Autor Wątek: Jean Giraud / Moebius  (Przeczytany 75765 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: MOEBIUS?
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 29, 2008, 08:46:09 pm »
"Biały koszmar. Szalony Erektoman" oraz "Arzach. Czy człowiek jest dobry?", czyli wielka komiksowa uczta. Przeczytałem i obejrzałem te wszystkie historie mniej więcej według chronologii wydawania (wcześniej sięgnąwszy jeszcze po "Blueberry’ego") i obraz Moebiusa, jaki mi się teraz bez żadnych wątpliwości jawi, zapewne nikogo nie zaskoczy: to po prostu geniusz sztuki komiksowej. I nie jest to naturalnie tylko kwestia grafiki, ale także scenariuszy (i doprawdy nie ma znaczenia, czy powstawały one przed rysowaniem, w trakcie, a może nawet po :)).

Męczy mnie też komiksowa zgaga, ale to już wina Egmontu oczywiście. Czy większość tych kolorowych stron naprawdę musiała tak wyglądać? :doubt:   

N.N.

  • Gość
Odp: MOEBIUS?
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 29, 2008, 09:04:58 pm »
"Biały koszmar. Szalony Erektoman" oraz "Arzach. Czy człowiek jest dobry?", czyli wielka komiksowa uczta. Przeczytałem i obejrzałem te wszystkie historie mniej więcej według chronologii wydawania (wcześniej sięgnąwszy jeszcze po "Blueberry’ego") i obraz Moebiusa, jaki mi się teraz bez żadnych wątpliwości jawi, zapewne nikogo nie zaskoczy: to po prostu geniusz sztuki komiksowej. I nie jest to naturalnie tylko kwestia grafiki, ale także scenariuszy (i doprawdy nie ma znaczenia, czy powstawały one przed rysowaniem, w trakcie, a może nawet po :)).

Męczy mnie też komiksowa zgaga, ale to już wina Egmontu oczywiście. Czy większość tych kolorowych stron naprawdę musiała tak wyglądać? :doubt:   


Sięgnij po Szaloną z Sacre Coeur, komiks jest czarno-biały, więc nie będzie zgagi, a zdecydowanie wart jest uwagi.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: MOEBIUS?
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 29, 2008, 09:14:55 pm »
Sięgnij po Szaloną z Sacre Coeur, komiks jest czarno-biały, więc nie będzie zgagi, a zdecydowanie wart jest uwagi.

Dzięki za rymowaną polecankę. :)
A kto to tłumaczył i jak oceniasz tłumaczenie?

N.N.

  • Gość
Odp: MOEBIUS?
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 29, 2008, 10:44:09 pm »
Dzięki za rymowaną polecankę. :)
A kto to tłumaczył i jak oceniasz tłumaczenie?

Wersję polską opracowała Barbara Tokarz; nie wiem, czy oznacza to tłumaczenie, ale czytało mi sie gładko i bez zastrzeżeń.
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2008, 05:22:47 pm wysłana przez N.N. »

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: MOEBIUS?
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 30, 2008, 02:06:12 pm »
Arzach, Czy człowiek jest dobry - świetny zbiorek opowiadań. rysunkowe mistrzostwo i Moebiusowo-popieprzona fabuła to coś co lubie. miło doświadczyć, że wiekowy już Arzach ani trochę się nie zestarzał. bardzo na plus.

Cytuj
wielka komiksowa uczta.   

Offline avatar1313

Odp: MOEBIUS?
« Odpowiedź #50 dnia: Maj 08, 2010, 05:29:27 pm »
Za namową Turucorpa zawartą na jego Piktogramach, zapoznałem się właśnie z "40 days dans le desert B" Moebiusa i powiem szczerze, że jestem pod wielkim wizualnym wrażeniem. Może nie każda z grafik powala, ale b. wiele z nich jest bardzo dobra lub doskonała. Wogóle zastanawiam się jakie tabletki wciąga ten jakże utalentowny starszy Pan (pewnie te same co Jodo), że potrafi do jednego garka wrzucic elementy wizualne kojarzące się jednoznacznie z kulturami Majów, Maorysów, Anasazi, Khmerów, Tuaregów, Starożytnego Egiptu, Cesarskich Chin, z kultem Słowiańskich i Nordyckich bożków czy z Chrzescijaństwem podlanym pogańskim sosem. Oczywiście nie brak charakterystycznych elementów przewijających się w pracach Moebiusa od zawsze, takich jak Nochale z Incala, stwory latające wyjęte żywcem z Arzacha, nawiązania falliczne czy króliki. Kreska ściele się gęsto, zawsze mi to imponowało w twórczości tego autora. Jeśli chodzi o samą historię, to nie mam zielonego pojęcia o czym jest ten komiks (co prawda przejechałem po nim dopiero trzy razy). Brak dymków (komiks jest niemy) nie ułatwia sprawy. Marek Turek (z tego co pamiętam) napisał, że według niego może to byc obraz Jodo, który zamiast Chrystusa przemierza pustynię (symboliczne 40 dni). Ja nie jestem do końca pewien, ale w rzeczy samej kogiel-mogiel zanków i symboli zastosowanych w tym art-booku bardzo mocno pasuje do pokręconej stylistyki Jodo. Tak czy siak, kończąc ten przydługi wywód, polecam jako zestaw wspanialych grafik, jako komiks (zwłaszcza jeśli miałby opowiadac jakąś historię) trochę mniej. A ze swojej strony, fanom komiksu niemego i onirycznej, fantastycznej, czarno-białej stylistyki polecam komiks "Noe" S. Levallois. Naprawdę warto.
i vis pacem para bellum

Offline donTomaszek

Odp: MOEBIUS?
« Odpowiedź #51 dnia: Maj 10, 2010, 01:52:51 am »
A ze swojej strony, fanom komiksu niemego i onirycznej, fantastycznej, czarno-białej stylistyki polecam komiks "Noe" S. Levallois. Naprawdę warto.

Świeta racja. To rzeczywiscie bardzo fajny i wart polecenia komiks.
Sometimes I'd like to get my hands on God...

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Nie mogę w to uwierzyć
« Odpowiedź #52 dnia: Marzec 10, 2012, 01:20:50 pm »
Jean Henri Gaston Giraud MOEBIUS

08.05.1938 - 10.03.2012

Dziś umarł jeden z największych artystów naszych czasów. Niesamowity grafik, innowator, wizjoner. Twórca nowoczesnego komiksu, takich dzieł jak Arzach, Incal, Blueberry. Twórca jedynego w swoim rodzaju stylu graficznego. Twórca niezliczonej ilości światów. Posiadacz nieograniczonej wyobraźni.

Pokój Jego Duszy.

Offline grubb

Odp: Nie mogę w to uwierzyć
« Odpowiedź #53 dnia: Marzec 10, 2012, 01:56:08 pm »
Ostatni smok.

Offline BOUNCER

Odp: Jean Giraud / Moebius
« Odpowiedź #54 dnia: Marzec 10, 2012, 05:06:13 pm »
Przeczytałem ta infomację w necie i aż mi sie łezka zakręciła.
Najsmutniejsze jest to, że jakieś pół roku temu gdzieś wyczytałem, że dobrze radzi sobie z chorobą i teraz może być już tylko lepiej......
Nawyraźniej nie było....
Ukłony i ogromny podziw dla jego talentu.
Dziękuję.

Offline freshmaker

Odp: Jean Giraud / Moebius
« Odpowiedź #55 dnia: Marzec 10, 2012, 05:31:54 pm »
szkoda.
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline adro

Odp: Jean Giraud / Moebius
« Odpowiedź #56 dnia: Marzec 11, 2012, 10:46:40 pm »
Ta wiadomosc strasznie mnie zaskoczyla i zasmucila. Nie wiedzialem, ze Moebius chorowal. Co tu duzo gadac, odeszla legenda komiksu. Teraz Moebius bedzie tworzyl swoje komiksy w innej rzeczywistosci. Nie jestem jakims fanatykiem Moebiusa, ale przypowiesc duetu lee/ moebius jest jedna z moich ulubionych opowiesci komiksowych. Ogolnie lubie tworczosc Moebiusa i czekam na Jego kolejne komiksy. Zasmucilo mnie jeszcze jedno. Zaden portal (wp.onet,interia) nie wspomnial o smierci JGM, szkoda... 
RIP Mr Moebius.... :cry: :sad:
PS Mam nadzieje, ze egmont ruszy teraz zwawiej z Blueberrym.
 
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline Death

Odp: Jean Giraud / Moebius
« Odpowiedź #57 dnia: Marzec 12, 2012, 04:14:06 pm »
Zasmucilo mnie jeszcze jedno. Zaden portal (wp.onet,interia) nie wspomnial o smierci JGM, szkoda...

Rozchmurz się  :smile:
http://kultura.onet.pl/wiadomosci/jean-giraud-nie-zyje,1,5053940,artykul.html

Offline helsing

Odp: Jean Giraud / Moebius
« Odpowiedź #58 dnia: Marzec 12, 2012, 05:38:42 pm »
Portal znienawidzonej agory nawet o tym napisał, kiepsko szukałeś. Wczoraj było nawet w nagłówku działu.


http://kultura.gazeta.pl/kultura/1,114548,11323844,Jean_Giraud__Moebius__nie_zyje__Legendarny_tworca.html 


A tutaj można obejrzeć film dokumentalny BBC o Moebiusie.
In Search of Moebius - Jean Giraud clip1/3 
日本語の勉強をしながら。。。
日本語能力試験三級を合格した!!! :D
"Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem." Mark Twain

Offline skil

Odp: Jean Giraud / Moebius
« Odpowiedź #59 dnia: Marzec 12, 2012, 08:00:18 pm »
http://kultura.gazeta.pl/kultura/1,114548,11323844,Jean_Giraud__Moebius__nie_zyje__Legendarny_tworca.html
Cytuj
Pisarz Paolo Coelho, którego książki również ilustrował Moebius napisał na Twitterze: "Dziś odszedł wielki Moebius, ale wielki Moebius wciąż żyje".
kapitalne :lol:
qui hic minxerit aut cacaverit, habeat deos superos et inferos iratos

 

anything