trawa

Autor Wątek: POMOCY!!!  (Przeczytany 5787 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline karo saveka

POMOCY!!!
« dnia: Czerwiec 01, 2003, 03:24:23 pm »
Słuchajcie jestem nowy (we wrzystkim - w gildji i w rpg) więc potrzebuję POMOCY!!!
   Potrzebuje pomocy i opisania problemów w jasny, wyraźny sposób bez tych wszytkich profesjonalnych nazw.Wiem tylko co to jest MG bo kumple  (nowicjusze)  chcą mnie nim zrobić:) Pozatym wiem jeszcze że to niezła jazda na wyobrażnię (a to mnie pociąga). Wolę mechanikę do Dugerous & Dragons. Aha, i wiem jeszcze tyle że diametralnie rużni się to od rpg'ów na pc, a w to uwielbiam grać.

  [/b]OCZEKUJĘ POMOCY!!!
igdy nie zapominaj o tym, że już samo instnienie jest radością

Offline Adam Waśkiewicz

POMOCY!!!
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 01, 2003, 03:44:36 pm »
Po pierwsze - witam nowego uzytkownika naszego forum, mam nadzieję, że będziesz tu częstym gościem. Jeżeli masz jakieś pytania związane z RPG, znajdziesz tu ludzi, którzy na pewno chętnie na nie odpowiedzą. Ale obawiam się że do tego potrzebne będą jakoś bardziej konkretnie sprecyzowane kwestie, które chciałbyś, aby Ci wytłumaczyć czy wyjaśnić. Pytaj, a (zapewne) usłyszysz odpowiedź.

 Pozdrawiam,
 Adam

Offline Adam Sikora

POMOCY!!!
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 02, 2003, 03:10:09 pm »
Oto pierwsza rada:
Orografia: Nie lubię jak ktoś koślawi polszczyznę( pisze się gildii) i angielszczyznę (pisze się dangerous, chyba :) )
ym sprzymierzeńcem jest wyobraźnia

Offline Caenneth

POMOCY!!!
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 02, 2003, 05:59:26 pm »
Oto mamy orędownika ortografii angielskiej, mylącego "podziemia" z "niebezpiecznym" i polskiej, piszącym... "orografia". Chodzi o ortografię języka orków, czy jak?...

  Bądź łaskaw na przyszłość nie zachęcać nowicjuszy rugając ich na wstępie od góry do dołu za drobne pomyłki nie związane merytorycznie z tematem.
Powiadasz, że nie ma nadziei? Więc będziesz walczył bez niej. Padniesz, będziesz pełzał, krawił i konał bez nadziei. Bowiem jesteś Asur i niech Wieczysta Ciemność nas pochłonie jeśli oddamy jeden krok ziemi Ulthuan bez beznadziejnej walki." -Anonim

Offline karo saveka

POMOCY!!!
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 04, 2003, 05:26:15 pm »
Tak więc, stosując się do poleceń pana Adama, chcę wiedzieć czego mi potrzeba do rozpoczęcia sesji i jak pisać scenariusz. Najlepiej jakiś schemat (o ile coś takiego jest)
igdy nie zapominaj o tym, że już samo instnienie jest radością

Offline Adam Waśkiewicz

POMOCY!!!
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 05, 2003, 02:48:13 am »
Cytat: "karo saveka"
Tak więc, stosując się do poleceń pana Adama, chcę wiedzieć czego mi potrzeba do rozpoczęcia sesji i jak pisać scenariusz. Najlepiej jakiś schemat (o ile coś takiego jest)


 Do rozpoczęcia sesji potrzebni Ci są po pierwsze - gracze, po drugie - postacie. Chociaż brzmi to jak truizm, te kwestie w istotny sposób wpływają na konstrukcję tworzonego scenariusza. Znając swoich graczy (niekoniecznie z zachowań w erpegach) powinieneś mieć niejakie pojęcie o tym, jak będą postępować w grze - czy z miejsca zaczną wyżynać wszystko co się rusza, czy może przed każdym krokiem będą rozważać wszystkie za i przeciw, czy też może ich MO będzie jeszcze inny. Postacie z kolei w znaczący sposób warunkują stopień trudności określonych zadań stawianych przed nimi przez scenariusz - wiedząc zawczasu, jakich bohaterów stworzyli sobie gracze, unikniesz sytuacji, w które banalnie łatwa do rozbrojenia pułapka zastopuje całą drużynę, bo nikt absolutnie nie zna się na unieszkodliwianiu tego typu mechanizmów.

 Dlatego też pierwszą sesję radziłbym poświęcić w całości na stworzenie postaci - nie tylko będziesz wiedział przed grą, kim są członkowie drużyny, ale także pozwoli Ci od razu na starcie wpleść do przygody jakieś wątki osobiste. Jeżeli po stworzeniu postaci pozostanie jakiś czas, można spożytkować go na rozegranie kilku przykładowych sparringów z różnymi przeciwnikami - dzięki temu gracze będą mieli okazję poznać lepiej możliwości swoich bohaterów, i opracować jakieś strategie, które później zapewne wykorzystają w trakcie rozgrywki. Acha, i jeszcze jedno - jeżeli gracze średnio znają system / świat, w którym rozgrywa się gra, przed rozpoczęciem tworzenia postaci postaraj się go im chociaż pobieżnie przybliżyć.  

 Co do konstrukcji samej przygody - na początek nie jest źle trzymać się utartych schematów konwencji, i utrzymywać maksymalną prostotę fabuły. Jeżeli jest to D&D, to wrzuć im jakieś podziemia do spenetrowania - potwory i skarby zawsze są fajne na początek; jeżeli Gwiezdne Wojny - jakichś szturmowców / rebeliantów do rozwałki na jakiejś wysuniętej placówce; jeżeli Wilkołak - małe starcie ze sługusami Żmija. Najlepiej napisz co urodziło się podczas tworzenia postaci, a wtedy wspólnie podamy Ci jakieś pomysły do wykorzystania przy pisaniu scenariusza. O ile, rzecz jasna, Twoi gracze nie zaglądają na to forum.

 Pozdrawiam,
 Adam Wracający z Imprezy

 P.S. Kurczę, żałujcie, że nie widzicie tego wschodu słońca...

Anonymous

  • Gość
POMOCY!!!
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 05, 2003, 05:20:51 pm »
Cytat: "karo saveka"
Tak więc, stosując się do poleceń pana Adama, chcę wiedzieć czego mi potrzeba do rozpoczęcia sesji i jak pisać scenariusz. Najlepiej jakiś schemat (o ile coś takiego jest)


Nie zapomnij o podręcznikach, ołówkach, kościach i napojach....
I jako graczy weż sobie ludzi mieszczących się raczej w kategorii 'normalni' a nie 'debile' ...

Offline karo saveka

POMOCY!!!
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 05, 2003, 11:48:12 pm »
No dobrze ale jak konkretnie mam zacząć ten scenariusz. Ma być w punktach czy w formie rozprawki czy czego (oczywście tak żeby mi było naj łatwiej)  :oops:

cytat:
I jako graczy weż sobie ludzi mieszczących się raczej w kategorii 'normalni' a nie 'debile'

Co do tego to moi kumple są normalni :evil:

cytat:
Najlepiej napisz co urodziło się podczas tworzenia postaci, a wtedy wspólnie podamy Ci jakieś pomysły do wykorzystania przy pisaniu scenariusza. O ile, rzecz jasna, Twoi gracze nie zaglądają na to forum.

Nad tym pomyślimy :D
igdy nie zapominaj o tym, że już samo instnienie jest radością

Offline Hex

POMOCY!!!
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 06, 2003, 11:00:50 am »
Zrób w punktach ... bo graczy nie idzie ( i zaznaczam nie idzie) przewidzieć .. pisz tylko najważniejsze punkty ... bo tak jest najlepiej
Co do przygody zgadzam się z Adamem powinna być banalnie prosta:
Wynajmi -> znajdź -> Zabij -> wrazie czego coś wiecej przygody będą "ewolwować" wraz z wami im dłużej gracie tym bęsdą lepsze...
Kostek dużo kostek i ułuwki i bo mają jakoś Kaprys znikać jak wpisujesz dośw. a pojawiać się jak dostajesz obrażenia !!!!!  :D  :D
Bądź nadzwyczaj drobiazgowy, aż do sztywnej formalności. Bądź niezwykle tajemniczy, aż staniesz się niezgłębiony. W taki sposób możesz stać się panem losu swego przeciwnika."
- Sun Tzu, Sztuka Wojny
"nie ważne kim jesteś, ale kim możesz się stać"

Offline Adam Sikora

POMOCY!!!
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 06, 2003, 02:39:50 pm »
Ja tam wpierw piszę opowiadanie, do którego układam scenariusz

Przykład:
zielony kapturek idzie przez las spotyka  różowegowilka

scenariusz:
 Jesetś Zielonym kapturekiem. Idziesz przez las, jeśli wyrzucisz parzystą liczbę oczek spotykasz wilka, jeśli nie idź dalej
ym sprzymierzeńcem jest wyobraźnia

Offline Lagar

POMOCY!!!
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 06, 2003, 10:01:19 pm »
Karo jesli chodzi o scenariusze to przeciez mozesz wykorzystac te ktore sa w podrecznikach, lub walaja sie po sieci. Mozesz je dowolnie modyfikowac jak ci cos nie pasuje. Moze jeszcze pare dodatkow w zaleznosci jaka zrobia druzyne twoi gracze i juz masz przygode instant w 5 minut :}
ódlcie się do swoich bogów, choć nawet oni wam nie pomogą

Offline Adam Sikora

POMOCY!!!
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 13, 2003, 09:08:42 am »
Tak też można... ale wtedy nie czujesz potęgi tworzenia. Mimo to coś typu "instant" posiada dużo konserwantów :D  :D  :D
ym sprzymierzeńcem jest wyobraźnia

Offline Fett

POMOCY!!!
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 13, 2003, 09:20:32 am »
Tak, tak... Konserwanty... Nie ma to jak własny pomysł... Chociaż grać w coś stworzon ego przez innych też może być ciekawie :)
ój blog: http://fett.eblog.pl
Moje forum: www.fett.forum.prv.pl
http://gry.o2.pl - cool portal! :)

Offline Baldwin

POMOCY!!!
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 13, 2003, 10:42:41 am »
Do gry proponuje dobrac ludzi, którzy siedzą w klimacie fantasy(książki, gry komputerowe) od jakiegoś czasu.Będą odrózniać elfa od krasnoluda ,czy orka i podejdą do sprawy gry troszkę poważniej.Stuprocentowych ludzi "z zewnątrz" często gra zaczyna smieszyć, a wtedy można zamknąć sesję, bo nie ma ona już sensu..

Offline Lagar

POMOCY!!!
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 13, 2003, 01:03:04 pm »
Gracze grajacy w cRPG potrafia byc jeszcze gorsi niz zupelnie zieloni, ktorym slowo "magi" kojarzy sie tylko z przyprawa do zup. Mialem gracza, z ktorym o kazda pierdulke trza sie bylo wyklucac, a wszystkie swoje kwestie zaczynal mniej wiecej tak "a bo jak gralem w Baldurs Gate to..." i za cholere  nie mogl zrozumiec (przepraszam za slowo "mogl" :} ), ze nie gramy w D&D.
ódlcie się do swoich bogów, choć nawet oni wam nie pomogą