Autor Wątek: Co ostatnio czytaliście II  (Przeczytany 254881 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Deg

  • Gość
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #540 dnia: Czerwiec 24, 2014, 10:06:37 pm »
Za mną "Rycerz Siedmiu Królestw" Martina. Trzy zajmujące i sprawnie napisane opowieści ze świata "Pieśni..." - historie połączone osobami głównych bohaterów, rozgrywające się wiele lat przed wydarzeniami z głównego cyklu. Gratka dla fanów (do których się zaliczam  :smile: ), ale też i niezły początek dla kogoś, kto do tej pory od serii trzymał się z daleka z uwagi na wszechobecny serialowy obłęd.

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #541 dnia: Czerwiec 25, 2014, 01:23:27 pm »
Potwierdzam, bardzo sympatyczna lektura. Oderwana od całego świata Martina byłaby pewnie uboższa, ale tak mieliśmy wiele smaczków :)
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline kapitan Żbik

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #542 dnia: Czerwiec 27, 2014, 07:45:31 am »
Sajuuk': "Żywoty cezarów" czytałem kilka razy. Lektura powalająca. Autor przekazał wiele smaczków z ówczesnego życia prywatnego "równych bogom" augustów. I rzeczywiście warto poczytać, ale NIE BRAĆ NA WIARĘ wszystkiego co Swetoniusz napisał. Przy pisaniu posiłkował się też wszelkimi plotkami dworskimi lub kręgów zbliżonych.


Lubię styl pisania Krawczuka. Dobrze się go czyta. Aczkolwiek niekoniecznie zgadzam się z pewnymi jego tezami.
Na razie czytam ów POCZET i dojechałem do Dioklecjana. Ogólnie lubię czytać biografie władców, nie tylko europejskich, ale tych egzotycznych również. Zdobyłem kilka miesięcy temu pięknie zrobiony skan anglojęzycznej wersji AIN - I - AKBARI - księgi opisującej czasy panowania Akbara w Indiach (XVI w.) wszystkie III tomy. Powoli wgryzam się w tekst. Może skończę ją za jakiś rok czasu :biggrin: .

Offline kapitan Żbik

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #543 dnia: Czerwiec 30, 2014, 11:54:17 am »
Skończyłem w weekend "Poczet cesarzy rzymskich" A. Krawczuka.
Lektura tego tomiszcza (ponad 1000 s.) była całkiem interesująca aczkolwiek nie pozbawiona minusów.
Plusem pocztu jest całościowe ujęcie dziejów Rzymu cesarskiego od Gajusza Juliusza do Romulusa Augustusa (Augustulus to złośliwe zdrobnienie - Auguścik). Każdy biogram napisany na podstawie źródeł współczesnych czasom bądź starszym. Styl gawędziarski sprawia, że dobrze się to czyta i objętość nie przeraża.
Minusy - autorowi zdarza się nadinterpretacja pewnych źródeł, marginalizowanie tych autorów antycznych, którzy w nieciekawym świetle przedstawiali jego ulubione postaci oraz wydarzenia, złośliwości, niepotrzebne literackie ozdobniki, powtórzenia, dopisywanie, co autor antyczny POWINIEN mieć na myśli, a czego absolutnie nie myślał, częste wtręty o donosicielach, służalczym senacie, "rzymskim motłochu" etc. Nie wiem, po co były te dygresje (zwłaszcza o donosach; w niemal co drugim biogramie)? Autor rozliczał siebie i kolegów po piórze z wstydliwych zakątków życiorysów? Takie mam wrażenie patrząc krytycznie na te wstawki.
Ogólnie poczet zawiera wiele faktów mało znanych, ale nie rości sobie pretensji do całościowego wyczerpania tematu. Można tę księgę traktować, jako wstęp do bardziej naukowych opracowań tego typu.


Teraz zabieram się za "Poczet cesarzy bizantyjskich" tegoż autora, a w kolejce stoi już "Poczet cesarzowych Rzymu".
Jestem ciekawy lektury.

Offline Chronos5205

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #544 dnia: Lipiec 14, 2014, 09:27:54 am »
"Masa o kobietach polskiej mafii" ciekawa historia, ale nie wali na kolana. Mam nadzieję, że powali mnie na kolana "Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz" no po prostu jeśli będzie gniot, pozwę tych ludzi ....
Czytałem książkę o Rotmistrzu i bardzo mi się podobała. Nie powinnaś być zawiedziona :)
Teraz sięgnąłem po "Toutatis znaczy Zagłada". W kolejce czeka "Syn" Nesbo.

Offline Anonimowy Grzybiarz

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #545 dnia: Lipiec 14, 2014, 01:40:43 pm »
"Troje" Sarah Lotz - paradokumentalna książka podsumowująca działania fikcyjnej dziennikarki i jej śledztwo w sprawie czterech katastrof lotniczych:
http://mnichhistorii.blogspot.com/2014/07/433-spozniona-recenzja-troje-sarah-lotz.html

Offline ojsel

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #546 dnia: Lipiec 21, 2014, 02:11:33 pm »
Ja ostatnio przeczytałem "Busz po polsku" Kapuścińskiego. Klasyka polskiego reportażu.

Offline rayman11

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #547 dnia: Lipiec 28, 2014, 02:16:44 pm »
Niedawno skończyłam książkę John Harding - Siostrzyca. Ciekawa, trzymająca w napięciu książka. Zdecydowanie warta przeczytania głównie dzięki dość specyficznemu językowi.

Offline esmeralda098

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #548 dnia: Lipiec 28, 2014, 06:20:32 pm »
Moją ulubioną autorką jest Charlotte Link niemiecka Autorka właśnie skończyłam lekturę jednej z najnowszych pozycji pt."Obserwator' również ta pozycja trzyma w napięciu do ostatniego momentu. Pojawiają się momenty mrożące krew w żyłach ale nie jest to horror raczej thiller. Zagadka przedstawiona została w książce w bardzo przejrzysty sposób chociaż nie od razu wszystkie fakty zostały ujawnione i do ostatniej strony brakuje jednego elementu z całej układanki.
Forever Young

Offline rayman11

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #549 dnia: Sierpień 01, 2014, 09:24:59 am »
Nie znam tej autorki, ale chętnie zobaczę co to jest. Teraz czytam "Bezsenność w Tokio" Buczyńskiego, ale już wiem, że mogę tą książkę polecić wszystkim. Opowiada o życiu autora w Japonii, ale jest napisane tak lekkim, swobodnym stylem, że czyta się to jak typową, wciągającą powieść.

Offline kapitan Żbik

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #550 dnia: Sierpień 06, 2014, 03:57:54 pm »
Przeczytałem POCZET CESARZY BIZANTYJSKICH Krawczuka i szczerze mówiąc publikacja jest słaba. Do Herakliusza I włącznie biogramy cesarzy są napisane w miarę wyczerpująco (najwięcej jest o Justynianie I). Kolejne biogramiki to już tragedia. Autor uprawia klasyczne wodolejstwo maksimum słów i minimum treści. Wiem, że Krawczuk nie jest bizantynologiem i to go w jakimś stopniu usprawiedliwia, ale dla czytelnika powinien był się lepiej postarać.


POCZET CESARZOWYCH RZYMU: książka ciekawie napisana, szczątki informacji na temat każdej postaci sensownie ułożone w całość. Autor trochę mniej się tu wyzłośliwia niż w poprzedniej części. Warto tę książkę przeczytać, gdyż wiedza o kobietach antycznego Rzymu jest słabo rozpowszechniona.


Teraz czytam Adama Meza "Renesans islamu" i Sourdelów "Cywilizacja islamu".
Po lekturze podzielę się uwagami.

Offline Itachi

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #551 dnia: Wrzesień 02, 2014, 10:49:47 pm »
W Matrasie dorwałem na przecenie starsze wydanie książki "Bardzo poszukiwany człowiek", wiedząc że do kin niedawno weszła ekranizacja, postanowiłem kupić i nie zawiodłem się. Dawno nie czytałem, tak dobrej historii szpiegowskiej w ścisłym tego słowa znaczeniu. Okazało się, że bez strzelanin co kilkanaście stron, pościgów, wybuchów można stworzyć dobrą fabułę ze znakomitymi i wiarygodnymi bohaterami. Serdecznie polecam.

Offline sorcerer

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #552 dnia: Wrzesień 03, 2014, 01:45:32 pm »
Też niedawno czytałam "Bardzo poszukiwany człowiek" i również się nie zawiodłam, książka naprawdę świetna.
A ostatnio przeczytałam "Niegrzeczni bogowie" Marie Phillips. Historia opowiada o greckich bogach mieszkających we współczesnym Londynie. Zapowiadała się ciekawie, ale jakaś porywająca nie była.

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #553 dnia: Wrzesień 18, 2014, 12:44:34 pm »
Mam pytanie do osób zorientowanych w literaturze historii Japonii (w domyśle Ribad. :p ). Kojarzycie jakąś nowo wydaną książkę o drodze Japonii do Pearl Harbor? Nie znam tytułu ani autora,  ale słyszałem, że w Tygodniku Powszechnym ukazała się jakaś recenzja tegoż. Niestety with no avail. : p Kojarzycie coś?
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #554 dnia: Wrzesień 19, 2014, 09:58:48 am »
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam