Autor Wątek: Co ostatnio czytaliście II  (Przeczytany 254866 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #555 dnia: Wrzesień 19, 2014, 12:08:26 pm »
Wydaje mi się, że ta książka dotyczyła w większym stopniu drogi do totalitaryzmu, a nie armii, ale dzięki Ribaldzie, wypożyczę sobie i przeczytam. Naszła mnie po prostu ochota na coś z tego okresu na temat Japonii. : p
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline GoldenMan

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #556 dnia: Wrzesień 21, 2014, 06:39:58 pm »
Miasto 44 Mastalerza - dzis też byłem na filmie, mocne kino na świetnym poziomie. Warto przeczytać przed seansem. A teraz wróciłem do Kinga - christie.

Offline Snifkot

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #557 dnia: Wrzesień 26, 2014, 01:52:29 pm »
Miasto 44 Mastalerza - dzis też byłem na filmie, mocne kino na świetnym poziomie. Warto przeczytać przed seansem. A teraz wróciłem do Kinga - christie.

Film oglądałam przed przeczytaniem książki, dzięki temu mam wrażenie że książka uzupełnia w dużej mierze film o emocje których nie było widać...


Offline hans

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #558 dnia: Wrzesień 26, 2014, 06:51:56 pm »
Ostatnio nadrobiłem "Inne pieśni" Dukaja. Czytałem wiele pochwalnych recenzji tej książki, w których przewijała się fraza, że można ją również czytać niczym traktat filozoficzny. A ja jestem rozczarowany. Dukaja uważam za złote dziecko polskiej fantastyki - jest niezwykle pomysłowy, pisze ciekawie i jednocześnie jego pomysły pozwalają mu powiedzieć o czymś więcej niż akcji fabularna. Duże wrażenie zrobił na mnie "Czarnymi oceanami", które były głębokie i wciągające. "Lód" jest dla mnie esencją Dukaja - zaskakujące pomysły powiązane z konkretnymi przemyśleniami autora. Co prawda nagłe obowiązki zawodowe nie pozwoliły mi dokończyć "Lodu" (przeczytałem jakieś 200-300 stron), ale dobrze go wspominam i z przyjemnością do niego wrócę - tym razem by go przeczytać całego.

Tymczasem "Inne pieśni" to prosta fabuła opowiedziana przez pryzmat arystotelesowskiego słownika. Mamy więc Formę kształtującą Materię i zestaw czterech żywiołów będących podstawowymi składnikami świata. I to są narzędzia do opisywania świata przedstawionego w książce. Ktoś posiada silną wolę, którą potrafi wywołać posłuch? No to mówimy, że jego Forma jest mocna. Itd. itp. A co wynika z tego, że autor przyjął arystotelesowski sposób opisywania rzeczywistości? Poza stroną lingwistyczną niewiele. Nie ma tu żadnej głębszej refleksji, a niestety sama fabuła jest prosta i tylko momentami wzbudza jakieś większe emocje. Mam wrażenie, że osoby, które pisały o "traktacie filozoficznym", zrobiły to po lekturze zarysu pomysłu autora na książkę lub, gdy zobaczyły jak często mówi się w niej Arystotelesie. Dla mnie ta książka to jedynie średnio ciekawa przygodówka z oryginalnym sposobem opowiadania.

Offline Kamila90

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #559 dnia: Wrzesień 29, 2014, 11:08:47 pm »
Film oglądałam przed przeczytaniem książki, dzięki temu mam wrażenie że książka uzupełnia w dużej mierze film o emocje których nie było widać...


Słusznie, mam podobne podejście. Zazwyczaj jak czytam książkę, a potem idę na film - to jestem rozczarowana filmem. A jak na odwrót to zawsze spoko :D

Offline Ryceros

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #560 dnia: Październik 14, 2014, 12:50:03 pm »
Spadkobiercy - William Golding.

Książka opowiada o spotkaniu Homo-sapiens z neandertalczykami.
Najbardziej podobało mi się, że wyobraźnia non stop działa na wysokich obrotach, bo cała akcja jest opisywana z perspektywy neandertalczyka, który widząc np. łuk nie rozumie go bo nie zna mechaniki wyrzutni, więc łuk to są magiczne patyki powodujące, że wyrastają gałęzie, które zamiast liści mają czerwone pióra.
Czasami czytając to nie wiesz co się dzieje, bo wyobraźnia neandertalczyka jest na tyle inna i nie pojmujaca pewnych (dla nas) oczywistości, że jako czytelnik otrzymujesz tylko jakieś strzępy informacji i jakieś obrazy bez kontekstu i układaj sobie sens do tego jaki chcesz... ze świadomością, że masz dożyć jutra, bo cały czas na Ciebie polują.
Ogólnie książka jest mocna i przesiąknięta atmosferą niekończącego się niepokoju, ucieczki i dezorientacji, a choć rzecz dotyczy czasów zamierzchłych/pierwotnych, dotyka problematyki aktualnej do dnia dzisiejszego - wciąż rządzącego światem prawa siły.


Bardzo polecam.
Nobel '83 za całokształt twórczości.

Offline Marzenka22

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #561 dnia: Październik 16, 2014, 09:43:45 am »
Zostało mi praktycznie 10 stron i mogę coś więcej napisać o o książce Najemnik John Geddes . Pokazuje ona fenomenalnie obraz obecnych konfliktów i wojen. W książce zawarte są informacje jak wygląda życie w Iraku i jej geneza. Umieszczone są także informacje jak rozwija się branża PMC i jaką rolę odgrywała w historii i obecnie.

Dzięki tej książce zaczyna człowiek rozumieć na czym polega obecna wojna i czym się ona charakteryzuje. Jest napisana po męsku. Na prawdę dobrze jest przeczytać, aby zrozumieć wiele rzeczy dziejących się na świecie.

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #562 dnia: Październik 18, 2014, 04:29:09 pm »
Na temat współczesnych najemników polecam jeszcze książki:
Jeremy Scahill - Blackwater
Rolf Uesseler- Wojna jako usługa. Jak prywatne firmy wojskowe niszczą demokrację




Sam z racji na wakacyjną wyprawę do Gruzji zaczytywałem się ostatnio w książce Tony'ego Andersona: Chleb i proch. Podróż przez góry Gruzji. Kapitalna rzecz jeśli chodzi o jego przygody, ale również masę przystępnie podanych informacji o historii i kulturze tego fascynującego kraju.
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline Metafron

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #563 dnia: Październik 24, 2014, 01:33:00 pm »
A ja ostatnio przeczytałem "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak" Jacka Hugo-Badera.


Książka mówi o podejściu na górę, aby znaleźć ciała dwóch mężczyzn, którzy byli tu rok temu i którym nie udało się powrócić. Udało im się wtedy zdobyć górę, lecz z całej czwórki, jedynie dwójka ocalała. Mamy do czynienia więc z olbrzymim sukcesem (pierwsze zimowe wejście na górę), ale równoczesnie z wielka tragedią. Bader umiejętnie opowiada całą historią oraz kreśli zarys psychologiczny wspinaczy.
Książka jest naprawdę interesująca i mogę ją śmiało polecić. Ostatnio zresztą ogólnie zainteresowałem sie reportażami i uważam, że w polsce możemy się pochwalić naprawdę dobrymi reportażystami.
Take me down
To the Paradise City
Where the grass is green
And the girls are pretty
Take me home

Offline cathy

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #564 dnia: Listopad 02, 2014, 06:16:14 pm »
Przeczytałam prawie wszystkie powieści Moniki Szwai i może nie jest to jakaś górnolotna literatura, ale a to znakomicie poprawia humor. Każda z jej powieści traktuje o codzinnym życiu zwykłych ludzi, przepełniona jest miłością i humorem, dlatego gorąco polecam na długie jesienne wieczory :)

Offline aneczka

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #565 dnia: Listopad 10, 2014, 10:27:20 am »
Ostatnio czytam Pracheta i nie mogę się oderwać. Coś niesamowitego jak lekko napisane sa te ksiażki, lekko z dowcipem, ironią. uwielbiam!

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #566 dnia: Listopad 10, 2014, 12:00:07 pm »
Ostatnio czytam Pracheta i nie mogę się oderwać. Coś niesamowitego jak lekko napisane sa te ksiażki, lekko z dowcipem, ironią. uwielbiam!
Mam nadzieję, że czytasz "Świat Dysku" chronologicznie, bo większość fanów Pratchetta, nawet tych najbardziej zagorzałych, zapoznawała się z tymi książkami nie po kolei i na pewno coś istotnego zostało im odebrane. :)

Offline Trisz

  • Terminator
  • **
  • Wiadomości: 158
  • Total likes: 0
  • zmuszani do przekraczania własnych granic...
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #567 dnia: Listopad 21, 2014, 01:10:24 pm »
Merde chodzi po ludziahc - lekko, zabawnie, w sam raz na niepogodę ;)
Każdy jest nadzwyczajny.

Offline Metafron

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #568 dnia: Grudzień 04, 2014, 03:23:58 pm »
Mi ostatnio wpadła w ręce książka "Wybór Ireny" i musze przyznać, że jest bardzo spoko. Ogólnie po filmie i książce "Miasto 44" uważam ten cały wysyp tematyki powstaniowej za lekko irytujący - Powstańcy 44, Dzieci 44, Ulice 44... Dziżas...
A co do książki "Wybór Ireny" to polecam - zahacza ona jedynie o tę tematykę, a skupia się bardziej nad samą stroną emocjonalną głównej bohaterki, ktora po powstaniu zmieniała tożsamość i porzucała całe swoje dotychczasowe życie. Ogólnie ciekawie można się zastanawiać później, co ja bym zrobił w podobnej sytuacji.
Take me down
To the Paradise City
Where the grass is green
And the girls are pretty
Take me home

Offline CROMOS

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #569 dnia: Grudzień 23, 2014, 07:41:25 am »
R.R. Martin - Rycerz Siedmiu Królestw - a na czytniku czeka Pieśń dla Lyanny  oraz Rigil Prime w ogniu