Autor Wątek: Co ostatnio czytaliście II  (Przeczytany 255241 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jimmy

Co ostatnio czytaliście II
« dnia: Czerwiec 25, 2007, 08:15:16 pm »
Ze względów technicznych poprzedni temat został zamknięty. Rozmawiamy dalej w tym temacie.

Co do zasad, to oczywiście zastosowanie ma regulamin (uczulam zwłaszcza na punkt 6), a poza tym tylko prośba aby, jeżeli jest już poświęcony jakiemuś tytułowi/autorowi/zjawisku/podgatunkowi wątek nie rozwijać dyskusji tutaj tylko przenieść się do odpowiedniego tematu. Oczywiście jeżeli stosownego tematu nie ma to można się wypowiadać tutaj (a nawet jak jest to za skomentowanie czyjegoś komentarza też głów nikomu nie będę urywał - po prostu proszę o współpracę i ułatwianie życia moderatorom :))

Subtelna zmiana tytułu tematu nie jest bez znaczenia. Ma to wyeliminować jednozdaniowe wpisy typu "właśnie zaczynam 'Władcę Pierścieni'". Super, ale raczej mało kogo to obchodzi. Co innego jak taki delikwent napisze "jestem w trakcie czytania WP i uważam..." czy "właśnie przeczytałem WP i sądzę że...". Jak widać tytuł topicu nie będzie traktowany dosłownie - przecież każdy ma prawo wyrobić sobie zdanie (choć to nie zawsze rozsądne) albo opisać swoje wrażenia np: w połowie lektury. Jednym słowem chodzi o to, że:

=> każdy wpis powinien zawierać komentarz odnośnie czytanej/przeczytanej książki, lub odniesienie się do zdania które wyraził ktoś wcześniej, a nie tylko wymienienie co się czyta!

=>
nikt oczywiście nie wyznaczy sztywnych reguł, że ma być 5 linijek lub 10 zdań, lub 150 znaków, chodzi po prostu o odrobinę szersze, wypowiadanie się za pomocą zdań złożonych tudzież ich większej ilości, a nie równoważnikami "WP przeczytane. Fajne." albo "Prawda, WP jest fajne.", każdy chyba jest w stanie sklecić kilka zdań odnośnie tego co mu się w książce podobało lub nie, albo konstruktywnie i treściwie odnieść się do wypowiedzi innych...

=> będzie to egzekwowane z całą mocą a wpisy nie spełniające powyższych kryteriów będą traktowane jako spam ze wszystkimi tego konsekwencjami: od kasacji postu po ostrzeżenie dla delikwenta notorycznie łamiącego te zasady!

Offline Nakago

Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 25, 2007, 09:18:25 pm »
U-u, to się nam reguły zmieniły...


"Tkacza Iluzji", o którym pisałam poprzednio, przeczytałam. Uważam, że powieść jest nierówna, ma lepsze i gorsze fragmenty, ale ogólnie czytało się ją świetnie. Bez wahania sięgnęłam po "Kamień na szczycie" oraz "Piołun i miód" (na szczęście koleżanka pożyczyła mi Białołęcką hurtem ;-)). To są już inne powieści, poruszające znacznie poważniejsze problemy, niż znaczna część "Tkacza Iluzji". Owszem, nadal przygoda sypie się gęsto, ale miałam wrażenie, że jest tylko tłem. Dla ukazania poważnych problemów bohaterów i jeszcze poważniejszych problemów świata. Niecierpliwie czekam na ciąg dalszy...

Po powieściach o Drugim Kręgu przyszła kolej na ostatnią rzecz tej autorki, jaką dostałam: "Różę Selerbergu". Czytając zwłaszcza pierwsze opowiadania, o dziedzicach Selerowej Góry, nie wiedziałam, czy mam się śmiać, czy płakać. Nawiązania do przeróżnej kultury masowej włażą tam (w pozostałych opowiadaniach zresztą również) na siebie nawzajem, ale bohaterowie przez większość czasu są koszmarnie... nastoletni :-p. Rodzina Selerberg jest równo potrzepana, choć tatuś wybija się ponad pozostałych. Pomysły ciekawe (szczególnie wilkołąk :lol: ), ale to chyba nie dla mnie...

Z kolei ostatnie opowiadanie w tym zbiorze, "Zabójcy smoków - następna generacja", przypomina mi coś, co czytałam dawno temu chyba w którymś z czasopism. Zaczynało się podobnie: ktoś odziedziczy spadek, jeśli przyniesie głowę smoka. W obu przypadkach był nawet ten sam warunek kolorystyczny. Ale cała reszta już się AFAIR różni diametralnie. Nie pamiętam ani tytułu, ani autora tego dawno czytanego opowiadania - kojarzy ktoś to może? AFAIR chłopak poszedł na smoka z siecią... A może to był zasadniczy wątek opowiadania, a o warunku dla spadkobierów mówiło tylko zakończenie?...
"Bo przyjdzie Nakago i Ci odpisze" - Ainaelle

"[...] intelektualista jest to wysoce wykształcony facet, który nie radzi sobie z arytmetyką, jeśli nie zdejmie wpierw butów, i jest z tego upośledzenia dumny." - R.A. Heinlein, "Kot, który przenika ściany"

Offline VIIIX

Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 25, 2007, 09:28:27 pm »
"Czerwony sztorm" Tomasz Klansy... Wiem, wiem... może, to mało fantastyczne, ale przecież także literatura... Kumpel mi to wcisnął, a z racji swego oddalenia od normalnego dostępu do wszelakiej maści tomów i tomiszcz, stwierdziłem "Dlaczego nie?" Cóż, jest, to bezwątpienia kawał literatury sensacyjnej, gatunkowo rzecz rozpatrując, bo w moim odczuciu, to książka malo rozrywkowa, przepełniona uroczą dawką podróży na i podwodnych, brrrr... Nuda szanowni Wy moji, nuda siermiężna.

Offline Jimmy

Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 25, 2007, 09:47:02 pm »
Cytat: "VIIIX"
Wiem, wiem... może, to mało fantastyczne, ale przecież także literatura...

Gwoli uściślenia - dawno już Gildia i Forum Fantastów przemianowane zostały na Gildię i Forum Literatury i zajmują się słowem pisanym w całej rozciągłości. Takoż i my dyskutowaliśmy tutaj często o różnościach zupełnie z fantastyką niezwiązanych :)

Offline VIIIX

Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 26, 2007, 10:15:46 pm »
No faktycznie... Przełamałem sie wobec Lema (pan Staś mi wybaczy, podstawówkowy Prix mnie wręcz prześladował)... Dzienniki gwiazdowe przytwierdziły mnie na krótkie trzy dni, rozwalając porządek mego istnienia. Rewelacja, normalnie "bombeczka".

Offline zorro

Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 27, 2007, 01:33:09 pm »
"Monachium. Zemsta" George Jonasa. Książka, na podstawie której Stefan Spielberg nakręcił niedawno film. Mocna rzecz. Może nie czyta się tak porywająco jak klasykę Forsytha, ale za to tu czuje się autentyczność. No i poznaje się od drugiej strony fakty, które w u nas nie są tak dobrze znane. Polecam

Offline Lu Tzy

Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 05, 2007, 09:35:07 pm »
Jestem gleboko we 'Wszystkich imionach' (chyba, czytam po angielsku oryginal nosi tytul 'Todos os Nomes').
Nic zaskakujacego. Jose Saramago jak zawsze.
Czyli kolejne uderzenie mlota miedzy oczy, jak mawiac lubi moj przyjaciel.
Rzecz absolutnie wspaniala.Pewnymi napomknieniami wspaniale odnosi sie do 'Ewangelii wedlug Jezusa Chrystusa', ogolnie przypomina mi lektury 'Historii oblezenia Lizbony'. No i wszystkie jego powiesci, bo filozofia ta sama. Piekna.
Kiedy skoncze, to znowu tu pean zaspiewam.
While shepherds watched their flocks by night
    All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
    And mutton rained around.

Offline Hamtaro666

Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 06, 2007, 03:18:45 pm »
No to ja się pochwalę takim tytułem " Apokryf Aguai " Jerzego Sosnowskiego - znanego dziennikarza Trójki. Niestety muszę złamać regulamin, bo by cokolwiek powiedzieć o treści tej książki musiałbym zdradzić pewien istotny szczegół, o którym dowiaduję się czytelnik w połowie powieści, więc ze względu na stan wyższej konieczności proszę o wybaczenie. Powiem tylko, że książkę pisał zawodowy polonista i język powieści jest lekki, bez zbędnych ozdobników i tym podobnych wynalazków, więc czyta się to lekko łatwo i przyjemnie, co bynajmniej ujmą dla tej niesamowitej powieści nie jest.

Offline Nakago

Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 06, 2007, 10:00:20 pm »
Skończyłam wczoraj "Zapalniczkę", najnowszą powieść Joanny Chmielewskiej. Uważam, że bardzo pozytywnie wybija się na tle jej nowszych książek - uwielbiam jej stare kryminały (jak "Klin", "Wszyscy jesteśmy podejrzani", "Wszystko czerwone" czy "Całe zdanie nieboszczyka") oraz książki dla dzieci i młodzieży (szczególnie cykl o Teresce i Okrętce, ale Janeczką wraz z Pawełkiem również nie pogardzę ;-)), lecz co nowsza pozycja, to IMHO gorsza. Jakaś taka... bez klimatu? Bez odpowiednio dużej dawki humoru i za mao zwariowana? "Zapalniczka" jednak bardzo mi się podoba, tak jakby wraca do stylu z początków twórczości Chmielewskiej. Nieźle się uśmiałam w niektórych momentach :-D. No i sprawca zbrodni do końca pozostawał właściwie nieznany - również plus. A ponadto skomplikowana sprawa tytułowej zapalniczki: cały czas się zastanawiałam, kto jest tą osobą, o której wszyscy zapomnieli :lol:.
"Bo przyjdzie Nakago i Ci odpisze" - Ainaelle

"[...] intelektualista jest to wysoce wykształcony facet, który nie radzi sobie z arytmetyką, jeśli nie zdejmie wpierw butów, i jest z tego upośledzenia dumny." - R.A. Heinlein, "Kot, który przenika ściany"

Offline reboot

Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 07, 2007, 01:13:39 pm »
Sprawa lodowatych dłoni - Erle Stanley Gardner
No więc tak. Jest to typowy kryminał (o czym jest, nie będę pisał bo od tego jest Google), natomiast mogę zdradzić zalety tego dziełka. Jak już pisałem - ma budowę klasycznego kryminału (choć nie obędzie się bez niespodzianek), czyli mamy dobrego i szlachetnego detektywa (a w zasadzie adwokata, ale to na jedno wychodzi) badającego wraz ze swą uroczą sekretarką niejasną i pogmatwaną sprawę morderstwa. Nie nudzi to jednak, bo napisane jest lekkim, acz dostojnym stylem i nigdy właściwie nie wiadomo, co czeka nas na następnej stronie. Na końcowych stronach książki sprawa nieco przystaje (konkretniej w sali sądowej), nie nudzi jednak, gdyż jest to świadomy zabieg autora, mający na celu wyjaśnienie okoliczności morderstwa (których z oczywistych powodów nie zdradzę), ponadto czy to w sądzie, czy na miejscu zbrodni akcja prowadzona jest wartko i nie pozwala czytelnikowi odłożyć lektury.
Polecam zwłaszcza na późny wieczór i do tramwaju.
Minusy: jednak trochę wolniej się czyta końcówkę w sądzie, niż resztę powieści...

Offline Jimmy

Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 07, 2007, 02:02:51 pm »
"Kiedy Bóg zasypia" Rafał Dębskiego - bardzo dobra fantasy i bardzo dobra powieść historyczna. Dlaczego rozdzielnie? Ano dlatego, że wierność historycznym faktom i ustaleniom (a przynajmniej hipotezom historyków - vide np: Bolesław Zapomniany) zdecydowanie warta jest podkreślenia. To jest chyba największy plus książki Dębskiego i źródło podziwu dla autora - to że zdołał tak ściśle i dobrze wpasować bądź co bądź fantastyczne zdarzenia (od ożywieńców, wilkołaków, czarów itp. tu gęsto) w ramy historyczne. Oba światy się uzupełniają i logicznie wynikają jeden z drugiego.

Niestety zabrakło tego wpasowania w końcówce - książka właściwie nie ma zakończenia, historia się urywa ot tak, po jednym fakcie historycznym narracja się urywa i następuje przeskok do następnego faktu, który robi za happy end. Może to jest dobre w kalendarium podręcznika do historii ale na pewno nie w beletrystyce - tu irytuje.

Irytuje też podobieństwo postaci, właściwie każdy bohater, czy to rycerz czy kmieć to ten sam wojownik, o podobnych cechach charakteru, tylko imiona mają inne. Wynika to chyba z maniery Dębskiego, który jak ognia unika opisów, nie uświadczysz tu opisów fizycznego wyglądu, strojów etc. Z jednej strony nadaje to na pewno dynamikę, często takie opisy nudzą, ale z drugiej, fajnie byłoby jakby jeszcze dołożył autor trochę pracy i wraz z przybliżeniem czytelnikowi zdarzeń z lat bezkrólewia po Mieszku II, przybliżył też realia tej epoki. No i karygodnym błędem jest że brak rozróżnienia fizycznego (nie wiemy który bohater jest gruby, który chudy, niski, wysoki, itp.) poszło podobieństwo mentalne.

Ostatnią wadą jest wątek miłosny który jest z pupy wzięty, miałki, nudny i psu na budę potrzebny, zwłaszcza że W OGÓLE nie łączy się z główną osią fabuły.

"Kiedy Bóg zasypia" to książka wartka, wciągająca, dobrze czytająca się. Dębski ma dobry warsztat i daje to dużo przyjemności czytelnikowi (zwłaszcza nienachalne, umiarkowane i umiejętne używanie archaizmów). Prawdą jest jednak, że gdyby nie osadzenie akcji w realiach które każdy zna (może nie dokładnie, ale chyba każdemu coś dźwięczy w głowie na widok nazw jak Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel, Piastowie), byłaby to zupełnie przeciętna, przyzwoicie napisana fantasy o królestwie borykającym się z problemami wewnętrznymi i atakami z zewnątrz. A tak dostajemy książkę bardzo ciekawą, a że rozbudza ona dodatkowo ciekawość do historii (poprzez niewiedzę co jest faktem historycznym, np: bunt pogański - był taki czy nie?, ilu miał Mieszko synów? - myślę że przeciętny człowiek nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć; oraz poprzez brak widocznego zakończenia - pojawia się chęć żeby samemu sprawdzić dalsze dzieje państwa Piastów) to tylko dodatkowy plus.

Tak więc mimo niedociągnięć polecam - głównie miłośnikom historii i jako przykład znakomitego wykorzystania realiów historycznych i czerpania z własnej historii i kultury (a nie np: anglosaskiej). Odradzam natomiast tym którzy nie lubią latających flaków, wbijania na pal, obdzierania ze skóry, odgryzania głów i ogólnego poczucia beznadziei i upadku świata :badgrin:
Więcej...

Offline Sirius

Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 07, 2007, 11:12:37 pm »
Właśnie wróciłem z kolonii, a że pogoda obecnie w całej Polsce nieciekawa, więc zdążyłem przeczytać trochę książek.

Mistrz i Małgorzata- świetna książka, nie dziwie się, że dawniej cenzurowano ją w ZSRR, bo autor potrafił przemycić obraz życia w Moskwie. Świetna książka chociaż wymaga skupienia przy czytaniu i myślenia.

Bono o Bono- "bardzo" obszerny wywiad z Bono. Jeśli ktoś jest fanem U2 albo interesuje się pomocą dla Afryki- musi przeczytać. Sam "przesłuchiwany" powiedział, że jest to jego obraz i mimo, że nie odsłania wszystkiego pokazuje osobę wokalisty U2 z wielu perspektyw. Pokazuje Bono jako muzyka, polityka i osobę prywatną.

Czerwona Gorączka, Pilipiuk- ciekawy zbiór opowiadań, najlepsze według mnie- tytułowe, "po drugiej stronie"(czy coś w tym stylu) i "wujaszek Igor". Jak zwykle wiele nawiązań do historii Polski i Rosji.
I don't care for this world anymore
I just want to live my own fantasy

Offline Idaan

Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 08, 2007, 03:28:49 pm »
Skończyłem "Nowy Wspaniały Świat" wiadomo kogo. Po tym jak wszyscy wymieniają go jednym zdaniem z Orwellem spodziewałem się równie przytłaczającej beznadzieją wizji świata. A Huxley straszy o wiele bardziej intelektualnie, zmusza do refleksji, przedstawiony system ma zalety i chyba każdemu czytelnikowi przeszło przez myśl, czy osiągnięcie szczęśliwego społeczeństwa nie jest warte poświęcenia sztuki, nauki, religii.

Zacząłem "Raj Utracony" Miltona. Do przeczytania popchnęła mnie dyskusja o wewnętrznej mitologii fantastycznych światów. Jako miłośnik Silmarillionu itp pomyślałem że się nie zawiodę. Jak na razie może nie porywa, ale wciąga mocno. Trochę irytujące jest używanie porównań do postaci, miejsc i związków z mitologii greckiej i rzymskiej gdy pisze się o wydarzeniach biblijnych, ale takie były czasy. Swoją drogą dziwne, że ten epos nie jest obowiązkową pozycją dla każdego mhrrrocznego nastolatka :roll:

Offline Dr.Crane

Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 08, 2007, 07:50:20 pm »
Cytuj
Skończyłem "Nowy Wspaniały Świat"


Zabawne bo ja wlasnie zaczalem "Nowy Wspaniały Świat"

Natomiast ostatnio przeczytalem "Grona Gniewu" Steinbecka i ..mam mieszane uczucia..Ksiazka napisana jest swietnym, reporterskim jezykiem i czesto wprawia w zdumienie i podziw dla wiedzy autora o czasach Wielkiego Kryzysu, stosunkach miedzy dzierzawcami a bankami czy nawet zwykla wiedza techniczną dotyczącą samochodow-gratów ktorymi tysiace ludzi przemierzali Amerykę.A czemu niedosyt? Oto -tak jakby- urywa sie w polowie i choc czytelnik chcialby znac dalszy ciąg to dalszego ciągu nie ma. Ja wiem, ze Steinbeck konczy swoją powieść w takim momencie, kiedy w zasadzie mozna sie domyslec jak sie potocza losy bohaterow..jednak pozostawia sporo pytań. Może po prostu nie chcial stworzyc kolejnej "Sagi Rodu Forsythe'ow"
ever see the sky, never touch the sun, nothing more left but run run run...

Offline zaciekawiony

Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 10, 2007, 01:56:39 pm »
Skończyłem ,,Alef" Borgesa - zbiór osobliwych, erudycyjnych fikcji literackich.
Zaczęłem "Sprawa kryminalna" J.I. Kraszewskiego - wygląda na to, że Kraszewski napisał jeden z pierwszych kryminałów wogule.
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

 

anything