Autor Wątek: Koziorożec (spoilery)  (Przeczytany 222508 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline beacon

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #45 dnia: Maj 10, 2008, 11:17:02 pm »
Spłycasz pojęcie narrcaji komiksowej. To nie tylko układanie obrazków na planszy. To również umiejętność przyspieszania i spowalniania akcji, nadawania jej dynamiki, pointowania. To tutaj wg mnie Andreas szwankuje. Cała fabuła jest fajna i nie tak znowu prosto zbudowana, bo są istotne szczegóły, zwroty akcji. Ale szwankuje mi warsztat samego opowiadania. Ot co ;)

W "Strażnikach" akcja prowadzona jest ze zmiennym tempem, z budowaniem nastroju i kumulowaniem napięcia. Czasami przyspiesza i w kadrach przestają pojawiać się dymki, ujęcia są dynamiczne, innym razem pojawia się refleksja.

Narracja to nie tylko działka scenarzysty. Również rysownika i jego zrozumienia dla zamiarów scenarzysty. To coś trudnego do uchwycenia, ale wykraczającego poza rozpisanie tekstów na kadry ;)

Pozór pobieżności jest skutkiem poprowadzonej na jedno kopyto narracji. Oczywiście, wrażenie to jest mylne, bo fabuła jest przemyślana i fajna, pełna smaczków-haczyków. Ale kiedy film pędzi cały czas równomiernym szybkim tempem to nie ma czasu na zastanowienie się nad tym co się ogląda.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #46 dnia: Maj 11, 2008, 12:24:01 am »
mnie sie zdaje, ze Andreas chcial po prostu zrobic komiks sensacyjny, cos zupelnie innego niz robil dotad, a poniewaz zaczal nowa serie, to pierwszy tom przeladowal wydarzeniami. pierwsze 5 tomow bylo zreszta zaplanowane juz w Rorku, wiec autor musial wszystko pomiescic wg oryginalnego planu. tomy 6-9 to tez zwarta historia, ale od 10 akcja juz plynie spokojniejszym, wlasnym tokiem.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline wilk

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #47 dnia: Maj 11, 2008, 01:23:45 pm »
Spłycasz pojęcie narrcaji komiksowej. To nie tylko układanie obrazków na planszy. To również umiejętność przyspieszania i spowalniania akcji, nadawania jej dynamiki, pointowania. To tutaj wg mnie Andreas szwankuje. Cała fabuła jest fajna i nie tak znowu prosto zbudowana, bo są istotne szczegóły, zwroty akcji. Ale szwankuje mi warsztat samego opowiadania. Ot co ;)


Zupełnie się z tym nie zgadzam.

Cytuj
W "Strażnikach" akcja prowadzona jest ze zmiennym tempem, z budowaniem nastroju i kumulowaniem napięcia. Czasami przyspiesza i w kadrach przestają pojawiać się dymki, ujęcia są dynamiczne, innym razem pojawia się refleksja.
I niby nie ma tego w "Koziorożcu"?

Chciałbym zaznaczyć, że nie rozmawiamy teraz o fabule bo ta w "Koziorożcu" jest w większości lekka, przygodowa, sensacyjna z nutką tajemnicy, a o warsztacie scenarzysty.

Cytuj
Narracja to nie tylko działka scenarzysty. Również rysownika i jego zrozumienia dla zamiarów scenarzysty. To coś trudnego do uchwycenia, ale wykraczającego poza rozpisanie tekstów na kadry Wink
W klasycznym ujęciu, że się tak wyrażę, narracja to wyłącznie domena scenarzysty. Rysownik ma wyłącznie przelać zamysł scenarzysty na papier. Jeśli włącza się twórczo np w kadrowanie to imo jest także współscenarzystą.

Cytuj
Pozór pobieżności jest skutkiem poprowadzonej na jedno kopyto narracji
Oczywiście z tym też się nie zgadzam. Ale widzę, że do żadnego konsensusu pod tym względem nie dojdziemy i może lepiej niech tak zostanie. :)

Offline beacon

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #48 dnia: Maj 11, 2008, 02:01:33 pm »
Jasne, że nie dojdziemy, bo gadamy o wrażeniach, które odnieśliśmy skrajnie odmienne. Niemniej przeczytam drugiego i trzeciego może Koziorożca, żeby zobaczyć jak to wygląda dalej.

Cytuj
Rysownik ma wyłącznie przelać zamysł scenarzysty na papier. Jeśli włącza się twórczo np w kadrowanie to imo jest także współscenarzystą.
Może być i tak ;) Chodzi mi o to, że ta osoba, która rysuje, ona dokładnie, też coś dorzuca od siebie do narracji. A jakie jest jej oficjalne miano mniej mnie interesuje ;)

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 25, 2008, 03:55:30 pm »
13 Koziorozec "Reve en cage" jest zapowiadany przez Lombard na listopad.

Ponoc integral Rorka ma byc w 2009, ale to wciaz raczej plotka.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Rork

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #50 dnia: Sierpień 29, 2008, 05:51:17 pm »
straszne zawracanie d... z tym Rorkiem - ta seria jest chyba przeklęta w naszym kraju :(

Offline tolman

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #51 dnia: Sierpień 31, 2008, 09:38:48 am »
Ale ten integral w 2009 to chyba na rynku francuskim ma być.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #52 dnia: Wrzesień 19, 2008, 10:58:47 am »
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline białowłosy

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #53 dnia: Październik 20, 2008, 08:33:01 pm »
Lombard pokazal okladke najnowszego Koziorozca.

http://www.lelombard.com/catalogue/Albums.cfm?AlbumID=4003&SerieID=2825

Ta okładka jest numeru 13 Koziorożca a co z numerem 12 ? Jest pusta okładka w tym miejscu. O co chodzi z nr 12 ?
-Witaj Tanemanar!...Witam ciebie i twojego ucznia!
-Wkrótce przestanie być moim uczniem. Rork uczy się zbyt szybko jak dla mnie.Może kiedy odkryje tajemnicę, zwolni.
-Rork...Cóż za dziwne imię! Czy jesteś świadom, że wiedza, której pragniesz będzie ci ciążyć jak wieczna groźba ?

Offline wilk

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #54 dnia: Październik 20, 2008, 08:44:12 pm »
Ta okładka jest numeru 13 Koziorożca a co z numerem 12 ? Jest pusta okładka w tym miejscu.
To właśnie JEST okładka do albumu 12. :) Zwróć uwagę, że nie ma też tytułu. Taki koncept. :)

Zresztą była o tym mowa tutaj, chyba w tym temacie lub o Rorku.

Offline białowłosy

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #55 dnia: Październik 20, 2008, 08:59:39 pm »
To właśnie JEST okładka do albumu 12. :) Zwróć uwagę, że nie ma też tytułu. Taki koncept. :)

Zresztą była o tym mowa tutaj, chyba w tym temacie lub o Rorku.
Aha czyli jest to wydany w listopadzie 2007 roku 12 numer Koziorożca, bez tytułu z "całą białą" okładką ?
PS na tej stronie jest kilka skanów chyba do części 12 ale omyłkowo przyporządkowane 13 części:
http://www.bedeo.fr/index.php/bedeo/Data/Albums/Reve-en-cage-CAPRICORNE-13-30185

PS2: Jak uważacie Manzoku da radę wydać kolejne części Koziorożca (od 5 numeru) czy znowu będziej jak z Twoim Komiksem , że przejąć będzie musiał to ktoś inny ? Ktoś ma kontakt z Manzoku i pewne informacje kiedy wydadzą kolejne częsci ? Na alei komiksu podali grudzień 2008 jako datę 5 części - Sekret, ale jak to u nich... może być opóźnienie.
« Ostatnia zmiana: Październik 21, 2008, 01:23:53 pm wysłana przez białowłosy »
-Witaj Tanemanar!...Witam ciebie i twojego ucznia!
-Wkrótce przestanie być moim uczniem. Rork uczy się zbyt szybko jak dla mnie.Może kiedy odkryje tajemnicę, zwolni.
-Rork...Cóż za dziwne imię! Czy jesteś świadom, że wiedza, której pragniesz będzie ci ciążyć jak wieczna groźba ?

Offline kas1

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #56 dnia: Październik 21, 2008, 07:58:44 am »
Trzeba im kibicowac, bo pomimo niekiedy potężnych obsów wydają wszystko co mieli w zapowiedziach. Jeżeli nie przesadzili z nakładem, to powinno byc dobrze.

Offline białowłosy

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #57 dnia: Październik 21, 2008, 11:26:32 pm »
pierwsze 5 tomow bylo zreszta zaplanowane juz w Rorku, wiec autor musial wszystko pomiescic wg oryginalnego planu. tomy 6-9 to tez zwarta historia, ale od 10 akcja juz plynie spokojniejszym, wlasnym tokiem.
Ładnie to nazwałeś akcja płynie "spokojniejszym tokiem" dla mnie w tomach 10 i 11 jest brak jakiejkolwiek prawdziwej akcjii i przypomina mi to taczej serial "Rancho" a nie pełne akcjii tomy 1-9. Na szczęście ze skanów, które dorwałem od 12 części znowu może być ciekawie. A że te kolejne części chyba już nie będą się odnosić do Rorka to trochę szkoda.
-Witaj Tanemanar!...Witam ciebie i twojego ucznia!
-Wkrótce przestanie być moim uczniem. Rork uczy się zbyt szybko jak dla mnie.Może kiedy odkryje tajemnicę, zwolni.
-Rork...Cóż za dziwne imię! Czy jesteś świadom, że wiedza, której pragniesz będzie ci ciążyć jak wieczna groźba ?

Offline Trreker

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #58 dnia: Październik 23, 2008, 06:14:27 pm »
Pytanie z czapy, czemu Koziorożec zapuscił brodę?:P Zwiazany jest z tym jakis ostry twist fabularny?

Offline białowłosy

Odp: Koziorożec (spoilery)
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 24, 2008, 02:55:47 pm »
Bo było ostro i grubo w części 7 - le dragon bleu (po polsku chyba "niebieski smok"). Jest tam nawet sam Dahmaloch więc jazda bez trzymanki.  W  tej części  Koziorożec jeszcze używał gilette pod koniec miał plastry na facjacie a w następnej części 8 -  Tunnel jest już po rozwodzie z maszynką do golenia i tak mu zostało do dziś do części 13tej.
-Witaj Tanemanar!...Witam ciebie i twojego ucznia!
-Wkrótce przestanie być moim uczniem. Rork uczy się zbyt szybko jak dla mnie.Może kiedy odkryje tajemnicę, zwolni.
-Rork...Cóż za dziwne imię! Czy jesteś świadom, że wiedza, której pragniesz będzie ci ciążyć jak wieczna groźba ?