trawa

Autor Wątek: Koziorożec (spoilery)  (Przeczytany 227410 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wilk

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #465 dnia: Wrzesień 07, 2014, 03:25:11 pm »

Zapewne będą spoilery.

Mi chyba najbardziej w tym tomie spodobało się to, co Andreas zastosował już raz w ostatnim Rorku - Dahmaloh i Koziorożec dosłownie wychodzą z komiksu. Przy czym Dahmaloha perspektywa wyjścia przeraża a Koziorożca przeciwnie. Stawiałbym, że pudełko symbolizuje po prostu wolność twórczą. Z tego pudełka wychodzą postacie zupełnie "nie z tej bajki", nie pasujące w ogóle do uniwersum Koziorożca-Rorka, a nawet wyglądające zupełnie nie jak spod ręki Andreasa. Co do Xenona to zapewne się dowiemy w następnych tomach. :)

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #466 dnia: Wrzesień 07, 2014, 03:58:02 pm »
nie jestem taki pewny tego, co piszesz. zauważ, że w Rorku postaci przechodzą do rzeczywistego świata (tak jest przestawiony), tutaj natomiast mamy do czynienia z czymś niezdefiniowanym. w Rorku kontakt z rzeczywistością kończy się śmiercią, tutaj czymś w rodzaju oświecenia Kozia. natomiast metafora klatki przemawia za Twoją wersją - sam już nie wiem. dziwi mnie natomiast kreacja Dahmalocha - w Rorku był trochę inaczej zdefiniowany.

Offline wilk

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #467 dnia: Wrzesień 07, 2014, 08:28:19 pm »
Co do Dahmaloha i jego wyglądu to warto sobie przypomnieć wydarzenia z "Błękitnego smoka". Co do tego dlaczego akurat ma taką postać a nie taką jak w Rorku to chyba nie było wytłumaczone. Ale pewności nie mam.

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #468 dnia: Wrzesień 07, 2014, 09:33:10 pm »
chodzi mi bardziej o charakter postaci i sposób jej postępowania.

Offline TePe

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #469 dnia: Wrzesień 10, 2014, 09:50:02 pm »
Nie czytałem jeszcze "Snu w klatce" ale forma tego albumu została zapowiedziana już na ostatnim kadrze białego tomu.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #470 dnia: Wrzesień 11, 2014, 05:58:14 pm »
Andreas czasem zapowiada nastepny album na ostatnim kadrze poprzedniego. Nie mam pod reka, ale bialy tez byl zapowiedziany takim niemym kadrem jesli dobrze pamietam.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #471 dnia: Wrzesień 14, 2014, 02:12:43 pm »
Zapewne będą spoilery.
Mi chyba najbardziej w tym tomie spodobało się to, co Andreas zastosował już raz w ostatnim Rorku - Dahmaloh i Koziorożec dosłownie wychodzą z komiksu. Przy czym Dhmaloha perspektywa wyjścia przeraża a Koziorożca przeciwnie. Stawiałbym, że pudełko symbolizuje po prostu wolność twórczą.
Ciekawa teza! Swoją drogą nawet nie zauważyłem, w którym dokładnie momencie ten cykl przestał być "takim trochę prostszym Rorkiem dla >ubogich<", a stał się prawie dziełem symbolicznym :) Chociaż, trzeba przyznać, że nawet w chwili, gdy mówię sobie, że już wszystko ogarniam, to Andreas znów zaczyna niepostrzeżenie, gdzieś na marginesie, jakąś gierkę z czytelnikiem, która czasami urasta do kwestii pierwszoplanowej, a innym razem staje się ledwie dostrzegalnym niuansem. No cóż, znów mi przyjdzie, po raz kolejny, przeczytać całość (wraz z Rorkami)
Andreas kolejny raz rozrzuca tropy, zadaje pytania, ale nie daje jasnych odpowiedzi. świetny tom, aczkolwiek pod koniec zacząłem już się gubić (kim lub czym jest Xenon ? kto tak naprawdę przebudził Jeźdźców Apokalipsy ?
Jeźdźcy zostali przebudzeni już o wiele wcześniej, zdaje się, że w Błękitnym Smoku byli już w drodze. Ja stawiam na Mordora Gotta, on niepokojąco miesza w całym tym śnie Koziorożca, nawet labirynt jest w kształcie jego głowy. A Xenon? - jak sama nazwa wskazuje ktoś obcy, dziwny... się dowiemy w następnym tomie, który kończy ten cykl. Z ostatniego zdania "Snu w klatce" wnioskuję, że ostra jazda dopiero przed nami!
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline Tomasz 66

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #472 dnia: Wrzesień 14, 2014, 05:43:03 pm »
czy pudełko, które otwiera Kozio pełni rolę podróżnika, tak jak w Rorku ?) konstrukcja kadrów bardzo przemyślana, ale to nie dziwne - Andreas jest mistrzem w eksperymentowaniu.
Otwarcie pudełka wg mnie symbolizuje dotarcie przez Kozia do tej nieuświadomionej głównej części świadomości którą odzyskał od Mordora Gotta - mówi o tym na planszy 40 - początkowo dotarło do niego tylko kilka informacji, a cały album to poszukiwanie drugiej ukrytej części siebie przez niego.
Kadrowanie w tym albumie jest świetne - powtarzana kraty z okna z pomieszczenia w którym zasnął Kozio w poprzednim albumie, te dosłowne próby wyjścia z kadrów i wręcz ucieczki z samego komiksu - rewelacja. Autor przez Kozia też miejscami prowadzi taki dość oryginalny dialog z czytelnikiem - mówi np " Och, wybaczcie, przecież dobrze o tym wiecie, czyż nie?"- zdaje sobie sprawę z komplikacji akcji komiksu i ironizuje.

Offline TePe

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #473 dnia: Październik 01, 2014, 10:11:09 pm »
Przeczytałem Sen w klatce!
Seria mocno ewoluowała z przygodówki powoli zrobił się filozoficzny klimat bliski Rorkowi, ciekaw jestem co będzie dalej.
Zauważyliście stopy Dahmalocha?



Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #474 dnia: Październik 01, 2014, 10:39:29 pm »
Przeczytałem Sen w klatce!

.....a w Sklepie Gildii 2 nowe tomy już dostępne 24h. Czytał już ktoś?
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline donTomaszek

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #475 dnia: Październik 02, 2014, 12:30:34 pm »
Rzeczywiscie juz sa.
Paka, ktora miala zostac wyslana do mnie 5.10 (bo taka date premiery mialy miec nowo Capri) wyslana dzis. Juz nie moge sie doczekac, tomy 14,15,16 w drodze. W koncu takze bede mogl przeczytac Wasze posty :smile:
Sometimes I'd like to get my hands on God...

ramirez82

  • Gość
Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #476 dnia: Październik 06, 2014, 08:32:01 am »
Czyżby Koziorożec 15 i 16 tak dobrze się sprzedawały z okazji wizyty Andreasa, że nakład powoli się wyprzedaje? W Sklepie Gildii oba są niedostępne, a przed weekendem były i w Łodzi też je widziałem na stoisku. Mało prawdopodobne, żeby w kilka dni tyle się sprzedało, ale...

Offline wilk

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #477 dnia: Październik 06, 2014, 09:01:58 am »
Czyżby Koziorożec 15 i 16 tak dobrze się sprzedawały z okazji wizyty Andreasa, że nakład powoli się wyprzedaje? W Sklepie Gildii oba są niedostępne, a przed weekendem były i w Łodzi też je widziałem na stoisku. Mało prawdopodobne, żeby w kilka dni tyle się sprzedało, ale...
Jakiś błąd techniczny musiał wystapić. Już jest znowu dostępność 24h obu części.

Offline TePe

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #478 dnia: Październik 06, 2014, 09:09:17 am »
Czyżby Koziorożec 15 i 16 tak dobrze się sprzedawały z okazji wizyty Andreasa, że nakład powoli się wyprzedaje?
1 tom zbiorczego Rorka też szybko się wyprzedał i Sideca zrobiła dodruk także nie ma się co bać.
Czy ktoś kto był na spotkaniu z Andreasem może coś skrobnąć na ten temat?

Offline Qwant

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #479 dnia: Październik 06, 2014, 06:07:03 pm »
Trochę komentarzy pojawiło się w wątku o MFKiG, ale może napiszę tutaj swoje refleksje (częściowo powtarzając to co już tu padło).
Spotkanie niestety mnie zawiodło ze względu na prowadzenie. Tłumaczenie na polski było słabe. Chłopak dobrze znał angielski, ale nie bardzo umiał to przełożyć na polski. Nie miał żadnej kartki przez co zapominał większość z odpowiedzi Andreasa.
Zadawał dziwne pytania. Np:
- prowadzący pytał, czy Andreas inspirował się niemieckim ekspresjonizmem filmowym, bo "rysuje bohaterów wyraźnie gestykulujących". Po długim zadawaniu tego pytania (tłumaczenie o co chodzi w dwóch językach) Andreas mówił tylko: "No, not really".
- rork zostawia rodziców. Czy pierwowzorami jego rodziców byli Twoi, bo Ty również wyjechałeś ze swojego kraju: odpowiedź:  "No, not really".
i tak w kółko.

Z ciekawszych rzeczy to Andreas opowiadał trochę jak to chciał od zawsze zostać architektem i jaki to miało wpływ na jego komiksy. Jak budynki wykonane z powtarzających się elementów (cegły, cegły, ...) i miasto z powtarzających się budynków są podobne do komiksu (kadry, kadry, ...). Było też o budynkach w jego twórczości. Andreas powiedział, że jemu nie do końca się udają (generalnie odniosłem wrażenie, że to szalenie skromny facet).

Trochę mówił jak wygląda sytuacji komiksu we Francji. jak przez nadpodaż młodzi rysownicy muszą podpisywać coraz gorsze dla nich umowy żeby tylko być wydawanymi. W ogóle to na kondycję francuskiego rynku narzekali zarówno Andreas, Van Hamme jak i Rosiński.

Tryb pracy: Andreas powiedział, że raczej stara się pracować regularnie, to jest wstaje codziennie rano i rysuje, a nie np siedzi po nocach. Nie wykorzystuje narzędzi cyfrowych.

Kolorystce Kozia daje wolną rękę. Czasem jak patrzy na efekt to mówi sobie, że zrobiłby to zupełnie inaczej, ale że to dobrze. Że to dodaje nową wartość do jego pracy.

 

anything