
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • taki duży, a taki gruby.
    • Story of the Month - konkurs na fanfiki WH40.000
Odp: Swamp Thing - Potwór z bagien
« Odpowiedź #46 dnia: Maj 08, 2013, 05:02:23 pm »
Gdzie ta obniżka na Egmont ma/miała miejsce? :-)

Offline maximumcarnage

Odp: Swamp Thing - Potwór z bagien
« Odpowiedź #47 dnia: Maj 08, 2013, 05:07:46 pm »
Gdzie ta obniżka na Egmont ma/miała miejsce? :smile:

W sklepie gildii. ,,Sagę o potworze z bagien" można było kupić za około 47 złotych.

Offline Johnson

Odp: Swamp Thing - Potwór z bagien
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 01, 2013, 08:36:27 am »
[size=78%]I teraz pozwolę sobie zapytać osoby, które mają cały run w oryginale. Kupować czy to jest językowa męka? Mój angielski jest dobry, ale nie dość dobry, żebym np. wyobraził sobie czytanie w oryginale historii pt. "Pog" i tych wszystkich zawijasów językowych. Jak jest z kolejnymi tomami? Bardzo bym chciał czytać dalej, ale nie wiem czy to ma sens i połowy nie wychwycę. Dodam jeszcze, że "V for Vendetta" mam w oryginale (polskiego przekładu nie widziałem na oczy) i nie sprawiło mi problemu napawać się tą historią w oryginalnym języku.[/size]


Pozwolę sobie sam odpowiedzieć na zadane przez siebie pytanie siedem miesięcy temu.


Dziś już jestem mądrzejszy, ponieważ kupiłem "Saga of the Swamp Thing" volume 3 i 4. Cóż, jeśli chodzi o skomplikowanie języka, to myślałem, że będzie gorzej, ale nie jest tak źle. Dialogi nie stanowią praktycznie żadnego wyzwania - nie jest to skomplikowany język. Jedynie problemy można mieć z narracją. Tutaj Moore lubi sobie czasem poużywać. Kilka razy musiałem użyć słownika, ale takie szperanie wychodzi człowiekowi tylko na dobre. Podejrzewam, że takie "Czarne Akta" czytałoby się gorzej w oryginale. Podsumowując - jeśli ktoś się obawiał, tak jak ja, zbyt wyszukanego języka autora przy Swamp Thingu, to raczej niepotrzebnie. Oczywiście to wszystko i tak jest sprawa względna. Poziom angielskiego nie u każdego jest taki sam.


A jeśli chodzi o poziom scenariusza, który prezentuje volume 3 i 4, to już temat na inną dyskusję...


Offline koziorozec1979

Odp: Swamp Thing - Potwór z bagien
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 04, 2013, 01:38:10 pm »
A jeśli chodzi o poziom scenariusza, który prezentuje volume 3 i 4, to już temat na inną dyskusję...
też uważam tom 2 za mistrzostwo :biggrin: . 3 i 4 do mnie idą - a teraz po tym Twoim poście to już nie wiem: dają radę? :smile:

Offline donTomaszek

Odp: Swamp Thing - Potwór z bagien
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 04, 2013, 02:47:55 pm »
Oczywiscie, ze warto. Caly run Alana Moore'a trzyma staly, solidny poziom. Jest to, tak wlasciwie jedna, dluga historia.
Sometimes I'd like to get my hands on God...

Offline Johnson

Odp: Swamp Thing - Potwór z bagien
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 05, 2013, 12:57:48 pm »
Cytuj
też uważam tom 2 za mistrzostwo . 3 i 4 do mnie idą - a teraz po tym Twoim poście to już nie wiem: dają radę?



Napisałem trochę przewrotnie, ale jak najbardziej dają radę. Moim zdaniem pod wieloma względami przebijają nawet vol. 2. Po prostu bardziej jest rozwinięty wątek dochodzenia Swamp Thinga do tego kim lub czym naprawdę jest. Sposób w jaki odkrywa swoje możliwości itd. Dla mnie rewelacja.


Narrację w oryginale chyba jeszcze lepiej się czyta niż w PL. Jest genialna. Szczególnie jak się ją czyta z pauzami, w ten charakterystycznie wolny sposób w jaki mówi i myśli Potwór. Spróbowałem i bawiłem się przednie.


Offline opall

Odp: Swamp Thing - Potwór z bagien
« Odpowiedź #52 dnia: Październik 05, 2014, 10:37:36 am »
Mam pytanie co do serii. Szukałem trochę po reading orderach i dalej nie jestem pewien.
Jak nie wiem czy mi podejdzie jakaś seria to kupuje jeden numer w digitalu i tak też zrobiłem w tym przypadku:
https://www.comixology.eu/Vertigo-Essentials-Swamp-Thing-1/digital-comic/138271


Chciałbym kontynuować ten trade ale...
Zeszyt ma numer #1 (ale nazywa się Anatomy Lesson), a z tego co widzę saga of the swamp thing: book one  zaczyna się od #20.
Rozumiem, że run Moore'a to jedyne właściwe miejsce, w którym należy zaczynać przygodę ze Swamp Thing'iem ?


BTW: rozważam tylko zakup oryginału.


Offline donTomaszek

Odp: Swamp Thing - Potwór z bagien
« Odpowiedź #53 dnia: Październik 05, 2014, 10:53:16 am »
Mozesz zaczac od Dark Genesis lub od runu Moore'a.
Sometimes I'd like to get my hands on God...

Offline Fau

Odp: Swamp Thing - Potwór z bagien
« Odpowiedź #54 dnia: Październik 05, 2014, 10:56:21 am »
Mam pytanie co do serii. Szukałem trochę po reading orderach i dalej nie jestem pewien.
Jak nie wiem czy mi podejdzie jakaś seria to kupuje jeden numer w digitalu i tak też zrobiłem w tym przypadku:
https://www.comixology.eu/Vertigo-Essentials-Swamp-Thing-1/digital-comic/138271


Chciałbym kontynuować ten trade ale...
Zeszyt ma numer #1 (ale nazywa się Anatomy Lesson), a z tego co widzę saga of the swamp thing: book one  zaczyna się od #20.
Rozumiem, że run Moore'a to jedyne właściwe miejsce, w którym należy zaczynać przygodę ze Swamp Thing'iem ?


BTW: rozważam tylko zakup oryginału.

Moore zaczyna od nr 20 - zeszyt ten nosi tytuł "Loose Ends" i jak wskazuje tytuł zamyka wątki, które pojawiały się w serii wcześniej. "Anatomy Lesson" (nr 21) jest uważany za właściwy początek Swampa Moore'a. Są różne spojrzenia na to od czego powinno zaczynać się Swampa Moore'a. Wyraźnie widać to po wydaniach zbiorczych. Starsze, którego przedruk mieliśmy w Polsce (2 pierwsze tomy) zaczynał od "Anatomy", a nowsze wydanie (czarna okładka) zaczyna od "Loose Ends".
To czarne wydanie jest bardzo fajne. Wydrukowane jest na papierze offsetowym, co moim zdaniem jest atutem tego wydania. Są też okładki oryginalnych zeszytów. Obecnie dostępne jest w miękkiej okładce.
 
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2014, 11:15:37 am wysłana przez Fau »

Offline perek82

Odp: Swamp Thing - Potwór z bagien
« Odpowiedź #55 dnia: Październik 05, 2014, 08:39:10 pm »
Tak jak Fau napisał - pierwszy nr Moore'a nie pojawił się we wszystkich wydaniach, w wydaniu Egmontu go chyba nie było.
Na pewno jest w tym wydaniu:
http://multiversum.pl/p/1061/7974/saga-of-swamp-thing-vol-01-sc-dc-i-vertigo-tomy-sc-tpb-i-gn-oraz-hc.html
Papier również jest offsetowy, co wzmaga tylko klimat komiksu sprzed 30 lat.
Wg mnie nr 20 jest godny uwagi - kończy się pewna historia, zaczyna się nowa.


Ze staroci ze Swampem jest jeszcze zbiór 13 pierwszych zeszytów z lat 70-tych:
http://multiversum.pl/p/1061/9477/roots-of-swamp-thing-sc-dc-i-vertigo-tomy-sc-tpb-i-gn-oraz-hc.html
Mniej błyskotliwe i pomysłowe niż run Moore'a, ale też fajne.
Mandroid - 4/5
Mroczni sędziowie - 3/5
Nowy Jork: Życie w wielkim mieście - 4/5
Kajtek i Koko w kosmosie - 3,5/5
Bug - 3,5/5

Offline Fau

Odp: Swamp Thing - Potwór z bagien
« Odpowiedź #56 dnia: Październik 05, 2014, 08:51:57 pm »
Na pewno jest w tym wydaniu:
http://multiversum.pl/p/1061/7974/saga-of-swamp-thing-vol-01-sc-dc-i-vertigo-tomy-sc-tpb-i-gn-oraz-hc.html
Papier również jest offsetowy, co wzmaga tylko klimat komiksu sprzed 30 lat.
Wg mnie nr 20 jest godny uwagi - kończy się pewna historia, zaczyna się nowa.

To jest właśnie to wydanie, które zachwalam.  :biggrin: Tak, jak napisałeś, offset wzmaga klimat. Kolory wyglądają tak ja powinny. Wydanie na kredzie czytałem dawno temu i jeśli dobrze pamiętam cierpiało z tych samych powodów, co każde wydanie starego komiksu, który był tworzony z myślą o druku na papierze offsetowym. Ale mogę się mylić. Pamięć bywa zawodna. Może ktoś posiada to wydanie egmontowskie na kredzie i może się wypowiedzieć.

Tak jak Fau napisał - pierwszy nr Moore'a nie pojawił się we wszystkich wydaniach, w wydaniu Egmontu go chyba nie było.

Nie było go. Co też miało swoje plusy, bo moja przygoda ze "Swamp Thing" zaczęła się od magicznych słów: "Ciepłe krople letniego deszczu pokrywają chodniki lamparcimi plamkami. W centrum starsze panie wynoszą rośliny z domów i ustawiają na schodach pożarowych, jakby opiekowały się niedołężnymi krewnymi albo małoletnimi królami."

Zabawne jest to, że gdy po kilku latach, znużony czekaniem na Egmont, sięgnąłem po wspomniane wyżej wydanie angielskojęzyczne, byłem w szoku, że nie ma tam kadru z tymi starszymi paniami i ich roślinami doniczkowymi.  :lol:

Offline Death

Odp: Swamp Thing - Potwór z bagien
« Odpowiedź #57 dnia: Październik 06, 2014, 12:24:31 am »
Ze staroci ze Swampem jest jeszcze zbiór 13 pierwszych zeszytów z lat 70-tych:
http://multiversum.pl/p/1061/9477/roots-of-swamp-thing-sc-dc-i-vertigo-tomy-sc-tpb-i-gn-oraz-hc.html
Mniej błyskotliwe i pomysłowe niż run Moore'a, ale też fajne.
No to brakuje jeszcze zeszytów 14-19 i można by przeczytać całego Swampa od początku. 

Blaskowitz

  • Gość
Odp: Swamp Thing - Potwór z bagien
« Odpowiedź #58 dnia: Październik 06, 2014, 01:08:39 am »
No to brakuje jeszcze zeszytów 14-19 i można by przeczytać całego Swampa od początku.
Nie powiedziałbym, że całego. Zwieńczenie runu (by Millar/Morrison) będzie dopiero wydane w formie zbiorczej. A nawet wtedy pozostanie spora wyrwa. Na szczęście - według tego co mówił, o ile się nie mylę, Pan Szyłak - w tej wyrwie nie ma jakichś ciekawych historii.

Offline perek82

Odp: Swamp Thing - Potwór z bagien
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 06, 2014, 04:12:51 pm »
No to brakuje jeszcze zeszytów 14-19 i można by przeczytać całego Swampa od początku.


Nie - Moore przejął Swampa od 20 numeru drugiej serii. Pierwsza seria była wydawana w latach 70-tych i wytrzymała około 20-25 numerów. Trade Roots of Swamp Thing obejmuje około połowy tej serii. Na początku lat 80-tych wznowiono wydawanie. Moore się pojawił, gdy nad serią wisiał już topór i dostał wolną rękę. Wszystkim wyszło na dobre;)
Brakuje zatem drugiej połowy serii pierwszej i 19 numerów serii drugiej. Ale nie wiem, czy są godne szczególnej uwagi - nie miały szczególnych notowań.
Mandroid - 4/5
Mroczni sędziowie - 3/5
Nowy Jork: Życie w wielkim mieście - 4/5
Kajtek i Koko w kosmosie - 3,5/5
Bug - 3,5/5