trawa

Autor Wątek: Jak wydać własny komiks?  (Przeczytany 28381 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline freshmaker

Jak wydać własny komiks?
« dnia: Maj 04, 2008, 05:06:19 pm »
zakładam ten topik ponieważ chciałem w perspektywie 2 lat wydać własny komiks. ponieważ mam o tym dosyć mgliste pojęcie chciałem prosić o radę bardziej zorientowanych forumowiczów.

od razu zaznaczę, że komiks który właśnie tworzę jest dosyć amatorski, dlatego nie będę z nim uderzał do żadnego wydawnictwa w naszym kraju. tak się składa że w tym roku prawdopodobnie będę musiał założyć własną firmę co - mam nadzieję - ułatwi wydanie komiksu.

moje pytanie jest dosyć otwarte. póki co mam przygotowanych kilka plansz w formie papierowej, w zależności od kosztów będę chciał to wydać w kolorze lub czerni i bieli.

mam pytanie odnośnie kosztu takiego przedsięwzięcia (drukarnia) oraz przygotowania/składu samego komiksu (może jest jakiś preferowany soft do tego typu roboty).

zapraszam do luźnej dyskusji na ten temat...
« Ostatnia zmiana: Maj 04, 2008, 07:16:04 pm wysłana przez wilk »
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Maciejaszek

  • Gość
Odp: jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 04, 2008, 05:18:07 pm »
A w jakim nakładzie chcesz wydać swój komiks?
Ile będzie miał stron?

Jeśli chcesz wydać album amatorsko, to z całego serca polecam szlachetną formę samizdatu  :)
Xero lub riso + jako soft w postaci nożyczek i kleju.

godai

  • Gość
Odp: jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 04, 2008, 05:26:18 pm »
czarno-białe B5 w okolicach 50-60 stron można mieć w cyfrowej drukarni poniżej tysiąca złotych dla nakładu 200 sztuk. Przeciętnie opłacalne.

Fajnie jest pracować gdzieś, gdzie ma się np. nieliczony dostęp do kolorowego albo przynajmniej laserowego ksero. Najlepiej z finiszerem :D

Soft, to jak kto lubi. Ja składam w Photoshopie, a potem męczę w Acrobacie. Inni lubią w profesjonalnych narzędziach do składu.

Wszystko zależy od różnych czynników, podstawowe pytania padły w poście wyżej.

Offline Ziemniakento

Odp: Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 04, 2008, 07:52:40 pm »

Offline freshmaker

Odp: Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 04, 2008, 09:13:52 pm »
dziekuje za odpowiedzi!

planowalem wydać komiks w formacie A4 - prawdopodobnie czarno-biały.
po zapozaniu sie z linkiem ziemniaka, prawdopodobnie będzie to drukarnia cyfrowa.

czy mozecie mi przyblizyc jak wyglada jakosciowo druk z drukarni cyfrowej? czym to sie rozni od offsetu?

"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline Ziemniakento

Odp: Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 04, 2008, 09:40:05 pm »
Myślę, że jest słabszy jakościowo za to o wiele tańszy.

Offline JAPONfan

Odp: Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 04, 2008, 10:09:20 pm »
Myślę, że jest słabszy jakościowo za to o wiele tańszy.

Nie, nie.

Nie jest gorszy. Czysta czern siadzie ci tak samo na offsecie jak i cyfrze. plusem cyfry jest to ze jest tanszy przy malych nakladach. Ba, jesli poswieci sie troche czasu i znajdzie drukarnie cyfrowa ktora jedzie na regeneowanych tonerach (zamist czerni mamy 80-90% szarosci) wyjdzie jeszcze taniej. Nie ma tez takiej duzej roznicy w zmianie jakosci papieru ktory wplynie na wyglad. wydruk 1+1 na a3  z falcowaniem, zszywaniem zszywkami i przycieciem na wymiar na papierze offsetowym kosztuje 156.22. Dla takich samych parametrow z papierem gloss 135 cena jest identyczna. Co do ceny latwiej bylo by operowac na konkretnej ilosci stron bo przy tych danych ktore ja podalem i ilosci strn 36 cena wyjdzie mniej wiecej taka (a3 to 4 strony a4 wiec liczymy dla 9 arkuszy) 8 razy 146.46 plus 156.22 (bo zszywanie liczylem tylko raz natomiast wszystko trzeba dociac i zfalcowac) czyli 1327.88 dla nakladu 100 sztuk. (dla 50 cena arkusza wynosi 76.04). Ulubiona sowa dla takiego nakładu (100) na offsecie podaje cene 540.49 zł. dla 50 daje 342.50 zł. Przy czym na offsetowej 120 i nkaładzie 100 podaje 439.69 zł.


Jesli chodzi o sklad to z racji zawodu uzywam InDesigna ale dla wlasnych potrzeb proponuje scribusa lub polskie Kombi. Moze sa troche trudniejsze w nauce ale przy opanowaniu podstaw znacznie szybsze i przyjemniejsze w pracy niz np. corel.

godai

  • Gość
Odp: Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 05, 2008, 08:29:43 am »
Myślę, że jest słabszy jakościowo za to o wiele tańszy.

Zależy. Aple chyba częściej siadają od offsetu, ale jakość wydruku zależy mocno od dostarczonego materiału. Na pewno 300DPI dla czerni i bieli da pikselozę, mniejsza lub większą. Zależy też od konkretnej drukarni, tu należy szukać doświadczeń bezpośrednio, od tych, co skorzystali.

Natomiast stosunek jakości do ceny sprawia, że inaczej się patrzy na pewne niedociągnięcia. Na offsecie nakład rzędu 200-300 sztuk jest często w ogóle poza dyskusją i drukarnie nie są nim zainteresowane, cyfraki bez problemu to wezmą.

Ja osobiście korzystam z Sowy (zresztą m.in. także Pirat tam był drukowany) - kwestia dobrego przygotowania materiałów (w wysokiej rozdzielczości).

Offline Ziemniakento

Odp: Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 05, 2008, 10:32:59 am »
Sowa to jest drukarnia?

godai

  • Gość
Odp: Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 05, 2008, 10:40:20 am »

Offline Ziemniakento

Odp: Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 05, 2008, 11:23:24 am »
Hmm...tam też jeju drukowali nie?
Ciekawe.
dzięki za linka-przyda się

Offline anakin

Odp: Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 05, 2008, 01:06:15 pm »
To ja z innej beczki, czyli słówko o zakładaniu firmy.

Jedną z kluczowych kwestii jest okreslenie prowadzonej działalności. Przy zakładaniu firmy musisz określić czym się będziesz zajmował i możesz tam wpisać ile tylko chcesz. Natomiast późniejsza zmiana kosztuje, więc ważne jest, aby od razu mieć wypisane wszystkie ale to wszystkie zadania, którymi masz szansę się zajmować. Z mojego podwórka - w innym kluczu jest sprzedaz komputerów (jako "sprzedaż mebli i urządzeń biurowych") a w innym sprzedaz części komputerowych (jako "sprzedaż podzespołów elektronicznych").

Ja przez tydzień zapisywałem każdy - nawet mało prawdopodobny sposób działalności i potem przy zakładaniu firmy jedna pani przekadała to co ja mówię na pozycje w klasyfikacji. To gruba księga - kumpel dostał ją do ręki i musiał sam sobie szukać - przerąbane. Zwłaszcza, że często podobne działki są w całkiem różnych miejscach.

Offline wilk

Odp: Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 05, 2008, 01:20:30 pm »


Ja przez tydzień zapisywałem każdy - nawet mało prawdopodobny sposób działalności i potem przy zakładaniu firmy jedna pani przekadała to co ja mówię na pozycje w klasyfikacji. To gruba księga - kumpel dostał ją do ręki i musiał sam sobie szukać - przerąbane. Zwłaszcza, że często podobne działki są w całkiem różnych miejscach.
Polska Klasyfikacja Działalności. Przy wpisaniu w Googlu wyskoczy sporo linków z aktualnym schematem obowiązującym od początku 2008 r.

Offline hurragan

Odp: Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 25, 2009, 03:03:44 pm »
Witam,
Chciałbym odświeżyć temat.
Czy oprócz drukarni SOWA znacie inne drukarnie (z całej Polski, lokalizacja nieistotna), które wydrukują komiks w niskim nakładzie (od 1-20 egz.) w twardej oprawie (jakość jak w Blacksadzie np).
Oczywiście pomijam kwestię kosztów, które spodziewam się, że bądą wysokie.
i][size=10]"Nie martw się, jeśli czujesz się dobrze. Przejdzie ci." Boling[/size][/i]

godai

  • Gość
Odp: Jak wydać własny komiks?
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 25, 2009, 03:18:48 pm »
20 egzemplarzy, to chyba nikt ci nie wydrukuje. W każdym razie, to byłaby jakaś niebotyczna kwota. JPF miało kiedyś takie przedsięwzięcie, ale drukowali tylko tomiki w formacie mangowym i c-b. Doujin się nazywało, i obecnie już tej strony nie ma, a na ich domowej ani słowa.

Najprościej, jeśli c-b, to laserowe ksero i oprawiać ręcznie.

 

anything