trawa

Autor Wątek: Murena  (Przeczytany 50745 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Damian xyz

Odp: Murena
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 20, 2013, 01:26:09 pm »
Za tym, że można czytać nie znając poprzednich tomów przemawia fakt, że rzecz dzieje się w realiach Rzymu pod rządami Nerona, który to jest jednym z głównych bohaterów.


Offline Nawimar

Odp: Murena
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 20, 2013, 03:46:26 pm »
I po lekturze. 

Nowy tom tradycyjnie wzbudza zachwyt pieczołowitą oprawą graficzną. Niestety trochę gorzej ze scenariuszem. Niby wszystko na miejscu, a jednak jakoś nie potrafię przekonać się do narracji Dufauxa. Przez cały okres swej kariery facet miał farta do znakomitych rysowników (Baranowski!). Mimo to jak dla mnie profile psychologiczne jego postaci sprawiają wrażenie drętwych i mało przekonujących. Tak też jest niestety w przypadku niniejszego tomu. Ale to takie tam osobiste odczucia. 
 
Swoją drogą trochę to wpieniające, że twórcy komiksu (i nie tylko) zabierający się za temat Rzymu jakoś nie potrafią wydobyć się poza okres panowania dynastii julijsko-klaudyjskiej. Tłuką w kółko Cezara, Klaudiusza, Nerona i od biedy Marka Aureliusza. Szkoda, bo marnuje się mnóstwo świetnych tematów - chociażby z okresu Rzymu chrześcijańskiego. Taki np. Julian Apostata miałby w naszych czasach niezłe wzięcie :wink: Chętnie podczytałbym coś takiego, ale od biedy może być i dalszy ciąg "Mureny".  Mam nadzieję, że przyjmie się niezgorzej od nowego "Skorpiona".

Offline koziorozec1979

Odp: Murena
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 14, 2013, 08:40:29 am »
Ja na pewno nabędę tom 5
poszedłem za przykładem, kupiłem i jestem zachwycony lekturą. Jako dzieciak bardzo interesowałem się starożytnym Rzymem i teraz czytając Murenę momentalnie przypomniało mi się dlaczego - ciekawe czasy, ciekawi ludzie, pięknie i straszno. Dzięki :biggrin:

I po lekturze. 

Nowy tom tradycyjnie wzbudza zachwyt pieczołowitą oprawą graficzną. Niestety trochę gorzej ze scenariuszem. Niby wszystko na miejscu, a jednak jakoś nie potrafię przekonać się do narracji Dufauxa.
Szata graficzna faktycznie bardzo opowieści pomaga...ale i scenariusz niczego sobie. Powiem szczerze, że ja właśnie dopiero dzięki lekturze tej serii trochę przekonałem się do Dufauxa. Czytając jego inne, wcześniej wydane w PL komiksy, w ogóle nie mogłem zrozumieć tego, że scenariusze te odnosiły sukces oraz chwalono Dufauxa za pogłębienie rysu psychologicznego postaci. Teraz już jestem w stanie to zrozumieć.

Za tym, że można czytać nie znając poprzednich tomów przemawia fakt, że rzecz dzieje się w realiach Rzymu pod rządami Nerona, który to jest jednym z głównych bohaterów.


Być może. Ale przyznam szczerze, że nie byłem ciągle do tego przekonany i nabyłem na allegro tomy 1-4 zanim kupiłem 5. I było warto. Tomy 1-4 dotarły do mnie w piątek po południu po pracy a już w poniedziałek leciałem do Incala po tom 5 :lol:
I powiem szczerze, że być może można tom 5 czytać bez znajomości 1-4 bo to nowy podcykl itp...ale tak jak podejrzewałem wiele by się jednak straciło - zależności między postaciami choćby między Neronem, Akte a Mureną. Pewne zachowania Akte czy Nerona lepiej można zrozumieć znając ich wcześniejsze relacje oraz widząc jakie pobudki kierowały poszczególnymi bohaterami u podstaw nawiązywania tych relacji.
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2013, 08:51:22 am wysłana przez koziorozec1979 »

ramirez82

  • Gość
Odp: Murena
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 05, 2013, 10:37:45 am »
Właśnie przeczytałem wszystkie wydane u nas tomy Mureny - moim zdaniem bardzo dobra seria. Rysunki i kolor to perfekcja, ale do scenariusza też nie mam zastrzeżeń. Co prawda czytając pierwszy cykl kilka lat temu, jakoś pogubiłem się w tych wszystkich rzymskich intrygach, ale tym razem lektura pochłonęła mnie całkowicie, aż chodzi teraz za mną powtórka Spartakusa Kubricka. Tom siódmy Taurus zapowiedział na luty, więc jakoś w drugiej połowie przyszłego roku dostaniemy zakończenie drugiego cyklu. Ale mamy dobrze z Taursem.

Powiem szczerze, że ja właśnie dopiero dzięki lekturze tej serii trochę przekonałem się do Dufauxa.

Mam podobnie. Nie wiem jak Dufaux odbierany jest przez krytykę i jak jego komiksy się sprzedają, ale pisze chyba w akordzie, scenariusz za scenariuszem i jeszcze nic ponadprzeciętnego jego autorstwa nie czytałem. Do dzisiaj nie czytałem Drapieżców, do Mariniego dopiero niedawno się przekonałem, a skoro Mureną Dufaux zdobył moje zaufanie, to może czas dać szansę ich wspólnej serii... Z komiksów Dufauxa sięgnąłbym też po Giacomo C i Conquistador, może i je kiedyś ktoś u nas wyda.

Offline TePe

Odp: Murena
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 05, 2013, 07:06:35 pm »
2 pierwsze albumy Giacomo C wydał kiedyś Motopol Twój Komiks.

ramirez82

  • Gość
Odp: Murena
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 05, 2013, 07:58:35 pm »
2 pierwsze albumy Giacomo C wydał kiedyś Motopol Twój Komiks.

Wiem, wiem. A czy te dwa albumy stanowią jakąś sensowną całość? Bo nie wiem czy jest sens kupować...

Offline adam and arluk

Odp: Murena
« Odpowiedź #66 dnia: Październik 05, 2013, 09:07:27 pm »
Wiem, wiem. A czy te dwa albumy stanowią jakąś sensowną całość? Bo nie wiem czy jest sens kupować...
tak, stanowią zamkniętą całość

Offline Mefisto76

Odp: Skarga Utraconych Ziem
« Odpowiedź #67 dnia: Styczeń 30, 2014, 06:52:55 am »
Dzisiaj dotarła szokująca wiadomość, że Philip Delaby zmarł przedwczoraj w wieku 53 lat...

http://www.lalibre.be/culture/livres/philippe-delaby-l-auteur-de-murena-est-decede-52e8d8d13570e5b8eee9f0e0

I'm wreck, I'm sleaze, I'm ROCK N'ROLL DISEASE!

ramirez82

  • Gość
Odp: Odp: Skarga Utraconych Ziem
« Odpowiedź #68 dnia: Styczeń 30, 2014, 09:15:19 am »
Straszne. 53 lata to tak niewiele.

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: Odp: Skarga Utraconych Ziem
« Odpowiedź #69 dnia: Styczeń 30, 2014, 09:31:39 am »
Szkoda człowieka :cry: . 53 lata to średni wiek. Smutne, że nie zobaczymy kolejnych części Mureny z jego ilustracjami.
"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

Offline Death

Odp: Murena
« Odpowiedź #70 dnia: Styczeń 30, 2014, 11:16:46 am »
Smutna wiadomość z taurusowego profilu na Facebooku.

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: Murena
« Odpowiedź #71 dnia: Styczeń 30, 2014, 11:22:14 am »
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

Offline Kris1982

Odp: Murena
« Odpowiedź #72 dnia: Listopad 05, 2014, 12:08:53 am »
Ktoś się orientuję dla czego 4 tom Mureny osiąga takie nienormalne ceny na rynku wtórnym?

ramirez82

  • Gość
Odp: Murena
« Odpowiedź #73 dnia: Listopad 05, 2014, 07:21:37 am »
Może nakład tego tomu był najmniejszy. O dziwo, ostatnie tomy Piotrusia Pana i W poszukiwaniu Ptaka Czasu, też zawsze osiągały najwyższą cenę na allegro.

Offline Koalar

Odp: Murena
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 05, 2014, 09:26:15 am »
Może nakład tego tomu był najmniejszy.

Z mojego doświadczenia kupowania niedostępnych serii właśnie o to chodzi - Egmont wydawał ostatnie tomy (przynajmniej niektórych serii) w mniejszym nakładzie - żeby dokończyć. Za każdy z 3 ostatnich Dylanów Dogów zapłaciłem więcej niż za 8 pierwszych w sumie.
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

 

anything