Autor Wątek: Co ostatnio czytaliście II  (Przeczytany 255308 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kruszynka88

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #345 dnia: Lipiec 09, 2010, 11:42:17 pm »
Witam,

Moim zdaniem książką godną polecenia jest książka Kamińskiego "Kamienie na szaniec" Przeczytałam ją chyba 5 razy i za każdym razem mnie zadziwia. Ostatnio zakupiłam nawet jeden egzemplarz dla siostry na tani-antykwariat.pl. Swoją drogą warto zajrzeć na ten sklep. Przyzwoite ceny oraz profesjonalna obsługa.
Polecam

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #346 dnia: Lipiec 11, 2010, 10:32:40 pm »
Wróciłem do bardzo udatnej prozy Pilipiuka, choć jakoś tak się nieszczęśliwie złożyło, że od V tomu "Oka Jelenia" zacząwszy. Ale zachęcił mnie na tyle, że uzupełnię biblioteczkę o wcześniejsze :)
Pomysł z wstawieniem w XIV wieczną fabułę współczesnych ludzi ryzykowny i czasem zahaczający o tanie grepsy, ale autor potrafi go też wykorzystać subtelniej i z ewidentną korzyścią.
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline Alexis

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #347 dnia: Lipiec 17, 2010, 01:43:37 pm »
 Ostatnio przeczytałam ,,Mroczną Wieżę'' Stephena Kinga, autor znany jest przede wszystkim z pisania horrorów(gorąco polecam!),ale zdarzyło mu się napisać i doskonały cykl powieściowy fantasy.Uznaję to za niezwykłe dzieło, niespodziewane zwroty akcji czynią powieść jeszcze bardziej niesamowitą i zaskakującą.

  Gorąco polecam!!
                                                       pozdrawiam

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #348 dnia: Sierpień 04, 2010, 03:23:48 pm »
Przeczytałżem sobie "Przeprawę" Cormaca McCarthyego. Z Meksyku do Stanów emigruje za chlebem (tzn. cielakami) i kawałkiem samca wilczyca. Stworę łapie w potrzask szesnastoletni syn farmera. Zamiast palnąć w łeb i zainkasować zasłużoną nagrodę dzieciak postanawia odstawić wilczysko do jego ojczyzny i przeprawia się konno, i z paskudą na sznurze, przez granicę. Po drodze całej trójce przydarzają sie różne przygody, w końcu jest to Meksyk końca lat czterdziestych, czyli: bida, bezprawie i la revolucion z rozstrzeliwaniem księży na dokładkę.
Niezmiernie zacna powieść, szczególnie dla mieszczucha, co to dni całe trawi za biurkiem, a wilka widział raz i to wypchanego.
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline Despota

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #349 dnia: Sierpień 06, 2010, 12:07:58 pm »
Ja naprawdę BARDZO mocno polecam książkę podróżniczą niejakiego Paula Theroux pod tytułem "Wielki Bazar Kolejowy- Pociągiem Przez Azję". Autor ma naprawdę wilki talent! Pisze w języku nieraz tak śmiesznym, że śmiałem się aż do łez. Nie jest to książka przewodnik o hotelach, barach i zabytkach. Już na samym wstępie autor pisał, że nie lubi literatury tego pokroju. Jest to opis nie budowli i zwiedzanych cudów, lecz zachowań ludziach, interakcji wszystkiego co wykonuje człowiek. Paul jedzie pociągiem od Londynu poprzez Konstantynopol i Kalkutę aż do Toki i koleją transsyberyjską poprzez północ Europy do Moskwy i z powrotem do stolicy UK. Szkoda, że nie dostał wizy do Chin, bo tam by miał co opisywać... :???: Jedynym minusem książki jest rok napisania. Jeśli pamięć mnie nie myli mniej więcej początek szalonych lat 70'. Na uznanie zasługuje też otwartość Therouxa. Nie wykręca się sianem na temat "zwyczajów" narkomanów z Indii i innych egzotycznym państw. Sam też przyznaję się do zażywania narkotyków i odwiedzania pewnych ...yhhhy... "gorących" miejsc :badgrin: .

Offline krupnika

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #350 dnia: Sierpień 11, 2010, 07:56:22 am »
maszyna różnicowa u mnie teraz leci,dostałem w prezencie na allegro kupioną,ale w tym miesiącu jest wznowione wydanie.super klimat maszyny parowe i toksyczny londyn i to wszystko pod koniec XIX w .autorzy: william gibson  i bruce sterlnig


alterkino.org
terazhuta.pl
POZDRAWIAM k.

Offline elinore

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #351 dnia: Sierpień 14, 2010, 09:37:01 pm »
Opowieści sieroty t. I Catherynne M. Valente. Książka ta zachwyciła mnie i jednocześnie pozostawiła niedosyt, co jest rzeczą dobrą, gdyż tym większą  mam ochotę na tom II.
Streścić tej książki się nie da inaczej niż słowami: młody książę napotyka w pałacowym ogrodzie dziewczynę, którą z początku bierze za demona, więc ona - aby odegnać strach chłopca - zaczyna opowiadać mu historię, która tak go wciąga, że wraca do niej noc w noc. Schemat? Być może, formę opowieści w opowieści w opowieści znamy już z "Baśni z tysiąca i jednej nocy". Tu jednakże bohaterami są książęta trochę mniej sympatyczni niż potwory, które mają zabić; królowie są niegodziwi, wiedźmy o tyleż brzydkie co szlachetne, zaś czarnoksiężnik ma serce czarniejsze niż sama Śmierć. I każdemu dany jest głos, każdy snuje swą własną opowieść, z której poznajemy jego los, zaś wszystkie one są ze sobą splecione i istotnie na siebie nawzajem oddziałują. Nikt nie jest też jednowymiarowy, zaś zakończenie nie pasuje do żadne znanej bajki. I w tym momencie brzmię jak opis z okładki książki :biggrin: .
Czytelnik nie wie tylko, jakie będą losy chłopca - słuchacza i jaka jest prawdziwa historia dziewczynki - bajarki. Tego dowiem się z drugiego tomu - mam nadzieję.

Na początku trochę peszył mnie styl autorki, pełen wyszukanych metafor rodem z perskich poematów Al-Rudakiego, szybko jednak się przyzwyczaiłam i już nie wyobrażam sobie innego sposobu narracji dziejów chłopca, dziewczynki, Dinarzad, Gwiazd, które nie są bogami i potworów.

Zachęcam do sięgnięcia po książkę wszystkich, którzy chcieliby na chwilę odpocząć od prozy dosłownej, którzy lubią Jeffa VanderMeera, "Małego Księcia" oraz "Baśnie z tysiąca i jednej nocy".
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2010, 02:28:30 pm wysłana przez elinore »

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #352 dnia: Sierpień 16, 2010, 01:56:23 pm »
Dwa tomy opowiadań Trumana Capote - Muzyka dla kameleonów i Pośród ścieżek do raju. Obie pozycje jak najbardziej warte polecenia. Autor Śniadania u Tiffanyego pokazuje, że znakomicie czuje się również w krótszych formach. Acz nie jest to łatwe i przyjemne, raczej (czasami) od dusznego klimatu robi się człowiekowi niefajnie.

Piąta strona świata Kazimierza Kutza - Nadspodziewanie świetne! Soczysta opowieść o Śląsku i Ślązakach, którą można jednak interpretować też bardziej uniwersalnie. Czasem do zadumy, czasem gromkiego rechotu. Co ciekawe, mimo iż sam ze śląską tożsamością wcześniej nie miałem wiele wspólnego, to po lekturze jakbym znalazł cząstkę duszy..
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline Katrina86

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #353 dnia: Wrzesień 01, 2010, 10:13:18 am »
Ja ostatnio czytałam "Tajemnice Wydarte Zmarłym" Emily Craig, ciekawa fabuła, zaskakujące zwroty akcji, jak dla mnie super :)
Mogę polecić szczególnie osobą, które lubią dużą dawkę adrenaliny i wszystkim fanom serialu Kości.

Offline gama

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #354 dnia: Wrzesień 14, 2010, 12:41:04 pm »
"Juliet, naga" Nick Hornby

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #355 dnia: Wrzesień 17, 2010, 04:11:01 pm »
"Under Heaven" Guya Gavriela Kaya. Bardzo dobra i elegancko napisana powieść, no, powiedzmy, że fantasy. Leciutko przemodelowane Chiny VIII wieku naszej ery: młodszy syn cesarskiego generała w ramach żałoby po zmarłym ojcu bierze się za grzebanie pobojowiska sprzed kilkunastu lat. Nieoczekiwanie zostaje "obdarzony" stadem bojowych koni, na które ostrzą sobie zęby arogancki Pierwszy Minister i opasły barbarzyński gubernator wojskowy, obydwaj powiązani na różne sposoby z ulubioną konkubiną cesarza. Jak to u Kaya: pokręcona intryga, sporo wcale nieszablonowego romansu, lekko zagubiony bohater i silne kobiety. Magii tutaj mało - ot, fajny motyw nietypowego wilkołaka - co wychodzi powieści na dobre. Duuużym plusem jest mało słodkie rozwiązanie wątków obyczajowych i nienatrętne pacyfistyczne przesłanie. Kniga spokojnie może się mierzyć z "Tiganą" i życzyć sobie należy, żeby jak najszybciej wyszła po polskiemu.
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #356 dnia: Październik 06, 2010, 06:06:26 pm »
"Gottland" Mariusza Szczygła. Świetny portret czeskiego społeczeństwa i jego zmagań ze spuścizną po komunizmie. Książka czasem dołująca, ale warsztatowo napisana znakomicie. Plus wiele smaczków

"Stambuł" Orhana Pamuka. Również godne polecenie. Co prawda treści dot. osobistych przeżyć pisarza interesowały mnie nieco mniej, ale jego opisy miasta, a szczególnie te przywoływane od innych autorów doskonałe. Melancholia.. trzeba się wybrać. Bezwzględnie:)
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline gama

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #357 dnia: Październik 06, 2010, 09:20:46 pm »
"Dolina szkieletów. Duch w machinie" thriller Patricka Carmana
W sumie i czytałam i oglądałam, bo tytuł jest projektem interaktywnym, łączy tekst i filmiki zamieszczone na stornie int. książki.

Offline Saber

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #358 dnia: Październik 11, 2010, 05:59:41 pm »
"Fiolet" Magdalena Kozak
Do książki podchodziłam 2 razy i w końcu się przełamałam i bardzo się cieszę, że się nie poddałam. Wystarczyło przetrwać pierwszy rozdział i później wszystko poszło szybko, gładko i przyjemnie.

"Hard Eight" Janet Evanovich kolejna z książek z serii o Stephanie Plum bounty hunter książka warta przeczytania w pochmurne dni jest to sensacja pełna poczucia humoru, uśmiech po prostu nie schodzi z ust przy jej perypetiach, jej wiecznie "znikającymi" samochodami :wink:   rozmowach z mężczyznami jej życia , jej rodzina jest w rodzaju można powiedzieć rodziny Addamsów w wersji light  :smile: i jej przyjaciółka "najodważniejsza ze wszystkich" potrafią zapewnić rozrywkę na długie godziny.
 Książkę gorąco polecam, a najbardziej całą serię.

"Spowiedź samuraja" Katsu Kokichi nie umiem powiedzieć czy ta książka była fajna czy nie, na pewno inna niż dotychczas czytałam.
Jest to autobiografia samuraja, który żył w ok 1802-1850. Książa opisuje jego młodość, rodzinę, przygody,Japonię w tamtym czasie itd. Niestety można zauważyć że te przygody z biegiem kartek robią się monotonne. Jeżeli ktoś poszukuje dużej ilości akcji to nie jest książka dla niego. Największym plusem tej książki jaki znalazłam była świetna praca tłumacza, który przetłumaczył wszystko na przystępny dla czytelników język.
Może i uważam że nie była to książka zachwycająca ale  mało jest książek o takiej tematyce więc nie sądzę abym straciła czas czytając ją.
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2010, 03:08:30 pm wysłana przez Saber »
Nie przejmuj się zbytnio tym, co ludzie powiedzą. Rób, co ci się w życiu podoba, jeśli tylko będziesz mogła potem w lustrze spojrzeć sobie w twarz

Offline noktowizor

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #359 dnia: Listopad 06, 2010, 12:24:15 am »
"Requiem dla snu" Huberta Selby'ego Jr. - kto lubi film powinien przeczytać, bo to dobre uzupełnienie. Nie ma tak porażającej różnicy jak np. przy filmie "Trainspotting" Boyle'a i książce Welsha. Aronofsky dość wiernie oddał klimat książki, można powiedzieć, że nawet go podkręcił. Wielka literatura, nie omieszkam przeczytać "Piekielnego Brooklynu" tegoż autora.


"Miasto i miasto" Chiny Mieville'a. Kto kocha Bas-Lag i Nowe Crobuzon musi przygotować się na nieco inną literaturę. Mieville tym razem napisał... kryminał! Owszem elementy fantastyczne się pojawiają, ale jakoś mam takie poczucie niedosytu. Nie wiem jeszcze co sądzę o tej książce, jakieś mam takie mieszane odczucia. Czegoś chyba zabrakło. Może tej gęstej, niesamowitej i przytłaczającej atmosfery, do której w przypadku tego pisarza zdążyłem się przyzwyczaić i za którą go tak cenię.