trawa

Autor Wątek: Czy jasnowidze to szarlatani?  (Przeczytany 4589 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hamtaro666

Czy jasnowidze to szarlatani?
« dnia: Październik 01, 2007, 09:27:53 am »
Nie wiem czy podobny temat istnieje, bo mi wyszukiwarka nie działa - jeśli tak to proszę moderatora o usunięcie lub przeniesienie.

Otóż wczoraj o godzinie 22:00 oglądałem wiadomości w TVN24 i zwróciło mą uwagę pewne wydarzenie na mazurach. Otóż policja odnalazła zwłoki ostatniej ofiary owych słynnych sztormów sprzed kilku tygodni w miejscu wskazanym przez jasnowidza, do którego zwróciła się rodzina ofiary. Do tej pory byłem bardzo steptycznie nastawiony do jasnowidzów, ale po tej informacji zaczynam trochę inaczej o nich myśleć . Czy to czysty przypadek, że policja znalazła zwłoki w przypadkowym miejscu przypadkowo wskazanym przez jasnowidza? Bardzo wydaje mi się to mało prawdopodobne. Czy można to racjonalnie wytłumaczyć? Zdaję sobie sprawę, że zdolności tego pana zweryfikuje najbliższy czas - wiele osób będzie go prosiło o różne rzeczy i pewnie wiele razy się pomyli w swych wskazaniach, co da dowód, że jednak rzadnych tajemniczych zdolności nie posiada. Bo każdy powie, skoro jesteś taki jasnowidz, to powiedz np. gdzie leży bursztynowa komnata itp.

Co Wy o tym myślicie - czy znacie podobne przypadki? Czy też może uważacie, że to wielki szwindel mający na celu rozreklamowanie usług owego jasnowidza?

Offline Duderson

Czy jasnowidze to szarlatani?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 01, 2007, 10:38:09 am »
Akurat o tym jasnowidzu był nawet serial dokumentalny w TVN, więc chyba nie potrzebuje on reklamy. A czy jasnowidzenie jest prawdą czy mitem... Na pewno znajdzie się wielu chętnych na wzięcie pieniędzy za przepowiadanie przeszłości. Czy istnieją też prawdziwi jasnowidze? Ilu ludzi, tyle opinii.
Wiem, że nic nie wiem

Offline Presto

Czy jasnowidze to szarlatani?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 02, 2007, 06:09:23 am »
Jak dla mnie to są po prostu ludźmi dobrze rozwiniętymi duchowo (czy coś takiego:P) a ich zdolności są prawdziwe.
Masz prawo do życia.
Masz obowiązek śmierci.

Offline tumtor17

Czy jasnowidze to szarlatani?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 02, 2007, 10:31:01 pm »
Jasnowidzenie nie jest proste. Myślę, że to podglądanie przyszłości to jak zaglądanie przez dziurkę od klucza nie widać wiele i łatwo o pomyłkę. A szarlatanów nie brakuje ludzie zawsze lubieli posłuchać o rychłym końcu świata  :) Łatwo tu wylać dziecko z kąpielą. Jackowski jak mówi w wywiadzie czuje ducha zmarłej osoby krążącego wokół miejsca śmierci - szczególnie gwałtownej.

Offline biernackii

Czy jasnowidze to szarlatani?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 25, 2007, 10:14:58 pm »
Śniło mi się wczoraj, że aresztowano brytyjską rodzinę królewską. Myślę jednak, że można mnie uznać za szarlatana, jeżeli będę wierzył w to co mi się przyśniło i starał się przekonać do tego innych. Są jednak bez wątpienia ludzie tacy jak Jackowski, którzy mają prawdziwe wizje, a są też tacy którzy wierzą w prawdziwość wizji, które są zwykłą grą wyobraźni. Winić ich za to pewnie nie można, szarlatanami też nie są. Szarlatani to wg mnie osoby które chcą coś ugrać na nieprawdziwych wizjach, do których przekonują mając czysto egoistyczno-ekonomiczne powódki.
harlie Big Potato

Offline tumtor17

Czy jasnowidze to szarlatani?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 30, 2007, 08:22:29 am »
Może wizja przyszłości, może alternatywna rzeczywistość, a może trzeba się odwołać do symboliki snów  :)
L. Szuman w książce "Astrologia i polityka" wymienia kilku jasnowidzów. Z ich porad korzystali politycy. Myślę, że jasnowidzenie jest faktem. Oczywiście oszustów nie brakuje. Ciekawe pytanie to jak jasnowidze zaglądają za zasłonę czasu?
Cytuj
Śniło mi się wczoraj, że aresztowano brytyjską rodzinę królewską.

Offline Sonial13

Czy jasnowidze to szarlatani?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 30, 2007, 12:18:04 pm »
Moim zdaniem: Jackowski ma jakieś zdolności, których nie mają inni. Nie zagląda on w przyszłość, on widzi miejsce przebywania/ukrycia zwłok. (Zainteresowanych odsyłam do przesłuchania audycji Bernatowicza z Jackowskim jako gościem na antenie P. R. Pr. 3ci, z 13 maja 2007. Mówi on tam jak wyglądają jego wizje.) Oczywiście śmieszą mnie trochę jego rozpaczliwe próby zwrócenia uwagi słuchaczy na papiery z policji, troszkę to takie, hmmm, ale co tam... Tak samo jak "rzucenie rękawicy" Jamesowi Randy'emu - gadanie, z którego nic konkretnego nie wynikło.
Inna sprawa to przepowiadanie przyszłości. IMHO człowiek, któremu udało się w taki czy inny sposób zajrzeć w przód widzi jedną z możliwych - prawdopodobnych przyszłości, a można ją zmienić w sposób świadomy. Nie jest ona zaklepana "na stałe".
Wydaje mi się, że ludzie widzący przyszłość istnieją, a nie brakuje też oszustów, szalbierców żerujących na nieszczęściu innych ludzi, często słabszych czy chorych. Świadomym ezoterrorystom mówię stanowczo nie!!!!!
P.S. Jeżeli świadomi są oni praw karmy, to jest mi ich szkoda...
"Imagination Is More Important Than Knowledge"

Offline ManiaC

Czy jasnowidze to szarlatani?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 30, 2007, 01:09:29 pm »
Cytuj
Czy to czysty przypadek, że policja znalazła zwłoki w przypadkowym miejscu przypadkowo wskazanym przez jasnowidza?


Moim zdaniem, żeby to sprawdzi należałoby kazać takiej osobie wskazać kilka ukrytych przedmiotów w określonych odstępach czasu i na tej podstawie sprawdzić jego skuteczność.

Sprawa bardzo dziwna z odnalezniem tych zwłok ale mimo wszystko moim zdaniem dająca się wyjaśnić w graniach nauki i ludzkiego rozumu. Fakt wskazania położenia tego działa móg również wynikać z wiedzy naukowej tego jasnowidza, a nie z jego zdolności nadprzyrodzonych.

Jeżeli w jasnowidzeniu byłby ukryty bardzo głęboki sens to ludzi posiadających takie zdolności wykorzystywaoby się do poszukiwań ludzi, którzy zaginęli i do dzisiaj nie zostali odnalezieni.
Nie staraj się zrozumieć wszystkiego, bo wszystko stanie się niezrozumiałe"

Demokryt

Offline Rhiannon

Czy jasnowidze to szarlatani?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 30, 2007, 08:01:28 pm »
Cytuj
Śniło mi się wczoraj, że aresztowano brytyjską rodzinę królewską. Myślę jednak, że można mnie uznać za szarlatana, jeżeli będę wierzył w to co mi się przyśniło i starał się przekonać do tego innych.


Ja wierzę, że Ci się to przyśniło.

Cytuj
L. Szuman w książce "Astrologia i polityka" wymienia kilku jasnowidzów


O, czytałam tylko pojedyncze teksty Szumana. Czy w tej książce są może jakieś obszerne opisy tego zjawiska z perspektywy horoskopów urodzeniowych, czy tylko wymienia sygnifikatory itp.?

Cytuj
Jeżeli w jasnowidzeniu byłby ukryty bardzo głęboki sens to ludzi posiadających takie zdolności wykorzystywaoby się do poszukiwań ludzi, którzy zaginęli i do dzisiaj nie zostali odnalezieni.


Przypuszczam, że wątpię...

Offline ManiaC

Czy jasnowidze to szarlatani?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 01, 2007, 05:51:13 pm »
Cytuj
Przypuszczam, że wątpię...


Możesz uzasadnić?
Nie staraj się zrozumieć wszystkiego, bo wszystko stanie się niezrozumiałe"

Demokryt

Offline Rhiannon

Czy jasnowidze to szarlatani?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 02, 2007, 09:33:53 pm »
Uhum. Oto lista moich zastrzeżeń co do wskazanego akapitu:

1) nie wiem co do rzeczy ma tutaj "bardzo głęboki sens".
Moim zdaniem to nie musi za sobą cokolwiek pociągać.
2) tego typu poszukiwania już się odbywają, od tego zaczął się temat; to na jaką skalę (i dlaczego tak się dzieje) to zupełnie inna kwestia.

Swoją droga, możesz mi wyjasnić o co Ci chodziło w zdaniu poniżej?

Cytuj
Fakt wskazania położenia tego działa móg również wynikać z wiedzy naukowej tego jasnowidza, a nie z jego zdolności nadprzyrodzonych.


Kompletnie tego nie rozumiem.

Offline tumtor17

Czy jasnowidze to szarlatani?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 03, 2007, 09:05:27 pm »
Cytuj
L. Szuman w książce "Astrologia i polityka" wymienia kilku jasnowidzów


Cytuj
O, czytałam tylko pojedyncze teksty Szumana. Czy w tej książce są może jakieś obszerne opisy tego zjawiska z perspektywy horoskopów urodzeniowych, czy tylko wymienia sygnifikatory itp.?

Astrologia i jasnowidzenie zazębiają się ale nie są tym samym. Oczekiwanie, że jasnowidz odpowie zawsze wszędzie i na każde pytanie to trochę jak wiara w to, iż samochód zachwalany przez piłkarza w reklamie rzeczywiście jest najlepszy. To jak sztuka, ktoś ma natchnienie lub nie. Nie można posadzić artysty i powiedzieć "teraz masz stworzyć arcydzieło!"
Jackowski wyczuwa ofiary nagłej śmierci. Wiele mediów potwierdza, że przy nagłej śmierci człowiek nie wie co się z nim stało i błąka się i zapewne straszy. Fajnie to pokazano w filmie "Szósty zmysł" z B. Willysem.

Offline Sonial13

Czy jasnowidze to szarlatani?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 04, 2007, 10:17:53 am »
Cytat: "tumtor17"
(...) Jackowski wyczuwa ofiary nagłej śmierci. Wiele mediów potwierdza, że przy nagłej śmierci człowiek nie wie co się z nim stało i błąka się i zapewne straszy. Fajnie to pokazano w filmie "Szósty zmysł" z B. Willysem.

Zgadzam się, sam Jackowski o tym mówił. Choć "straszenie" zamieniłbym na "chęć zwrócenia na siebie uwagi" wynikające z zagubienia, samotności i ogólnie nieznajomości zaistniałej sytuacji...
Dość dobrze opowiada o tym zjawisku relacja Pani Ziętek, polecam rzucić okiem (w artykule jest link do opisu zdarzenia i filmiku z TVN).
http://npn.ehost.pl/index.php?subaction=showfull&id=1195210830&archive=&start_from=&ucat=1&
"Imagination Is More Important Than Knowledge"

Offline ManiaC

Czy jasnowidze to szarlatani?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 04, 2007, 11:53:49 am »
Cytuj
Swoją droga, możesz mi wyjasnić o co Ci chodziło w zdaniu poniżej?


Zalała się klawiatura i myślałem, że jak ją wysuszę będzie dobrze, jednak nie. Nie ważne.

No dobra, jest sytuacja, Policja dzwoni do „jasnowidza”, ażeby ten wskazał im miejsce położenia ciała ostatniej ofiary wielkiej wichury na Mazurach. Gościu wsiada w samochód i udaje się z funkcjonariuszami na rzekome miejsce odnalezienie zwłok. Po czym okazuje się, że rzeczywiście je odnajdują. Halo? I to jest od razu zdarzenie, które ma wysławiać jasnowidzów po każdy kraniec świata? Czy ja mam uwierzyć, że człowiek ten posiada nadludzkie umiejętności i za pomocą siódmego zmysły albo innych mocy potrafi wskazywać miejsca, których akurat szukamy, tak? A może w przypadku naszego jasnowidza, głównego bohatera moich postów, wystarczył poziom jego wiedzy pewnych dziedzinach i był w stanie wskazać miejsce położenia tych zwłok opierając się „tylko” na założeniach naukowych? Moje poglądy w tego typu sprawach skłaniają mnie do przyjęcia tej tezy. Chcąc, nie chcąc, nie wierze w piekielne moce tych ludzi, które rzekomo pochodzą od samego szatana.
Mam nadzieję, że tym razem wyjaśniłem się jaśniej. ;)  Pozdrawiam
Nie staraj się zrozumieć wszystkiego, bo wszystko stanie się niezrozumiałe"

Demokryt

Offline tumtor17

Czy jasnowidze to szarlatani?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 04, 2007, 09:28:26 pm »
Cytat: "ManiaC"
Cytuj
Swoją droga, możesz mi wyjasnić o co Ci chodziło w zdaniu poniżej?


Zalała się klawiatura i myślałem, że jak ją wysuszę będzie dobrze, jednak nie. Nie ważne.

No dobra, jest sytuacja, Policja dzwoni do „jasnowidza”, ażeby ten wskazał im miejsce położenia ciała ostatniej ofiary wielkiej wichury na Mazurach. Gościu wsiada w samochód i udaje się z funkcjonariuszami na rzekome miejsce odnalezienie zwłok. Po czym okazuje się, że rzeczywiście je odnajdują. Halo? I to jest od razu zdarzenie, które ma wysławiać jasnowidzów po każdy kraniec świata? Czy ja mam uwierzyć, że człowiek ten posiada nadludzkie umiejętności i za pomocą siódmego zmysły albo innych mocy potrafi wskazywać miejsca, których akurat szukamy, tak? A może w przypadku naszego jasnowidza, głównego bohatera moich postów, wystarczył poziom jego wiedzy pewnych dziedzinach i był w stanie wskazać miejsce położenia tych zwłok opierając się „tylko” na założeniach naukowych? Moje poglądy w tego typu sprawach skłaniają mnie do przyjęcia tej tezy. Chcąc, nie chcąc, nie wierze w piekielne moce tych ludzi, które rzekomo pochodzą od samego szatana.
Mam nadzieję, że tym razem wyjaśniłem się jaśniej. ;)  Pozdrawiam


No i jeden gościu okazuje się bardziej biegły niż cała policja, a potem niczym iluzjonista maskuje swą zręczność magią  :D Jackowski nie ma naukowych kwalifikacji z dziedziny kryminalistyki czy też innych nauk pomocnych w szukaniu zwłok. Policja zanim zapuka do jasnowidza (co zawsze jest kontrowersyjne) najpierw wzywa właśnie fachowców.