Autor Wątek: Nowości komiksowe na blogach  (Przeczytany 1292133 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

N.N.

  • Gość
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1860 dnia: Sierpień 18, 2014, 03:53:27 pm »
I właśnie dlatego uważam, że do pisania recenzji powinna być wymagana jakaś licencja. Albo chociaż pozwolenie od rady osiedla.  :neutral:
Swobodny dostęp do internetu, który owocuje tym, że takie właśnie recenzje mogą się pojawiać bez niczyjej zgody, powszechnie uwazany jest za wielką zdobycz cywilizacyjną. Zakładam zatem, że w tym, co napisałeś, chodziło Ci raczej o negatywną ocenę umiejętności recenzenckich recenzenta, a nie o nawoływanie do cenzurowania Sieci.

W związku z tym, że dostęp do internetu znosi wszelkie przeszkody na drodze do publikacji tego, co się samemu napisało, pozostaje tylko dawać podobnym działaniom odpór przez wpisywanie krytycznych komentarzy pod podobnymi tekstami, ostrzeganie znajomych i nieznajomych przed zaglądaniem na takie strony, głosne wyrazanie oburzenia. A jesli to wszystko nie pomoże, to można jeszcze popukać się palcem w czoło (niczego  nie zmienia, ale poprawia samopoczucie).

Offline Anonimowy Grzybiarz

Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1861 dnia: Sierpień 18, 2014, 04:10:51 pm »

Offline Garf

Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1862 dnia: Sierpień 18, 2014, 04:54:37 pm »
Drogi rumbleground, swój komentarz do Twojej recenzji zamieszczę tutaj, gdyż okazało się, że przekracza on limit znaków dozwolony w Twoim blogu. Mam nadzieję, że forumowicze wybaczą mi mój bardzo długi post. Najpierw parę uwag ogólnych:

1) Przed opublikowaniem recenzji dobrze jest ją jeszcze raz przeczytać, żeby wyłapać jak najwięcej literówek (np. "Windsor-Smitch'a"), błędów ortograficznych i interpunkcyjnych (np. "dr. Hines", "marvel") oraz stylistycznych (np. powtórzenia słów "scenariusz", "spojler", parę kolejnych zdań zbudowanych wg schematu "X to Y").

2) Wielu ludzi odbiera recenzję, w której pojawiają się słowa skrajnie potoczne albo wulgarne ("Rysunki nie powaliły, nie rażą zajebistością.", "srajtaśmie") jako mało wiarygodną. Poza tym użycie takich słów zazwyczaj zubaża tekst językowo, gdyż są one często wykorzystywane jako uniwersalne "zapełniacze". Lepiej mogłoby brzmieć np. "W rysunkach nie dostrzegam wyjątkowej maestrii" albo "Warstwa graficzna nie prezentuje szczególnie wysokiego poziomu".

3) Dzielenie tekstu na akapity znacznie ułatwia jego lekturę. Zwarte bloki tekstu (takie jak np. między ilustracjami w Twojej recenzji) mogą odstraszać czytelnika, zwłaszcza internetowego.

4) Podejrzewam, że ilustrację, na której zestawione są stara i nowa wersja kolorystyczna "Broni X", zaczerpnąłeś z fanpage'a WKKM (https://www.facebook.com/WielkaKolekcjaKomiksowMarvela/photos/a.286701301515981.1073741873.100901473429299/287841758068602/?type=1&theater). W takim wypadku wypadałoby podać źródło, gdyż obecnie - być może nieświadomie - sugerujesz, że to zestawienie jest Twojego autorstwa.

Teraz w kwestiach rzeczowych:

1) Zarzucasz scenariuszowi prostotę i przewidywalność. Ważne jest jednak, aby wziąć pod uwagę kontekst czasowy powstania komiksu. "Broń X" ukazała się w 1991 roku, kiedy to użyty w niej schemat fabularny nie był tak wyeksploatowany, jak jest teraz. Na Forum Komiksu Gildii.pl było o tym parę wypowiedzi (http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,36584.msg1267415.html#msg1267415). Jedna z nich jest nawet moja :). Dlatego właśnie to raczej "Piła" (z 2004 r.) przypomina "Weapon X" niż odwrotnie.

Poza tym opowieści można ogólnie i z grubsza podzielić na te, które skupiają się na akcji (np. "Trzej muszkieterowie" Dumasa) i na te, które koncentrują się na psychologii bohaterów (np. "Granica" Nałkowskiej). Jak sam zauważyłeś, siła "Broni X" leży w przedstawieniu postaci i w takim wypadku z natury rzeczy fabuła może wydać się trochę uproszczona, gdyż ma ona być w zamyśle autora tłem dla analizy umysłów Logana, Profesora i innych osób.

2) Wydaje mi się, że Twoje założenie "komiks superbohaterski to zawsze komiks dla młodego czytelnika" jest z gruntu błędne. Być może dałoby się go jeszcze bronić w latach 60.-70. XX wieku, ale od tego czasu komiksy superbohaterskie znacznie "dojrzały". Dzieła takie jak "Strażnicy" czy "Powrót Mrocznego Rycerza" świadczą o tym, że opowieść z superbohaterami może poruszać poważne tematy i być utrzymana w dojrzałym tonie.

Drugim argumentem przeciwko tezie "superbohater = dla dzieci" jest znaczna ilość przemocy i brutalności obecnej w wielu komiksach tego typu. Czasem jest ona uzasadniona, często niestety wynika z braku kreatywności i lenistwa twórców, jak stwierdza np. Mark Waid (http://www.pastemagazine.com/articles/2012/08/comic-relief-with-mark-waid.html?p=2). W "Broni X" szczegółowo opisanej przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej jest sporo, i choćby dlatego moim zdaniem nie jest to komiks dla dzieci.

3) Twoje zarzuty o brak humoru da się bardzo łatwo odeprzeć: elementy humorystyczne po prostu nie pasują do koncepcji autora. Windsor-Smith chciał stworzyć ponurą opowieść o ludzkim okrucieństwie - dokładanie do tego humoru znacznie osłabiłoby spójność komiksu i siłę, z jaką oddziałuje on na czytelnika. Równie dobrze można by krytykować komedie romantyczne za brak poważnych rozważań o roli jednostki wobec Absolutu albo "Boską komedię" za to, że nie ma w niej lekkich przyśpiewek.

Mam nadzieję, że moje uwagi pomogą Ci poprawić w przyszłości jakość Twoich recenzji.
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Blaskowitz

  • Gość
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1863 dnia: Sierpień 18, 2014, 05:00:55 pm »
Swobodny dostęp do internetu, który owocuje tym, że takie właśnie recenzje mogą się pojawiać bez niczyjej zgody, powszechnie uwazany jest za wielką zdobycz cywilizacyjną. Zakładam zatem, że w tym, co napisałeś, chodziło Ci raczej o negatywną ocenę umiejętności recenzenckich recenzenta, a nie o nawoływanie do cenzurowania Sieci.
Oczywiście o licencjach (a tym bardziej o radzie osiedla) nie pisałem na poważne. Gdyby wprowadzić cenzurę sieci, mój drobny spam na tym forum też by się nie ostał.  :cool:

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1864 dnia: Sierpień 18, 2014, 10:51:26 pm »
Z racji tego, że sam nie jestem idealny, mylę się w tekstach i jest w nich jeszcze dużo do poprawy to nie będę krytykował kolegi od tej recenzji, ale na jedno chciałem zwrócić uwagę, a mianowicie fakt, że w dalszym ciągu używacie wulgaryzmów. Już kilka razy zwracana była na to uwaga forumowiczów, a Wy dalej "konsekwentnie" i z uporem maniaka w to brniecie. Tyle osób już wskazało, że to wygląda źle. Może warto jednak się nad tym faktem zastanowić?
Ps co prawda Weapon X nie czytałem, ale sądząc po wypowiedziach innych o tym komiksie, szukanie w nim dowcipu jest zadaniem karkołomnym.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Julek_

Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1865 dnia: Sierpień 19, 2014, 02:49:45 pm »
Biorąc jakikolwiek komiks z udziałem Mrocznego Rycerza do rąk z pewnością zwróciliście uwagę, że gdzieś na początku musi pojawić się fraza mówiąca o tym, że Batman został stworzony przez Boba Kane`a. Pojawia się ona nie tylko na łamach zeszytówek i albumów, ale także w serialach animowanych, grach czy filmach. I jest tak samo zmyślona, jak kolejna przygoda Batmana.

http://kolorowezeszyty.blogspot.com/2014/08/1713-cudowny-chopak-billy.html

Offline Julek_

Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1866 dnia: Sierpień 20, 2014, 09:51:48 am »
Piotrek Lipa pisze o "The Strain"

Z okazji premiery serialu Guillermo del Toro postanowiłem sięgnąć po komiks z tą historią. Jednak aby było śmieszniej został on oparty na książce o tym samym tytule, która z kolei służy za podstawę dla serialu. Zdaję sobie sprawę z tego, że brzmi to dość skomplikowanie, ale nie jest to nic nowego w popkulturze.

http://kolorowezeszyty.blogspot.com/2014/08/1714-strain.html


Offline Julek_

Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1868 dnia: Sierpień 20, 2014, 07:15:44 pm »
O absolutnie znakomitym "Daredevilu" w wykonaniu Bendisa i Maleeva pisze Piotrek Lipa.

Odkąd tylko pamiętam zawsze darzyłem Daredevila wielką sympatią, mimo że tak naprawdę miałem z nim bardzo znikomą styczność. Myślę, że wszystko zaczęło się od pierwszej lektury znakomitego "The Man Without Fear" wydanego u nas przez TM-Semic. Dla mnie po dziś dzień jest to jeden z najlepszych komiksów jaki czytałem, a w kategorii superbohaterów mało co może mu dorównać.

http://kolorowezeszyty.blogspot.com/2014/08/1715-daredevil-by-bendis-and-maleev.html

Offline Julek_

Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1869 dnia: Sierpień 21, 2014, 08:38:14 am »
Środowy Komix-Express, a w przegląd informacji z pierwszej połowy tygodnia - niemiecka kolekcja powieści graficznych DC, obchody Międzynarodowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów, "Synowie Anarchii" w wersji komiksowej, nowi bohaterowie w serialu "Agenci SHIELD". Klikajcie i czytajcie!

http://kolorowezeszyty.blogspot.com/2014/08/1716-komix-express-261.html#more

Offline Julek_

Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1870 dnia: Sierpień 21, 2014, 02:53:44 pm »
Główny bohater zakoc**je się i bierze ślub. Co prawda nie na długo, ale jednak. Rozprawia się ze złoczyńcą kryjącym się pod pseudonimem Owl sprzedającym w Hell Kitchen narkotyki wyprodukowane na podstawie swojego zmutowanego DNA. Prochy upichcone według tej receptury dają na krótki czas namiastkę super mocy. Jakby tego było mało, do miasta wraca niewidziany od jakiegoś czasu kryminalista, którego celem jest odzyskanie swego niedawno utraconego imperium przestępczego

http://kolorowezeszyty.blogspot.com/2014/08/1717-daredevil-by-bendis-and-maleev.html

Piotrek Lipa o drugim tomie Daredevila wg Bendisa i Maleeva. Jak jeszcze nie czytaliście, to bierzcie się za niego - wg mnie ( i chyba nie tylko mnie) to jeden z najlepszych komiksów super-hero, jaki ukazał się w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Offline donTomaszek

Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1871 dnia: Sierpień 21, 2014, 03:24:38 pm »
Swietne wpisy o Daredevilu duetu Bendis & Maleev.
Daje lajka!
Sometimes I'd like to get my hands on God...

Offline Toranga

Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1872 dnia: Sierpień 21, 2014, 06:05:01 pm »

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1873 dnia: Sierpień 21, 2014, 07:20:55 pm »
Mój tekst o "Smert' Lachom". Zapraszam.

http://kamilczytakomiksy.blogspot.com/2014/08/smert-lachom.html

Ystad już wrzucał do tematu o Strefie Komiksu  :wink:
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Toranga

Odp: Nowości komiksowe na blogach
« Odpowiedź #1874 dnia: Sierpień 21, 2014, 08:00:35 pm »

Ystad już wrzucał do tematu o Strefie Komiksu  :wink:

To muszę mu podziękować za reklamę :)